vorig nummer, in do eerste plants het voorloo pig verslag d« r Tweede Kamer over de begroeting van Binnenlandsciiti Zaken. Daaruit l»lijkt dat opnieuw van sommige zijden werd aangedrongen op lierzieuing, nog iu dit- zit tingjaar, van het kiesrecht, op afdoende wijze en dus met grondwetsherziening gepaard, of wel zonder deze laatste en dan door verlaging van den census, doen alleen iu do groote steden. In drie afdeeliugen werd voorts nog vooral aange drongen op spoedige invoering van do nieuwe on derwijswet. NVaar de drang zoo groot is, zeide inen, mogen financiëele bezwaren daarvan niet terug houden üea Regeering, een Min. van Biunenl. Za ken, wiens begrooting toch in vele andere opzich ten weinig sporen draagt van de zoo noodzake lijke bezuiniging.- Het gemis daarvan werd bij menige afdeeling betreurd en vooral de opdrijving van dio voor Kunsten en Wetenschappen uitvoerig gecritiseerd, terwijl ook weder in bet breede werd teruggekomen, over en weder, op do vraag over de inkrimping van de uitgaven voor ons boogor on derwijs, waarbij meer speciaal nader werd terug gekomen op het denkbeeld om bet aantal Rijks universiteiten met een of twee te verminderen. Vrij algemeen werd do opheffing van de afdeeling Statistiek betreurd, en ook in dat opzicht er op aangedrongen,, dat.de Minister op zijn besluit moge teragköm«|jÉMfc- Voorts heeft de Min. vau Koloniën zijn Memo rie van antwöord ingezonden op het verslag over do Indische begrooting voor 1879. De Memorie gaat vergezeldvan eene gewijzigde begrooting. In afwachting van de nieuwe wet tot regeling .der financiëele verhouding, die waarschijnlijk nog vóór het openbaar debat zal inkomen, is de voorgestelde bijdrage van 4 millioen weggenomen. Ook de over schotten van vorige diensten zij», voorloopig ver vallen, in afwachting van de afzonderlijke regeling. De raming der tin-opbrengst is mot f435,049 en die der invoerrechten mot 6 ton verminderd. De overige ramingen, .waaronder ook die vooi'Atsjin, worden met gerustheid gehandhaafd.. Die van den koffio-verkoop is zelfs tot 800,000 pikols verhoogd. De daaruit voortvloeiende meerdere kosten van ver voor enz. worden ruim gedekt door de lagere ra ming der vrachtprijzen, welke berekend zijn op f 20 per last. De begrooting sluit nu met een tekort van f8,830,637, behalve het door Nederland te ge ven voorschot, dat echter op 9 millioen is terug gebracht. De middelen zijn 12,476,802 en de uit gaven f 6,264,074 hooger geraamd dan voor 1878. Tengevolge van de nieuwe regeling, zullen daarbij nog ettelijke millioenen voor de bijdrage komen. "Voorts blijkt, dat de raming der Indische saldo's over 1874, 1875 en 1876, bij de indiening der be grooting óp f3,512,456 gesteld, thans, na ontvangst van de definitieve cijfers, niet boogor kan gebracht worden dan f2,800,000. Voorts, dat een ontwerp besluit in overweging ia tot vaststelling van re gelen voor de vervolging en het verhaal op ordonaateurs in Indië. Verschillende plannen zijn in overweging om de vaste Indische inkomsten te vermeerderen. Tot bevordering van dezen voorbe reidenden arbeid is een tiental belastingambtena ren door den Gouv.-Generaal aangevraagd. O. a. is óók het herstel'van de pacht der pandjeshuizen in overweging gegeven. De post voor -den spoorweg Madioen—Soera- karta is voorloopig teruggenomen, om op de beslis sing der Kamer niet vooruit te loopen. Desgelijks- is met hetzelfde doel slechts voor memorie uitge trokken de post voor toelagen aan den officier, die met vrucht den krggs3choolcursus heeft door- loopen. De Koninklijke beslissing is ingeroepen terzake van de aanvulling van het strafwetboek voor in landers ter vervanging van de bepalingen van art. 2 no. 27 van het Indisch' policie-reglement, waar omtrent de modewerking der Indische Regeering niet koq>' worden verkregen. In overweging is de vraag of het raadzaaffK~2g de JuJi-kofSeveiling te behouden. Omtrent het consignatie-stelsel -geeft de Min. inlichting'omfrent zijn reeds bekende plannen geen uitbreiding- van den verkoop te Batavia, die in 1875 en 1876 74 cents per pikol minder bgeffc op gebracht dan in Nederland. Provinciale Staten van Zeeland. In de zitting van 5 Nov. werd mededeeling ge daan van ingekomen stukken, die voor kennisge ving werden aangenomen Bij een-brief van den heer P. Damas van Citters, waarin deze. zijne be trekking als lid. van Ged. Staten neerlegt, voegt de voorzitter een warm Woord van waardeering van de diensten, door dien heer sedert 1851 in die betrekking aan de provincie bewezen. De verschillende voorstellen van Ged. Staten wer den vervolgens naar de afdeelingen.verzonden, waar in de vergadering__gesplitst werd, De volgende vergadering werd bepaald op heden ten één ure. Kerk- en fjehoidnieuwm. Zondagmorgen was een doel der Hervormde gemeente bijeen iu de Nieuwe kerk te Vlissingen, waarin de dienst door oen der ringpredikanten zou vervuld worden. De predikant kwam echter niet opdagen. Na een half uur vergeefs gewacht te hebben, zag de dienstdoende ouderling zich ver plicht, a:in de, <re'ukkig niet talrijke, kerkgangers den raad te geven, om de kerk weer te verlaten. Aangezien van geonerlei ongeval iets bekend geworden is, vermoedt uien dat aan eenig mis verstand gedacht moot worden, dat- later wel op- gebolderd zal worden. MiddCour.) Benoemd tot hulponderwijzer te Ouwerkerk de heer A. J. P. Mazuro van Groode, ter ver vanging van den heer P. Niouwdorp, welke als zoodanig i3 benoemd te Droiscbor. Omtrent de door den Gemeenteraad van He- melumer, Oldepbaart en Noordwolde aun do bizon- dere (Christelijk-nationale) school to Koudum toe gezegde ondersteuning, is door Gedeputeerde Statoti afwijzend beschikt. Ucnoeniiiigcn en Besluiten. Benoemd tot burgemeester van Sorooskerke, J. Riemons; tot burgem. van St. Laurens, P. J. Davidse; tot burgom. van Westkapello, W. De Rapper; tot burgem. van Noordwelle, Renesse en Serooskerke (Schouwen), J. Hoogenboom Bzn. Ontslagen eervol: J. H. Bybau, als burgem. van Colijnaplaat, Cortgene en Cats. Bij Kon. besluit van 29 Oct. 1878, no. 10, is het bij Zr. Ma. besluiten van 5 Dec. 1851 (Stbl. no. 149) en van 30 Dec. 1866 (Stbl. no 244) in gesteld eeretoeken tot belooning van eervollen lang- durigen werkelijkén dienst bij de schutterijen toe gekend o. m. ook aan mr. J. M. - Isobreo Moens, kapt., •komm., en W. Abels, muziekant, beiden bij de dd. schutterij te ZierikzeeJ. M. Boone, Ie luit., J. H. Van de Putte, F. J. Poulain, sorg-majs., C. Van Karssen, H. W. Wedts de Swarts en J. Wierges, muziekanten, allen bij do dienstdoende schut terij te Middelburg. Afloop Aanbestedingen. Zaterdag is te Roes aanbesteed het baeceren in de haven aldaar. Er waren 3 biljetten iugckoineu.- door C. Schrijver voor 90 cent, door A. Corun voor 65 cent endoor F.N^ornu voor 64 ceut de M3. Aan den laagsten inschrijver is de aanneming gegund. (M. Ct Afloop "Verlcoopingren. Het op den 5 Nov. ten overstaan vbd Notaris Pilaar ge reilde huis van de wed. Reijcrse, in de St. Jacobstraat alhier, is toegewezen aan Abr. Douw te Middelburg voor f 900. EER TELEGRAAF, Middelburg, 7 Nov. In de heden gehouden ver gadering van de Provinciale Staten van Zbeland is gekozen tot lid der Gedeputeerde Staten met 22 van de 39 stemmen, de héér J. A. A. Fran sen Van de Putte, van Goes, welke die benoeming heoft aangenomen, '8 Gravenhage, 7 Nov. Bij de heden gehouden examens ter verkrijging van acten voor het Mid delbaar onderwijs, is o. m. ook dhr. D. Stigter, uit Goes, voor de Nederlandsche staatsinrichting toe gelaten. BTJITENLANDSCH OVERZICHT. In den algemeenen internationalen toestand kwam in de laatste dagen geene noemenswaardige veran dering. De spanning bleef dezelfde en werd misschien nog vermeerderd deor het steeds nog onzeker doel, waarmede Schouwaloff maar Livadia tot den Keizer der Russen werd geroepen. Mocht hot blijken dat bij Werkelijk wordt aangewezen om" den oorlogzuch- tigen Gortschukoff te vervangen, dan zou dit zeker oen gelukkig' voorteeken voor eene naderende min nelijke regeling zijn. Bij de gespannen'buitenlandsche houding voïdert inmiddels de oplossing dér binnenlandsche spanning in Oostenrijk. In de Oostenrijksche volksvertegen woordiging is, afgescheiden van de Hongaarsche, een adres aan den keizer in behandeling gebracht, waarin men zware grieven ontwikkelt tegen de bezetting van Bosnië en Herzegawina, die, al is zij opgedrongen döor het tractaat te Berlijn, toch niet zoo beweert men had mogen plaats hebben, zonder voorafgaande goedkeuring van de volksver tegen woord iging. Behartigingswaardig is daarin de volgende zin snede «Zelfs in niet constitutioneele Staten wordt «der natie eene duidelijke en openhartige uiteen szetting der doeleindon niet onthouden, waarvoor «op den dienst- en belastingplicht voor 'ouitenland- «sobe oorlogen een beroep gedaan wordt». W..1 zouden die Oostenrijksche «liberalen» want van deze is dat adres afkomstig! dan wel zog gen van onzen oorlog met Atsjin? Reeds vijf jaren moet Nederland jaarlijks duizende menschenlevens en tientallen millioenen daarvoor opofferen en nog 'weet niemand welke eigenlijk de oorzaak van dien oorlog wasNog steeds kan Nederland zicb te vreden stellen, met den pathetischen uitroep van don minister Fransen van de Puttedat bij de verant woordelijkheid er voor op zich nam In Oostenrijk loopt men daar niet zoo vluchtig over heen. Naar het zich laat aanzien, zal de be zetting van Bosnië en Herzegowina, waarvoor toch altijd heel wat degelijker gronden zijn. aan te voeren dan voor den Atsjin-oorlog, den val van Graaf An- drossy veroorzaken. Wat daarna zal gebeuren kan voor eon groot deel afhangen van den loop der buitenlandsche aangelegenheden. Het bevestigt zicb dat zoo de onderkoning in Britsch-Indiö al niet officiëel geprotesteerd heeft tegen do afzending van een nieuwen boodschapper naar den Emir van Afghanistan, het algemeen oor deel toch zeer nadoelig is over dien door de «li beralen» uitgelokten maatregel. Niet ten onrech te beweert men, dat hierdoor het prestige van En geland slechts kan lijden, don schijn voedsel ge ven dat Engeland te zwak i6, om tegen zulk een vijand op te treden, en den overmoed van do in landers stijven. Groot is de verantwoordelijkheid die der «liberalen» leider Gladstone ook ditmaal, door zijne verdacht making der Regeering, op zich laadt, die hij daar door noopt tot daden, die. Engelands prestige te genover het buitenland slechts verzwakken kunnen. In de Fran8che Volksvertegenwoordiging waar men nog niet gereed is met het onderzoek der gé- loofêbrieven der in October 1877 gekozen leden 1 iB de verkiezing van Paul de Cassagnac te Lerova nietig verklaard. Men had dit voorzienniet zoo zeer wegens plaats gehad hebbende misbruiken, als wel omdat de Cassagnac persoonlijk zoo gebaat en gevreesd was bij de «liberale» meerderheid. GEMENGDE BERICHTEN- Maandagmiddag ten ongeveer 4 ure waren de drie gebroeders Wa, die blijkbaar te veel aan Bacchus geofferd hadden, aan het station alhier aan het aardappelenladen, toen zij twist met de kooplieden kregen. Deze twist werd door tusschen- komst van den chef bijgelegd, docb ten 5 ure be gonnen 2 der broeders opnieuw te twisten, ter- wjjl zij naar 't klachtenboek vroegen. De chef weigerde dit, wegens hun tóestand, en liet hen, na vergeefeche aanmaning het perron te verlaten, daar van verwijderen. Toen zij nu door de voordeur weer poogden binnen te dringen, werd hun dit belet, waarop zij 3 der arbeiders aangrepen, den eenen 2 tanden uit den mond sloegen, een twee den met de lendenen tegen een raamkozijn wier pen en den derden een gat in 't hoofd sloegende beide laatsten zijn thans onder behandeling van dr. Kooman. De policie heeft van 't gebeurde pro ces-verbaal opgemaakt. Zaterdagavond, omstreeks 5 uren, ontwikkelde zich te Amsterdam een zware mist, waardoor het verkeer door de stad groote stremming onderging. Op het Rokin nabij het Sopbiaplein had tusschen eene vigelante en een tram eene hevige botsing plaats, waardoor het wiel en de as der vigelante werden verbrijzeld, terwijl het rijtuig van hot paar- denspoor in hoogst beschadigden toestand naar de werkplaats nabij de Achtergracht moest worden gebraent. Een paar uren later had op dezelfde lijn een tweede botsing plaats, waardoor de remstaven van het tramrijtuig braken. (N. v. d. D.) In den laten avond van Zaterdag, even vóór tien uren> is ter hoogte van het Funen te Amster dam de pas8agievstrein, van Weesp komende, tegen eengoederentrein gereden. De passagierstrein vloog in volle snelheid tegen den stilstaanden goederen trein en bekwam geen belangrijke schade,terwijl van do passagiers slechts sommige oenige lichte kneuzingen bekwamendaarentegen bekwam de machinist verwondingen van ernstiger aard. l)e uitwerking van den scbok was noodlottig voor den goederentrein. De locomotief, tender en drie wagens werden over elkander geworpen en letter lijk vernield. Men meldt, dat de afgebrande kerk te Hoorn is verzekerd voor do som van f 176,000 en de toren voor f50,000. De Arnh. Ct. schrijft: »Sterker teeken van gebrek aan welvaart is er zeker niet, dan het ver minderen van het aantal dienstboden. In Duitsch- land zoeken tallooze gezinnen door beperking van dienst-personoel hunne uitgaven binnen de perken van hun vermogen te brenger. In Frankfort is die besparing zoo algemeen, dat thans de dienst meisjes voor niets willen dienen, mits zij slechts kost en inwoning erlangen. Het moge een teeken

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 2