Deurwaarder C. A. KOULON Aanbesteding. IwFW MMËPILLENr der op den troon to plaatsen. Tal van arrestatien hebben plaats gehad; vele verdachten begeven zich op do vlucht, en zoodoende verzwakt men zich door onderlinge verdeeldheid. In Duitschland verkeert men nog steeds in on zekerheid welke deelen van den Rijksdag zich zul len vereenigen. Geen der richtingen heeft op verre na zelfs de meerderheid. Bij de presidentekouze hebben de zoogenaamde conservatieven en nationaal- liboralen zich vereenigd om den vroegeren Presi dent von Forckenbeckeen nationaal-liberaal, te her tdezen. Het zoogenaamde centrum, hoofdzakelijk bestaande uit de Roomsch-Catholioke loden, tooqde, ofschopn zijn candidaat verre in de minderheid bleef, dat bet sterk genoeg was, om in de tqecste £?vaj- len den doorslag te geven. Hoe fel «vroeger oók door hem bestreden, zal Bismarck voortaan hun steun niet kunnen ontberen om zijn standpunt te blijven handhaven. Uit do Zuidelijke Staten van Noord-Amerika blij ven de berichten hartverscheurend over de verwoes tingen door de gele koorts. Toch meende men te mogen hopen dat deze op sommige plaatsen zijn toppunt bereikt had. Natuurlijk echter dat na de duizenden slachtoffers die er reeds door werden aan getast, het aantal dor vatbaren ook verminderd is en dus een eenvoudig verminderen van bet aantal nieuwe zieken op zich zelf niet veel boteekent. De dood van Nobiling. Aangaande den jl. Dinsdag in do gevangenis overleden Nobilingdie den 2en aanslag op den Keizer van Duitschlan^ pleegde, meldt mon nader: Pa af qn toe fvaargeqamen beterschap in zijn toestand was slechts een ppgunschijnlijk taeken van vooruitgang. Do verettering der wond in het. hoofd had niet opgehouden, en men vreesde, dat ten gevolge daarvan een spoedige vergiftiging van het bloed als waarschijnlijk moest worden beschouwd. Op een volledig herstel zijner verstandelijke ver mogens durfde men niet meer hopen, uithoofde hij een zeer groote boeveelheid dor hersenen had ver loren. Sedert Zondag jl. ging bij zichtbaar ach teruit en omstreeks bet middaguur op Dinsdag jl. kon met zekerheid worden gezegd, dat hij nog slechts Weinige uren in bet leven zou zijn. Onverwijld werd de moeder van den moordenaar verwittigd van den toestand, waarin laatstgenoemde ver keerde. Gedurende de laatste uren van zijn leven hij stierf omstreeks 3 nren des namiddags in de zie- keninrichting der Stadtvogtei was zyn moeder aan zijn sttrfbed. Toon zij later vertrok, weigerde zij eenigo mededeelingon te doen óp de vragen, tot haar gericht, die meerendoels' van dezen aard waren: of hij tot bewustzijn was gekomen; of bij berouw had betoond en dergelijke meer. Uit een en ander meent men toch te mogen op maken, dat hij gestorven is zonder eenige beken tenis te doen. Dewijl geen aanklacht, tegen den overleden moor denaar is ingediend, en zijn verhoor zelfs nog niet was afgeloopen, staat het aan do moeder of een ander zijner betrekkingen vrij om zijn stoffelijk overschot terug te vragen. Voorloopig neemt men aan, dat hij aan bloed vergiftiging is overleden. Bij later onderzoek zal de ware oorzaak aan het licht worden gebracht. Uit nader bericht blijkt dat ook de rechter van instructie in de zaak mot de moeder aan bet sterfbed van Nobiling vertoefde. Ongeveer een tiental minuten vóór diens ver scheiden, hebben beiden den stervende verlaten, die in bewusteloozen toestand verkeerde. Kamp by Newport. Nauwelijks begint men te bekomen van de ontsteltenis over de ramp op- de Theems, of men hoort van een niet minder vreeselijk ongoluk, dit maal een mijnontploffing. Heer dan 370 werklie den daalden als naar gewoonte Donderdag des mor gens te zes uur af in de mijn te Abercame, bo- hoorende tot de »Ebbw Vale Company". Kort na 12 uur had een'gasontploffing plaats; bet eerste resultaat daarvan was, dat de gemeenschap met de mijn was afgebroken, en men begreep aanstonds, dat geen der werklieden ontsnappen kon. Men stelde onmiddellijk alles in het werk om hun hulp te verleenen men daalde tot 400 yards in de mijn neer; gelukkig waren niet al de werklieden gedood82 'werden levend naar boven gebracht. In de mijnhólte was brand ontstaan en er is weinig hoop, dat de overige werklieden gered zul len worden, aangezien alle zuurstof uit de atmos feer was verbrand. Men schat bet aantal slacht offers op minstens 280 mannen en jongens. De mannen werkten gewoonlijk 8 uur en reeds waren 6 uur daarvan verstreken, toen de ontploffing plaats bad. Zij zouden te 2 uur naar boven zijn geko men en daar afgewisseld zijn geworden door ande ren, die op hun beurt 8 uur moesten werken. Do Abercarno-mijn in Monmouthshire is een der grootste en beste van bet geheele district. Ruim 1000 mijn werkers zijn daaraan verbonden. Ver schrikkelijk was het schouwspel na de ontploffing. Reeds op 200 yards van den ingang der myn vond men in de stallen 14 paarden dood; de 82gered den bevonden zich nog 200 yards dieper in de mijn; van deze 82 zijn reeds twee gestorven. Men zegt, dat er 60 paarden in de mijn waren, en van do- zo is slechts een gered. De Engelsche bladen zeggen, dat dit ongeluk tot de ergste behoort, dia ooit in de mijnen plaats hadden. Bij de ramp 'te Ijjartle^ in 186$ ^\yamen 202 personen op. De groove tfntplqffing te^Lundbill kostte aan |89, die yap y^-GoJiiplry-:?aai| 360 menschen hë£ leven. Bij ie'phtploffihgp tel Swaithe Main bij Barnsley, 3 jaar geleden, sneuvelden 140, in de Ferndale-steenkolenmyn 178 mannon enkna pen. De ontploffing te Blantyre bij Glasgow kostte aan 200 mannen het leven. Het weer was prachtig en de barometer eergis teren buitengewoon vast; aan verandering van den luchtdruk id de ramp ditmaal niet te schrijven. GEMENGDE BERICHTEN. Omtrent een te Esveen, gem. Steenwijker- wold, gepleegden moord verneemt men dat de ver moedelijke dader K. M., met den verslagene K. de Boor de herberg van zekeren Gerbrands verlaten hebbende, nadat beiden hunne messen hadden af gelegd, na eenige seconden weder kwam binnen stuiven, uitroepende: »0 God, o God, by heeft my zoo gestoken." Bij onderzoek bleek evenwel, dat hij volstrekt niet verwond of bebloed was. In- tusschen zag men naar de Boer en vond dezen dood, met een diepe wonde in de borst. De daad schijnt te zijn gepleegd met een mos van den kas telein, dat op den schoorsteenmantel heeft gelegen nabij de plaats, waar K. M. heeft gezeten, en welk mes eenige uren later bebloed is teruggevonden in een aardappelen-mandje. Het mes werd den verslagene tot aan het heft in de borst gestoken. Een populair middel tegen den beet van dolle honden wordt sterk geroemd door den 82jarigen houtvester Gastel, die dezer dagen in Duitsche bla den bet volgende schreef: >Ik wil mijn vaak deug delijk bevonden middel tegen den beet van dolle honden niet mede in het graf nemen, maar het bekend maken; het ie de laatste dienst, dien ik der wereld kan bewijzen. Men neme warmen wijnazijn en lauw water, wasscbe daarmede de wond zui ver schoon en droge die.— Dan £iète men eenige druppolen zoutzuur op de wonde','omdat minerëlo zuren het vergift van het speeksel vernietigen." In den laatsten tijd wordt er veel over de oneerlijkheid op de Russische spoorwegen geklaagd. Zoo werd dezer dagen, vlak bij het station Rj&san, kort voor het vertrek van den trein, een reiziger door 4 roovérs overvallen, gebonden en van zijn brieventasch met 9000 Roeb. beroofd. Van de boos doeners kon, ofschoon terzelfder tijd de stationchef en gendarmen op het perron waren, geen spoor gevonden worden; dit laatste is nn wel niet ver wonderlijk, als men nagaat, dat in bet begin dezer maand te Tiflis des nachts ingebroken en gestólen word doorden daar geBtationoerden luitenant van policie en zijne agenten. Op den tramweg in Moskou had dezer dagen een betiwurenswaardig onheil- plaats, dat wij om de zeldzaamheid van het geval mededeelen. Terwijl do koetsier en conducteur ie een herberg hun dorst stilden, ging het reeds door passagiers bezette rij tuig op den hellenden weg aan het loopende reizigers sprongen nu gelukkig, vroegtijdig genoeg uit het rijtuig, do wagen kreeg hoe langer zoo meer gang, zelfs zooveel, dat de paarden het tegen hem verloren, de dissel brak en de paarden op zijde vlogen; het ledige rijtuig echter vervolgde met toe nemende snelheid do rails, totdat het eindelijk op een ander volgeladen rijtuig stiet, dat omver viel en waarbij vooral de reizigers van de imperiale en do koeteier belangrijke verwondingen bekwamen. In het jaar 1877 hadden op de Russische spoorwegen 289 déraillementen en 250 borsingen plaats, waarbij 261 locomotieven en 1422 wagens werden beschadigd. Te Washington wil men thans, ter eeie van den grondvester dor onafhankelijkheid van Noord- Amerika, een obelisk oprichten, die in grootte al de totnogtoe geziene zal overtreffen. Hij zal een hoogte hebben van 512 voet. INGEZONDEN STUKKEN- Voor Ingezonden stukken is niet de Redactie, maar de inzender verantwoordelijk.) OPMERKING. Daar de ondergeteekende zich met het oppervlakkig schrijven van Veritas tot aanbeveling vau Engelsche Levensverzekeringen, voorkomende in de (oude) Goesche Courant van den 14 September 1878 volstrekt nietver- f eenigen kan zoo vertrouwt hy bedoeld ecbryven geeO invloed zal uitoefenen op de Weldadigheids Commissien uit Goes; want dat Btaat vast dat 100 burgers uit Goes, door ieder aan een diep ongelukkige ziekelijke weduwa met jeugdige kindereD in eens f 1?.te verstrekker^ al valt dit nu en dan voor,, zulks nog veel voordeeliger uitkomt dan om redor by afstervengéljjke f»120^,—te verkrygen, daarvoor bjjde Engelsche Maatschappij Equita ble van af 21 jarigen ouderdom jaarlyks 1: 10: 4 of f 18,20 te betalen of wel 124.12 bij de Hollandses Sociëteit van Levensverzekering gevestigd te Amsterdam Waarom zou Veritas niet mét zyn waren naam voor den dag durven komen V Dit ligt toch niet in den geest, der Engelsche Lords.— N. M. BOSDIJK. BURGERLIJKE STAND. GOES. Van den 12 September tot den 16 September 1878. Geboren: den-12, Adriaixa Jacóba Johanna, d.. v. Johannes- Alidqs ötpJ^aiaijs op. Pigterqe^Do rothea Sloav-er.-/— V.P/h&iPlfftuJon- go en Jozina de Schipper; den- 13, Petrus Adoli* z. v. Petras Adolf Pennings en Berend ina Juliana Terheijden; den 14, Gerrit, z. v. Hubregt Schou wenburg en Catbarina Geertroida Stokmans; den. 16, Johanna Cornelia, d. v. Petrus Johannes Vaes en Jannetje Nieuwersteeg. VERKOOPINGËN, ENZ. 18 Sept. Korenmolen, huis en erf. Middelbnrg. Loeft 27 w Plantsoen. Middelburg. V^rbuljt. ADVERTENTIEN- Heden overleed te Dordrecht in den ouder dom van ruim 66 jaren, onze innig geliefde Va der en behuwdvader, de beer J. P. BREDIUS, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Uit aller naam, 13 September 1878. J. P. BREDIUS Jjfc, Volstrekt eenige Kennisgeving. is verhuisd naar de St. JAÏSTMAT H no. 202 te Middelburg. Mijne Hoefsmederij aan mijnen zoon ADRIAAN KRIGER OYERGEDAAN hebbende, betuig ik langs dezen weg mynen oprechten dank voor bet vertrouwen en de gunst, zoovele jaren van mijne dorpsgenooten en van anderen genoten. Kapellb, 9 September 1878. JAN KRIGER. Tengevolge van bovenstaande annonce, neem ik de vrijheid mij in do gunst van dorps- en land- genooten aan te bevelen, zullende ik trachten door eene prompte en civiele bediening aan ieders ver langen te voldoen. Kapellb, 9 September 1878. ADRIAAN KRIGER. Die genegen zijn aan te nemen de leverantie van bet door 'net GASTHUIS benoodigde lïund- en Kalfsvleesch, benevens Fijn en Kropbrood, over de maanden October, November en December, op voorwaarden, bij den Directeur van dat Gesticht voor belanghebbenden ter lezing liggende, gelieven hnn daartoe strekkend inschrijvings-biljet met hqt opschrift »Ihscbrijv,ing Gasthuis», te bezorgen op Vrijdag den 20 Sopt. e. k., des voormiddags vóór 11 uren, bij den eerstondergeteekende. Het Bestuur van het Gasthuis V. d. FELTZ, Voorzitter. E. YAN DEN BOSCH, Secretaris. Deze PILLEN, die sinds vele jaren met bet best% gevolg tegen de Slijm en als Maagversterkend gebruikt worden, aoor hare zachte werking de spys-vertering zeer bevorderen, bizonder goed tegen de gal en zeer zacht laxeerend zijn, zijn tegen 32J cent het doosje, met be richt van het gebruik verkrijgbaar by deheeren Berg en-op-Zoom, J. P. Yei-\ Middelburg, W. J. vd. Kamer. linden. Tholen, W. C. ADdrie8sen. Brouwershaven, C. Kappers. Tilburg, J. H. van GÜb. 's Ileerenhoek, J. Smolders. I Vlissingen, P. Lagaay. llontenisse, C. Fassaert. \Zierikzee, J. M. Gasille. den Hoek, A. .Scherpenisse- NB. Om elk doOBje der echte en sinds onheugelfjkL jaren gebruikte Slijm- en Maagplllen, is een biljet voorzien met de handteekening van den vervaardiger J. J. SCHREUDER, Apotheker, welke handteekening zich ook bevindt op het Zegellak, waarmede elk doosjb verzegeld is. Men gelieve daar wel attent op te

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 3