JjantshccrF- Wibant, J. JJ. Snijders, van Jierlekom, van Uije Pielers en J. Verkuyl Qtudckelaar. Op de Indiscbo begrooting ie oen subsidie van f 5000 'sjaare uitgetrokken voor do op to richten kweekschool voor machinisten, uit aanmerking van het nut, dat daarvan ook voor do gouvernements marine te trekken is. Hoewel van Rijkswege reeds f30,000 aan hot Aardrijkskundig genootschap is uitbetaald, als sub sidie voor de wetenschappelijke expeditie naar Mid den-Sumatra, is bij de Indische begrooting op nieuw een subsidie van f 10,000 aangevraagd, omdat de particuliere bijdragen niet voldoende z(jn tot vol tooiing van don aangevangen arbeid. Het is wen- schelijk voorgekomen ook dit bedrag nog toe te staan, opdat het nut der reeds gedane uitgaven niet verloren ga of verminderd worde. Toen Donderdag de jaarvergadering van het Nedorl. Zendelinggenootschap te Rotterdam ge sloten werd, gingen al de leden dankbaar, maar toch ook met zekere belangstellende nieuwsgierigheid huiswaarts. Immers, men wist dat aan den alge- meenen penningmeester een verzegeld pakket was overhandigd, dat op verlangen van den gever, die onbekend wilde blijven, eerst Donderdagavond geopend mocht,'worden. Uit goede bron is bekend gowor- den, dat bij de opening gebleken is, dat dit pak ket do; belangrijke gift inhield van vijftien duizend gulden 1 *Driewegen (by Biervliet). Dhr. C. Kole, hoofdon- derw. aan do school in den Oranjepolder, gem. Yzendijke,. heeft eene verbooging van jaarwedde van flOO verkregen, zoodat die alsdan f800 zal bedragen. STATEN-GENERAAL. Vereenigde zitting der heide Kamers, op Vrijdag 13 Sept. 1878, tot sluiting van het zittingsjaar. De Minister van Binnenlandsche Zaken op de ge bruikelijke wijze zich naar de vergadering der Sta- ten-Generaal begeven hebbende en de zaal binnenge leid zijnde, plaatst zich voor den troon en houdt de volgende toespraak: Mijne 1 Jeer en »Hut gemeen overleg tusschen Kroon en vertegen woordiging droeg in dit zittingjaar heilzame vruch ten. >De regeling van verschillende onderwerpen, waar toe do medewerking der Staten Generaal werd inge roepen, was daarvan de gewenschte uitkomst. 'Gewichtige .beslissingen werden genomen. Belangrijke financiëele maatregelen kwamen tot stand. «Door wijziging der kiestabel werd aan de voor schriften der Grondwet voldaan. «De herziening der wet op het lager onderwijs bracht een moeielijk vraagstuk tot oplossing. «De Koning draagt mij op aan do Staten-Gone- raal zijnen dank te betuigen voor den ijver ter be vordering van 's lands belang betoond. «In naam des Konings sluit ik deze vergadering der Staten-Generaal.» Daarna wordt den minister door de commissie uitgeleide gedaan en gaat de vergadering uiteen. De minister wordt met het gewone ceremonieel naar het paleis des konings teruggeleid. PER TELEGRAAF. OPENING der vereenigde zitting van de beide Jcamers der Staten-Generaal, op Maandag 16 Sept. J878, des namiddags ten 1 uur. door Z. HL. DEN KONING. Mr. baron De Vos van. Stcemrijk, die den voor- zitterstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de vergade ringen van do Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen, half éen uur de vergadering, en Iaat het Kon. besluit, houdende zijne benoeming tot voor zitter der Eerste Kamer, gedurende het aanstaande zittingjaar der Staten-Generaal, dóór den Griffier dier Kamer voorlezen. De Voorzitter, aan wien dientengevolge, over eenkomstig het voorschrift van art. lOSMer grond wet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie van achttien leden, die Z. -M. den Koning, bij H. D. aankomst in het gebouw dor Staten-Generaal, ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De Ministers, hoofden van ministeriëele departe menten, de Kanselier der orden en de leden van den Raad van State vervoegen zich ten éen uur in de vergaderzaal. Z. M. de Koning heeft zicb, op de in bet pro gramma voor. de opening van de vergadering om schreven wijze, naar het gebouw der Staten-Gene- raai begeven, en is, aldaar aangekomen in de ver gaderzaal, binnengeleid door de commissie, daartoe door den Voorzitter benoemd. Z. M. plaatst zich op den troon en houdt de openingsrede, die wij hieronder verkort mededeelen Mijne Keeren «Wij verbengen ons in de mededeelingen omtrent den toestand van het land. «Wij waardeuren de levendige belangstelling, in het geluk van Prins Hendrik betoond en de ont vangst, door de liefde der natie voor mijn Huis aan Zijne Gemalin bereid. «De buitenlandsche betrekkingen zijn meest van vriendschappeiijken aard. «Aan zee- en landmacht komt hulde toe. «De meeste tafeken van volksbedrijf geven stof tot dankbare tevredenheid. Vooral de landbouw bloeit in het vooruitzicht op een ruimen oogst. «De staat der financiën is zoodanig, dat wij ern stig bedacht zijn op versterking der rijksmiddelen; voorstellen daartoe zullen voorgelegd worden in ver band met- de voorbereidende hervorming van be staande belastingen. «De indiening van een nieuw strafwetboek mag nog in deze zitting worden tegemoet gezien. «Op de belangen van het openbaar onderwijs blgft de aandacht aanhoudend gevestigd. «Uwe medewerking zal ingeroepen worden tot uitvoering der lager-onderwijswet. «Do algemeens gesteldheid in Oost-Indië is be vredigend; de goede verwachting van't vorige jaar omtrent den loop der zaken in 't Noorden van Sumatra is niet verwezenlijkt; de handhaving van ons gezag aldaar vorderde nogmaals buitengewone maat regelen. «Wetsontwerpen van verschillenden aard zullen aangeboden worden." Z. M. verlaat, na het uitspreken dezer troonre de, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zicb op de bepaalde wijze naar het Koninklijk paleis terug te begeven. De Voorzitter sluit, nadat de leden der commis sie van in- en uitgeleide in de vergaderzaal zijn teruggekeerd, de vereenigde zitting. YEREENIGING van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Ngord-Beveland. JI. Vrijdag werd alhier de najaarsvergadering van de Vereeniging van Burg. en Secr. in Z.- en N.-Beveland gehouden. De opkomst der leden was vrij talrijk, ofschoon een 20tal afwezig was. Als nieuwe leden werden aangenomen dhrn. S. Vermet Sr., wethouder te 's Heer Arendskerke, on P. Dekker Jz., raadslid fe Wemeldinge. Dhr. ran der Mandere, burg. van Kapelle, bracht advies uit over het alignement (de rooilijn) bij bet bouwen in de kom van do gemeenten, en voerde aan dat bet meer dan tijd werd, om de Fransebe wet van 1807 op dit punt, wier rechtsgeldigheid niet boven twijfel verheven is, in te trekken en óf in eene policiewet de noodigo bepalingen op te ne men, óf de gemeentebesturen geheel vrij te laten in het maken van voorschriften bij verordeningen, Het advies van Jhr. de Marees van Swinderen. betrekkelijk het delven van slooten en den afstand van grond daarvoor, werd wel gelezen, maai- niet behandeld, dewijl die heer, buiten 's lands zijnde, dit had verzocht. Dhrn. Welleman en Noordijke, secretarissen van Hoedekenskerke en Krabbendijke, brachten elk een advies uit óver de beste bepaling voor den eed. De eerste wenschte den eed, naar eene formule, afgeschaft te zien, en eenvoudig te volstaan, zoo als in Frankrijk of Italië, met de woorden: ik zweer.' of ik beloofl Do laatste achtte van de be staande bepalingen nog de beste, dat do eed wordt afgelegd naar de wijze der godsdienstige gezindte van den betrokken persoon. Dhrn. Rissecuw, Secretaris van Kattendijke, en Prumers, volontair te Goes, brachten advies uit over art. 46 der gemeentewet en veroordeelden het beiden, dat een raadslid, buiten de gevallen, in dat art. genoemd, zich van medestemmen onthield. Hierna werd eene ontwerp-verordening tegen de verstoring van vogelnesten' en het dooden van vogels bediscussieerd, welk ontwerp aan de gemeen tebesturen zal worden toegezonden, mot verzoek dit 'bij den raad in behandeling te brengen., In de bus waren drie vragen geworpen, waarvan de eene betrekking" had op den onderstand van armen, als de burgemeester dit noodig oordeelt, maar het armbestuur daartoe niet wil ovexgaan en de gemeenteraad er geen geld voor toestaat. De slotsom der bespreking was,-dat het armbestuur zelfstandig beslist over het verleenen van onder stand, en 'het gemeentebestuur hiermede eerst te maken heeft, als er geen armbestuur is. De tweede vraag betrof de verbindbaarheid van strafverorde ningen, wanneer Ged. Staten niet binnen den be- Kerk- en Schoolnitjuws. Burgemeester en Wethouders., van Amsterdam zijn voornemens, twee beurzen, ieder van f 800, toe te kennen, éene aan een student in de letteren en óene aan een student in de Geneeskunde aan de uni versiteit aldaar. BeDOemiufiren en Besluiten. Benoemdtot Rijkshavenmeester aan de haven te Breskens, G. Simmons. Tot Wethouder te Wolfaartsdijk is herbe noemd de heer Hendrik van Slrien HWz. EER TELEGRAAF". 's Gravenhage, 16 Sept. Heden namiddag te 3 uren is dhr. F. Dunkierkapelmeester van het muziek corps van 'treg. Grenadiers en Jagers, overleden. Do begonnen muziekuitvoering in den zoologiechen tuin is na de ontvangst van dit bericht onmidde- lijk gestaakt. RECLAMES- Inhoud van Ceres no. 28. LANDBOUW en VEE TEELT: de boter van dr. G&bel te Apeldoorn, (ver volg).— Varkensziekte.— Wat de stoppel in den akker achterlaat.— Kunstboter.FEUILLETON Over Plantenvoeding, door dr. Adolf Mayer, (ve» volg). Gemengde berichten. Advertentiön. BUITENLAND. Overzicht. Waren er eenige dagen geleden enkele lichtpun ten aan den oostelijken politieken horizont, thans zijn ook doze weder verdwenen. De toestand wordt hoe langer boe verwarder en onmastbarender. Al leen do rollen zijn verwisseld. De hoofdpartijen van den oorlog zijn voor het oogenblik misschien nog bet minst verbitterd op elkaar; Rusland en Turkije zijn althans op weg om tot den toestand van vrede- terug te keeren. Het rampzalig Turkije is echter nu bezig zich zelf nog verder te verwoestenbinnenlandsche twee spalt dreigt nog verder te vernietigen wat door bui- tenlandscb wapengeweld nog gespaard werd. Een sein daartoe was de moord door de woedende Al- baneezen gepleegd op Mehemed-Ali, den wegens zijn genie tot organiseeren van legers beroemden qpper- bevelhobber van bet Turksche Lom-leger. Bij was het voornamelijk die met zijn saamgeraapt en toch in weinige dagen georganiseerd leger, de Russen zoo in het nauw bracht, dat alleen de te hulp schie tende Ruroeniers de Russen van een totale ver nietiging gered hebben. Thans door zijn Regeering gezonden met last om de Albaneezen, die van geen toevoeging aan Montenegro en van geen scheiden van Turkije willen hooien, te overreden zicb te on derwerpen aan de besluiten van bet Berlijner Con gres, eischten deze integendeel dat hij zich aan hun hoofd zou plaatsen om den door het Berlijner Con gres opgediongen overbeerscber te bestrijden. Me hemed-Ali weigerde en werd daarop door de tot wanhoop gedreven Albaneezen met zijn gevolg ver moord, en daarmede niet te vreden beeft alles wat wapenen kan dragon, die aangegord en dreigen de Albaneezen nu een verwoeden aanval op Montene gro zelf te doen. Dit rijk heeft dan ook in allergl maatregelen moeten nemen om zijn eigen grenzen te kunnen verdedigon. Turkije wil den moord op zijn trouwen generaal" gedaan niet ongewroken laten; 25 bataiilons zul len uit CoDstantinopêl derwaarts gezonden worden. Wanneer bet nu maar zijix troepen uit Bosnië te rugtrok, dan had de nu heerschende verwarring ten minste dit voordeel, dat zij het bloedbad in Bosnië verminderde. Bij dit alles komt nu het gerucht van een ver nieuwde samenzwering tegen den Sultan, met het doel om zijnen door hem onttroonden broeder we. paalden tijd do ontvangst berichten. De conclusie luidde, dat, zoolang dit bericht niet is ingekomen, de verordeningen niet geldende zijn. De derde vraag had ten onderwerp of iemand, die, in het buiten- land vertoevende, om den staat van Nederlander te behouden, bij een gemeentebestuur de verklaring heeft afgelegd, zijn hoofdverblijf in die gemeente I te vestigen en in bet bevolkings-register is inge- l schreven, in den Hoofci. Omslag kan aangeslagenj worden. De vraag word bevestigend beantwoord. De Voorzitter, dhr. Bijbau, bracht ter Bprake 1 de van den procureur-generaal bij het Hof van 's Gra venhage aan de gemeentebesturen gedane nifcnoo- I diging om eea nieuw stel strafverordeningen in te zenden. Hij was. van gevoelen, dat, dewijl zij een- maal zijn ingezonden aan den procureur-generaal in het voormalig hof van Zeeland, men niet tot vernieuwde inzending verplicht was. Met dankbetuiging voor do opkomst der leden, en het voorlezen van vier vraagpunten voor de vol- 1 gende vergadering werd de bijeenkomst gesloten.

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 2