De nieuwe leeraar deed des middags zijne intrede naar aanleiding van 2 Oor. 4:5. Beroepen te St. Laarons de. D. Wielandt, pred. te Ginneken. Tooz. yan beroep naar de Ned. Herv. ICork te Austeclitz aan ds J. W. IJagen, te Koudekerke (Zeeland). Bedankt voor toezegging van beroep naar St. Philipsland en West-Kapelle door CL M. van Ooster zee, candidaat. De examens tot bet verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van Lager schooi en huis-onderwijs, zullen voor de tweede maal in dit jaar gehouden worden voor<aZeeland 16 Octo ber en de volgende dagen. Zij, die een dezer ex amens wen8chen af te leggen, moeten zich, uiterlijk vóór 25 September, aanmelden bij den Schoolop ziener van het district waar zij wonen. Benoeming;en er» Besluiten. Aan Jhr. W- A. van der Feltz is, met ingang van 1 Oct. e. k., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Assen,'onder dank betuiging; voor. de in die betrekking bewezen diensten.. - skaten-generaal. Het voórloopig verslag is verschenen.over het wetsontwerp tot regeling van de voorwaarden tot het verkrijgen der bevoegdheid van arts, tandmees ter enz- Uit dit verslag blijkt, dat men zich in de af- •deelingen der Tweede Kamer over het algemeen met dat wetsontwerp in genomen verklaarde, om dat het, in et de gewensehte handhaving van het be ginsel van éénheid van stand en verder de waarbor gen .voor wetenschappelijke opleiding te verstrekken, het middel zou geven om in de behoefte aan we- derzgdsche hulp, die zich hier en daar ten platten lande sterk doet gevoelen, beter te voorzien. Ook de voorgestelde bepalingen omtrent de apothekers zouden, naar men meende, beter, doel treffen dan die der bestaande wet. De voorgedragen regeling zou in elk geval het voordel opleveren dat een ver gelijkende proef zou kunnen genomen worden om trent de gevolgen en vruchten van klassieke en niet- klassieke opleiding.— In verband hiermede achtte men echter te.'meer urgent de herziening van de wet op het middelbaaronderwijs, in dien zin, dat de opleiding op de hoogere burgerscholen, die nu voortaan ook de aanstaande artsen zullen leveren, niet een te realistische, maar een humanitaire strek king heb be. Vele leden achtten het wenschelijk bij deze gele genheid bepalingen te maken tot bevordering der aaukweeking van vroedvrouwen en vooral ook tot het geven van zoo veel uitbreiding "in de theoreti sche en practische opleiding van deze, dat haar een minder beperkte bevoegdheid kan worden toever trouwd. Het denkbeeld w-rd geopperd een weten- schappélijken vieijarigen cursus te geven, en na af loop daarvan het diploma als vroednieesteresse ver krijgbaar te stellen, in onderscheiding van de vroed vrouw, die daarnevens zou big ven bestaan. Gemeenteraad van Goes. De Gemeenteraad :hield Woensdag- avond eene openbare vergadering, die door acht, leden en den secretaris werd bijgewoond. De hrn. den Beier, Cal- lenfels, van dor Feltz, 'van Renterghom en Vervende hadden, bericht verhinderd te zijn. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedkeuring was verleend aan de aan neming door J- A Stokmans, van het onderhond der. uurwerken, gedurende 8 jaren, ad f 212,50, werd mededeeling gedaan der ingekomen stukken, bestaande in: berichten Yan ontvangst dér veror deningen, bedoeld bg art. 178 der gemeentewet, op het loslaopen en schutten van yee en op het gebruik der kaden; bericht dat do verordeningen op de mest vaalten en op .het brand wezen, ter vernietiging aan den Koning zijn. voorgedragen; goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van grond aan Willeboer, en der rekening en begrooting van de kosten der schutterijaanneming hunner betrekking door dhrn. Krtiseman en Stigter als leeraars en mevr. van dor Hoek-Moll als regentes' van het Gasthuis een adres van dhr.. Rransen van de Putto om afkoop van erfpachteen rapp. dér fin. commissie omtrent den afstand van grond aan de vereeniging >Help u zei ventwee boekgeschenkeneen rapp. van dhrn. de Wifct Hamer, Büsing en Hartman omtrent de reke ning .der comni- voor de (Economische Spijsuitdpe- ling, met welks, conclusie de vergadering zich ver- eenigt, om, der comm. c^ank te zeggen voor hare be moeiingen on aanbeveling voor het vervolgde re kening van het Burg. armbestuur over 1877, die naar de fin; comm. verzonden wordt. Het bestuur van het Gasthuis wordt gemachtigd tot het doen vau eenïge af- of overschrijvingen op de begrooting van uitgaven over 1877. De vergadering vereenigde zich met den wensch van, Gedeputeerde Staten, om de jaarwedde van den ontvanger met'f 100 te verhoogen. De heer dr. N. J. F. Verschoor wordt op nieuw voor 3 jareu- benoemd tot gemeente-geneesheer, en op de voordracht voor de benoeming van twee zetters worden geplaatstdhrn. G. J. Besseling en J. H. Janssen; D. Hildernisse en I. J. Paardekooper. Op de verordening belrekkeljjk de straten heb ben Gèdep. Staten opgemerkt, dat art. 39 tweemaal in de strafbepalingen voorkomt, waarom het eens wordt geschrapt^ zijnde het gevolg van een druk fout. Art. 23 der verordening in het belang der ge zondheid kwam Ged. Staten te algemeen voor en wordt daarom het vee, dat aan eene besmetteljjke ziekte lijdt, uitgezonderd. Dhr. J. Stoketee heeft gevraagd, om den grond van zijne petroleom-bergplaats aan -den Poelweg, aan hem in eigendom aftestaan, met vergrooting van 2 meters aan den Karremans-meatput. De fin. coinm. adviseert het eerste toestaan tegen f 60, en bet laatste half, t. w. 1 m. Burg. en Weth. ver- éenigen z'ch met het eerste, maar verklaren dat geen meerdere grond aan den mestput kan gemist worden. Na langdurige discussie, waarbij dhr. Bu sing den afstand van 1 m. verdedigt, en dhr. van de Putte dien bestrgdt, wordt de grond van de bergplaats overgedragen maar staken de stemmen over dan grond aan den mestput, zoodat de be slissing wordt aangehouden. Dhr. P. Buitendgk heeft gevraagd om afstand van grond aan de Boude wijn de Witte en Laurens Pieter van de Spiegelstraten voor het bouwen van een huis; maar, om de groote kosten aan dit huis boven de volgende verbonden, den grond gratis te erlangen,. Do fin. comm. wil 60 cents per centi are vórderen, maar gelegenheid geven tot eene minder kostbare afsluiting van den tuin. Hierte gen verzetten zich Burg. en Weth. omdat het precieB aan den ingang der*stad is en vroeger de afslui ting ig bepaald met een ijzeren hek op gemetsel- den voet, en zjj willen slechts f 100 in het geheel vorderen. Na eenige discusBie wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen; tegen dhr. Busing. Aan dhr. J. G. Ringeling wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als" leeraar aan de Hoogere Burgerschool tegen.'l Oct. of zooveel vroeger als de vacature vervuld zal zijn. De vergadering is daarna gesloten. RECLAMES- Inhoud van Ceres Np. 23. Kleurenblindheid/en nog wat, door G. J. Hengeveld. Paardenfokkerij (vervolg). Onze landbouwschool. Drie dagen te Middelburg (vervolg.) Over boomgaarden. Land- bouwstatistiek, enz. GEMENGDE BERICHTEN- Ala een zeldzaamheidj deelt men ons mede dat bij P. Zuidweg, te 's Heer Arendskerke, voor eenigen tijd een konijn 8 jongen wierp, waarvan echter 3 spoedig stierven.Na 14 dagen stierf ook de moe der, on waren de jongen dus zonder verzorging. De eigenaar kwam op't idéé om de diertjes met de melkfleseh op te voeden, dat tot biertoe uitstekend is gelukt, "daar de jongen reeds 7 weken- oud zijn en ,in blakenden welstand verkeeren. Met de stoomschepen van de maatschappij Zee land zijn in de week Tan 1 tot 7 Augustus te Vlis- singen van Queensboróugh aangekomen 1039 en van Ylissingen naar Queensborough vertrokken 643 pas sagiers. - Eene jeugdige vrouw K. te Ossendrecht, sedert kort gehuwd, had het ongeval een harer vingers te klemmen, zoodat een blaar ontstond. Hoe onbedui dend in den aanvang, had zulks toch ernstige ge volgen, daar zich al spoedig koud vuur vertoonde, dat zoo in hevigheid toenam, dat de vrouw binnen wei nigen- tgd aan degevolgen bezweek. r In den gemeenteraad van Sneek was het voor stel gedaan, om den gasprijs'van 10 op-8 cent te stellen en 30 pCt. van de zuivere winst aan de ge-, meentekas af te Btaan. Dit voorstel is Zaterdag avond behandeld, maar men kwam niet tót een besluit. Het werd aangehouden. Te Amsterdam is de betrekking van bouwop- zichter der gemeente vacant. Aan deze betrekking 'is eene bezoldiging van f1500 f 2000 ?sjaars ver bonden. Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom beproeft het verkoopen van onrijp ooft door stren ge verbodsbepalingen te keer te gaan, Te Lochom heeft men om de ingezetenen van goed drinkwater té voorzien, een diepen" put gegra ven. 'Men vond het begeerde op12 M. diepte. Men is er duB eerder klaar dan in Utrecht op het Vreeburg. .Zaterdag middag van 1 tot 4 ure beeft de be proeving van de spoorbrug foj-\Ngmegen plaats ge-- hadeen trein van tien locomotieven rustte eerst op ieder gedeelte van de brug en bereed deze daarna - met een snelheid van 10 meters per seconde. Alles is goed afgeloopen. Het spoedig vergaan der houten telegraafpa len heeft ook in Rusland aanleiding gegeven om te trachten "daartegen middelen te-vinden; men heeft proeven genomen met verkooling, zoomede met het omhullen van bet zich in den grond bevindende ge- - deelte met jjzer, asphalt enz. Thans gaat men proe ven nemen met gzeren palen en wel in de eerste"' plaats bg die palen waar de richting der leiding verandert. De groote continentale telegraafleiding, die van Warschau over Kiew en Odessa naar Perziö loopt, ruBt op gesmeed gzeren pijlers, die een hollen ge goten ijzeren voet hebben, die weder op een gewal ste plaat 'geschroefd zit, die circa li meter Sep in den grond gaat. Een Duitschor, die te Scheveningen voor eeni gen tgd rust had gezocht van de vermoeienissen- des levens, kon die daar niet vinden en besloot naar eene badplaats te vertrekken waar het rusti ger zou wezen. Zijn keus viel op Zandvoort en hg vertrok daarom per spoor naar Haarlem. Onbekend - met de reisgelógenheden vroeg hg aan het station, aldaar een kaartje naar Zandvoort, ging in den trein maar kwam te Zandpoort aan. Of bij misschien-, daar de zoo vurig gewensehte rust heeft gevonden, hebben we niet vernomen. Uit Siberiö ontvangt men berichten omtrent hevige en uitgestrekte wondbranden in de distric ten Werchoudinsk en Seledginsk. Ofschoon zoo iets bgna jaarlijks plaats grijpt in die streken, zelden heeft men er in zoo groote mate door te lijden als thans. Reeds doet zich gebrek aan hout gevoelen. Men hoopt vurig, dat er spoedig regen moge komen om aan de .verwoesting een einde te- maken. Woensdag heeft aan het spoorwegstation Fratesti in Rumenie een vreeselgk ongeluk plaats gehad. -Bg het inladen van kisten met dynamiet, in een spoorwegwaggon lieten een paar Russische soldaten een kistje vallen, waardoor niet slechts dit ontplofte, maar ook die welke reeds in den waggon geladen waren of in de onmiddelijke nabijheid ston den. Vijftig soldaten werden gedood en 35 voor 't meerendeel ernstig gewond. Bovendien werden 6 spoorwegwagons totaal vernield én het stations gebouw belangrijk beschadigd. Heine, de beroemde Duitsche dichter, vertelt ergens schertsenderwijs,, dat zijne gedichten tot zelfs in het Japaneeschworden vertaald. Wat zou de groote meester echter wel niet zeggen, wanneer hij wist dat in het letterkundige tijdschrift »ïtasch- rachor" (bet morgenrood") dat te Weenen uitkomt, thans eene Hebreenwsche vertaling van enkele zijner gedichten wordt uitgegeven. Zij zgn tusschen eene uitvoerige levensschets van den grooten dich ter ingeweven en getuigen, volgens de verzekering van kenners, van een zeldzaam talent om onze he- dondaagscbe begrippen in woorden eener doode taal uit te drukken'. Debiograpbïe is geschreven met gebruikmaking van de levensschetsen door Meiszner. en Strodtman gegeven. Een 12 jarig meiBje uit Maintz heeft den 12en Juli, bij gelegenheid van het concort in het Con servatoire te Parijs, den eersten prijs voor pianospel verworven en daarvoor tevens een vleugelstuk van Erard, ter waarde van 3500 franken, verkregen. Een van de badgasten te Kissingen had de zer dagen opgemerkt, dat prins Bismarck het kleine huisje was binnengegaan, waarin de badgasten zich laten wegen. Door nieuwsgierigheid gedrongen, vroeg hij naar het resultaat der weging, en werd hem medegedeeld, dat de Rijkskanselier precies 243- pond en 100 grammen had gewogen, dat is 13 pond meer dan in het voorjaar, een gewichtsver-- meerdering, waarover de prins volstrekt niet vol daan was. Gedurende de bezetting van Mexico door de FranBchen had gedurig herooving plaats van posfc- rijtuigen op den weg van Monterey. De Fransche commandant besloot daaraan een einde te maken, zie hier hoe hem dit gelukte. Hij kleedde een half dozijn zouavén in vronwenkleederen, en liet die met den eerstvolgenden postwagen vertrekken. Hun gezicht was verborgen -doorsluiers, en hunne ka rabijnen onder hunne rokken. "$De postwagen werd aangehouden, de dames, die niet afwachtten tot djjt zg daartoe werden uitgenoódigd verlieten het rijtuig en schaarden zich bij dó andere passagiers. Plot seling vielen een aantal schoten uit dien trpep en een paar dozjjn roovers vielen dood neder, de ove rigen kozen ijlings de vlucht. Gedurende nog ge-, ruimen tijd. naderhand was het voldoende,-dat zich een vronwenhoed of doek in een postwagen ver toonde, om de veiligheid van dien wagen op weg, te verzekeren.

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 2