297e STAATSLOTERIJ. die tegenover den ingang van de groote zaal staat, is het reisbéd van de bruid opgesteld, eenvoudig van brons, met blauwe zijde gedrapeerd. In het weste lijk deel der zaal zijn groote tafels geplaatst. Op de eerste 19 het linnengoed neergelegd, het bedlin nen en het lijflinnen; elk dozijn is in blauwe satijnen linten gebonden. Dd négligés zijn in den noordwes telijken hoek der zaal geplaatst. Op de beide vol gende tafels liggen de parapiuien en parasols, de waaiers en de hoeden. De prachtige parasols van kanten zijn in wit satijnen foudraals gelegd, waar op in goud 't gekroonde monogram der bruid is ge steld. Origineel is een parasol met ivoren handvat, een groote forel voorstellende. Op de 4de tafel heb ben de handschoenen, de kousen, de onderrokken en verdere zaken plaats gekregen. In bewonderens waardige verscheidenheid zijn vooral de handschoe nen, zoowel wat kleur als wat leder betreft. In de vensternissen heeft men de schoenen gelegd; in de eene de laarsjes voor de hofkostumes, in goud leer en zwart, in een ander de promenaadlaarsjes, de schoenen voor soirés, in wit en gekleurde zy- do, en eindelijk de morgenschoenen on de pantof fels. Woensdag zal do bruidegom dén bruidschat be zichtigen. Tegen Donderdag hebben de medeleden van het Koninklijk buis hun bezoek aangekon digd. *Wolfaartadijk, 19 Aug. Bij de hevige onweers buien in den nacht van de beide laatste dagen der afgeloopen week, zijn verscheidene telegraafpalen aan den Voer weg alhier door den bliksem getroffen en zoozeer beschadigd, dat oenige daarvan door ge- boel nieuwe zijn moeten vervangen worden. *Ovezande, 18 Augustus. Heden middag ten 4 ure werd onze gemeente in opschudding gebracht door het luiden der brandklok. Er was nl. brand ontstaan in oen tarwehoop van 3600 schoven, staan de op de hofstodo van Th. R. in den St. Anto- nispolder. Gelukkig stond deze op genoegzamen af stand van huis en schuur, zoodat de schade zich bepaalde tot de tarwe, waarvan weinig of niets is 'overgebleven. De brand was onl staan, door dien een negenja rige knaap met- lucifers speelde. Kerk- cm .^«hooiuleuws. Ned. Horv. Kerk. Ds. C. IJ. Bussingh de Vries, dio den 4den dezer te Terheijden afscheid prodikte met Philipp. 1:3 4, is den volgenden Zondag, 11 dito, to Zuidzande bevestigd door ds. II. M'intendam, pred. te Made, met Jes. 40 "2a, intrede doende met 2 Chron. 18 13b._ Ds. G. J. van der Flier, die den 4 dezer te Delft afscheid predikte mot Efos. 3 17y werd den 11 dito te 's Hago bevestigd door zijn zwager, dr. L. ten Bosch, pred. te Oogstgoost, met Neh. 4 18a, en deed den 14 dito zijn intrede met Luc. 1 lb. Beroepen te St. Laurens c. a. (Zeeland) ds. D. Wetlandtpredikant te. Gennekou on Ba vel. Ds. J. J. Oudegeest, pred. te Ossendrecbt c. a., den 31 Juli to Boxtel tjoroepen, heeft dit beroep aangenomen. Het vergelijkend examen voor de vacante hoofd onderwijzers-betrekking te Oud Sabbinge is bepaald op Vrijdag den 23 dezer in de school to Wol- faartsdijk, waartoo„ 11 van de 15 sollicitanten zijn opgeroepen. Aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te 's Hortogenbosch zijn 21 kweokelingen benoemd, onder welke'' 2 uit Zeeland. De Provincialo raad van Luik heeft een post van 10 .duizend francs aangenomen, welke, vórdoold- zal worden onder de bekwaamste onderwijzers der provincie, ten einde hen in de gelegenheid te stol len tot het bezoeken van de wereld-tentoonstelling te Parijs. De onderwijzers in de steden- zullen van dat besluit niet profiteeren, naardien verondersteld wordt, dat de stodelyke besturen zelve hunnen onderwijzers dergelijke toelagon. zullen beschikken. Benoemingen 011 Besluitou. Overgeplaatst van Zr. Mr. wachtschip, te Hollo- vootsluis, aan boord van Zr. Ms. artilloriu-instruc- tieschip liet Loo, L. G. Kakobpoke, luit. ter zee 2e kl. Bonopiud tot eubBt. „off. van just; by do arr. rechtb. te Breda, Jhr. inr. H. M. J. van ABck van Wyk, thans Bubst. off. van just, by' de arr. roclitb. te Zierikzee; tot subst. off.- van just, by de arc. rechtbank te Zierikzee mr. A. L. J. Nypels, thans ambt. van het openb. tuin. by de kantonger. in bet arr. Maastricht, te Maastricht. RECLAMES- Inhoud van Ceres no. 24. Landbouw on veetoolt: Drie dagen te Middelburg, (vervolg en slot). Do bolangrjjkhoid der BosBohen. Over het aanloggen van Doornonhoggon. Feuillotón: Over Plan tenvoeding, door dr. Adolf Mayor, (vervolg). Gom. bor. Leestafel. Advert. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Met angstige spanning slaat Europa nog steeds de uitvoering der bepalingen van het Berlijner-con- gres gade. Mag men de laatste berichten gelooven, dan zou Turkije officiéél beloofd hebben die bepa lingen trouw te eerbiedigen. Dit kon het ook moeielijk anders. Maar zou het zoodanige eerlijke nakoming zijner beloften ook in waarheid meenen? Zal zelfs in dat geval dit hem mogeljjk zijn door de houding dér fanatieke Mahomedaansche bnder- danen, die slechts door nood gedwongen er in kun nen berusten, om voet voor voet en stuk voor stuk van het grondgebied van den Islam te zien prijs geven? Dit antwoord kan voor het oogenblik alleen op die vraag gegeven worden, dat de bewoners van Batoum en de omgeving met de wapenen in de hand blijven wachten om de Russen terug te drij ven, als zij deze veste, waar zij in dezen oorlog reeds driemaal bet hoofd stootten, trachten te be zetten. Dat de Oostenrijkers op klimmende moeie- beden blijven stuiten bij de bezetting van Bosnië. Niet alleen op den tegenstand van de zoogenaamde «opstandelingen», waar zich, naar men meldt, 30 bataillons Turksche troepen onder bevinden, maar op den steun aan deze verleend door Servië en Mon tenegro die met leede oogen aan Oostenrijk zien ko men, waar zij zelf op gevlast hadden. Zelfs liep een gerucht dat de Oostenrijkers in éen belangrijk gevecht het onderspit hadden moeten delven. Al moge dit gevecht nu al niet bizonder belangrijk geweest zjjn, voor hun prestige ware zulk een ne derlaag zeer nadeelig. Van harte bop8n wij echter dat Turkije in waarheid ernstig moge gaan mede werken ter voorkoming van noodeloos bloedvergie ten. De herstemmingen in Duitschland voor den Rijks dag schijnen gunstiger voor derichting van orde uit te vallen, dan men gevreesd had. Reeds nu meent men te mogen aannemen, dat de maatrege len door de regeering voor te stellen, ter beteuge ling van de maatschappij-verwoestende woelingen der geavanceerd liberalen, niet zullen kunnen worden tegengehouden door de vereenigde liberale party genootschappen. Inmiddels neemt de keizer in be- ton&kap toe, en heeft hij den moed gehad het recht tegenover den eersten sluipmoordenaar Hödel zijn loop ^te laten. Laatstleden Vrjjdag morgen is deze onthoofd. Niet ten aanschouwe van een daarvan een feest makend publiek, maar in stilte op hot binnenplein dor gevangenis. Juist het niet open bare dier terechtstelling, waardoor den veroordeelde de mogelijkheid tot ijdeL praalvertoon ontnomen werd, zal den indruk er van verhoogen. Engeland zal in de eerste dagen tot rust komen, van de felle aan- èn uitvallen der liberale partij, die geen woorden kon vinden om hare afkeuring uit to spreken.-p.yör de politiek haror tegenstanders die aan Engeland zijn vroegeren invloed in het bui tenland teruggaf; Een invloed die bij elk opvol gend liberaal ministerie dieper en dieper gezonken was, Toch valt bet niet te ontkennen, dat ook Enge land van de regeling in het.Oosten geen rozen zon der doornen heeft geplukt. De gezondheidstoestand der troepen die Cyprus bezet hebben, hoewel niet zoo ongunstig als door sommigen werd voorgesteld, laat toch genoeg te wenschen over, dat men er toe moot besluiten de indische regimenten van daar weg te zenden. Ook loopen verschillende geruch-. ten van belangrijke troepenvereenigingen door Rus land in Midden-Azië in de richting der Engelsche koloniën., Wat daarvan waar is, blijkt nog niet. "Niet onwaarschijnlijk komt ons de oplossing .voor, dht door den verren afstand eerst nu in Europa bekend worden, de maatregelen door Rusland ge nomen toen de omstandigheden een oorlog met En geland deden vreezen, die nu gelukkig geweken is; althans voor het oogenblik. GEMENGDE BERICHTEN- - Uit Middelburg schrijft men ons van gister Heden is voor den eersten keer de extra trein hiér aangekomen, die de passagiers der mailboot, welke te laat te Vlissingen aankwam, bier been voer de. Zy bleven hier van 9j tot 12 uren. Er waren er ruim honderd. Velen hunner beziohtigden'de stad.- U. D. Nabjj het dorp De Koog op Texel is aan het strand'aangespoeld eén lijk, 'twelk in vergevor- derden staat van ontbinding verkeerde. Op de knoopen van Bommige kleedingstnkken stond Loodswezen*. Het is niet onmogoljjk dat 't lijk dat is van een der opvarenden van den looda- kotter, die op 81 Deo. nabjj Egmond iB vergaan. In do spuitwater-fabriek van de firma H. op do Gedempte Gracht te 's Hago is oon knecht, door hét springon van oon syphon, dio gevuld moest worden, zóó hevig aan den pols gewond, dat zon. der de spoedige geneeskundige hulp de man zon zyn doodgebloed. De treinen tusschen Petersburg en Moskou worden tegenwoordig ook met gas verlicht, volgens het stolsel Pintsch. Men roemt zeer het scboone licht. Het gas bevindt zich bij dat stelsel in een reservoir onder ieder rijtuig. Zulk een reservoir k'an" voor ruim 30 uren brandtijd gas bevatten. De invoering van gasverlichting begint in het buiten land algemeen te worden. Een burger uit Thürgau in Zwitserland, een echt Turcophile, heeft aan drie hem in de laatste drie jaren geboren zonen de namen Konstantin» Adrian en Pbilipp laten geven, 's Mans familie naam is Opel. De telgen beeten dus nu Konstan- tinopel, Adrianopel en Philippopel! Te Berlijn is een kleermakersgezel gevangen genomen die zich meester maakte van do aange- teekendei brieven, bestemd voor een majoor, door zich aan het postkantoor voor dezen uit te geven. De nieuwe Italiaanscbe minister-presid. Cairoli draagt nooit een zwarten rok of een witte das. Toen hij onlangs met de samenstelling van een nieuw kabinet belast werd, nam hij dit slechts aan onder voorwaarde, dat hij ten behoove, daar van zich niet sou behoeven te »stukadooren" of een »stalen pen" zou hebben te dragen. Zelfs op den dag van zyn huwelijk droeg hij een kort zwart jasje en een das ^an dezelfde kleur; ja, zelfs ver- scheen hij in zulk een eenvoudig gewaad onlangs aan den Koninklijken disch. Victor Hugo is ziek en zal oonigen tijd op het eiland Guernsey, het oord waar hij den tyd zijner verbanning doorbracht, zyn verblijf houden. In Noorwegen heeft men met den telefoon zeer belangrijke proefnemingen bij ae haringvangst gedaan. Op zekere tijden verdwijnen de haringen dikwijls vroeger dan zulks door de visschers wordt bemerkt, waardoor deze natuurlijk groote verliezen hebben. Om' die verliezen nu te voorkomen, is in Christiania een onderzeesche kabel van 300 mjjlen lengte met een telefoon in verbinding gebracht, en thans gaan de visschers, wanneer zij leven hoo- ren, onnrddelijk op de haringvangst uit. Prijzen van f 100 en daarboven. 5e klasse 15e lyst. Op no. 12902 f10000; op nos, 420, 2901 en 7125 ieder f 1000; op nos. 2311, 10818, 14470, 16269 en 4920 ieder f400; op nos. 16367. 28830 en 20118 ieder f200; op nos. 738, 4406, 10872, 10982, 12250 en 15088 ieder f 100. 5e klasse 16e lijst. Op no. 1694 f 1000; op no. 7840 f 1000 en premie van f 30000; op noa. 787, 3509, 8289 en .14270 ieder f400; op nos. 3328, 4646, 9570, 18739 en 20637 ieder f200; op nos. 4263,7589, 8306, 8909, 12803, 17443, 19266 en 20303 ieder f100. 5e Klasse 17e Lyst. Op no. 5163 f200; op no3. 951 en 3095 ieder f 200; op no 19622 Priemie van f3000. bvrgerllfke stand. goes. Van den 15. Augustus tot den 19 Augustus 1878. Geborenden 19, Dina Maria, d. v. Hubertus Batus en Dina Verburg. Overledenden 15, Franciscus, 9m.z. v. Pieter Bruel (overleden), en Willemina Vermerris. JULI. Borssele. Gehuwd.- den 5, C. Sturm, 29 j. jm. met L. Steketec, 30 j. jd.; den 25, A. van der Klooster, 25 j. jm. J. van Boven, 20 j. jd. Overleden.- den 1, P. Nuyten, 87 j. vrouw van C.Nieuw- kamer. Levenloos aangegeven: den 23, een kind van de vrouwelijke knnne van a. Karelse en A. Loub. VERKOOPINGEN, ENZ. Goes. de Vos. Goes. Pilaar. Baarland. Scholten. Goes. Pilaar. Ovczand. mr. Liebert. 2 Bouwland. Wcmeldingo. Paardek. v. d Bossche. 4 Sept. Woonhuis. 's Hoerenhoek. ^holten. 5 l Woonh. schuur erf en tuin enz. Hemkonsz. Scholten. 9 k Inboedel enz. Heinkenszand. 11 Schorerpolder. Middelburg. 21 Aug. Planken. 21 a Meubelen. 23 Oppervrucbten. 28 b Meubelen. 2 Arbeidershoefje Schol ten. Verhuist. ADVERTENT1EN- Getrouwd: JOHANNES WILLEM VAN DE LINDE en WILHELMINA LINDKNBERG. Birzelinge, 16 Augustus 1878. Heden overleed zacht on kalm in donge- zogendon ouderdom van 75} jaarJ. SCHKKLE, Landbouwer te Yerseke. Namens de familie, Weduwe en Kinderen O. SOHEELE. Yerseke, 17 Augustus 1878,

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 3