Tweede Kamer. Inde Vrijdag gehouden zittingzijn.de beraadsla gingen over de Indische begrooting voortgezet. Daarbij kwam hoofdzakelgk ter sprake de benoem baarheid tot Indisch ambtenaar. De Minister heeft daaromtrent verklaard, dat het Staats-examen noo- dig is, om aan de Regeéring de vrije keuze te la ten van de uit te zenden ambtenaren. Evenwel, wam neer' voor"de Staatscommissie niet genoeg adspiran- ten mochten slagen, zullen voor de rechterlijke macht, de geöxamineerden aan de universiteiten ook op Rijks kosten naar Indië kunnen worden gezonden. Aangenomen werd met 42 tegen 23 stemmen een amendement van den heer Van der Schrieck, om de uitgetrokken som van f 25000, voor do opleiding van Indische officieren bij de Rrijgsschool, te doen verval len, in afwachting van de nog over die school te ne men beslissing. Ben ander amendement van den heer V. d. Putte om het subsidie Voor de kweekschool voor machinis ten te doen vervallen werd verworpen en Hoofdstuk I der Uitgaven (26 millioen) aangenomen Bij het ontwerp op de Middelen besprak dhr. De Bruyn Kops het consignatiestelsel; hij wil nl. ver koop van de koffie op Java; dhr. V. Gennep wilde een andereiwgze; vin regeling der koffieveilingen; dhr. Bl^éfdiéirènïeren achtte het behoud van het consignafciestölsel noodig, omdat onze eigen (suiker-) wetgéviög «Jat medebrengt en anders ook onze kof- fiomarkfc /naar Engeland zou verloopen. "Dhr. Wintgens wéés in bizonderheden op de nadeelen van de afschaffing van de differentieels rechten, die geheel onze suikermarkt naar Java hebben overge bracht: De Minister verklaarde, op de gronden van dhr. Blussó, aam den koffieverkoop op Java geon uit breiding te kunnen geven. De handel kan dien schok thans niet verdragen. Zaterdag-wilde dhr.. V. d. Putte beweren, dat de afschaffing van de differentiëelo rechten geen invloed had op onzen handel en alles af hing van de meer dere energie der Engelschen. Dhrn. Wintgens en Córoer Rooft toonden echteraan, dat dit on juist is; de cijfers omtrent de Engelsche handels beweging na dit tijdstip, door onzén Consul-gene raal teLonden medegedeeld (zie de Staats-Ct.), zijn welsprekend. - Dhh- Wintgens deed nog een poging om de plan nen - tot invoering van de person, belasiing in In dië tegen te honden tot de Kamer daarover eerat zou kunnen oórdeelen. Dit vond echter bg dhrn. Mees, Patijn eü den Minister tegenstand op grond dat de zaak reeds in Mei jl. zon zijn uitgemaakt; terwgl dhrn. Jleydenrijck en V. d. Putte yooral niet op die beslissing, wilden1 terugkomen nu men er zich-.in" Indië zoo Heftig tegen verzet. (Geen over zet» r- zeide" dhr. V. d. Hoevendie evenwel de bol. wil, natuurlijk uit »liefde voor den inlander» men laat 't bij pruttelen. De .Minister V. Bosse vond bij die zaak gelegen heid om de conservatieven eens te verwijten, dat zij telkens de Bchuld droegen van financiëèle ver warringen. Nadat echter dhr. Oorver Hooft daar op had geantwoord met eene kleine herinnering aan de liberale ramingen voor Atsjin en aan de zoete gevolgen der afschaffing van de gemeente- accijnsen, gaf dhr. Wintgens den Min. tot besluit de vraag mede: hoe .dikwijls ZExc,, gedurende diens veel bewogen leven, al tot do conservatieven heeft behoord. - Onder de leden die zich voor het amend, ver klaarden behoorde dhr. Vader,, die vooraf zekerheid verlangde,dat de bel. op wettige wijze zou worden ingevoerd, en die verder deed uitkomen dat bet juist het conservatief beginsel is bewezen te zijn, den inlander te boschermen tegen particulieren, die zich ten zjjnen koste wilden verrijken. Dat bleek bij de agrarische wet, bij de suikerquaestie, bij de cul tures. Juist de conservatieven steun en den Javaan tegen de planterspartij, die bijv. alleen hut nut ge niet van de spoorwegen. Met 44 tegen 5 st. werd echter het amend, verw. en met 45 tegen 1st. het Hoofdstuk aangenomen, waarmede de Indische beg rooting was afgedaan. Gemeenteraad van Goes. De gemeenteraad hield jl. Vrijdagavond eeno openbare vergadering onder presidium van den wethouder Fransen van de Putte (daar de Bur gemeoster wegens ongesteldheid afwezig was), die door de overige 12 leden en den Secretaris werd bggewóond. Nadat de notulen der vorige vergadering waren goodgekeurd en een rapport omtrent do vereeni- ging van werklieden ter afdoening aan Burg. en Wethl' was gerenvoyeerd, werd de begrooting der gomeento voor 1879 in behandeling genomen. De beraadslagingen omtrent allo punten op "te nomen gedoogt ons bestek niet, daarom zullen wjj do voornaamste aanstippen. Ten aanzien yan de Jaarwedde van den Secretaris j had do fin. comm. opgemerkt, dat zij die gaarne op f 1500 wenschte gebracht te zien, maar dat dit afstuitte op het. besluit van God. Staten, om de jaarwedde van den Burg. tot gelijke som te houden als die van deD SecretarisJoch dat zij wilde, dat aan God. Staten het verlangen van deu Raad werd kenbaar gemaakt, om de jaarwedde van den Secre taris op dat bedrag te brengen. Burg. en Woth. gaven in hun rapport, te kennen, dat zij overtuigd waren, dat f 1500 niet te veel voor den Secretaris was, en zij zich daarom gaarne vereenigen mot den wenscb van de fiuanciöele commissie. Dhr. Callenfeïs wilde dé vraag van vroeger nogmaals doen, om eenige tegemoetkoming uit 's rijks schatkist voor het werk dat tón dienste van het rijk wordt ver richt. Dhr. v. d. Feltz wilde hel personeel ter griffie verminderd hebben, en de ambtenaren ook des avonds laten werken. Het voorstel der finan- ciëele commissie werd stilzwijgend aangenomen. Do fiuanciëele commissie wilde het getal mark- meesters, waagmeesters, keurmeesters en grafdel vers vermindoren. Vooral over de marktmeesters en keurmeesters, waarvau een plaats vacant is, had den belangrijke discussion plaats maar Burg. enWeth, achtten de betrekking van marktmeester voor de veemarkten geheel anders te zijn dan die der ove rigen en één keurmeester niet voldoende om in den dienst te voorzien. Over het behoud der .jaar wedden van de beide vacante betrekkingen staakten dö stemmen, zoódat daarover later beslist moet worden. Dhr. Callenfeïs vroeg ook of het ophalen van den Hoofdelijken Omslag goede resultaten oplevert, hetgeen toestemmend werd beantwoord. Aan de vergadering werd medegedeeld dat het tarief van eenheidsprijzen voor werken en leveran- tien gedrukt werd, waarop dhr. Busing verzocht, dat dan ook maandstaten zouden worden over gelegd, om te kunnen nagaan, wart aan ieder ge bouw of openbaar werk besteed is, daar men nu wel voor ieder onderdeel eene som toestaat, maar uit de rekening niet is optemaken, of deze som wordt overschreden. Over het schilderen .der SaBknecbtswoning; dat voor memorie'is uitgetrokken, had eene langdurige discussie plaats, waarbij dhr. v. Swihderen ook de memoriepo8ten voor; de onderwijzers woningen in het debat bracht. Burg. ;en Weth. handhaafden de posten, omdajr^yïAar mén ambtenaren vrije wo ning gaf, deze/goVdfhioësten worden onderhouden. De memoriepost voor do Sasknëcbtswoning bleef behouden met 9 stemmen (tégen dhrn.v. Swinderen De Fottw enBusing) en met hetzelfde getal stem men (vóór dhrn. HamerVan Renterghem en de Voor zitter) vervielen de posten voor de onderwijzers woningen. Ook de post voor plantsoenen werd langdurig bediscussieerd, daar dhr. Callenfeïs' f375 veel te hoog achtte, omdat Romijn f148 voor het onder houd geniet. Het bedrag werd echter verdedigd door den Voorzitter, op grond dor kosten voor het snoeien en aanplanten van boomen en het onder houd van plantsoenen, niet onder de aanneming begrepen zijnde. De post werd aangenomen, tegen de stem van dr. Callenfeïs. Wat vooral het glanspunt der beraadslaging uit maakte, was de demping van het riool achter»de Prins yan Oranje". Burg. en Weth'stelden voor, dit te laten rusten tot 1880, omdat dan, door □hinder uitgaven voor het Sas, de som beschikbaar zou zijn, maar dr. Callenfeïs, fax. v. d. Feltz, jhr. v. Swinderen, dhrn. v. d. Hoek, De Fouw en Busing wilden eene geldleemng. aangaan om dit werk nit- tévoeron, en die geldleening dan in 1880 weer af telossen, hetgeen slechts f100 rente-zou vorderen. De Voorzittermr. De 'Witt Hameron dhrn. Van Asperen Vervenne, Quist en Den Boermet wie zich bij de stemming dr. Van Renterghem veroonigde, verzetten zich tegen dit denkbeeld op grond van den financiëelen toestand der gemeente. Aangezien do stemmen staakten zal ook hierover in eene volgende vergadering worden 'beslist. -Het afbreken der trekkorswoning, door de fin. commissie gewenscht, werd uitgesteld, op grond dat do pacht in 1879 eindigt en Burg. en Weth. voorstellen zullen doen over de verpachting der landerijen, daarbij behoorende, bloc of in ge deelten. Omtrent de som voor nummerverwisselaar bij do Sohutterij, verzocht dhr. v. Swinderen, dat Burg. en Weth. hun invloed zouden do&h golden, om dit bedrag op het maximum van f 25 te brengen. Do huur van het ziekenlocaal op do Stoof - weido zal worden opgezegd omdat het bestuur vau het Gasthuis vergund heeft, de barak, dio voor leden jaar gemaakt is, als dit noodig mocht zjjn, op te slaan en te gebruiken. Voor het dichtmaken van den Kolder in de Hoogeïo Burgerschool is f200 uitgetrokken, dooh de fin. oommisBio had daaromtrent bodonkingon, d:o door jhr. Van der Feltz gedoeld worden, daar zijn kelder, op het hoogste gedeelte van de stad gelegen, niet watervrij is, en Van de Weert ver klaard heeft, dat die niet dicht te maken is. De post bleef echter behouden. Van het onderhoud der Onderwijzerswoningen werden, zooals boven vermeld is, onderscheidene memorieposten geschrapt, maar werd een post voor het schilderen van een zolder goedgekeurd, nadat dhr. Hamer die. verdedigd had. De wensch der fin. commissie, om den steen in don gevel der Weezen- en Armenschool weg te nemen en het opschrift te veranderen in School der 4e klasse, zal door Burg. en Weth. aan het Burg. Armbestuur, dat deu eigendom van het locaal heeft, worden overgebracht. De post voor den Hoofdelijken Omslag vond te genkanting bij dr. Callenfeïs, die op de vraag, waaruit dan de uitgaven moesten bestreden wor den, antwoordde, dat hij meerdere bezuinigingen had voorgesteld. Dewijl die bezuinigingen echter niet waren aangenomen, kon mén niet anders doen, dan den post behouden, hetgeen met 8 stemmen (tegen dhrn. dr. Callenfeïs, Quist, Vervenneen Den Boerwerd goedgekeurd, behoudens goedkeuring des Konings op de verhooging van het -maximum- Aanstaanden Dinsdag zal de raad beslissen over de posten, waaromtrent de stemmen hebben gestaakt. Kerk- en Sohoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. *Baarland, 1 Dec. Heden is het 300 jaar geleden, dat er te dezer plaatse eene Hervormde gemeente is gevestigd. Den lsten Dec. 1578 aanvaardde de. eer ste predikant zijn H. dienstwerk. Onze geachte lee- raar, ds. A. Rage, gedacht deze gebeurtenis in de beide leerredenen; des voormidd naar aanleiding van Coll. 2 6 en 7, en des namidd. volgens Gal. 6 9, waarin Zijn Eorw. de gemeente bepaalde bij het voorrecht en de boóge waarde van het Evangelie, zoo als dit door Jesus Christus en de eerste Apostelen, zuiver, zonder menschelijke vonden en formnlen, is verkondigd, als mede bij den heiligenden invloed, welke deze leer bij hare ware belijders daavstelt, waarbij te volharden het hoogste geluk is voor dit en een volgend leven, RECHTZAKEN^ Vrijdag deed de Arrondissements-rechtbank te Middelburg uitspraak -in de zaak van de vrouw en de dochter van den gewezen station-chef te Krui- ningen, beschuldigd van het arglistig wegnemen, en zich toeëjgenen van onderscheidene kleodïng- stukken en andere voorwerpen, per staatsspoor aangevoerd. De eerste werd veroordeeld tot 18 tnaanden cel straf, de laatste tot 2 jaar gevangenisstraf. JPÊJK TJELEGItAAJF. '8 Gravenhage, 2 December 1878. TWEEDE KAMER. In de zitting van heden zijü de algemeens beschouwingen over de begrooting van Nederland voor 1879 aangevangen. Dhrn. Schimmel-- penninck van der Oye en Van Berkhout critiaeeis den hét rapport omtrent de onderwijsweteerst genoemde verbond daaraan d6 noodzakelijkheid vttn het herstel van het financiëel overwicht. De heer Gratama wil uitbreiding der kiesbevoegdheid. Dö heer Van Berkhout vroeg ook inlichtingen over de Transvaal. De heer Blussé wil beperking van do groote uitgaven en eene deugdelijke belasting-her ziening. De beer Van Eek wil eene krachtige uit voering der Schoolwet en eene verstandige bezuini ging van het zedeljjk belastingstelsel. RECLAMES- Inhoud van Ceres no. 39. LANDBOUW EN VEETEELT: Het verdelgen der zoogenaamde boterbloemen op weilanden. Bemesting van vruchtboomen.Y°rslag der jury voorden wed strijd van graan maai werktuigen met en zonder zelf- binder vanwege de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gohouden te Moletnbaix, onder Grjjpskerke, den 29, 30 en 31 Jüli 1878. Erwtenteelt op lichte gronden en oen en ander.maar aanleiding eener vraag daar omtrent. De Kun8t-Alizarine in Duitschland. Gem. berichten. Advertentiën. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De belangrijkste tijding van direct belang is voor" zeker het bericht van de Agence Russe, dat aan 5; divisien van het Russische leger in Turkije bevel is gezonden om naar Rusland terug te keeren. Ten minste indien hot. waarheid blijkt, en tevens dat hét 5 division" van het leger bezuiden den Balkan zjjn -.f' Dan toch zou men mogen gaan golooven, dat het Rusland ernst wordt met zijn belofte om bet trao^ - taat van Berlijn getrouw na te komen, Wellioht dat hiertoe mede werkt hut ongodaób;' suocüs dor Engolsobo waponen in Afghanistan. Wanf v. 1 ,v - V. ft, ■>-,(

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 2