NlEDWE GOESSCHECOÜRANT. Nieuwsblad voor Tbolen, Zuid- en Noord-Beveland. No, 73 PertienJe Jaargang. Dinsdag J T-September 1878. Bosend. V g Wouw o®l Berg. op Z. "j3 I Woensdx Vp 1 •Rilland.... 1 Krabbend. Ja J Kruiningen S Vlake - Biezelinge.. s j-Goes7.40 ca f'sH.Arend» 7,54 g J Arnemnid. 8,8 j=* Middelb. 8,16 0=5 I VIis8.8tad 8,26 ca 1 bav. 9,5 11,55 3,10 7,8 7,52 9,15 12,6 - 9,26 12,20 3,34 7,25 9,38 12,30 9,52 12.46 9,58 12,53 4,1 10,8 1,5 4,21 - 10,13 1,11 10,24 1,22 4.3(3 i0,34 1,33 4,47 8,6 9,45 10,42 1,41 - 10,59 1.58 11#10 2,7 5,20 8,35 9,1 10,15 11,19 2,15 10.25 5,30 8,45 9,10 7,80 8,35 8,55 9,10 9,19 9.88 9.89 9,49 9,54 10,5 10,16 10,24 10,41 10,52 11.— *Ann deze halten wordt alléén eeatopt, daar reizigers worden opgenomen of aitirelasen. Deze Courant rei schijnt, uitgezonderd op Christelijke feestdagen, des Maandagt en Donderdag* avond*. Pys V kwartaal 1 0,85. tr. p. post/l, Pryg der Advertentien 20ct. per regel, groote letters en »»gnenen naar plaatsruimte. Geboorter bnwelijks en doodberichten van 1- Alle Stukken de redactie betreffende, gelieve men minstens één dag vóór de uitgave franco .toe te/en u en den Dit gever Boosend.A 6,— L L 12.45 3, 5,40 8,45 6,12 7,39 8,45 12,57 3,13 5,52 9, 6,20 1.4 6, 9,7 6,86 1,19 6,16 9,22 6.47 9.7 1,29 3,87 6,28 9,3 Oj 7,— 1,40 6,41 7,8 1,47 6,49 7,14 ,1,57 6,55 1 7,25 2.7 4,— 7,6 j 7.32 2,13 7,13 I 7,47 2,27 7,32 8,2 9;50 2,40 4,27 7.45 8,14 2,52 4,40 8.— 8,25 8,50 10,5 3,1 4,50 8,10 Afzonderliike 5 regels 50 C. DE JOKGE Nommer» f 0,05. cent. sjz. te Goes. GEMEENTE-BESTUUR. De BURGEMEESTER on WET HOUDERS van GOES doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijn verga dering van 30 Augustus 1878 is vastgesteld dc volgende VERORDENING op het Brandwezen 111 de gemeente Goes. Hoofdstak 1. Bepalingen tot voorkoming van brand. Art. 1. Geen vuur mag worden gestookt dan in daartoe bekwame stookplaatsen of sehoorsteenen. Art. 2, Geen ijzeren haarden of kachels mogen op houten vloeren worden gesteld tenzij daaronder platen worden gelegd van lood zink of ijzer, minstens een centiare groot, of op ge metselde taarlingen van gelijke grootte. Art. 3. De ingezetenen zorgen voor het schoonhouden en doen vegen der sehoorsteenen en stookplaatsen. Art. 4. Wanneer mocht blijken dat een schoorsteen of stook plaats gevaar voor brand doet vreezen, is de eigenaar verplicht pijinnen dea door Burgemeester en Wethouders te bepalen tijd, dat gevaarlijke te doen wegnemen en het gebrekkige te her stellen. Art. 5. Geen asch mag binnen 's huis bewaard worden dan in van steen gemetselde vergaarbakken, potten, teolon, blik ken of ijzeren emmers en dergelijke voorwerpen van onbrand bare stof. Heete asch of sintels mogen op de straten of wegen der gemeente niet geworpen worden. Art, 6. Het is verboden over den openbaren weg vuur te dragen, of altegeven om over den openbaren weg gedragen te worden anders dan in metalen, steeuen of aarden bakken of potten van gelijksoortige deksels voorzien of in stoven ge plaatst. Art. 7. Brandstoffen, zooals hout, turf, kolen eu dergelijke, mogea niet wordea bewaard bianen ceaen meter afstand van ovens, eesten, smidsbaarden of andere vuurplaatsen, noch bia nen vijf decimeters afstaad van schoorsteenpijpen. Ar(. 8. By het lossen, laden of verwerkcu vau licht ont vlambare stoffen, in schuren, stallen of op hooizolders, mag niet worden gerooKt. Art. 9. Gedoofde turf, of zoogenaamde bakkerskoleo, nitge- brando doppen en zaagsel, mogen niet worden bewaard of ge - houden in tonnen manden of 'dergelijke, maar moeten worden geborgen in koperen, ijzeren of stecnen potten, met soortge lijke deksels voorzien. Art. 10. Het is verboden in de kom der gemeente hooi bergen aan te leggen, of klampen van stroo, ongedorschen granen, bout, mutsaard of van audere brandstoffen, te zetten, zon der verlof van Burgemeester en Wethouders Art. 11. In magazijnen of bergplaatsen van heide, hooi, stroo, hout, turf en dergelijke mag geen vuur gebezigd vtorden. Art. 12. Geen kuipers vaatwerk, duigen of klompen mogen in sehoorsteenen worden gedroogd. Art. 13. Geen vaatwerk mag op straten of wegen worden geheet vóór zons-opgang of na zons-ondergang, ook niet bij ster ken wind en niet anders dan voor de woningen of werkplaat sen van brouwers, kuipers of andere fabriekanten. Art. 14. Leidekkers en loodgieters zullen geene werkzaam heden in de open lucht, wanneer zij daarbij vuur bezigen, mogen verrichten bij stormachtig weder, noch voor zous-op- of na zons-ondergang. Art. 15. Ongezuiverde petroleum en napbta, mogen in deze gemeente niet worden aangevoerd, vervoerd of verkocht zon der verlof der policie. Art. 16. Het is verboden binnen de bebouwde kom en de voorstad der temeente en dus in de wijken A. B, C en D, en gedeeltelijk wijk K (van no. 48 tot 72b, van 85 tot 126e, en 128a0) bewaarplaatsen te hebben ycor petroleum, pe troleum essenz, (petroleum-aether, petroLuiia-uapbta,) ga3olie, turf-olic, photagceu, (mineraal-olie, hijdro-carbnur,) zolar-olie en andere dergelijke vluchtige, tot verlichting geschikte vloei stoffen. Deze bepaling geldt voor dcu tijd van twiutig jaren. Als bewaarplaats van petroleum wordt aangemerkt elk ge bouw, pakhuis, kelder, ol werkplaats, waarin eeue hoeveelheid van meer dan een vat, houdende 150 a IsO liters of wegende 150 a 180 kilogrammen aanwezig ia. - Als bewaarplaats der'overige genoemde vloeistoffen elk ge bouw, pakbnis, kelder of werkplaats, waarin eene hoeveelheid van meer dan 25 liters aanwezig is. Art. 17. De neringdoenden in petroleum mogen daarvan in hunnen winkel geen grooteren voorraad hebben dan van. twintig liters, en in de andere genoemde vloeistoffen dan die van vijf liters. - Petroleum en vloeistoffen moeten geborgen zijn in bet oor spronkelijk fust, of in blikken, zinken, koperen of ijzeren kan nen of bussen. Art. 18. Voornoemde vloeistoffen mogen in de bebouwde kom dezer gemecute bij geeuo grootcro hoeveelheid dan van 500 liters worden gelost eu vervoerd, zonder vooraf gedane kennisgeving aan de policie, wier bevelen daarbij stiptelijk moeten worden opgevolgd. Het lossen en vervoeren van ondicht® fusten of fiesscben is verboden. Art. 19. In geen geval zullen de mei voornoemde vloei stoffen gevulder fusten of flcsschcn op do kade of op de stra ten langer mogen worden neergelegd, dan tot lossing, lading vervoer of berging onvermijdelijk noodigis. In ieder geval zullen zij voor zons-ondergang moeten zijn opgeruimd of weggevoerd. f Art. 20. In winkels en woningen, niet begrepen ondgfy .'dc inrichtingen, bedoeld bij art. 2 Sub II der wet van Jniff- 1875 (Stbl. 00. 95). mag in bet benedengedeelte geene meer dere hoeveelheid buskruit of andere ontplofbare stoffen voor handen zijn dan 2 kilogrammen bnskroit of vuurwerk en 1 kilogram andere ontplolbare stoffen, «dies bewaard in wel ge sloten tonnen, kisten, trommels of flesschen. Dc meerdere voorraad, die in geen geval mag te boven gaan 75 kilogrammen buskruidt of vuurwerk of 5 kilogrammen andere ontplofbare stoffen, moet op de bovenste verdieping van het huis worden bewaard, op plaatsen, alwaar uiet ge stookt wordt en lings welke geene schoarsteenpijpen loopen, in welgesloten en met haren kleedeu gedekte tonnen of kisten. Art. 21. Het is verboden om bnskroit, vuurwerken of schiet katoen voor de ramen of op de toonbanken uit te stallen. Art. 22. Het is verboden om zonder -toestemming vaa deu Burgemeester voetzoekers, vuurpijlen of andere vuurwer ken, hoe ook genaamd, af te steken en anders dan in het open velil, met kanonnetjes, snaphanen, pistolen, donderbussen of ander geweer ,(e Schieten. Art. 23. Op gronden, eigendom der gemeente zijnde, mo gen geene varkens worden gebrand, daa op plaatsen, door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen en niet voor zons- op- of na zons-ondergang. Op andere gronden raagllit niet geschie den dan op eenen afstand van minstens 25 meters van alle gebouwen en met inachtneming van de tijdsbepaling in de eerste zinsnede van dit artikel. Art. 24. Geene schepen mogen verhaid, geblakerd, gehar- puist, geroest, gepekt of geteerd worden dan bij dag; geen pek of teer mag binnen boord gesmolten, gewarmd of ge kookt wordea. Art. 25. Wanneer hooi in stapels of bergplaatsen door broei ing gevaar 'oor brand doet vreezen, zal bet op daartoe gegeven Jast van Burgemeester en Wethouders dadelijk moeten worden uitgehaald en gespreid. Art. 26. Geene peulhoopen of andere voorwerpen )behou- dens de bepaling vjin art. 23) mogen op het veld in brand gestoken worden vóof z#ps-opgang eu moeien gebluscht zijn ééjy q'nr voor zons ondergang. Art. 27. Bij gas-aanleg mag de hoofdkraan niet hooger dan 25 centimeters boven of buiten den grond worden ge plaatst. (Wordt vervolgd). BINNENLAND Goes, 16 September 1878. Jl. Woensdag is door de commissie van het Nationaal huldeblijk aan Prins Hendrik, op het paleis te Soestdijk, aangeboden het album mot de namen der bijdragers en de daarbij behoorende oorkonde- Deze oorkonde luidt aldus: Aan Hunne Koninklijke Hoogheden Prins en Prinses Hen drik der Nederlanden De heuglijke tijding van het aanstaande huwelijk van Uwe Koninklijke Hoogheden was in Nederland ter nauwernood be kend geworden, of alom iu steden en dorpen in de havens waar de scheepvaart roem droeg op den vorstelijken zeeman- op do velden waar 's Prinsen belangstelling in land- en tuin bouw zoo menigmaal was gebleken in de werkplaats en de oefenschool, waar men dagelijks ondervond boeveei de nijver heid aan Prins Hendrik verplicht is bij meer en minder gegoeden alom ontstond in den iaudo eén wensch, eéne be geerte, die, om 'een NATION AAI. HHLIIEBUJK aan u,- vorstelijk echtpaar, te mogen aanbieden. In korten tijd hadden de gelijkgezinden, in" bijna iedere ge meente van het geliefde vaderland, elkander ontmoeten begre pen, en allengs vormde zich eene hoofdcommissie, wier taak bestond iu het regelen en ordenen tot een 'Stroom van de tallooze anderen, die zonder ecaigo opwekking wffi buiten af, als vanzelve ootsproten uit dc dankbare gehechtheid van Neêr- lands volk. Het is ons thans vergund "aan uwe koninklijke hooghedon het ALBUM aan te bieden, waarin de namen der deelnemers, zijn opgeteekend. Aipbabetisch geregeld ten aanzieh van personen en gemeen ten is de volgorde der Provinciëu die, welke in de Grondwet staat vermeld. Wilt, koninklijke hoogheden I van de tiendaizeoden de^ne" derige halde aanvaarden in denzelfdea geest, waarin zij 0 wordt gebracht. Zij moge n ten bewijze strekken, dat de eeuwenoude baad, die Nederland becht aan het vorstelijk stamhais van Oranje, niet is verzwakt, maar alle Nederlanders te zamen vercenigt- zonder onderscheid van woonplaats, van rang of stand, van kerkgeloof of maatschappelijke betrekking. Zij moge U. hooggewaardeerde Prinses! de verzekering ge ven, dat U niet slechts in de hoogere kringen, maar ook in bet hart van het Ncderlandsche volk eene nwer waardige plaats •d verzekerd is, en dat waar Uwe Koninklijke Hoogheid komt in haar nieuw vaderland de eerbiedige toewijding van allen n wacht. Moge het uiterlijke blijk der Nationale Hulde, dat, volgens uwe vergunning, op het voorplein van uw Lustslot te Soestdijk verrijzen zal. tot een veelzeggend zinnebeeld strekken van de innige wenschen cener vaderlandslievende bevolking voor nw duurzaam echtelijk gelnk, en van de ware hoogach- ting en verkleefdheid, die zij voor u gevoelt. Herfstmaand 1878. De Hoofd-Commissic voor het Nationaal Huldeblijk", In baren naam: Jhr. Mr. C. 3. A. DEN TEX, Voorzitter. J. H. BRANDES J.llzu Secretaris. De president van de hoofdcommissie, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Amsterdam, sprak het vorstelijk echtpaar kortolijk toe en werd op hartelijke wijze door den Prins, ook namens de Prinses beantwoord. Frins Hendrik gaf Zaterdag op den verjaardag zijner .Gemalin, te Soestdijk eene soirée musicale, waarop verschillende artisten van den eersten rang zich deden booren. Alle leden der Vorstelijke fa milie, die hier in het land aanwezig zijn, hebben het feest bijgewoond. In overleg met den directeur-generaal der ex ploitatie-maatschappij, heeft do Minister van Water staat, Handel en Nijverheid toegestaan, dat'de Noord en Zuid-Hollandsche correspondentie, die vóór den zomerdienst te Bergcn-op-Zoom te 7.15 's avonds aankwam, doch tegenwoordig eerst 's avonds ten 9,3 arriveert, voortaan wordt medegenomen door den posttrein. Deze trein zal zijne vaart bij het station verminde ren, ten einde het'pakket te kannen uitwerpen op het perron, alwaar een postbeambte het in ontvang zal nemen. De handel is door dezen maatregel, welke bij wijze van proef wordt ingevoerd, zeer ge baat, daar de brieven, die te 9.3 aankomen, niet meer denzeltden avond werden besteld en die nu ten circa 8 ure aankomen wel. Do Rijks-commissie tot examinooring van can- didaten voor staurman aan boord van koopvaardij schepen, heeft Woensdag '3 candidaten voor den rang van tweeden stuurman en 1 candidaat voor den rang van derden stuurman geëxamineerd. Aan H. Ie Ciercq, van Goes, werd het diploma uitgereikt van tweeden stuurman op de groote vaart. Eén werd afgewezen voor de theorie, twee voor theorie en praktijk. Heden vingen weder nieuwe examens aan voor onderofficieren van de corpsen tot officier, die om streeks zeB weken zullen duren, waarvan de eerste drie weken besteed worden aan schriftelijke exa mens, dié voor het meerondeel bij de corpsen wor den afgenomen. De heer J. P. Brcdius, procureur te Dordrecht en sedert verscheidene jaren afgevaardigde ter Twee de Kamer voor bet district Dordrecht, is in den nacht van Donderdag op Vrgdag overleden. Ook de kiesvereeniging Orde, te Rotterdam» beeft den heer mr. J. van Gennep candidaat gesteld bij de aanstaande verkiezing voor een lid der Twee de Kamer aldaar. - Voor leden der Provinciale Staten van Zeeland worden van verschillende zijden aanbevolen dhrn. W. A. van Lijnden, C. J. J. A. van Teijhngen, J. C.

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 1