"Van zulk een organisatie, zal ze levensvatbaarheid bezitten, dient de grondslag met nauwkeurigheid uitgemeten. »Met een vluchtig opstel, van eenigo artikelen Bismarck ondervond het nog onlangs mot zijn Soci alistenwet komt men niet vor. Slechts zij men in de locale comité's er op bedacht, om niet nu reeds door al to voorbarige locale organisatie, later een sa- menicerlcinif van het geheel af te snijden. »Elke locale actie is uitnemendook nu reeds, mits ze dat ëéne kwaad mij do. »Over den goeden uitslag dor zaak kan men overi gens volkomen gerust zijn. ^Immers van alle kanten komen nu reeds berich ten in, die van de zucht tot aaneonsluiting en de be reidwilligheid om te offeren de vorblijdendste bewij zen leveren." Z. M. de Koning is heden morgen met ge volg naar het Loo vertrokken. Z. M. zal zich morgen ochtend naar Arolsen (Wal- deck-Pyrmont) begeven. Z. M. du Koning ontving Dinsdag middag ten half zeven ure de commissie van de Tweede Kamer, belast met de. aanbieding van het des voormiddags vastgestelde^ aAres van antwoord op de troonrede.. Tè poidrecht worden voor do vacature in de TweedlflpStnör aanbevolen de hoeren mr. G. M. v. d. Linden,'Jfójks advocaat te Dordrecht, Murk Leis, reeder te Alblasserdam en jonkh. mr. A. F. do Sa- vornin"Lobman, te 's Hertogenboscb. De miliciens van de lichting van 1877, die tot dusverre bij de regimenten infanterie voor het blij vend gedeelte onder de wapenen zijn gehouden, zul len den laatsten dezer maand met groot verlof huiswaarts worden gezonden.'Verder is door den Minister van Oorlog bepaald, dat aan de Israëliti sche militairen zal worden vorgund de aanstaande groote feestdagen te vieren, waartoe hun gedprende die dagen vrijdom van dienst of verlof .zal worden toegekend. Bij het comité voob de Noordpool-expeditio is Maandag avond een telegram uit Hammerfest ont vangen van'den commandant de Bruyn, meldende dat de Willem Barends aldaar was. aangekomen. Van I tot 10 Aug. waren voor do ijsvaart belangrijke waarnemingen gedaan. Vorder dan Troostkaap was men niet geweest; de hoogste breedte had men den 7den "Septembor bereikt, nl. 76 graden 18 minu ten. Matoeschkin had men aangedaan. De beman-- ning genoot een goeden welstand". Naar men aan het lY.' v. d. Dag moldt, is de maatschappij Zeeland onthoven van de betaling' der herstellingskosten van doschade (indertijd op f100,000 begroot), door het stoomschip Prinses Marie in Mei lï. toegebracht aan don ponton in de buiten haven te Vlissingen. De Pall Mall Gazette berichtte dezer dagen Een buitenlandseh correspondent van een der bla den vermeldt, dat de Duitsche postmeester-generaal Stephan met den Nederlandschon directeur-generaal der posterijen Hofstede, onlangs de" inrichtingen der maatschappij Zeelandte Vlissingen bezocht. Men gelooft, dat er een stoombootdienst zal opge richt worden tusscben Londen, Vlissingen en Ham burg, in concurrentie met den dienst over" Ostendo. De feesten ter herdenking van het 50jarig be staan der Kon. Militaire Academie te Breda wor den jl. Zondag geopend, met oen internationaal ko gelconcours en optocht der mededingende gezelschap pen door de. 'stad, vergezeld van vorschillondo mu- ziekkorpsoh, en vervolgens mot een fóostcpncort door Breda's mannenkoor. Maandag morgen werd het officieële viordaagscko feest aangekondigd, door een reveil militaire van militaire muziekkorpsen aan de K. M. Academie en door saluutschoten. Ten 10 ure had do ontvangst aan hot station plaats van de Reünisten, waarna mon in optocht do stad binnentrok, voorbij het hotel do Kroon, waar Prins Fredorik dezen zag. passeeren. Op de IC. M. Academio aangekomen, worden do Reünist on in de receptiezaal mot eono kernachtige toespraak ontvangen door don Gouverneur, den Lui tenant-kol. Simon. Ook Prins Frederik hield diép goroord eon. aan spraak, waarin hy in herinnering bracht do oprich ting der academio 50 jaren geleden, en dat hij nu nog dit feest beleven mocht. De Prins Bprak lang on gevoelvol-; zjjn rode werd met oen onbeschrijfelijk enthousiasme begroot, Daarop had do ploohtigo aanbieding plaats van het huldoblyk, namens do ond-ca<3ottcn van hot Ned. Ind. leger, door oön doputatio van 10 hoofd- on andoro officieren, bjj monde van don luitonant- Goneraal Voyspjjok. Hot goschonk bestaat uit een zilveren zuil, gekroond door'een Indisohon 'Leeuw, die oen' waponBokild omklemt, waarop do woorden groet uit het Oosten" ötuan. Vervolgens hield Prins Fredorik eono rovuo over do cadetten. Ten 1 ure word in de groote Hervormde kerk éene feestrede gehouden door dr. J. .J. Hollander, hoogleeraar aan de K. M. Academie, terwijl aldaar tevens eene feestcantate werd uitgevoerd door 250 executanten, koor met orkest. Ten ure vereenigden zjch de Reünisten in de expresselijk daartoe ingerichte feestzaal op de K. M. Academie aan een diner, terwijl in de kiosk op de Groote Markt muziek-uitvoeringen plaats hadden. De illuminatie slaagde, onder begunstiging van goed weder, uitstekend. De Dinsdag was gewijd aan den prachtigen al- lego rischen optocht, ter aanbieding aan de IC. M. Academic van hel huldoblyk, door "de gemeente Breda geschonken. Dit huldeblijk is een standbeeld in gips, voorstellende de Nederlandsche M.&agd, in hare rechterhand de Nederlandsche vlag houdende qp kronende met de linkerhand de Academie. Aan hare voeten zijn met lauwerkransen omweven mi litaire attributen, verder de Nederlandsche Leeuw, met het Academieschild in zijn klauw. Onder het voetstuk het wapen van Breda; daarboven: het dank bare, Breda aan de Koninklijke Militaire Academie met de jaartallen 18281878. Het tweede hulde blijk is een gouden herinnerings-medaille, voor stellende Minerva, een jongeling aan Mars over gevende. De aanbieding op de Kon. Mil. Acade mie geschiedde met groote plechtigheid. Deze dag word besloten meteene looneelvoor- stelling jn den schouwburg door cadetten met een gelegenheids dramatisch stuk van den heer A. S. Kok, Ieeraar aan do Kon. Mil. Academie, waarmede en schrijver en vertooners veel succes behaalden, en met reusachtige dissolving views van Maju op do groote markt. Kerk- en öohoolniouws. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Vlissingen L. J. Heldring em.-pred. te Volp; H. J. James te Enschedé; J. Kuylman te Ginneken en J. G. P. Muller Sr. te Dinxperloo. Boröepen te Waarde, ds. Sperna Woijland, te Borgeijk bij Eindhoven. Do Hoogleeraar Mr W. Vreedete tJtreoht» zal in het volgende jaar zijn ambt nederleggen en het emeritaat erlangen. Zijne talrijke lessen wor den dan onder twee boogleerai'en verdeeld, zoodat de rechtsgeleerde faculteit aldaar met één lid ver sterkt wordt. - Naar wy van goederband vernemen, zal mej. A. H*. Jacobs, arts, in het laatst van deze maand te Groningen tot med. doctor promovoeron, en da delijk daarna haar bezoek aan de Engelsche hospi talen voor vrouwen en kinderen aanvangen, zoo- dut van hare vestiging to Amsterdam voorsbands niets zal kooien. N- li. Ct. Beuoemingen en Besluiten. Benoemd tot burgem. yan Borssole, J. Rottier Lzn., weth. dier gera„ Z. M. do Koning heeft met wijziging in zoover van Zr. Msl besluit van 30 April 1877 no. 29 bepaald, dat de standplaats van bet kantoor dor registratie en domeinen, thans te Cortgène, mot don len October a. s. zal zijn te Colijnsphiat. Bij dog: administratie Van don waarborg op do gouden oa zilveren werken zjjn -benoemd tot con-* trolour te Middelburg do heer R. Van Calear, thans essayeur to Groningon; tot essayeur te Groningen do heer C. L. Berüliard. thans in dezelfde betrek king to Middelburg; tot essayour to Middelburg do hoor J. P. Wieling, thans commios-Btempelaar te Amsterdam. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Nadat Maandag do oorsto 5 paragrafen van het adres van antwoord waron afgehandeld, volgden Dinsdag par. 6—9. Dobat in don oigonlijken zin -iokto alleen do ou- dorwijs-paragr. uit, waarin zooals men weet alleen van het openbaar ond. werd notitie genomen. Dhr. v. Berkhout achtte.,doze par. overbodig; de Grwt. oischt 'a Koniugs zorg voor het onderwya; vermelding nu dat do Koning aan do Grondwet getrouw ia, is overbodig. Spr. constateerde dan ook, ip do ï'roonredo niet hot bowys te willen zien dat do Rog. geen bohmgstolling heeft voor hot bizond. ond.— Mot dit gevoelen stomdo dhr. Mackay in, dio tovons, hoowol thans het oogenblik voor discussio óver hot petitionnement niet gosohikt aohtondo, toob constatoordo dat do Min. Kappoyno iu zyn rapporten door onjuiste piaoiniasou tot vorkeordü' conoluaiün kwam. Ook dhr. Heydenrijck was 't mot «den oorston spr. oonB. Dhr. v. Nispen besprak zjjnorzyds meer speciaal die petitio-rapporton. Spooinal om daartogou te protiistoorou zou bjj nu togon doze par. stouimon. Lator zou men ovor die rapporten nader kunuon sproken; thans noomdo öpr. dat botroffendo hot R. C. adres een scbeeve voorstelliog, in strijd met waarheid en recht, zonder die waarheid en' ernst, welke in zulk een gewichtig stuk hoog noodig zijn, en geschreven in ecu toon van bespotting en voogdij, welke onbetamelijk is én door do petitionarissen wordt goweigerd. Do .onderwys-quacstie zal nu eerst goed beginnen. De bedreiging in hot rapport over de antirev. petitie, dat gevaarljjke schokken zouden kunnen pntstaun, noemde spr. ongeoorloofd en volkomen ongrondwettig. Die mconing deelde dbr. v. Houten nietintegendeel, deze noemde het verzoek der petitionarissen ongrondwettig en tevens zorgwekkend, daar immers als do Staton-Generanl een wet aannemen, deze geaebt moot worden door bet goheele volk te zijn aangenomen; hot advies des Ministers juichte deze spr. dan ook toe. Na tuurlijk, antwoordde dbr. v. Nispen; gij cijfert den Koning weg. Maar spr. kont drie deelon dei wet gevende Macht, en elk dezer mag zijn goedkeuring weigeren. En aan don Mm. Kappeyné die, of schoon hot dobat tot een latere gelegenheid ver dagende, toch had verklaard dat hem de uitdruk kingen van den spr. onaangenaam waren ver- klaardo spr., dat die uitdrukkingen nog maar de zeer zachte weerklank waren van hetgeen volen in den lande denken over do voor hen zeer grieven de rapporten. Na een korto repliek van dbr. y. Houten werd de onderwijs-par. mot 45 tegen 16 st. aangenomen. In 7 (Atsjin) wildo dhr. de Cosembroot den vvensch uitdrukken dat land- «a zoemocht zouden worden versterkt, daar tegenover de nationale ramp van den oorlog niet enkel een verzuchting past, maar ook de onvorschrokken komraandant van hier uit krachtig behoort te worden gesteund, nu hom de handen zijn vrijgelaten en hy krachtig kan op treden. Dhr. v. Heukclom wees or den spr. ech ter op, dat de algemeuno strekking als weerklank was goedgekeurd; terwijl de Min. v. Bosse, erken nende dat do wijze van oorlog voeren aan den kom- mundant moot worden overgelaten, constatoordo dat hem al de gevraagde versterking werd ver strekt, alleen niet hot advies om do bezetting niet uit to bleiden; do strijdmacht is nu sterk genoog, nl. 12 voltallige bataillone. Na nogmaals te heb ben geprotesteerd tegen onhandige zuinigheids maatregelen trok nu dhr. de Cosembroot zijn amend, in. 8 (Suriname) Jokte daarop nog eon protest uit van dhr. Gratama, die ten deze door de Troonrede zoor was teleurgesteld, en daarna word het adres aangenomen met 47 togen 13 stommen. Als lid der Huishoudelijke Commissie is dhr. Kopsdoordhr. Lenting vervangen. Woensdag 2 Oct. zal de nominatie voor den Hoogen Raad worden opgemaakt. BUirÉ^LANDSCir omiZICIlT. Waar in Europa eonige lichtpunten zich voorde don, althans dat de Russen zich beginnen terug te trekken van Constantinopeldat het voortrukken dor Oostenrijkers begint to doen hopen, dat de be zetting van Bosnië on Herzegowina spoedig een feit zal zijn, komt op eenmaal oen zeer dreigende on weerswolk uit "Azië opzetten. Diiar is het vooral- dat do tegenstrijdige belangen van Rusland en En geland zich kruisen. Welnu, eenigon tijd geleden zond Rusland oon gezantschap naar den Emir van Afghanistan, om een tractuat van vrede en vriend schap to sluiten. Engeland, bovreosd voor don in vloed van dit in do nabijheid van zijne koloniën gelogon land, zond oolc een gozautschap, tot tegen wicht togen hut Russische. Nu brengt do telegraaf plotseling do tijding, dat aati het Engelacbo gezantschap do doortocht door oen bergpas door oen legercorps vuu don Etuir van Afghanistan iö vovbodén', zoodat hit moest terug gaan. Zulk ouno boloodiging kan Engeland zich niot laten aanleunen, zonder zijn prestige geheel to verspuien. Het moot genoegdoening van don Emir krijgen, zij hot dan ook door gëvveld van wapenen. Maar zal Rusland dan van deze gologonhoid gcon gobruikmaken, om door hot steunen van don Emir to trucliton Engeland in Azië don genadeslag too to brengen V Alios wjjst or hoon; maar dan ook staat Europa ivoor in vuur on vlatn. Moge hot aan Dtsraëli golukkon ook uit dit labyrinth oen goodon uitweg to vindon. 2 9 7 e 8T A A T8 LOT E It IJ Prijzon van flOO en daarbovon. lo klasse. 33 Sopt. lo lyst. Os no. 19474 r 6000; op no. 10804 f 2000; op no». 8139 on .13900 letlcr t löOO; op noa. 18703, J40B0, 17407 on 20058 iodor 1400; op uo. 12147 1200; op no», 8002 on 7698 ieder 1100. lo klaso. 24 Sept. 2o lyst. Op no. 5438 f20000; op no». 15207 en 19165 iodor 11000; op noa. 4581, 9001, 11595 on 17114 iodor 1100, lo klasse 25 Sopt. 3o lyBt. Op noa. 1108 on 14742 Iodor 1 100»; op no. 1188 1 400;

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 2