De feestelijke intocht van den Koning en de Koningin to Amsterdam zal waarscbijnlgk Maandag den 20 Januari plaats hebbeu. Dinsdag plechtige ontvangst in de Nieuwe Kerk, uitvoering eener feest'-- cantate. Woensdag cour ten Paleizo. Donderdag gala-voorstelling in don stadsschouwburg. Vrijdag gala-concert in Felix. Mentis. Zaturdag gala-bal ten paleize, en voorstellingen in de schouwburgen. Op Zondag 26 Januari e. k., zullen de Koning en de Koningin de morgen-godsdienstoefening in do.Oode Kerk te Amsterdam bijwonen, onder het gehoor van ds. Ten Kate, daartoe door HH. MM. officiöel .uitgenoodigd. Naar men zegt, bestaat ook hot plan om, zoolang het Hof op het Loó verblijf houdt, om de veertien dagen.daar een dienst in ie kapel te houden, den eenen keér in het Nederlandsch, door den Hofpre diker Van Koetsveld, den anderen keer door een Franseh prediker. Naar het Dagbladverneemt, zullen HH. MM* de Koning en de Koningin Maandag 27 Januari uit Amsterdam te 'sGravenbage aankomen. De heer Schipperus, te Rotterdam, beeft van Z. M. den Koning de opdracht ontvangen, het pa leis te Arolsen, door VKonings aanstaande gema-' lin en hare familie bewóöhd, met de omgeving te .schilderen. Reeds.' dezer rdagen vertrekt de kun stenaar derwaarts.^^ Een bp het Departement van Koloniën ont vangen telegram van dén JJonv.-Gen. van Ned.- Indiö, dd. 6 Dec., bevat de.volgende berichten om trent den stand van zaken in Atsjin. Zware bandjirs beletten tijdelijk verdere aanra kingen met de XXVI Moekim. Eenige hoofden uit de VII en uit de III Moekim, benevens zende- ling en van Toekoe Nanta 'zijn te Kotta Radja ge komen. Het hoofd der V Moekim (Toekoe Aris) heeft aanraking 'gezocht en opkomst naar Kotta Radja toegezegd. In de nieuw onderworpen stre ken keeren de hoofden en bevolking meer en meer terng. Te Malaboe is de oudste radja (die zich sinds Juni 1877 naar het binnenland had teruggetrokken) met zijn tweeden zooü wedergekeerd. -- Bij Prov. blad no 114 deelen God. Staten van Zeeland mede dat bij K. B. van 23 Nov. zija goed gekeurd de, bij besluit dier Staten van den 8en te voren, nader geregelde jaarweddon van de gemeente ontvangers in deze provincie. Bij dat besluit is ook bepaald, dat do nieuwe regeling 1 Jan. 1879 ingaat. Naar het Vad. verneemt, is het ontwerptot het heffen eener belasting op het kapitaal in pór- fefeuille reeds door 'den Raad vanState terugge vonden. De grondslag, der heffing .zou zijn eigen aangifte; men denkt ongeveer 3 millioen er van te trekken. De- gemeenteraad van Zierikzeb heeft aange nomen een voorstel van mr. Moolenburgb omaan den beer van Manen en twee andere predikanten bij~ de Hervormde Gemeente oen lokaal der meisjes school af te staan voor door hen te geven gods dienst-onderwijs. Wij vernemen dat er sedert eenige dagen storing is op de telegraaflijn- naar Nederland. De kabel,'die tuS8cben Walzoorden en Hansweort ligt, zou gebroken" zijn. Door deze omstandigheid is liet tarief voor het overbrengen van telegrammen van Zeeuwseh-Ylaanderen naar Nederland verhoogd, omdat deze over Belgiö moeten worden verzonden. SI. WkbL. De mazelen beginnen ook te Middelburg onder de kinderen min of meer epidemisch te beerschen; - doch ze zijn, volgens golnigenis van deskundigen,, 'niet van gevaarlijken aard. Driewegen, 6 December. Aan den avond van dezen blijden sinderdag was ook den ouderen al hier een waar feest bereid. Om half vijf ure toch arriveerde, na het bezoeken van Nisse en Ovezand, de Edel Achtbare Heer D. Mulder, onze nieuwe burgemeester, aan de grens der gemeente. Hier werd Z. E. A. door eene eere wacht van 30 ruiters opgewacht en werd hem door deü Heer Boogaert," een der kómmandanten van den optocht het «welkom bin nen Driewegen 1" toegeroepen. In zijnt korte toe spraak wees 'genoemde.Heer er o. a. op, dat, waar de 'gemeente aan de eene zijde' het heengaan van burgemeester De Marees vad Swinderen betreurde, als dat van een man, dien zjj óm zijne welwil lendheid en humane beginselen lief bad gekregen, zij aan den andoren kant zich verblijdde een man als de Heer Mulder te mogen inhalen, van wien zjj uit- diens vorige gemeente niets dan lof bad mogen vernemen. Onder het herhaalde' geroep »Leve onze nieuwe Ba rgem eest er 1" bereikte dan ook de stoet de kom'der gemeente om ann het Raad huis *atil te houden. Na de installatie^ v.m Z. 12. A. werd de Burgemeester nog met oea enkel woord toegesproken door den hoofdonderwijzer alhier en zijne belangstelling en medewerking verzocht, waar het de belangen mocht gelden van het onderwijs der jeugd van Driewegen. Na dit-een en ander werden de ruiters der oerewacht op royale wijze door den Heer Burgemeester onthaald. In alge- meene vroolijkbeid, waarbij nog menige dronk op het lang leven van den nieuwen Burgemeester werd ingesteld, bleef men ook na Z. E. As. afroize tot laat in den avond bijeen. STATEN-GENEEAAL. Bij de TWEEDE KAMER is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging van de Indische.begrooting over 1877, strekkende om het totaal bedrag met f 900,000 te verhoogen, waardoor echter hel eind cijfer geen verandering ondergaat, aangezien tegen over die vermeeidering besparingen tot gelijk be drag staan. Het voorloopig verslag der TWEEDE KA MER is'verschenen over het wetsontwerp betrek kelijk het immigratiefonds voor Suriname. Daar uit blijkt niet van een bepaalde meerderheid of minderheid. Wel van tegenstanders die zich, tegen Staatsbemoeienis en geldelijke Staatshulp in de zaak der immigratie in het. alge.m^en gekant, niet minder sterk verklaarden tegen de voorgestelde regeling der zaak; en voorst van verdedigers, die, ofschoon geen te hooggespannen verwachting heb bende van de uitkomst vin "de voorgestelde proef, van oordeel waren, dat krachtige bevordering der immigratie van Staatswege het eenige was wat nog in het belang der kolonie kan worden on dernomen. Tweede Kawjee. De begrooting van justitie lokte Vrijdag en Za terdag discussie, of althans vragen omtrent vele punten nit. Dhr. v. d. Kaay begon met een uitvoerig plei dooi voor regeling van de qnaestie der Herv. kerk goederen door den Staat in het algemeen, opdat in 't'bizonder die goederen, voor zoover zij een be paalde bestemming hebben, daaraan niet wqrden onttrokken. Dhr. Pa&jn sloot zich daarbij aan; dhr: Htydenrijck daarentegen constateerde dat zulk een wettelijke regeling inbreuk zon zijn op de grond wettige vrijheid' der Herv. Kerk, en merkte op dat ..burgerlijke en strafactiën voldoende zijn in geval van misbruiken. De Min. Smidt was 't er mede eens en niet eens;- hij erkende bét recht, maar niet de plicht van den Staat, wees voortB op de autonomie der Kerkgenootschappen en op de be zwaren der regeling en eindigde met de zaak in 't midden te laten. Bezuiniging was no. 2. Dhr. Patijn meende, dat men niet op rechterlijke tractementen kon bezuini gen en dat de Min. niet moest letten op de vraag of. er wachtgelders zijn om te benoemen, maar al leen vragen wie geschikt is. Dhr. De Vos v. Steen- wijk merkte daarentegen op dat onder de wacht gelders nog vele geschikte personen zijnwaarmede dhr. Zylker 't eens Was. De Minister antwoord de op dien aandrang om bezuiniging, dat hij-al leen over minima en maxima heeft te beslissen, en evenzoo over de wederaanstelling van wacht gelders. En daarbg bleef 't, tot de eindstem ming toe: geen enkele poet werd zelfs betwist, ja dhr. v. d. Werck zweeg over den Hoogen Raad en het Rotterdamsch parket. Sic transit gloria mundi. Op indiening van het Strafwetboek werd aan gedrongen met het uitzicht daarop was dhr. Zylker zelfs .reeds tevreden; en de Minister verklaarde, er zich mede bezig te houden; het ontwerp hangt roeds tusschen Raad van State en Dppartement. In afwachting daarvan wilden echter eenige le den reeds o. a. uitbreiding van het cellalair stel sel. De Minister nantodaarvau mot belangstel ling kennis. Zonder belangstelling nam de Min. geen kennis van den aandrang des brn. v. Baar om uniforme, regeling, van de quaestieeed of belofte. Het ontwerp op de verjaring in strafzaken, waar voor dhr. Zylker zich ongerust maakte, zal niet blijven liggen alB ertijd is. Dhr. Mackay wenschte niet, dhr. Gratama wel, dbr. Dijkmeester weder niet moor notarissen te zien aangesteld. De Min. kan kiezen; in de open bare zitting zwoeg bij er over. Wel daarentegen verklaarde hij dhr. De Casem- broot, sympatbi te hebben voor wettelijke dieren bescherming. De Limburgsche processiön eD do circulaire van den Min. lokten een vrij uitvoerig debat uit. Dbr. Brouwers meent dat de Staat alleen moet optre den als er rustverstoring uit ontstaat, betoogde dat de Grondwet den feitelij kon toestand wilde hand haven en geen. recht op grond van wetten en're glementen eischté en verzocht den Min., door zijn hoogste administratieve uitspraak den toestand ze ker te maken, te bepalen wat geoorloofd ia en wat niet. Dhr. De Bieberstetn trad ook op voor de rechten der Katb. bevolking, met verzoek dat de Min. zijn circulaire zou intrekken en dus do thans rustige, vrome Limb, bevolking niet langer sarren. Dhr. Zylker. daarentegen was van oordeel, dat uitspraak door do rechterlijke macht de juiste weg in deze is, waarbij dbr. Mackay zich aansloot, terwijl dhr. v. Baar daarentegen .opmerkte dat de circulaire allo procession onmogelijk maakt. De Mi nister antwoordde op al die klachten, wet en recht te moeten handhaven, en dat hg nu gemeend heeft den onpartgdigston weg te hebben gekozen door don rechter uitspraak te laten doen; z. i. moeten de processiön op wetten of reglementen steunen om geoorlopfd te zijn. Eindelijk gaf de Minister geen antwoord op de vraag van dhr. De Casembroot, om een beter mi litair strafwetboek, en verklaarde hij, tegen een uitvoerig betoog van dhr. Wtntgenstót wette lijke regeling van den effectenhandel, ter bescher ming van het publiek togen beursspel en insolide fondsen, gelijk die in Frankrijk en Engeland be staat, dat bij (Min.) geen verstand van beursza ken heeft maar toch meent te mogen zeggen dat zulk een wet onmogelijk en ondoeltreffend zöu zijn. Nog. enkele onderwerpen werden voorts' bij de artt. aangeroerd. Dhr. v. Kerkwijk pleitte nog eens voor een jacht- en vischwet; de Min. kon niets beloven, omdat hij 't zoo drok heeft. En kele leden protesteerden tegen de verplaatsing van niet veroordeelde jongens nit bet gesticht te Alk maar naar >de Kruisbergwaar de wel veroordeel de zijn opgeslotenmaar dit debat was ijdel, want- de Min. verklaarde, dat de verplaatsing reeds was geschied. Met 49 tegen" 4 stemmen werd daarna Hoofdstuk IV aangenomen. Gemeenteraad van Goes. In de jl. Dinsdag avond, onder presidium van den wethouder Fransen van de Putte gehouden raadsvergadering, die door 12 leden en den Secret, werd bijgewoond, moest de vernieuwde stemm. plaats hebben over de drie posten der begrooting, waar over in de vergadering .van Vrijdag 29 November de stemmen hadden gestaakt. Vooraf deed de Voorzitter mededeeling der ge houden herverpachting van grond en dijken, met den uitslag der eerstgehouden verpachting, omdat daardoor eenige posten der begrooting moesten gewijzigd worden, te weten de dg ken bniten de Bleekveldscbe barrière aan C. Schrgver voor f.60,— en den grond aan de L. P. Van de Spiegelstraat aan S. Van der Peijl voor f135. De uitslag der stemming was, dat op nieuw de stemmen staakten over en dus verworpen waren de voorstellen, om de betrekking van marktmees ter voor dé veemarkten niet te vervullen, en om het riool achter >de Prins, van Oranje" te dem pen, omtrent welk laatste nog een nader verzoek van J. J. Prins c. s. was ingekomen. De heeren Bu sing, Jhr. Van der Feltz, dr. Caïlenfels, Jhr. De Marees van Swinderen en Van der Hoek waren er voor, de andere leden waren er tegen. Het voorstel om de nu 'opengevallen betrekking van keurmeester van vleesch- enz. niet te vervullen," maar den bestaanden keurmeester, f25 verhooging van tractemenf- te geven, vond meer genade bij de leden, daar de heer Quist zich bij de voorstem mers, hier boven genoemd, voegde. De heer Jhr. De Marees van Swinderen wilde, nu door verhoogde pachten enz. de post voor on voorziene uitgaven met p. m. f 150 zou vermeer deren, liever den Hoofdelijken Omslag met f200 verminderen, doch do Voorzitter was van oordeel dat, aangezien de post eenmaal was vastgesteld, daarop niet meer kon worden teruggekomen en nu werd dhr. v. Swinderen, met 10 tegen 2 stem men (dhr. Busing en v. S^winderen) niet ontvan kelijk verklaard in zijn voorstel. De post voor onvoorziene uitgaven werd nu be paald op fl 724.87* en de begrooting vastgesteld in ontvangsten uitgaaf op f93638.57, beide kee ren met algemeene stemmen. Dbr. Busing bood nog aan ontwerpen van maand staten voor werken en leverantien, waaromtren t het oordeel van den bouwmeester gevraagd, en waarvan de uitvoering aan B. en W. overgelaten zal worden. De vergadering is daarna gesloten. Korli- en ScUooIjiIimiwh. Ned. Herv- Kerk. Door het kies-colïego te Goes is den 3 dezer voor de sinds 28 Febr. 187.5 voortdurende va cature- Vliegenthart, bet volgende drietal opgemaakt: C. J. L. Jiuysah vdh JJvgteren te Rijnsburg, A. Keera .te Hazerswoude en L. A. H. Bühler te Ooster- wolde. Db. H. Box, pred. te Doornspjjk en bevorens

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 2