STATEN-GENERAAL. De ongunstige financiöele toestand van Nederl.- Indië was het hoofdpunt, dat, blijkens het uitgebreid voorloopig verslag over de Indische begrooting, bij haar onderzoek in de afdeelingen ter sprake kwam. Dac Atsjin de voorname oorzaak is van dien achter uitgang, werd ook nu weder door velen betoogd en dat het daarom zaak is, om, de weifelende en wan kelende militaire politiek prijs gevende, met kracht te ageeren om zoo Bpoedig mogeljjk een einde te ma ken aan den uitputtenden oorlog. Temeer echter was de indruk dien men van de begrooting heeft gekregen, ongunstig, omdat, hoe de zaken ook mo gen loopen, de toestand in Atsjin voel groote uitga ven in het aanstaande jaar zal vorderen dan thans wordt geraamd en de raming van de koffie te hoog is opgevoerd. De waarheid is niet gehuldigd en terwijl aan den eenen kant besparing hier en daar kan plaats hebben, moet men aan den anderen kant meer op versterking der middelen bedacht zijn en moet het Gouvernement zijn gezag krachtig doen geldon te genover de Indisch-Eropeeache oppositie tegen de nieuwe belastingen. Hoe moet echter de toekomstige financiöele ver houding zijn? Algemeen wilde men den uitge trokken restitutie-post van 4 millioen, waartegenover een voorschot van Nederland van 10.millioen staat,ge schrapt zien. Van conservatieve zijde, omdat men het beginsel van dc financiöele eenheid, zeker niet in transitu wil prjjs gevon; van liberale zijde, door da meerderheid (ook dor Comm. van Rapp.,) omdat men het cijfer niet verdedigbaar achtte op zich zelf en vooral tegenover de 10 millioen, die wp van Indiö zullen moeten leenen. De leening op zich zolvo acht te men van die zijde gerechtvaardigd door don aard dor werken, (spoorwegen, dus productieve werken;) waarvoor het geld zal moeten dienen. Maar voor het vervolg moet oen duurzame regeling worden getroffen. Hiertoe werd de Minister door de Com missie van Rapporteurs uitgenoodigd. De Minister verklaarde, in eene gehoudene conferentie, aan haar verlangen te zullen voldoen. Hij zal een wetsont werp gereed maken, tot regeling der financiöele vor- houding, in dien zin, dat 4, hoogstens 6 millioen jaarlijks als restitntiepost ten laste van Indiö zul worden uitgetrokkendat de eventuöele oversohotten eerst tot bekostiging van buitengewone openbare werken in Indiö zullen worden besteed, daarna tot delging van de schuld. Voor het overige wildode Minister den wetgever niet binden, maar dacht hij er van om een roservo-kas te vormen, ten einde In diö meer kasruimte te geven. Een der leden van de Commissie van Rapporteurs (de heer Corver Hooft), deed evenwel opmerken, dat het. nu niet aankomt op de besproking van de. bestemming van overschotten, maar op de dekking van te korten, en dat bij daarom met bet stelsel van den Minister niet wil möegaan. Voorts werd bitter geklaagd over den voortduron- den achterstand in do begrootings-rekoningon on wilde men dos noods don president en do loden dor Rekenkamer in, Indië voorbeeldig straffen door hen afzetbaar te verklaren en zoo doende den bewoorden onwil van die ambtenaren te breken. Onder do hoogst betreurenswaardige omstandig heden, die oen crodietwot voor hot Departement I v.in Oorlog onvermjjdeljjk maken, hooll ui on, bij hot sectie-onderzoek der Indische begrooting voor 1879, is verschenen. Door hot Ministerie v.-.n koloniön wórdt in de Staatscour. van gisteren de aandacht van Neder- landsche genooskundigun govest gd op dé gelegen heid, om zich in Ned. Indiö te vostigeff' als civiel- geneeakundigen, tevens belast met hef opzicht over de vaccine. A Van gonvornementswego wordt verstrakt; over tocht naar Batavia als gouvornements-passagior lste klasse, ook voor bet wettig gezin^ en oen gratificatie voor uitrusting van f 1000tevens wordt een toelage van f200 's maands verzekerd. Naar wij met genoegen vernemen, is in de winterdienst-rogeling van don Staatsspoorweg eene wijziging gebracht, in dien zin, dat de sneltrein, welke dos morgens te 7,25 van Vlissingcn en te 7,34 van Middelb. vertrekt, in ieder geval en onafhanke lijk van het tjjdstip van aankomst der Engelsche mailboot te Vlissingcn zal loopen. Midd. Crt. De stoomschepen der Maatschappij Nederland zullen, naar men meldt, tot 1 April e. k. van Nieuwédiop vertrekken en aldaar binnenkomen. Na dien tijd zullen zij van IJmuiden uitgaan en zal de dienst zoodanig worden geregeld, dat elke 14 dag^m^; in plaats van om de drie weken, een schip ;Vmi|i;eh naar Indiö vertrekt. Bjj de gemeente Amsterdam bestaat het voornemen, den Dam te verlichten met electrisch licht, indien de proefneming, die de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappg eerstdaags wenscht te nemen, slaagt. Kerk- en Öe.hooluieuws. Ned. Horv. Kerk. Ds. E. E. Gewinprod, te Abcoude, voor Bo degraven bedankt hebbende, is nu beroepen te Dej&g. Do den 29en dezer te Zwolle te houden Pfótes- tantendag belooft zoor belangrijk te zullen zijn. De Engelsche Vereeniging van Unitairirs zal ver tegenwoordigd worsen door den Rev. Frauds St. Jones, van Oldham; de komst van oen afgovaardigdo uit Duitscbland is aangekondigd. Uit Zwitserland en Straatsburg worden ook afgevaardigden verwacht. Acte-examens m Zeeland. 21 22 en 23 Oct. Wis kunde. Geëxam. en toeg. 1, J. Verhage. Hoofd onderwijzeres. Geëxam. en toog. 2, do dames M. F. Van Hal, van Middelburg, en Mevr. do wed. J. D. Buyze-Schoonakkor van Goes, hulponderwij zeres aan de openbare lagere school, to Wilhel- minadorp. HooJdonder wijzer. Geëxam. 2, toog. geen. Engclsch. Toeg. 3, do dames M. T..S. Van Berckel, C. H. Koning en C. D. De Marroé, van Middelburg. Van de opleidingsklasso te Oostburg zjjn in April 5 en nu in October 4 leerlingon geslaagd in hot examen voor hulponderwijzer. Van deze 9 kwookelingen waron er 4 van Groude, 1 van Bres- kans, 1 van St. Kruis, 1 van Sluis, 1 yan Wa- terlandkorkje en 1 van Zuidzando. De gemeenteraad van Zierikzec hooft aan den heer C. Hojmanleoraar aan do H. Burgerschool eeno tractomentsverhooging van f 64 jaars toogo- staan. BouoomintfOn ou Besluiten- Benoemd: tot dijkgraaf van het waterschap Groote, Sint Anna en Nieuwehovon, J. Do Hullu; in bet best. .der waterkoeling' van don calamitousen Landbouw en Veeteelt. In eenen bloementuin te W olfaartsdijk i taan de Anemonen, voor de tweede maal in dit jaar, in'vol len blooi. Als eene zeldzaamheid deelt men oi i mede dat in de laatste drie dagen der vorige v pek in den Wilhelminapolder met 14 geweren 381 hazen en 14 patrijzen geschoten zijn. RECLAMES Inhoud van Ceres no. 33. WEERSGESTELD HEID in Septoinber 1878. LANDBOUW eh VEE TEELT Eene ontwijking in de plaats van eene verantwoording. Twee dagen te Delft (vervolg). Is er nog iets te verwachten van de Meekrap- teelt? Landbouw-dorpsvereenigingen. Ontgin ning van heidegronden. - Rapporten omtrent don erwten-kever in Noord-Brabant, door do heeren dr. I. Ritzoma Bos en prof. A. Mayer. PER TELEGRAAF. 's Gravenhago, 24 October 1878. Do kanalenwet is gewijzigd mot de voltooiing van do Noordorvaart. Van Nodorwoert tot Venlo ia daarin opgenomendo kosten zijn geraamd op 25,000 guldon. Eon wotsontwerp ia ingediend tot bevordering dor oprichting van oen emigratiefonds voor Suriname. De Emigratie uit Britsch-Indiö is voorloopig heropend. Do definitieve heropening is aanstaande. BUITEN LAN DSCH OVERZICHT. Hoe voorzichtig men moet zijn om te spoedig geloof te hechten aan do verschil lende geruchten, zelfs al worden ze bevestigd, loert weder de on dervinding dezer dagen. Algemeen geloofde men do berichten omtrent de oorzaak Van de gespan nen houding tusschen Engeland en Afghanistan; algemeen geloofde men dat de Emir, opgestookt door Rusland, aan Engeland zulk eene zware be- loediging had aangedaan, dat dit land, wilde het zijn prestige in Indiö niet geheel op het spel zet ten, hem den oorlog moest verklaren. Nu echter komen geheel tegenovergestelde be richten. Niet de Emir was de oorzaak, maar En geland. Niet de Emir beleedigde Engeland, maar omgekeerd Engeland don Emir, door zijn gezant vergezeld van 1000 krijgslieden te laten voortrei zen, vóórdat de Emir de vergunning daartoe ge geven had. Thans wordt als zeker bericht dat En geland den eersten stap tegen den Emir deed, om dat- het vreesde dat anders Rusland den Emir ge heel onder zijn invloed wilde brengen. En dit wilde Engeland zelf doen. Naar men thans veronderstelt is het Engeland niet te doen om Afghanistan te veroveren, maar alleen om dit rijk tot oen af hankelijkon bondgenoot te maken, in welks land het Engeland zal vrijstaan eenige versterkte plaatsen met eigen troepen te be zetten en daardoor oen vrij onoverkomelijken scheids muur op te trokken tusschen Rusland en Engelsch- Indiö. Op zich zelf ware het wellicht wenschelijk dat de groote moeielijkhoden tusschen doze steeds vij andig togen elkander overstaande mogendheden in Aziö, op deze wijze worden opgelost, maar toch is het ze. r begrijpelijk, dat deze nadere berichten, niet alleen in Engelaqd zelf, maar in geheel Europa eeno groote wijziging brachten in bet oordeel over do vraag, aan wiens zijde recht of onrecht was. Do sympathie voor Engeland» politiek, daargelaten of do schuld aan hot Engolsch ministerie of den on derkoning in Indiö ligt, is door dit alles zeker niet vorhoogd. Ongelukkig voor Engeland schijnt ook de over eenkomst met Turkije, over do regeling der zaken in Klein Aziö, ter elfder ure nog op dc lange baan geschoven. Onder vele plichtplegingen hooft do Sultan verklaard, dat, alvoronö hij die overoon- komst definitief kon omlorteokonon, hij eerst nog eenige inlichtingen moest ontvangen van zijn mi nisterie. Hiermede is ook do regeling van Euro- peuscb-Turkije vertraagd. Het Oostenrijksch ministerie krijgt meer en meer vertrouwen dat zijn politiek in do volksvertegen woordiging do goedkeuring zal wegdragen. Ofschoon dit. niet zal voorkomen, dat het ministerie voor Oostenrijk zelf mot dat voor Hongarije is het moor onzeker zal aftreden, is er toch gegrond vooruitzicht, dat hot spoedig door een ander zal het afdoelings-ondorzoek daarvan, in eén sectie zich 7an alle beoordeuling onthouden. In andere afdeelingen achtte men het voor 's lands belang dringend gevorderd, dat, met terzijdestelling van alle persoonlijke consideration, eenige algemeene op merkingen ter kennis vau de Reg. werden gebracht. Eenparig stelde men op den voorgrond, dat men den moed en de energie bewonderde van den minister, die zich, ondanks zijn smartelijk en aanhoudend lijden, nog met de aangelegenheden van zijn de partement bezig hield, en men betreurde het diep, dat de minister door zijne noodlottige ziekte ver hinderd is geworden om zich zoodanig aan de noo- digo hervorming van ons krijgswezen te wijden als men van' zijnen ijver en bekwaamheid recht had te verwachten. Maar terwijl weinig hoop mag wor den gekoesterd op eeno spoedige hervatting der werkzaamheden door den minister, mag niet ver zwegen worden, dat do toestand van 'ons krijgs wezen van Mien aard is, dat het algemeen belang daarin dringend verandering eisent. Men releveerde bij de bespreking van do Afdee lingen do ernstige klachten, die op don duur over don staat van ons leger vornomen worden. Vooral de verzorging schijnt volgons sommige leden nog veel te wonscben over te laten, en in monigen tak van dienst heerscht groote verwarring. Meer een heid is ook noodig in bot miljtair onderwijs. Vele leden hadden een aantal maatregelen, door den min. in den loop van dit jaar genomen, met leed wezen gezien, omdat daaraan blijvende en belang rijke uitgaven verbonden zijn, waaromtrent do Kamer vooraf niet geraadpleegd werd. Men wees op do groote vermeerdering der luitenant-kolonels bij de infanterie en artilleriede uitbreiding en wijziging van den Staf der artillerie, de samenstelling van het departement, do aanstelling van oen inspecteur van het militair onderwijs, do oprichting van de 2de afdeeling der Krijgsschool, de eerst vastge stelde on daarna opgeschorte oprichting van scholen te Haarlem, den Bosch en Delft; de uitbreiding aan de residentie-toelage gegeven. Zeer gaarne wórd door velen erkend, dat in den loop van het jaar door den minister van Oorlog wijzigingen van blijvend nut tot stand gebracht zijn. Men wees te eerder op deze maatregelen om dat zij getuigden van den door zijne ziekte ongebro ken ijver van den min. wiens werkzame leiding van zijn departement men zoo noode mist. Inlichting werd ook gevraagd aangaande de plan nen der Regeering om in den gebrekkigen toestand van don militairen geneeskundigen dienst do gebie dend noodzakelijke verbeteringen te brongenvoorts aangedrongen - op hot bespoedigen van den zoo ge- wenschten maatregel om de marechaussóo met de Rijks-veldwachters te vereenigen. Met betrekking lot het vesting stelsel werd, bij het onderzoek van do begrooting daarvoor, gevraagd of men van de uitvoering van hot vroeger plan heeft afgezien en of aan de beveiliging dor hoofd stad niet meer gedacht wordt. Zoo ja, dan zal het tot groote teleurstelling zijn, dat men nu nog slechts 11 millioen wetten raamt voor het geheel noodig te hebben. Anna Frisopolder, tot voorz., J. L. Markt leden, P. H. Van Lis en D. De Regt Mz. dijkgraaf van den polder Wostkerke, J. Kroeketot gezworen voor den Ciarapi Ider, C. F. Verroste; tot raad in het best. v n het polderbest. van Walcheren, mr. N. C. Lan brecht- sen van Ritthem- tot voorz. van het tjist.1 het waterschap Schouwen, 13. C. Cau. ie; tot tot in de

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 2