opkwam, of bij wol op do hoogte was, on of van deze zoogenaamde verdediging van dhr. De Haan niet moest gezegd worden qui s'excuse, s" accuse. Zijne voornaamste grieven - eenige persoonlijke onaangenaamheden daargelaten waren, dat bij, De Haandat werk niet geschreven maar slechts vertaald hebbende, voor de daarin ontwikkelde meo- ningen niet verantwoordelijk kon gesteld worden, te minder daar bij in sommige noten zelfs had aan- geteekend, dat het door den oorspronkelijken schrij ver modegedeolde nog lang niet boven twijfel ver beven was of door allen gedeeld werden tevens dat wat hij gedaan had niet aan het corps van leeraren mocht geweten worden. De materialistische of wil men liever daar dhr. De Haan niet juist schijnt te kunnen vatten wat men in het gewone spraakgebruik door «materia listisch» verstaat de anti-christelijke strekking van het door hem vertaalde werk ontkent hij niet. Integendeel hij-zelf, zelfs hij verklaart niet alles wat daarin voorkomt; voor zijne verantwoording te wil len nemen. Ofschoon hij wel verklaart dat er veel schoons en waars in voorkomt en hij zijn «credo», in de bekende apen-theorie onverholen uitspreekt. Voor zich zelf erkent vertaler, dat Ook hom de af komst van apen het' meest begrijpelijk voorkomt. Evenmin ontkent dhr. De Haan, of kon bjj ont kennen^ dat door zijne vertaling het werk in uit- gebréidiëi kring bekencl is geworden en do daarin 'yervatte tbeoriön dus door zijne daad verbreid wer- 'dëük Daarbij kan men aannemen dat vooral voor hen. die in het middelbaar onderwijs het toppunt van wetenschap .en wijsheid zienjuist' door zijne betrekking van directeur eener H. B., het door hem vertaalde werk met een lichtkrans van wetenschap omgeven werd, waaraan het niet «liberaal» zou zijn te twijfelen.. Waarom vertaalt men dan ook eenig werk, an ders, dan om het daarin verkondigde meer te ver breiden, en onder het bereik te brengen van hen die hét anders niet konden genieten? Toch niet ter wille van het vertaalloon, om het even welke de inhoud van een werk is Dit althans zouden wij van dhr. De Haan niet durven veronderstellen, na de wijze waarop hij zich over den «mammon» uitlaat. En dan Vraagt dhr. De Haanwat is er dan toch zoo verderfelijk in het door hem vertaalde werk? Toch nièf dat de mensch daarin verklaard wordt lichamelgk niets te zijn dan een veredelde aap? Het is mogelijk dat het eigen onderzoek den beer De Haan tot die overtuiging gebracht beeft, maar ook dien heer zal het wel niet onbekend zijn, dat nogvele wetenschappelijke manden deze leer ten eenenmale loochenen. En bovendien is zulke leer eene verguizing der godsdienstige overtuiging van hen, die aan het daaromtrent in den Bijbel ver kondigde gelooven en daaraan de voorkeur gev.en boven de wetenschappelijke hypothesen, die veran deren met de veranderde resultaten van het we tenschappelijk onderzoek. Of wel, vraagt dhr. De^Hpan.- «in de stelling dat Jezus een Joodsch godsdienst-hervormer is ge weest, zal toch waarlijk zoo'n berg van goddeloos heid niet schuilen?» Wij nemende eigen woorden van den vertaler over, ofschoon wij ze niet dan huiverend neerschrijven, in de dagen dat de chris tenheid het geboortefeest van den Zoon Gods viert. Heeft dbr. De Haan dan zelfs geen besef, hoe hij door zulk eene vraag de-godsdienstige overtuiging grieft van hen, die in Jezus nog eerbiedigen den Christushen in den Bijbel geleerd? Heeft 'hij 'niet juist door zulk eene vraag het meest doorslaand bewijs gegeven hoe mr. Saaymans Vader terecht pro testeerde tegen de richting in welke het opkomend geslacht vaak wordt onderwezen? Zijn den heer De Haan dan de grondslagen, waarop de christelijke gods dienst steunt, ten eenemale onbekend of acht bij -ze niet meer de moeite waard, die overtuiging in an deren te eerbiedigen? Waarlijk indien het dhr. De Haan te doen ware geweest om aan te toonen hoe volkomen juist het protest van mr. Saaymans Vader "tegen de door hem verbreide wetenschap was, bij had het niet beter kunnen doen, dan in zijne zoogenaamde verdediging in zijn ingez. stuk! BINNENLAND^" Goes, 30 December 1878.' Bij de jl.'Donderdag gehouden jaarlijksche in spectie der dd. schutterij alhier, werd de 2de luiten. la suite, D. Stigter, geïnstalleerd. Jl., Donderdag vierde de burgemeester van Kloetinge, dhr. J. Trimpe, zijn 25j_arig jubilé als zoo danig, Van iedere woning wapperde de ving. De commissie, die zich, zoo als wij reeds meldden, ge constitueerd had om den jubilaris namens de burge rij een blijk van hulde aan te bieden, had ook het muziekgezelschap Accelerando" van -Middelburg doen overkomen, om het feest meer luister bij te zet ten. Tegen half drie begaf uien zich in optocht van de woning van dun heer Trimpe naar het gemeente huis, waar du jubilaris word welkom geheeten door den heer Krijgsman, die ook reeds 25 jaar in het h bestuur der gemeente is, on waar hom namens do burgerij werd aangeboden een fraaie canapé met inscriptie, en een zestal stoelen. Tot laat in den avond bleef men daar gezellig bijeen, terwijl ook daar buiten overal vreugde beorscht-o. Dé Staats-Crt. bevat een Kon. besluit van 24 dezer, waarbij wordt bepaald, dat bij den kantoor dienst der posterijen en der telegrafie ook vrouwen en meisjes kunnen aangesteld worden, onder dezelf de bepalingen als voor do mannelijke beambten, met de beperking, dat geene vrouwelijke beambten op eene hoogere bezoldiging oan van f 1000 'sjaars - zullen worden benoemd, en dat haar aantal beneden hét een derde van het aantal mannelijke beambten van gelijke rangen zal blijven. De raad -der gemeente Cortgeno heeft besloten, dat de kermis of jaarmarkt aldaar, aanvangende op den tweeden Woensdag in Augustus, voortaan zal duren tot Zaterdagavond daaraanvolgende, in plaats van tot en met den volgenden Maandag, zoo als vroeger was bepaald. Te Middelburg is jl. Dinsdag, na eene langdu rige ongesteldheid, in den ouderdom van 68 jaren, -overleden dbr. A. A. Fokker, sedert de invoering der nieuwe wet op het geneeskundig staatstoezicht inspecteur daarbij in de provincie Zeeland. Door dr. H. A. De Jongh is met, ingsng van 1 Januari e. k. eervol ontslag als gemeente-genees-' heer te Middelburg aangevraagd. De bakkers te Zierikzoe hebben een na volgenswaardig voorbeeld gegeven, nl. den prijs van het brood verminderd met 1 cent, terwijl ze, naar de Zier. Crt. meldt, zullen voortgaan met den prijs van bet brood in verhouding te brengen tot den prijs van het graan. Het besluit betreffende de garnizoonsverande- ringen, die met 1 Mei zullen plaats grijpen, zal voor Zeeland geen aangename gevolgen hebben, en wel het allerminst voor de stad Ylissingen. Deze plaats, die zich toch al niet op vooruitgang en bloei mag beroemen, zal nu ook haar garnizoen met 1 batail- lon zien verminderen. Wel is waar komt hiervoor in de plaats het depot van discipline, doch de forma tie daarvan is tegenwoordig s'.echts één compagnie. Ook Neuzen zal haar garnizoen verliezen: de laat ste compagniën infanterie zullen met het bataillon uit Vlis6ingen verplaatst worden, naar Bergen op Zoom. Een aantal Duitscbe spieltnarken, geheel zon-, der waaide, zijn te Amsterdam in omloop. Zij hebben de juiste grootte onzer nieuwe centen. Men zij dus op zijn hoede. Volgens »Bureau Veritas",zijn in November vergaan /.es zeilschepen', waarvan 4 Nederlandsche, en 14 stoomschepen, waaronder 1 Nedejl. De maatschappij tot redding van drenkelingen) te Amsterdam, hoeft een zilveren medaille en f 27 geschonken aan A. Vogel, sleeper te Middelburg, wegens het op 28 September jl. redden en in het le ven terugroepen van een scbijndooden drenkeling, zijnde bet vijfjarig zoontje van den agent van poli- cie. D. Braak De toestand van den beer De Roo van Ai- derwerelt boezemt in de laatste dagen weder meer bezorgdheid inde krachten van den lijder nemen merkbaar af. Vad. Wolfaartsdijk. In den namiddag van den twee den Kerstdag is door de directie van het dezen zomer alhier opgerichte kolenfonds' aan de 143 deelnemers rekening gedaan van het gehouden be heer. Hoezeer reeds bizonder voldaan voor de beste kwaliteit van kachelkolen, welke, vrij te huis bezorgd, op goedkoope wijze waren geleverd, zagen zij zich nu nog - verrast met een batig slot, hetwelk als een geldelijke restitutie aan ieder werd uitgedeeld, ter wijl nog 16 personen bij loting eene portie verscbe varkensworst bekwamen. Door eene betrekkelijk geringe wekelijksche bijdrage te offeren, welke tel kens in de spaarbank was belegd, zagen zich nu allen overtuigd, iioe door eendrachtige samenwer king men van goedkoope en deugdelijke brandstof was voorzien geworden, zoodat men te gaderj bij toetreding van een groot getal nieuwe deelnemers, zich verbond tot eene vernieuwde deelneming in een fonds, dat zoo gunstig gewerkt heeft, en waar aan men" nu ook voor andere brandstoffen uitbrei- ding wenscht te geven. In den avond van dien dag was ook voor de kinderen der Zondagschool een genoeglijke stond bereid. In de catecbisatiekamer bijeengekomen, werden zij, ouder afwisselend gezang van feestlie deren, door eene harmonica begeleid, getracteerd op koekjes en melk, waartoe door verscheidene wei denkenden de noodïge gelden vrijwillig warén bij eengebracht. 's H. Arendskerke, 30 Dec. Daar sneeuw en ijs met hun onschuldig vermaak waren verdwenen, zocht de lieve jeugd zich verleden Zaterdag, (28 Dec.) alhier in een minder onschuldige uitspanning bezig te houden, door het verbrijzelen van een groot aantal ruiten in een kerkraamin hoeverre de policio zich met deze uitspanning kon vereoni- gon, blijkt hieruit dat tegen een elftal knapen van 9 tot 13 a 14 jaar -proces-ver baal is. opgemaakt. Huwelijksplechtigheid van Z. M. den Koning. Zondag vorige week en gisteren hebben van de puije van hot Raadhuis te 's Gravenhago de hu welijksafkondigingen plaats gohai van Z. M. Wil lem III on H* D. H. Prinses Adelheid Emma Wilheltmna Tberosia van .Waldeck en Pyrmont. Z. M. vertrok uit 's Gravenhage, na een afscheids bezoek te bobben ontvangen van Prins Alexander en te hebben gebracht aan Prins Froderik, Don derdag naar 't Loo en begaf zich heden ochtend ten 7 ure naar Arolsen. Omtrent de huwelijksplechtigheid aldaar meldt men, dat er, uithoofde van den zwakken gezond-- heidstoestand der Prinses-moeder, waarschijnlijk' weinig feesten zullen gegeven worden. De voor zitters van do beide Kamers der Staten-Generaal en de vice-president van den Raad van State zjjn uitgenoodigd om bij do huwelijks-voltrekking te-" genwoordig te zijn. De plechtigheid der inzegening zal des avonds in do slotkapel plaats hebben. De jonge koningin zal dan een kroon dragen val diamanten, in den vorm van leliën, den traditie neeion bruidstooi in haar familie, terwijl de myv- tentak, die in Duitschland de plaats vervult van de Oranjebloesem, hot toilet der bruid zal vol tooien. c%. Men zegt, dat koningin Emma bij haar in trede te Amsterdam en te 's Hage OranjebloeBen zal dragen. - De Nioutfe Kerk te Amsterdam zal prachl versierd zijn. Voor het koorhek wordt een rc fluweelen mot satijn afgezet to troon met gou sierselen geplaatst, waarboven bet naamcijfer Hunne Majesteiten door een lauwerkrans o**"" en daarboven de koninklijke kroon. Aan zijden worden banieren aangebracht. Het Nc landsehe wapen, geheel veiguld, zal den ach. grond van den troon tooien. Aan het eind kerk, onder het orgel, wordt een groote trib opgericht, plaats aanbiedende voor 600 zangere' en zangers en een voltallig orkest. Rechts en li) van den troon worden zitplaatsen getimmerd, De kon. mil. kapel zal van 20—25 Jar feesten te Amsterdam 'opluisteren. De koning van België en de president Fransche republiek zuilen buitengewone gez^~ zenden tot bijwoning' der., plecht.gheid. Prins en Prinses Hendrik worden tegen 10 uit Luxemburg te 's Gravenhage verwacht. Luxemburg zal aan Z. M. een span Ardeni paarden als nationaal geschenk aanbieden. Dr. Beynen heeft Arolsen, na een - verbljjf v tien weken, verlaten. De vorst van Waldeck-P mont heeft hem zijn hooge tevredenheid betr over bet onderwijs aan H. D. H. prinses pr in de Ned. taal .en geschiedenis gegeven ei de Waldecksche orde van verdienste 2 k!. gescbo Vorder verneemt men, dat ter gelegenheid va. voltrekking des huwelijks aan een aantal veroora den, zoo- burgerlijke als militaire, in het moeder! en in de koloniën, verzachting van straf door Koning zal worden verleend. Gemeenteraad van Goes. De Gemeenteraad hield op Maandag den 23 cember zijn laatste vergadering in dit jaar, v vergadering door 11 leden en den secretaris bijgewoond. Afwezig waren de beeren mr. J been, wegens ongesteldheid, en Van Asperen V ne, wegens beroepsbezigheden. De vergaderin geleid door den wetbotrder Fransen van d Na goedkeuring der notulen (met eent bijvoeging op verzoek van dr. CalJeafels, die g*. had, dat, bij de beplanting van den weg lang.' begraafplaats, de bovmen op den kant der m konden geplant wórden, terwijl de Secretaris ge schreven bad: op den kantwerd mededeeling gf daan van don uitslag der aanbesteding van werke en leverantien voor 1879 naar eenheidsprijzen^, van de aanneming hunner benoeming door onoe, scheidene personen in de commissien, waarin va-- catures zullen ontstaan door periodieke aftreding F Echter had mevr. G. Janssen-Kakebeeke bericht, dat zij, om redenen van gezondheid, niet als regen tes van het Weeshuis kan werkzaam zijn. waarop door het Burg. Armbestuur eene nieuwe aanbeve ling is ingezonden, bevattende mevr. Timans-Ye' i beek en Thewes-Vermunt. Nadat de voorzitt bevestigend had geantwoord op do vraag van d heer Busing of het waar is, dat er een bes!

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 4