MIIIWI OOESSCHE COURANT. Nieuwsblad voor Tholen, Zuid- en Noord-Beveland. B IJ VOEGSEL behoorende tot de No. 94 van Vrijdag 29 November 1878. VERVOLG BINNENLAND. Het Vaderl. verneemt, dat bet geschenk, dat door do gemeente 's Gravenhage aan Z. M. den Ko- ning zal worden aangeboden, bij gelegenheid van Hd. aanstaand huwelijk, bestaat in nun zilverea plateau, bevattende een pièce do milieu en 2 candelabres, ieder met 9 lichten. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeen te van Apeldoorn zal aan de aanstaande koningin, bij HD. komBt op bet Loo, een rijk met goud ver sierde Bijbel aangeboden worden, terwijl de kinde ren der Koningsschool aan den koning en de ko ningin eon bokaal zullen aanbieden, met de konink lijke kroon en met de wapens van Oranje, de Baux, Chalons en Nassau. De jury van beoordeeüng, benoemd door prins Hendrik, tot het doen eener voordracht, uit de 52 ontwerpen voor de monumentale fonteinen op Soest- dijk, is ten deole met haar taak gereed. Zij heeft een beredeneerde voordracht ingediend omtrent een drietal ontwerpen, ingezonden onder de zinspreuken ResT)ubia, Constanlia en Ars longa, vita brevis. Het comité van uitvoering zal de ontwerpers dezer tee- keningen oproepen, om zich bekend te maken, en uitnoodigen daarvan een model in pleister in te le veren. Voor dit model wordt den ontwerper, in gevolge art. VII van het programma, eene vergoe ding van i 400 geschonken. De N. R. Ct. van Dinsdag bevat het volgen- do bericht omtrent den toestand van don Minis- tor van Oorlog: Sedert laatstleden Zaterdag is in don toestand van den heer De Roo van Alderwe- relt weor oenigo beterschap morkbaar geworden. De zieke gebruikt sedert dien dag weder eenig voed sel. Bij do Maatschappij Zeeland is benoemdf tot administrateur de heer L. Pietersen, te Vlissingen. Volgens de Amsterdamscbo bladen heeft de Nederlandscho Bank oen maatregel genomen, ten einde de geldboweging over de verschillende deelon van hot land te vergemakkelijken. Met ingang van 1 December e. k. zal namelijk van de zoogenaam de kasquitantiën waarbij van het eene bankkan toor op het andere aan bepaalde personen gelden kunnen worden overgemaakt niet meer de pro visie van i per mille worden gegeven. Die pro visie zal worden vervaDgen door eene vaste ver goeding van 50 Cts. por kasquitantio, in welke 50 Cts. ook begrepen zijn de 21 Cts. die voor zegel recht zijn verschuldigd. Men boude daarbij in het oog, dat daar, waar eene kasquitantie genomen wordt in voldoening van een gebeelen of gedeeltelijken disconto- of beleen ingpost, de reeds vroeger door de Nederlandsche Bank ingevoerde wijze van han deion gehandhaafd blijf t, volgens welke in zulk een geval alleen het zegel van 21 Cents zonder ver dere bijbetaling wordt verlangd. Uit Terneuzen meldt men, dat aldaar eerst met goed gevolg de band gehouden is aan de be palingen der wet omtrent het weren van vreemde, munt, maar dat men er nu, door gebrek aan toe voer van nieuwe bronzen pasmunt, de Belgische centimes weer in menigte over de grenzen ziet komen. Menig neringdoende moest zich 6 pet. ver lies getroosten, om zijn Belgisch geld kwijt te worden; nu verdienen de Belgen weer 6 pet. aan den invoer van hun geld, dat bier wel inheemscb zal blijven, als niet de invoering der nieuwe munt en de inwisseling der oude mot kracht wordt door- STATEN-GENERAAL. Het bij de Tweede Kamer ingekomen wets ontwerp tot regeling van de verhouding der geld middelen van Ned. Indië tot die van bet rijk in Europa, bepaalt het volgende: Op het le hoofdstuk der Indische begrooting (uit gaven in Nederland) worden gebracht: >1. Eene som van zes millioen gulden, als bij drage van Nederlandsch Indiü aan de rijksmidde len ter vergoeding van de uitgaven, welko wegens het beheer van Nederlandsch Indië ten laste der Staatsbegrooting komen; »2e. De sommen, benoodigd tot aflossing en tot betaling voo^ interesten en onkosten van schulden, door den tftaat ten behoeve van Nederlandsch In dië aan te gaan. »Over ver moedein ke of bg de wet vastgestelde batige sloten van Indische diensten wordt niet be schikt dan bij afzonderlijke wet. >Voor zoover die batige sloten niet moeten die nen tot dekking van vermoedelijke of bij de wet vastgestelde nadeelige sloten van Indische diensten, worden zij in de eerste plaats bestemd tot .dek king van de onkosten van groote werken van al gemeen nut in Nederlandsch Indië, en tot bui tengewone aflossing van schuld, ten behoeve van Nederlandsch IndiÖ door1 den Staat aan te gaan." De Minister van Waterstaat beeft op eenige in het afdeelingBverslag oyer zijne begrooting gemaakte opmerkingen, het volgende geantwoord. De op art. II van de spoorweg-begrooting aangevraagde gelden strekken, tot betaling van termijnen voor de .oiafSr- handsche werken dernienwe sluisin de marinehaven te Vlissingen, tot welker aanbouw in 1873 werd beslo ten. Voor de voltooiing daarvan is echter het nu ge stelde cijfer nog lang niet voldoende. Met deze 6luis zullen de havenwerken te Vlissingen zijn voltooid. Spoedig zullen de inlichtingen aan de regeering op het aanhangig adres van Gedeputeerde Staten van Zeeland worden openbaar gemaakt. De minister heeft aan de Kamer overgelegd de stukken, op welke de calamiteus-verklaring van de Suzanna- en Anna-Friso-polders berust. TJit de inlichtingen die over den Tboornpolder wor den gegeven, blijkt, dat de verhooging en verzwaring van den inlaagdgk over 4 maanden moet voltooid zijn. Omtrent de onderloopsheid der sluizen te Veere en te Vlissingen, deelt de minister het volgende mede Te Veere is de lek niet geheel verdwenen, maar wordt die, bij zorgvaldig periodiek onderzoek, daar zonder storting bedwongen. Te Vlissingen, waar het zelfde kwaad zich openbaarde, is men er in geslaagd den omvang te beperken en wordt steeds gezorgd, voorkomende lekkages te stoppen. Daagde aanvaring van de Prinses Marie (op 17 Mei 76),~tegen den ponton (den aanlegsteiger te Vlis singen), hot gevolg was van de vroeger niet bekende ondiepte in de haven bij lage ebben, zijn de kosten van herstel (ad f 1059,) door den Staat gedragen. Do ondiepte is door baggering opgeruimd. Omtrent de tuepasselijk-verklanng van de wet be treffende de tucht op de koopvaardijschepen, op de visBcbersvaartuigen, waartoe voorschriften zijn ont worpen, worden tusscben do departementen van Wa terstaat en van Justitie besprekingen geopend. Wettelijke voorzieningen omtrent de spoorwegcon- sessiën en de openbare middelen van vervoer zijn door den minister van Waterstaat voorbereid. Voorts is de minister voornemens een algemeene regeling van bet bestuur van den Waterstaat te ont werpen, waarin de organisatie van bet besturend personeel is begrepen. Voorstellen worden wyders aangekondigd tot ver betering van de kleine rivieren en tot verbetering van de onteigenings-wet. Spoedig is een wetsontwerp te verwachten tot ver lenging van den eindtermijn voor de voltooiing van de werken der Amst. kanaal-maatschappij. Schik kingen met het gemeentestuur van Amsterdam, wel ke aan do goedkeuring der Staten-Genera&l zullen worden onderworpen, maken de uitkeering der door de gemeente toegezegde premiën onafhankelijk van den termjjn van aflevering dei kanaalwerken. Een commissie van deskundigen wordt gehoord over de aanvraag van de maatschappij tot wijziging van de concessie, in zoover betreft de afmetingen van de havenkom. Reeds sedert eenigen tijd is bij de Regeering de vraag in onderzoek in hoever op meer afdoende wij-, ze dan door de vorige Regeering is geschied, van de medewerking der postkantoren in het belang van het spaarbank-wezen kan gorden partij getrokken. De i aan de Regeering gedane voorstellen van eene bi- zonder» vereoniging tot stichting van een met de J postkantoren in verbinding te stellen centraal-spaar- bank, hebben tot geene uitkomst geleid. De Mi- j nister zal trachten het vraagstuk, zoo spoedig dit mogelijk is, door een wetsvoordracht tot oplossing te brengen. Uit een door den Minister aan de Kamer overge legde nota blijkt, dat men nog niet tot overeen stemming is gekomen omtrent bet nut der toela ting van vrouwen bg de posterijen en de telegra fie. De Minister stelt zich echter voor, te beproe ven, of de bezwaren, die zich vroeger tegen het in voeren van dien maatregel hebben voorgedaan, thans uit den weg kannen worden geruimd. Tweede Kaueb. Dbr. Winlgens zette, Dinsdag, de rede voort, waarvan wij Maandag reeds melding maakten. Breed voerig toonde hij aan, boe de liberale politiek de suikercultunr wegvaagde, voor Staat en parti culieren; de suikermarkt aan Engeland bracht; onze scheepvaart en katoennijverheid doet kwijnen; hoe de landrente jammerlijke uitkomsten gaf; de uitgaven ontzettend stijgen (in 10 jaren van 84 tot 155 mill.);..diet financieel beheer door do onuit voerbare eomptab.-wet ellendig is; de oorlog met Atsjin ons uitput; met de nu rustige Chineezen een gevaarlijk s£el wordt gespeeld; de Europeesche ambtenaren oproerig en ontevreden zijn, om eene belasting die ons trouwens meer kosten dan op brengen zal; en de gebeele toestand dus leidt tot het verlies van Indie binnen twee jaren, als men geen anderen weg gaat volgen. Ten slotte wees spr. op de woorden van lord BeaconsGeld, die zich onlangs ironisch over Holland uitliet. Dhr. kader, die geheel met den vorigen spr. instemde, voegde daar nog bij, dat de Reg. ook in zooverre schuld draagt van den toestand, daar een Christelijke staatkunde noodig is, vooral voor een heidensche bevolking, en wij dat Christendom in Indie moesten invoeren, maar dat de Reg. in tegendeel niet alleen haar belangstellenden steun daar aan onthoudt, doch er zich zelfs tegen verzet, bet Christendom van de school verbant, vroegere snbsidiön intrekt en daardoor bet heidendom bevor dert, ons prestige verzwakt en de onveiligheid doet toenemen. Dbr. v. d. Hoeven begon met inlichting te vra gen omtrent berichten over een Spaansche vestiging op Borneo en een Amerikaanscbe op Timor. Naar aanleiding van het bekende artikel der Revue brit- lann., waarin beweerd werd dat Duitschland onze koloniën zou nemen, drong spr. op scherpe waak- zaamboid aan. Verder meende bij, dat deze Min. v. Kol. niet zgn vertrouwen verdient, omdat dhr. v. Bosse buigt voor de eiscfaen der partij, die slechts let op particuliere belangen, o. a. ten aan zien der slavernij, die bij bedekt weder toeliet. En eindelijk kwam- spr. met vele woorden en weinige argumenten tegen de rede van den heer Wintgens op, die z. i. hersenschimmen heeft. "Spr. sprak o. a. van oude koeien, maar toonde niet aan dat deze ook maar hersenschimmen zijn. Bij noemde 't alleen, zonder bewijzen, onwaar dat de liberale politiek de schuld zou zgn van de deficitten; want de overschotten kwamen alleen voort uit de koffie prijzen die nu ook hoog zgn; do Atsjin-oorlog is ook de schuld van de tekorten maar dat _ig_ niet de liberal^ politiek (wat dan want de hoof den van Atsjin4- tartten ons uit. De suikercultuur gaf voordeel en is afgeschaft - nu ja; maar dat heeft met het liberale stelsel ook al- niet te maken. Anderen, vooral vreemden, die zeer hoog opgaven van het oude stelsel, keken dan ook, vol gens spr., verkeerd. Machtspreuken! Spr. had iets beters; hij zeide: regeert doorothische middelen. Wat praat men echter van verzet; dat Europeesch- Indisch verzet beeft niets te beteekenen zeide dhr, v. d. Hoeven althans. Kom aan, zjj zullen wél betalen; en de Chineesche proclamatie ia

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 5