een kwajongensstreek; ook al geen gevaar dus- Alleen bad spr. tegen <le emigratie van Cbiru-ozen op groote schaal naai" Java. Alles zou dan ook wel terecht komen, als maar een Hink Oouv.-Ge- neraal werd gezonden. Dhr. 'Insinger meende echter nog eens te mogen wijzen op de enorme stijging der uitgaven, togen mindere middelen; en drong dan verder aan op intrekking van art. 2 van bet policie sfc'nifregloment, groutendeels de oorzaak der ketjoepartijen; want de particulieren mishandelen de vrije arbeiders; voor de planterspartij is niets heilig. Dbr. Hegdennjck protesteerde tegen do koloniale politiek van dhr. v. d. Tioeven en wees er dan verder op, dat thans de Indische bijdrage geheel van deze begrooting verdween. Hij woes daar op, ten einde de Kamer niet voor een fait accompli zou komen. Men moe9t nu nl. den post voor Memo rie" uittrekken. Woensdag was eerst dhr. v. d. Putte aan het woord, die begon roet zijn stem voor het vervolg af hankelijk te stellen van de af schaffing vsn art. 2 van Uctj policie strafregleraeut voor inlanders, en voorts verzocht de quacstie vau Borneo maar te laten rusten. Daarop betoogde deze spr., dat de Indische boten ons demoraliseer den, en dat ook J. C. Baud het cultuurstelsel liever zou hebben af geschaft, onder welk stelsel (blijkens één voorbeeld) aHcs was ge richt op l et batig slot Spr. betoogde verder dat do millioenen alleen verdwenen door de afschaffing van de Ueerediensten en het hoogere plantloon, tweejnaaiiègelen die wel de liberalen uitvoer den, masr die de conservatiévénjnvoerden De openbar" werken kosten nu meer, maar wérdbn Viródger óók gemaakt, doch toen in heeredienst. Verder noemde' spr. eenige onderwerpen, waaraan het meerdere geld goed besteed was, om vervolgens te meencn.dat voor den inlander nog 4 maal meer moet geschieden, en daarop te constateereo, dat de conservatieve Ministers v. Goltstein en Mees dan ook niet anders deden (dhr. Insinger nam de vrijheid, hierop te antwoorden, dat die Ministers dan ook alleen door de conserv. bestreden, door dhr. v. d. Putte daarentegen geïnspireerd waren), Spr. wilde dus meer werken, meer spoorwegen (en de Min. zegde die toe). Eindelijk kwam hij ook tot Atsjin, om te coustnteercu- dat die oorlog door ieder Min. zou zijn begonnen, dat hij (spr.) dien niet wilde, dat hij zich zelfs boven verdediging Verheven achtte, dat men er phrases tegen bezigde, dat Atsjin aan de Porte hnlp vroeg op grond van de conserv. redevoeringen (maar die rede- voeringen bestonden dan toch niet voor uw oorlogsverklaring, merkte dhr. Insinger op, die den spr. teveus verweet, over stuk ken te redeneeren waarover anderen moeten zwijgen) en, eindelijk, dat er geen actieve oorlogspolitiekjmoest wordengevoerd, maar die van afwachten. Spr. eindigde met een pathetisch beroep op Kamer en pers, om van den oorlóg geen partij- of peraonenzouk te maken Dhr. Insinger wees er echter óp, dat de liberale politiek wel de schuld droeg, daar zij door de vrije nederzetting van vreemdelin gen den oorlog deed ontstaan; dhr. fVintgens wees met nadruk de beschuldiging tegen de conservatieven af en constateerde dat de geheele last, waaronder wij gebukt gaan, op dhr. v. d. P. moetTus» ten; dhr. Oorver Hooft wees er opdat. ai eindigt deze kostbare oorlog, toch de bezetting nog jaren lang veel zal kostendhr. Uajfnians drpkle er zijne verbazing over uit, dat men deze» uit* phttenden «liberalen" oorlog zoo kalm aanziet, niet aandringt op opheffing van het' geheim pa steeds gold blijft geven voor een' on bereikbaar doel; dhr. Rutgers eindelijk (een liberaal I) gispte 2eer sterk het 'afwaohtors-advies, dat dhr. v. d. Putte nu nogmaals voor don oorlog gaf, nadat 't reeds eenmaal was veroordeeld. Deze laat ste spr. keurde het millitair beleid zeer af, omdat het uitging vua de illusie dat er geen oorlog meer isactie! moet men zijn, niet bezuinigen of inkrimpen, want dat bedriegt de wysheid. Aan den oorlog moet, door krachtig handplcu, een einde komende Gouv. Geu. moet zich niet mengen in het krijgsbeleid. Do Min. v. Bosse repeteerde grootendecls de hh. v. d. Hoeven en v.d. Putte Dat de begrooting hoog is word, zeide hij, door do nu juiste ramiugen voor Atsjin veroorzaakt. Cultuur- en consignatie- stelsel hebben, zeide hy, ons gedemoraliseerd en de energie van den handel gecfood. Vrije handel, zeide hij, is hot beste: (Dat antwoordde dhr. Bastcrt staat in alle boekjes over economie maar let eens op de resultaten, op het voorbeeld van do groote Sta ten, op onze werven en dokken, op onze marktOp Conversie vac. het grondbezit wil de Min thans niet te veel aaudringen omdat mén het in Iudiö zoo drok heeft, en op afschaffing', van de pantjensdieusten niet omdat dit veel geld zou kosten. Van het Christendom maakte do Min. zich met- een banaliteit af. Van Amerikanen op Timor en Spanjaarden op Borneo weet "hij niets. Dhr, Oorver Rooft wees daarop nader op hot noodzakelijke om weder evenwicht te brengen tusscheü ontvangsten en uitgaven, Dhr. Rutgers constateerde, dat do Rapporteurs ten onrechte heb ben geschreven, dat du meerderheid in do sectiën zich voor hot beginsel der vaste bijdrage verklaarde.Dhr. ffintgens role- veerde dat men hem met kwinkslagen antwoordde, maar zijn ern stige feiten onaangeroerd liet. Dhr, Basiert eindelijk vorklaar- de zich reeds nu tegen do vaste bijdrage, waartoe deze Min. nu oen weijc indiende, terwijl do Min., er vroeger zelf por tinen'i te gen sprak. Kerk- en ScjUeolnieuwN. Nod. Horv. Kerk. Beroepen to Sokore on VlakcP. J. Steenbeek, cand. to Ellecom, welke bedankt hooft. - To Axol hield da. D. H. Toljor Zondag zijne, af scheidsrede naar Oponb. 3 vors 3, le god. Bedankt voor hot beroep naar Vlissingon, do hoor L. J. Heldring, einorit. predikant van Dienden. In Guido de Bresorgaan tier ConJ. Vereen., lozon wjj: »Nog altyd bloof do gowichtigo plaats van roi- zond-ovangolist dor Vorooniging voor Noordholland oponatoan. Hoo smartelijk dit viel, het hoofdbe stuur mooht;ziob niet. haasten om bot groot be lang dor zakte on hot atuitto in zjjno onderhan delingen niot bot minat op finanoiöelo bezwaren. Door oono biztmdore leiding word hot gowozun op den bekenden predikant A, Van Schuiven, dio zulke uitnemende diensten in Bolgiü on Holland aan do verkondiging van hot Evangolio bewezen hooft. Het benoemde dezen broeder -als reizend- Predikant dor Vereenigiug, meer bi zonder ten dienste van Noordholland, doch zoo, dat onze afdoelingen elders hem ook tot de bediening van het li. Avondmaal kunnen uitnoodigen Tot onze blijdschap kunnen wij den leden rnededoelen, dat Ds. A. Van Schel ven de benoeming heeft aangenomen, en zoo de Heere wil, reeds in de helft van December zijn belangrijke taak h'Öopt te aanvaarden." De Gemeenteraad van Hemelumer Oldephaort en Noordwolde persisteert bij zijn plan om aan de Bizrndere (Christelijk-nationale) School voor het jaar 1879 een som te schenken van f 600., in weer wil van de uitnoodiging van Gedeputeerde Staten om dit besluit in te trekken. Bcuoeminjjen eu Besluiten. Benoemd tot burgem. der gem. Weraeldinge, P. Dekker Jzn., lid van don raad "dier gemeente. Naar men verneemt zal de heer D. v. d. Hoek, thans door Z. M. den Koning benoemd tot com mies der posterpen 4o klzijne functie als zoo danig vervullen te Rotterdam en de heer J. H. De Laat de Kanter Jr., beiden van Goes, als surnu merair werkzaam zijn ton postkantore te Middelburg. jREU TJELJEGIiAA h\ 'b Gravenhage, 28 Nov. 1878. TWEEDE KA MER. In de zitting van heden werden de beraad slagingen over de Indische begrooting voortgezet. De heer Van Gennep acht het noodzakelijk de wis selvallige koffie-baten door regelmatige belastingen te vervangen. De Minister verklaarde dat dit denk beeld ernstig overwogen zal worden. Het voor stel tot het verleenen van subsidie voor eene stoom vaartlijn tusscben China en Java werd afgestemd met 36 tegen 35 stemmen. Het Hoofdstuk Uit gaven voor Indiö is daarop aangenomen met 64 tegen 6 stemmen. BUITENLAND SCH OVERZICHT. Ofschoon geen wapenfeiten of belangrijke interna tionale gebeurtenissen eenige verandering brach ten in den Oo3terschen toestand, toch werden eon paar merkwaardige omstandigheden bekend. Aller eerst dat Turkije spoedig weer een parlementairen regeeringsvortn zal hebben, schoon afwijkende van dien, welke, kort voor den oorlog'ingesteld, met dien oorlog in vergetelheid raakte. Naar men mededeelt zal de aanstaande Volksvertegenwoordiging niet door het volk gekozen, maar de leden door den Sultan voor het leven benoemd worden. Vooral in financi eel e aangelegenheden zal die Raad van State zooals men de. vergadering het best zou kunnen noemen - grooten invloed krijgen, daar geene loe- ningen of belangrijke operatien zonder hare goed keuring. kunqen tot stand komen. De dele{fatie"ult-daJ)ostenrijfeöche Volksvertegen woordiging heeft in hare onder-afdeeling voor be- gróotingen, met 14 tegen 6 stemmen, de nader aan gevraagde credieten, zoowel voor reeds gemaakte als nog te maken kosten boven de reeds verleende f: 60 millioon, verworpen, althans is te dien opzichte 1 overgegaan tot do orde van den dag. Men ver onderstelt echter dat de voltallige delegatie die pos- teb, ZÜ het ook met slechts enkele stemmen meer derheid', zal goedkeuren. In Bulgarije zal de Nationale Vergadering tor vaststelling van de organieke wetten en ter verkie zing van een Vorst bijeenkomen op 27 Dec. e. k. In Italiti hebben polioio en justitie 'do handen vol werk. Men is een uitgebreide sainonzworing tegen don koning op hut spoor gekomen, tengevolge waar van reeds bonderden personen zijn in hechtenis ge nomen 1 Behalve gewonen sluipmoord schijnen dio hooron socialisten ook andere middelen, zoo ellen dig kan mén ze niot voprstollon, geschikt te ach- ton tor bereiking hunner wohscbon. Zoo zegt men dat op do spoorbaan, waarover tvoldïu do trein moost gaan, die den koning naar Rome zou torng- vooron, stukkon dynamiet zijn gevonden, die, waren zo niot ontdekt, don trein ontwijfelbaar, met allen dio er in waren, vorniotigd zouden hubbonZal ook nu, evon als ton tmjmon dor commune, in Neder lands vorgader||irévevkondigd worden, dat aan do uitspattingon tfmr^zulk gespuis^Rgrootscho goduoh- ton ton grondslag liggon»? Of zpmrn don «geavan ceerde»» in Nederland nu do oö'gon opengaan en zij hunne dwaling erkonnonï Ook in Saragossa hobbon talrijko arrostation plaats gehad van Socialisten. Naar hot schijnt mooton dio aanslagen togon do maatsolmppoljjko orde vooral boranuul worden in Zwitserland, waar stoods elk gespuis oon veilige wjjk plaats vond. Ern stig bogint moü er aan te donker otu aan Zwit serland te beduiden, dat ook zjjno vrjjhuid van handolon zjjno grenzen hooft, on wel daar waar hot, door zjjn sohuilplaats vurloenen aan allerlui misdadigers, do veiligheid van andere staten in go- vaar brengt. Onvermoeid gaan de liberalen" in Engeland tot groot genoegen van Rusland voort, door ver dachtmaking der politiek van het .conservatieve ministerie tweespalt en wantrouwen te zaaien. De gevreesde oorlog met Afghanistan is daartoe een heerlijk hulpmiddeltje. Jammer voor hen werden in de laatste dagen stukken bekend, dat juist de houding van het sliberale" ministerie-Otedstone de kiem legde voor de latei- steeds toenemende vijandige houding van den Emir 1 Intusscben blijven de tijdingen steeds even gun stig voor de F-ngelsche wapenen. Overal vluchten de Afgbanen, in de laatste dagen zelfs zonder de Engelscben af to wachten. Wanneer er geene on voorziene omstandigheden tusschen beide treden, zullen de Engelschen wellicht reeds als deze het licht ziet de punten bezet hebben, welke zij voor den winter wilden vermeesteren. Daarmede zouden zij de hun gevaarlijke Khyber-passen door zijn, en op Afghaanscb gebied een half-cirkelvormige streek bezet hebben, waar zij in versterkte positiön het ongunstige, jaargetijde zullen laten voorbijgaan, om dan later op Kaboul voort te rukken. Indien wat gansch niet ondenkbaar is - de Afghanen niet vóór dien tijd den Emir onttroond zullen hebben. GEMENQDE BERICHTEN- Voor de nagelaten betrekkingen van den teVol- lenhove vermoorden Jrijksveljiwachter Bastings is bij do commissie, die zich hun lot aantrok, reeds f 8599,90fi ontvangen. Het Amerikaanscbe stoomschip Pommerania is Maandagnacht bg Folkestone in aanvaring ge weest met een Bark. Men vreest dat 200 passa giers verdronken en 172 gered zijn. De sleepboot Hercules is Zaterdag naar St. Nazaire vertrokken, op order van kapt. WiJlomse, gezagvoerder van het te Belle Isle lek binnenge- loopen schip Alblasserdam, De Koning van Italië heeft aan Cairoli de gouden medaille van militaire verdienste geschonken. Volgens bericht uit Honkong is het eind van den hongersnood in "China nabij. Rijke oogsten worden in de geteisterde provinciën verwacht, en hulp van buiten schijnt niet meer noodig. Goes. A. C. De Jonge SJz.

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 6