opgedragen. Na afloop der audiëntie waarvan do bizonder- hoden reed? zijn medegedeeld namen de leden der Deputatie plaats in do voor ben bestemde rijtuigen en begaven zij zicb weder naar do woning van den vriendelijken gastheer, don predikant Jorissen. Er werd besloten oen Gedenkboek te vormen van de geschiedenis van dit Volkspetitionncoiunt, en deze taak opgedragen aan eone Commissie, bestaande uit drie loden. Aan do commissarissen des Konings in de verschillende provinciën des Rijks is medegedeeld, dat do lotelingen voor de lichting van 1878, die bij do bereden korpsen zijn ingedeeld, den len Oc tober a. s. in werkolijken dienst moeten worden gesteld. Het voornemen bestaat het depót van discipline van Naarden naar Vlissingen te verplaatsen. Volgens do Staats-courant van Dinsdag zullen in September a. 8., dag en plaats nader te bepalen, het examen gehouden worden ter vorkrijging van di- plomata voor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundige examen voor hulp-apothekers, het tweede natuurkundig examen, of van acten van be voegdheid als hulpapotheker en opotheker. De. Minister van Binnonlandsche zaken heeft 'bepaald, dat het onderkiesdistrict Wildervank voor taan zal gesplitst zijn inle onder-kiesdistrict Wil dervank, hoofdplaats Wildervank, bevattende het dorp Wildervank en de buurtschappen Borger-com- pagüie en Wildervanksterdallen2e onderkiesdistrict Wildervank bevattende het dorp Stadskanaal; het onderkiesdistrict Oudkarspel (hoofdkiesdistrict Alk maar-,) zal voortaan verdeeld zijn in le onderkies district Oudkarspel, hoofdplaats Oudkarspcl, bevat tende de gemeenten Oudkarspel, Zuid-Scharwoudo en Noord-Scharwoude; 2e onder-kiesdistrict Broek op Langendijk, hoofdpl. Broek op Langeudijk, be vattende de gemeenten Broek op Langendijk en St. Pancras. De Minister van Oorlog zal, naar men ver neemt, spoedig na het hervatten zijner werkzaam heden, éene belangrijke reorganisatie van den ge neeskundigen dionst indienen. Hiermede zou een belangrijke --tractements-verhooging, ook bij do wa pens der infanterie en cavalerie gepaard gaan. Van wel onderrichte zijde schrijft men aan do Arnh. Crt. uit Batavia, de dato 26 Juni jongst leden »Met zekerheid kan ik u melden, dat na de be- Jangrijké operatie van Godoeng (Atsjin), waar de vij- - and een 500 man gewonden' en dooden verloor, Pan glima Polimden vorst van Pedir om diens interven tie verzocht heeft, ten einde zich te onderwerpen. Gelukt dat, dan is de Atsjin-oorlog als geeindigdte beschouwen, een belang» waarbij leger en Staat ten zeerste zouden gebaat zijn." Het 5de adres der Katholieken tegen de school wet bevat 880' handtekeningen.Th het geheël beb- ben thans 160,759 personen zich bij het Katholiek petitionnement der Eerste Kamer aangesloten. In de openbare vergadering van het Noder- landsch Taal- en letterkundig congres te Kampen zal onder meer als spreker optreden: ds. S. Pic- cardt alhier. De Ddjz. Cl. schrijft: >De in do vergadering van don geneeskundigen raad voor Friesland en Groningen uitgebrachte rap porten, betreffende het tegengaan van den onge- oorloofden handel in zoogenaamde geheimo genees middelen in Friesland en Groningen, luiden zeer voldoende. Aan alle récbtbanken in beide pro vinciën zijn op dit oogenblik vervolgingen aanhangig. Tiet debiet van bedoelde middelen is thans reeds .zeer verminderd in beide ^provinciën." Middelburg, 8 Augustds. Gisteren nam onze Gemeenteraad een besluit ih^ zake de oprichting van een Burgerschool voor meisjes. Van de elf aanwezige leden stemden 9 voor hot voorstel van. Burg. en Weth. en 2 er tegen. Het voornemen is deze school in de lokalen, waarin thans school A op de _Haringplaats gevestigd is, op te richten; de rogeering zal om een subsidie van minstens f 50Q0 's jaars worden verzocht; terwijl men den aanvang van den eersten cursus wenscbt vast. te stellen op 1 Sept. 1879. Voor inrichting van school A tot H. B. (waarvan de aanbesteding denkelijk vóór Januari a. s. nog zal plaats hebben) is f 10,0.00 onder do verhoogde posten van uitgaaf, gebracht. Kerk- en Schoplnieuwt». Ned. Herv. Kork. Beroepen te Vlissingen, ds. E. W. Hoinocken. te Renswoude; - to Uithuizermeeden, ds. A.P. Ris Lam- bër8 te Bruinisse. Op het drietal te Delft komt voor ds. Kijn- ders, te Middelburg. -Zestal te Dordrecht. F. J. Homoman. !o K««: ïm-I, C. H. van Kasteel, te Oppenhuizen, J. C. Montijo, to Zierikzeo, H. van Oostram Soede, te Dubbeldam, B. van SchelveD, te Alkmaar en A. W. L. Talma, te Voorst. Cnr. Ger. gemeenle. Ds. B. C. Felix, predikaat to Groningen, heeft het beroep naar do Leer (Provincie Z. Holland) aangenomen. Evang. Lath, gemeente. Zestal te Delft: X. C Geelhayzen, te .Middelburg, S. VV. Greebo, te Stadskanaal, F. W. Hekker, te Briolle en Hellovoetsluis, C. W. Pohlman, te Greede, D. Pont, te Tiel en P. van Wijk Jr., te Wildervank en Veendam. Benoemin^on on Besluiten. Benoemd tot Sluismeester aan het kanaal, van Walcheren, M. Kramer, thans sluis moester'aan het kanaal van Zuid-Beveland; tot idem bij het kanaal van Zuid-Beveland G. J. Bruker, thans hulpsluie- moo8ter aan het kanaal van Walcheren; tol buip- sluismeestor aan het kanaal van Walcheren D. Ou wehand, scheepsgezagvoerder te. Middel burg. Bij beschikking van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid is bepaald, dat de na volgende ambtenaren bij de administratie der pos- terijën, hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: te wetendo commies der 2de klasse, H. Helling, op het bureau van den inspecteur der posterijën te Utrecht. Landbouw en Teeteelt. In deze provincie Btierven in de gemeente Rilland en Bath, van 4 tot 20 Juli, aan miltvuur 67 schapen, uit oene kudde van 120 stuks. Do Staatscourant van eergisteron bevat het vol gende verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in Zeeland: De wintergranen, tarwe, rogge en gerst zijn over het algemeen goed ontwikkeld en toonen eene schoo- ne aar. Men meent op eene ruime opbrengst, ook wat stroo betreft, te mogen rekenen. Zomergerst en haver staan in het algemeen zeer gunstig. De paardeboonen, hoewel gul gegroeid, zullen waarschijnlijk slechts een middelmatig of wél een klein beschot opleveren, daar de „bladluis zich se dert eenige weken op de planten sterk ontwikkeld heeft. l)e stand dor erwten is zeer verschillend. In sommige streken staan zij over het geheel uitmun tend; elders bleef de plant min of meer kwijnend en wordt, ook ten gevolge, van insecten en zooge- naamden St. Jansbrand, een klein beschot verwacht. De verwachtingen omtrent do stamboontjes loo- pon mede zeer uiteen; meent men. in Walcheren eene voldoende opbrengst te kunnen verwachten, elders wordt de uitkomst beueden het middelma tige geschat. Het kóolzaad^was voorspoedig in ontwikkeling en bloei, en de opbrengst, hoewel meestal niet hoog zeer bevredigend, te meer daar do hoedanigheid uitmuntend blijkt te zijn. Ook het vlas valt in 't algemeen, door voldoende lengte en zwaarte, goed uit, hoewel de zware re gens, omstreeks de helft van Juli gevallen, de waar de van menig stuk belangrijk hebben verminderd. Wat te velde werd verkocht bracht hooge prijzen op. Yan de suikerbiet is tot dusver de verwachting gunstig, echtor zal in sommige streken de opbrengst door min of moer gebrekkige opkomst, niet boven het middelmatige zijn. De thans nog voornamelijk in Schouwen en Duivelend voorkomende twee- en driejarige meekrap staat schoon te velde. Aanplanting geschiedt weinig meer. Yan het aardappelgewasis zoowel qualiteitals quan- titeit zeer goed. De latere soort on staan goed in 't loof, doch de sporen der gewone ziekte zijn reeds vrij algemeen waargenomen. Do klavervelden gaven eene bizonder zware snede mangelwortels en paardepeen zijn althans vroeg ge zaaide goed opgekomen en gegroeid. De graslanden leverden tot dusver overvloedig voed sel op. Hooi is buitongewoon.ruim en vanuitst*-k»n- de hoedanigheid geoogst. Do Staats-courant bevat het volgende verslag omtrent de verwachtingen van den oogst ih de pro vincie Utrecht over 1878Over hot algeméén is de staat der veldvruchten vrij voldoende en kan het jaar 1878, wanneer er goene buitengowoue omstandighe den bijkomen, onder de vruchtbare jaren gerekend worden. Tarwe is redelijk; rogge goed, vooral de zomer- roggo, daar de winterrogge gedurende .het voorjaar nog al veel vau natte weersgesteldheid heeft te lijden j gehad. j Boekweit belooft pen zeer goeden oogst. Haver j goed. Gerst goud. Erwten, Boonun en Wikken i zeer goëd en voerdeolig. Klaver goed. Gras mot ruimen voorraad. Hooi zoor goed eu voel gewonnen. Aardappelen zijn zeer slecht opgekomen ton gevolge van de natte weersgesteldheid, "waardoor doknol in' den grond verrot is. Waar dit echter niet hot ge val is, is een goede oogst te verwachten. In do vroege soorten begint zich do ziekte weder te vertoo- nen. Wortels en Mangelwortels tamolgk. De staat van het houtgewas is voldoende; bieren daar hebben enkele akkers akkermaalshout van de nachtvorsten geleden. Paarden en vee verschoond van besmettelijke ziek- ton;"do fokkerij is gunstig. Boomgaarden zullen ruim opleveren. Aan een bericht van den waarnemenden Ne- derlandschon Consul-generaal te Lissabon, dd. 17 Juli jl. wordt aangaande den oogst in Portugal hot volgende ontleend. De oogst is thans in vollen gang en in sommige streken reeds afgolooppn, zoodat men vrij wel een oordeel kan vellen over het resultaat. In het zuiden van het koninkrijk, met name in Algarvie, is de toestand zeer slecht, daar Mais, Rogge en Tarwe er uitermate schaarscb zijn. Yerder naar het noorden langs do Taag en in de omstreken van Coïmbra is het iets beter gesteld, maar over het algemeen is de voorraad beneden het middelmatige. In het noorden is de Maisplant nog te achterlijk, dan dat men zou kunnen zien wat zij zal opleveren. In dit jaar zal Portugal weder eenen aanzienlijken aanvoer van Tarwe uit Amerika behoeven, waar mede trouwens reeds een begin gemaakt is, daar er herhaaldelijk volle ladingen aankomen. De prijs blijft daardoor laag en staat thans 500 ia 620 reis per alqneira van 13.8 liter. Mais kost reeds 400 reis, terwijl de gewone prijs 300 r. is. Gerst kost 300 r. tegea anders 240 r., Yoor Rogge wordt be taald 240 r. tegen 200 in gewone tijden. De oogst van Aardappelen en Uien is middelmatig, en de prijzen zijn redelijk; Aardappelen kosten 250 reis per 15 kilo, en Uien 200 r. per bos. De Citroenboom en staan slecht, daar de ziekte in de wortels is gekomen, waardoor de vrucht zich niet kan zetten. Sinasappelen zijn nog zeer klein, maar men verwacht een rodelijken oogst. Met den Wijnstok is het droevig, gesteld, daar in het zuiden des lands het oïdium de vrucht heeft aangetast, terwijl in de Douro-streken de phylloxera den wijnbouw mot totalen óndergang bedreigt. De Olgfboomen bolooven een rijken oogst, niet tegenstaande de stormen der laatste dagen daaraan geen goed gedaan hebben. De vracht was echter nog zeer jong, zoodat zjj er. niet ernstig door heelt geleden, ^lijfolie, vroeger eon der voornaamste ex- port-artikplen, is sedert jaren zoo duur dat er niet aan uitvoèrHe denken viel; wordt echter de vei- wachting van' dit jaar niet verijdeld, dan zal de handel in dat artikel weder iets van zijne vroegere levendigheid knnnen verkrijgen. De prijs van het Zout is tengevolge van de zware regens van 1877 aanmerkelijk gestegen. Thans is de. tijd daar dat de nieuwe inzameling moet plaats hebben, en tenzij, zooals in do maand Augustus van het vorige jaar, regenbuien alles komen bederven,, bestaat er gegrond uitzicht op vermeerdering van voorraad en daling der prijzen. b In de laatste jaren is de hoeveellieid Kurk, welke iederen .zomer aan de markt gebracht wordt, ont zettend toegenomen, daar ieder grondeigenaar kurk eiken plantte. Plotseling echter is er vermindering in do consumptie gekomen, en van bevoegde per sonen wordt vernomen dat bij de toenemende pro ductie de prijzen zullen moeten dalen. Daar men thans reeds aan hot snijden is, zal het spoed igblijken of hoe veelheid en qualiteit van dien aard zijn, dat die voor spelling bevestigd word. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Nadat do Eerste Kamer Maandag en Dinsdag eeni ge kleinere wetten had afgehandeld, zonder aan de meeste een woord te wijden waarop alleen debr. Viruly een uitzondering maakto, door een ferm pro test tegen de minachting, waarmede do Nederland- sche nijverheid ter Wereldtentoonstelling werd be handeld doorNedérlandors begon Woensdag ten 11 ure het groote debat over de Schoolwet." De quaestie, die jaren achteroen het land in troe belen plaatste, die de partijverhoudingen in wanor de bracht, die Nederland nu weken achteroen in rep .en roer bracht, waar bijna 400 000 personen en ge- meentebesturen over putitionneerden, en die der na tte 3 of 6 of 12 millioen 'sjaars zal kosten, die quaestie was nog geen drie uren later door do Eerste Kamer geregistieerd in haar notulen en naar den Koning doorgezonden. De oppositie mag daarvan ten deele de verant woordelijkheid dragen: bij monde van dbr. v. Sasse v. IJsselt verklaarden de led^^uit Brabant en Lim burg zich, onder piotest tegen het onverzoenlijk karakter, der wet, uit hot debat terug te trekken,

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 2