alleen klagende üu-urdeis over te lage prijzen in verhouding van- de huur door hen te betalen.' ■=- Men schrijft uit Zierikzee: Hier in het land is men druk bezig met de alieye- ring der suikerbieten, van welke vrucht eeno aan zienlijke hoeveelheid wordt verbouwd en die dit oogstjaar een middelmatige opbrengst geeft. Ook het rooien dor aardappelen is sedert-de laatste da gen-druk aan tien gang; bij weinige opbrengst is de qualiteil .over hor algemeen niet te roemen, boe- wel deze yoedingsvrneht gretig tot óploopemle prijzen van f 2,50 tot f 3,50 wordt verkocht. Van de overige .veldvruchten in dozen oogst kan bet volgende worden-vermeld: Hooi en roode kla ver was van goede qualiteit met ruime opbrengst; do Lucerne klaver was middelmatig.— De Tarwe, Kogge en Gerst hield aan het gewone, hoewel, deze te" velde meer beloofde.Do Haver gaf een gunstig gewas.— De Paardenboonen zijn slecht uit gevallen en de Bruine boonen waren zelfs zeer min. De Erwten leverden oen gunstige opbrengst, niet tegenstaande de velo regens in'het laatst van den rijptgd.Het 'Vlas viel bizonder moe. De.Zandb: Ct.''steekt den draak met het merk waardig feitter landbouw-tontoonstelling in Boxtel aan^dè^iEtóehdei's van meststoffen, medail les zgn tóogt4ürid:toting, »daar de jury do stof fen niet kott onderzoeken en dus op do eerlijkheid der inzenders- moest: steunen!» Gemeenteraad van Goes. De gemeenteraad hield jl. Vrijdag middag eene openbare vergadering, die door 8 leden en den Secretaris bijgewoond en door den Wethoudor Fran sen van de Putte gepresideerd werd. Dhrn. mr. Blaaubeen, jhr. V. d. Feltz, dr. van Renterghecu, den Boer en dr. Callenfqls waren met kennisge ving afwezig. Nadat de notulen der vorige vergadering gelezen •en goedgekeurd waren, werd médegodeold, dat de levering der steenkolen voor 1878/9 is gegund.aan J. Th. de Poorter de Ruhrkolen. voor f 0,64 on aan J. H., Janssen de Newcastle kolen voor f 1,15 per heet.; alsmede dat zijn uitgeloot van do leening van 1866 de obligatien uö. 9 en 26 en van die van 1869 de oblig. no. 21. Voorlezing vyérd gedaan van twee brieven van het Gastkuisbostuur, en wel oen, dat de opmerking over het besteden van gelden uit deu gewonen dienst- voor buitengewone -uitgaven niet ter. rechten tijde gemaakt is,.-als/zij al juist mag lieeton, eu een, houdende, bericht der: installatie van do nieuw be noemde regentes mevr. van der Hook-Moll-. Voor leeraar in de wis- en natuurkunde aan de Hoogere Burgerschool 'en Burger Avondschool waren door Burg. eu Woth. aanbevolen'J. J. Wer ner, leeraar te leiden eh J. M. Smit, onderwijzer te Amsterdam, beiden candidaat in de philosophic. Dadelijk tot benoeming overgaande, erlangde de eerste 7 stemmen, terwijl 1 stoih op den tweede werd uitgebracht. Dhr. Fransen van de Putte had bericht, dat hij wel de erfpacht van zijn huis in de L, P. van do Spiegelstraat, wil af koopon togen, penning XX, maar niet togen penning XXV. De §n. comm. advi seert echter, penning XXV te behouden. Burg. en Weth. laten de beslissing aan dep raad over. Deze stiikjeen worden gelezcr» en dewijl niemand het woord verlangt, zegt dq, Voorzitter, dat hij hot or voor houden zal, dat hot vorige besluit gehand haafd blijft en er dus van den af koop niets komt. Omtrent de. belegging dor afkoopsom van dhr. J. Stekotoo \yordt goedgeyondon, deze, vermeerderd mót da koopsom van P. Buitendijk, to deponeoron tot aan het einde dos jauvs om dan to zien of do .^dienst het toelaat, die uantuvullun tot aflossing eener obligatie van f 250, wat voordooligér is, dan aankoop van inschrijving, op hot grootboek. De begrooting.van de. uitgaven en ontvangsten voor het Gasthuis ovür 1879 wordt, naar luid van het advies dor fin. comm., vastgesteld, beiden op f 14235,53® met eon subsidie uit de goiueentekas van f 1171,02». De vergadering is daarna gesloten. PER TELEGIIAAIT. 'sHage, 7 Öctobpr. TWEEDE KAMER. Ingo- .komon een ontwerp tot bevordering van don aan voer van vrijo arbeiders to Suriname. Do behan deling der'heden aan de orde gestolde ontworpen is uitgesteld tot. morgen. Ingekomon de volgende Koninklijke boodschap omtrent het hnweljjk van 'Z. M. den Koning: „Aangenaam is het onsU medèdeeling te kunnen doen van Ons voorgenomen huwelyk met H. D. H. Mevrouw de Prinses Adelaide Emma- Wilhelmina Theresia van "Waldeok-Pyrmont. "Vertrouwende dat do Staten-Goneraal met dit voornomon zullen zijn ingenomen, zoo bieden "Wy U hiornovons een ontwerp van wet aan, houdende goedkeuring van do door ons gewonsohto eohtv.erbintonis. RECLAMES Inhoud van Ceres, no. 31. LANDBOUW en VEETEELT: Tentoonstelling van zuivel en werk tuigen tot zuivel^reiding, gehouden te Apeldoorn, op 5, 6 en 7 Juni 1878, (vervolg).' Do voeder tabel van den heer P. van de Voorde. Vogelbe scherming. Land bouwkunde. 'Gemengde berichten. Advertenties. "'iiüITB^LAmHCsL OYiiilZXCUT. De strijd tuasehen du verschillende natiën, die onlangs de wereld in zulke spanning bracht, heeft zich verplaatst naar het binnenland der volkeren. Vau niet minder groot belang is do uitslag van d'.-zen inwendige» strijd te achten, waar het meer en meur blijkt een strijd, wellicht oen voorgoveclit vau den strijd op loven en dood tusschen de ver- 'sckillende hoofdrichtingen te zijm Als zoodaning toch kan de binnenlandsche strijd in Rusland, in Duitschland, in Oostenrijk en Frankrijk niet mis kend worden. In Rusland moot de Regeering tot steeds meer ingrijpende maatregelen komen, om de nihilistische woelingen het hoofd te bieden. Dezer dagen werd do policie weder bij. keizerlijke ukase gemachtigd om alle fabrieken en andere openbare zoowel als bizondere gebouwen biunen te treden on to onder zoeken. Waarschijnlijk heeft daartoe aanleiding-ge geven' de plotselinge en geheimzinnige verschijning van eenige bladenr, die zich ten doel stellen door oproer den bestaanden toestand omver te werpen. Zonder dat nog kon üitgevorscht WQrdon waar, en nog veel minder door" wie zij geschreven en gedrukt worden, werden zij bij duizendtallen' verspreidDat dit mogelijk is, is wel een bewijs dat de aanhang reeds zeer beduidend moet zijn, niet alleen, maar tevens dat die aanhang voor geen klein geruchtje vervaard is, want dit weet elk medeplichtige, dat, bij ontdekking, do wég naar Siberië voor hem aan- gewezon ia. Evenzoo, hoewel ondoreenigszinsgewrjzigden vorm, in Duitschland. De pogingen der Regèering tot handhaving van orde en rust, kunnen maar geen genade jriuden in de oogen dor verschillende «libe rale» partijen. Wol is een toegeven yan weerszij den op sommige punten mogelijk, doch omtrent een hoofdpunt, on wel den tijd voor welken do aanhan gige wet verbindend zal worden verklaard, schijnt overeenstemming onmogelijk. De Regeoring acht hot' meest wenscbolijk oone wet van onbepaald voortdurende kracht, doch zou berusten in eene tijdsbepaling van minstens vijj jaren; de liberale' oppositie wil hoogstens twee jaren toestaan. Oostenrijk wordt weer mot oen gewijzigden bin- nenlandschun strijd bedreigd. De zoozeer van el kander verschillende elementen, waaruit dit Rijk is samengesteld, maken dat do verschillende deelon, die don band van oen eigenlijk gemeenschappelijk vaderland missen, met nimmer sluimerenden naijver do voordooien gadeslaan die aan een ander te beurt vallen. De vrees voor de- door eouo ahnoxatio van Bosnië winnende macht dor Slavische stammen, is tij de Hongarou zoo hoog gestegen, dat zij, hot koste wat het willo, die annexatio onmogelijk willen ma- kon, en zelfs spreken van eene losscheuring van Oostenrijk wat gemoenschappolijk vaderland aan gaat, zoodat zij alleen mof dit Rijk zouden-ver bonden blijven door don gomeenschappolijken yorst. Dat dit echter het begjn--van het-uiteenspatten der Oosten rij kseho monarchie zou zijn, ligt voor do hand. Mol spanning ziet inou 'daarom do besluiten te go- •moet die keizer Frans Joseph, naar aanleiding van bet gevraagd ontslag, zoowel van liet Hongaarse!»- als. bot Oostourijkseho ministerie, zal nemen om dezen opkomenden storm te bezweren. Wol bad men gehoopt dat do gelukkig volbrachte bezetting, van Bosnië eu Herzegowina, die door dq bezetting dor laatste verstorkto plaatsen een Jeit is, oon bedarend en invloed zou uitoefenen, maar -yorro van daar, wordt die mi juist als grond gobruikt om do voortdurondhoid daarvan te bestrijden. Do oppositie wil dat alsnog obno overeenkomst daar omtrent mot Turkije zal gesloten worden om den duur detf bezetting en andere voorwaarden te bo- porkun. Do Sultan weifelt oohter om oone beslis sing daaromtrent te nomen, on do olkundor steeds opvolgondo verwisselingen van raadslieden dor kroon, makon het' onmogelijk 'ömtront do vermoedelijke éiudboslissing eoüo op voldoenden grond steuhnndo gissing te maken. Een doel zijner omgeving raadt hot hom aan, omdat Oostenrijk foitolgk'dio boido landen rood9 in zjjn bezit hoeft, en of hoor on mees ter van is, zoodat elke voorwaardo oon voordeel voor Turkije zou zijn. Andoron radon bot den Sul tan ten ernstigste at, omdat hjj door zoodanige overooukomst do bezetting zoudo wettigen,Wat hem, nu hjj or niet niet het mos op de koel toe godwon- pon wordt, in du schatting Jor Mahomodanen zoor zou lie nadoelen,/- Daarom ontraden zjj hom niet al leen elke overeenkomst met Oostenrijk maar even zeer met Engeland, wanneer die moet strekken om dit rijk invloed te geven op de binnenlandsche aan gelegenheden van Turkije. Zelfs de Emir van Af ghanistan heeft het van zijn plicht gerukend, reeds voor eenige maandoji Tarkijo voor Engeland té waarschuwen. Wellicht niet zonder bijoogmerken .Jaar destijds Jewrok bij den Emir tegen de En gelsehen boston^, dio wat vroeger of later moest uitbreken. Volgons do laatste berichten zou' do Regeoring' van Engelsch-Indië besloten bobben, zoo Bpoedig mogelijk den inval op het gebied van-den Emir te beginnen. Zoo ooit, dan doet zich ook thans daar een zeer gunstig oogenblik too voor. De Kyber- stammon, een van die omtrent Wier bonding dé Engelschen niet zonder vrees w ar en daar zij hen zeer kondenbomoeioiijken indien zij do partij van. den Emir kozen, zijn zelf op bet punt om door den Emir aangevallen te worden. Snelt Engeland hen nu te hulp; dan heeft dit niet alleen wederkeerig op hun steun to rekenen, maar toont het aan an dere stammen, die wellicht ook wrok tegen den Emir koesteren, dat het bondgenootschap met En geland waarde voor hen hééft, en het hun niet aan bun lot overlaat. Hierdoor vermindert de kanö dat zij zich met Afghanistan vereenigen. Trouwens, aan dézen vijand alleen zal Engeland vooreerst de handen vol genoeg hebben. GEMENGDE BERICHTEN- "Vrijdag mórgen schrokken de paarden voor een in de Ganzepoortstraat staanden wagen van het uitkloppen van een kleedzij drongen achteruit, zoo dat een op den wagen liggende balk eenige ruiten in den winkel van Mej. i/. verbrijzelde. Onder verdenking van poging tot moord op zgne vronw is gevankelijk naar Middelburg overge- bracht zekore M., rustend landbouwer te Wissen- kerke. Met de stoombooten der maatschappij Zeeland zijn in de week van 26 September tot 2 October te Vlissingen aangekomen 413 passagiers en van daar vertrokken 489. Goduronde de maand Sertembor zijn door de Maatschappij vervoerd 2110 personen van Queen- boro naar Vlissingen en. 2898 van Vlissingen naar Queenboro, te zaaien 5008 of 1212 minder dan in Augustus. .Volgens opgave van het bureau Veritas" ziju in Aug. verongelukt 101 schepen, waaronder 3 Nedorlandsche, en 6 stoomschepen, waaronder geen Nederlandse!» Het riviertje »de Zoom", le Bergen-op-Zoom, wordt er niet beter op. Volgens eene peiling aan het zoogenaamde Pilkenswater, was de stand Maan dag jl. sléchts 66 dm. en Woensdag tot 53 dm. gedaald. Men meldt aaü de Prov. Overijselsche Ct De Iéraoliotische jongeling te Eindhoven, die voor een zestal weken uit de moederlijke woning ^verr dwenen is is gedoopt on onder den naam Al- phonso in 't bisschoppelijk college te Roermond op genomen. In zij'n nieuw verblijf scbeen hem het echter niet org te bevallen, want hij is het ont vlucht en tot zijn moederteruggokeerd. Hij ge voelt berouw over zijn stap en wil in het Joden dom opgenomen worden. Zgn inoodor hoeft zich tot jlon opperfabijn van Ovevijsel en Noord-brabant gewond, ten einde do weor-opnamo zoo spoedig mogelijk to doen pleats hebben. Dezer dagen arriveerde te Hello voetsluis, laatst - lijk van Gent, oen miniatuurvaartuigje, do sloep-. Dorian, groot drie touuen, onder Am'erikaansche vlag, bevaren door do beeren Joseph T. Clarke en Fiancis II. Bacon, architecten te Boston. Met dit scheepje hebben geaouihde hoeren de reis. van En geland over de Noordzee gedaan. Of zij er mede van Boston zijn komen varen, is niet duidelijk, maar zeker is hot, dat al hun legitimatiepapieren door autoriteiten, aldaar waren afgegeven. Vrijdag ochtend omstreeks 6 ure ontstond brand in liet zuidelijk gedeelte (de Koningstraat) der gemeento Enschedé, jn een blok van - 9wo ningen. Bij het afzenden van don brief van onzen be richtgever was du brand nog in vollen gang en was -hot to voorzien dat hot gebeole pand zou uit branden. Do eigenaar bewoonde do uitorsto dier wonin gen, oen nog kortelings- nieuw gebauwd winkel huis,'en was bij het uitbreken van don brand uit do stad. Do moosto inboedels, grootencfeels van do arbei dende klasso, waren, hoewel eenige niet hoog, ver zekerd. Omtrent de oorzaak van den brand kan men nog niets zeggen. NIt. Ct. Vrjjdag-avond omstreeks 71/ ure is to Rotter dam 'on hovigo brand uitgobaraton in do orgel- fabrie v van don heef Van dor Tak, aan don IJoo-

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 2