opgenomen to worden, bovindon er zich 8 uit Zoo- land, alamode do jongeling Luteijn Meeuscthans kweokeling te Schpnguldjjk, (gem. 'sGravendeel), die, te Wolfaartsdijk geboren, zijne opleiding van don ondorwijzor Schotten aldaar, op Oud-Sab- binge ontving. Alloop Annbesteding-en. Door hot ministerie van Waterstaat Handel en Njjverbeid is aanbesteed: Het aanloggen, her stellen, en opruimen van Rjjks-teiograaflijnen op de oilandon Tholon, Duiveland on Schouwen. Minste inschrijver was de heer C. J. Titrolff, te Roozen- daal, voor f 1561.72. 0o JO Juli is te Goes, voor dhr. Belpaire, aanbe steed: het bouwen oener nieuwe Graanschuur met stal ling enz. op de Hofstede iu pacht bjj M. Verbeek in den pofder Hoedekenskerke. Hiervoor is ingeschreven door do HH.F. Maes te Hootdplaat voor f 8200, W. de Beste te Goes voor f 7900, L. Peelers te Kwadendamme voor f 7790, .7. Chamulau te Kwadendammo voor f77 tl), P. Dronkers te Kapel la voor f7709, J. Ocker te Kruiningen voor f 7700, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor f7490, J. L. Koole te Temeuzen voor f 7300, M. de Voss te Kloetinge voor f 72U0, A. van Bezooijen te St. Maartensdijk voor f 6900, J5*. Schijf te Ovezande voor f6860 en B. van Verre te Noordgouwe voor f6798,. aan welken laatste het werk is gegund. Baarland, 27 Juli. Door de dijks diroctie is hedéti aanbesteed: het vervangen van een ge deelte rjjswerk door steenglooiing, met het daartoe vereischte materieel. Aannemer is géworden dhr. C. de Wilde te Rattendijke, voor do som van f 14000. Afloop Verpachtingen. Publieke Verpachting, den 31en Juli 1878, tea overstaan van den Notaris J. M. Pilaar te Goes gehouden, van Bouwland, toe- behoorende aan hot Burg. Armb. van Goes; Perc. Pachters. p. Heet. d. hoop- 1 A. Padmos, Kloetinge, 75.— f 184 13 2 P. Philipse, *8 Heer Arendskerke, 70.— - 182 68 3 J. Vermel Jr., 's Heer Arendskerke, 50.— - 72.30 4 Cs. de Koster, 'a Gravenpolder, 99.— - 107.56 5 Abr. Korstanje, Goes, 191.— - 192.53 Adr. Willeboer, Goes, - 20.— 7 A dr. Rottier, Goes, 60.— - 82.47 8 Cs. van Zweden, Goes, 100.- - 137-89 9 B. van Liere, Kloetinge, 45. - 34.16 10 3. Westdorp, Kloetinge, 102.— - 59.57 11 P. Reinhout. Goes, 160.— - 132.30 - 96.32 12 P. J. Everaard, Kloetinge, 70.— i» J. Peléus, Goes, 103.— - 109 39 14 L. Klap, Kapclie, 60.— - 58.14 15 Jan Wouterse, *s Gravenpolder, 50 - 26.78 16 A. de Broekert, Wemeldingc, 60.— - 108.90 17 A. Zuyddijk, Wemcldinge, 60.— - 49.44 18 H. van Kocveringe, Schore, 65.— - 96.07 19 Ca. Mieras, Yerseke, 60.— - 201.96 20 Ca. v. Kruiningen, Yerseke, 80.— - 77.52 Zijnde de 6 laatste percoelcn on verpacht gelalen (zie de annonce hierna.) Landbouw en Veeteelt. Onder Grjjpskerke had gister »bjj prachtig weder" de beproeving der landbouwwerktuigen plaats. De heer mr. W. Ph. Vis had daartoe welwillend de geschikte terreinen op zjjn buitenplaats Molonbaix aangeboden en afgestaan. Bjj de beproeving der verschillende werktuigen sprong dadelijk in het oog, hoe groot de vorderingen zijn, die op dat gebied voortdurend gömaakt worden, en tevens boe groot de voordeelen zijn die daardoor aan don landbouw bewezen worden vooral waar er sprake is van vlug en vaardig oogsten. Niet zelden toch bestaat er het innigste verband tusschen bedoelde- vlugheid eu een meerdere of mindere opbrengst. Z. D. Vanwege de Ned. Maatschappij voor tuinbouw en „plantenkunde zal eene gemeenschappelijke in zending vau in Nederland gekweekté appelen en pe ren, naar de internationale tentoonstelling te Parijs gezonden worden. Ook niet-leden der «maatschap pij worden tot deelneming uitgenoodigd, welke in zending moet plaats hebben op Woensdag 25 Sept. aan Artis te Amsterdam, waar de vruchten uit gezocht en den volgenden dag tentoongesteld zul len worden. De inpakking hoeft door de zorg van het hoofdbestuur den 27, de opzending naar Parijs den 28 plaats. De inzending geschiedt op naam der Maatschappij, maar de namen der onderschei den inzenders zullen ook afzonderlijk bekend ge maakt worden. De veehouders in ons land lijden tegenwoordig ondor den druk der goedkoopo boterprjjzen. In de environs van Meppel wordqp or aangetroffen, die dit jaar reeds meer dan f500 minder aan boter heb ben gemaakt, dan andors. Omtrent de aardappelziekte in ons land wor den do meest uiteenloopëndo beriohten medege deeld. Hier treft men haar niet, daar in ruime mato aan. Zoo is in het Noorden des Lands geen spoor der ziekte te ontdokken. Do vroogo soorten zjjn uitmuntend van kwaliteit, tamoljjk groot van stuk. Ook aan boomvruchten sobjjnt er in 't najaar geen gebrek te zullen komen; althans in do meosto gaarden vindt men do boomen, mot uitzondering Vttu peren, goed beladen. De hooioogst is aaninor- kelijk veol beter dan 't vorig jaar. In de veende rijen gaat alles traag van de band; en is lnttel aftrek. Intussohen, is de voorraad grooter is dit jaar een belangrijke hoeveelheid van verschillende kwaliteit gegraven. De turf droogt hard; de regens dor laatste dagen doen volstrekt geen kwaad. De prijzen variöeren van f 0.50 a f 2.50 por stok. Met den schorsbandel staat het dit jaar voor de hout bazen niet voordeelig. Er wordt weinig afgescheept en de prjjs is laag, f 3.50 a f 4 per 65 pond. De bou'tbazon maken met dit artikel dit jaar. slechte zaken. J* Dit jaar zullen de prijzen van het hooi oens laag zijn; uit deze, zoowel als uit andere provin- ciün bericht men de voorspoedige inzameling er van, zoodat de oogst zeer voordeelig is te noemen. STATE NGENERAAX. Do EERSTE KAMER der Statéa-Generaal heeft Dinsdagavond jl. hare werkzaamheden hervat. Zjj ontving mededöeling van verschillende ingekomene stukken, en de ontvangBt werd bericht van de laat stelijk door do Tweede Kamer aangenomen wets ontwerpen, waaronder dat tot herziening der School wet. Tegen dat laatste zjjn 245 adressen van hoof den van gezinnen, alsmede een 50tal andere be zwaarschriften ingekomen, en éen adres van ad- baesie. Hot afdoelings-onderzoek heeft gisteren en he den plaats gehad. Nog deze week zullen eenige ontwerpen van minder omvang gereed komen en in den loop der volgende week de discussie over de Schoolwet gehouden worden. Gemeenteraad van Goes. De Gomoenteraad- hield Maandag middag eene openbare vergadering, die maar juist door een vol doend aantal (7) leden werd bijgewoond, waardoor dan ook, toen dhr. van Asperen Vervenne zich even moest verwijderen, omdat er eene commissie ten zijnen huize hem even wenschte te spreken, de vergadering moest wordenjgeschorst. Dhrn. van der Feltz, Bevier de Fouw, Quist, van der Hoek en Callenfels hadden bericht gezonden verhinderd te zijn; ook bleef dhr. den Boer afwezig. Na goedkeuring der notulen van de vorige ver gadering deelde de Voorzitter mede, dat de uitslag der verpachting van do inzameling der faecale stof fen op jl. Zaterdag van dien aard was, dat hjj, namens burg. en weth. moest voorstellen, eene nieuwe verpachting te houden; want dat er maar eene inschrijving was, van den tugenwoordigen pach ter, die nu f4410 'sjaars betaalt en ingeschreven heeft voor f1750 zonder het baggeren in de vest. Burg. en weth. werden gemachtigd eene nieuwe ver pachting te beproeven. De ingekomen stukken warende volgende: mis- sives^ van Ged. Staten, tot goedkeuring van de in stelling eener tweede paardenmarkt in Aoigustus, én tot toezending van het Kon. besl. waarbjj het onderhoud der beide parallelwegen langs het spoor ten laste der gemeente wordt gebracht (Burg. en Weth. zullen deze wegen in onderhoud overnemen, als zij behoorlijk begrint en in orde zijn); voorts bericht der zamenstelling van de Commissie van toezicht op hot M. 0. (.Jhr. v. d. Feltz voorzitter, Jhr. van Swinderen en van Sloten,'leden en mr. de Jonge van Ellemeet secretaris), en mededeëling dat zij spoedig eene aanbeveling hoopt in te zenden voor de vervulling der nog bestaande vacature; de jaarverslagen van Rotterdam en Leeuwarden, en hot academisch proefschrift van dr. D. J. Janssen, die allen in de boekorjj worden geplaatst; oen verzoek van P. Willoboor om 2 centiaren grond ten einde zijne schuur te lood op te trekkon, dat ingewilligd wordt tegen betaling van f 1,20; adressen van A. Sterk en bewoners van het Papegaaistraatje om dio buurt weer open te stellen voor rjjtuigen on vervoer van zware vrachten; rapporten der fin. commissie omtrent verzoeken van P. Buitendjjk, om afstand van grond in het gedempte gedoolte der Vest, en van J. Stoketee omverwisseling van erf pacht in eigendom van don grond aan de Karro- mansmeatput, alsmede omtrent een voorstel van Ged. Staten om de jaarwedde van don gem. ontv. met - f 100 te verhoogon, allo welko stukken worden geronvoyoord aan burg. en wetb. om advies; on eindoljjk do rekening over 1877 en do begrooting voor 1879 van do dionstdoondo sohuUerjj, die bei den wordon goedgokeurd. Achtereenvolgens wordon nu goedgekeurd de Btaton van oninbaro posten en restanten van den Hoofdelijken Omslag en do Hondenbelasting over 1876 en 1877, alBtnodo do remission van aanslag in don Hoofd. omsl. on do Hondenbek over 1877, waaromtrent de fin. comm. rapporteordo, dio wegons overljjdon niet in te willigen, dowjjl daarvan in do verordening goon gewag word gemaakt, doch waartegen Burg. on Weth. aanvoerden, dat zoowel do verordening, als art. 245 der gomoontowot dit vorderden, en waartoe dan ook de raad besloo' Nu. werden Burg. en Weth. gemachtigd ee af- en overschrijvingen te doen. op de begroo der gemeente voor 1877, door dat sommige po; waren overschreden, en werden voorts nieuwe ordeningen vastgesteld voor de heffing van st. geld op de markten bij gelegenheid der kermi andere feesteljjko gelegenheden, omdat volgens tegenwoordige bepalingen de opbrengst zoo gering ia. In plaats van mr. J. W. Lasonder, die ontsla gen is, werd benoemd tot leeraar in de Staathuis houdkunde, het Staatsrecht en de Statistiek aan de Hoogere Burgerschool en do Burgeravondschool mr. W. Pplman Kruseman, met vergunning te Middelburg te blijven wonen, hetgeen door dhm. van Asperen Vervenne, van Ronterghem en den Voorzitter 2eer betreurd werd. Dewijl aan do Meisjesschool thans eene 4e klas se gevormd is, moét een leoraar in het boekhou den worden aangesteld, en werd daartoe, op voor dracht der Commissie, benoemd dhr. D. Stigter. Voor wjjlen mevr. de wed. de Fouw werd tot regentes van het Gasthuis benoemd mevr. van der Hoek-Moll, met wie was aanbevolen mevr. Pompe van Meerdervoort-Verschoor. Ten slotte werd de begrooting van de gemeente apotheek voor 1879 goedgekeurd en vastgesteld op een bedrag van f 1303, dat in de begrooting der gemeente zal worden opgenomen. De vergadoring is daarna gesloten. EER TELEGRAAF. 's Gravenhage, 1 Augustus. Z. M, de Koning heeft verschillende hooge dignitarissen van befc groothertogdom Baden in de orden van den Eiken kroon en den Gouden Leeuw van Nassau benoemd. EERSTE KAMER. Heden word mededeeling gedaan van de benoeming der boeren Eysinga, Pické, Akerlaken en Voorthuysen tot rapporteurs in zake de Schoolwet. Morgen discussie over en kele ondergeschikte ontwerpen. GEMENGDE BERICHTEN- Men schrijft ons uit BiervlietGisteren, ker- mi8-zondag, werd bij het concours in het gaaischie ten, de hoofdvogol afgeschoten door een Vlaamsch manneke van nauwelijks, naar ik gissen kan, 130 centimeters lengte. Aanstaande Zondag over 8 dagen, wordt de 2de jaai-lijksche kerpris gehouden*^ het nabij ge legen gehucht Nieuwland. Eerlang zal het kastoel Westhove, op een na het laatste kasteel in Walcheren, geveild worden. Men hoopt, dat het een kooper zal krijgen, die het even als de tegenwoordige eigenaar als een kunst stuk in stand houdt. Het ligt op een kwartier gaans van Domburg aan den straatweg en beslaat mot zijn statige eiken, bosscben en vijvers, omge ven van prachtige duinen, ongeveer 137 hectaren. Het is een der oudste kasteelen van Zeeland. Het libl. deelt er het volgende over mede: In 840 ge sticht tot eene grensvesting tegen de invallen der Noormannen is bet lator overgegaan in handen der tempelridders, die er lang hun verblijf hielden. In 1290 werd het bewoond door Walfaert van Borssele, die in de maand November van dat jaar graaf Floris den V aldaar bij zich oütving. In het jaar 1500 bracht hertog Filips van Oostenrijk met diens gemalin Joanne en gevolg daar eenige dagen door, torwjjl de löjarige Karei van Oosten rijk, eerst tjj.donszijn verblijf op Walcheren in 1515 en later in 1540,' toon bij keizer van Oostonrijk was, aldaar feestelijk werd ontvangen. In 1562 werd >Wo8thove» een bisschoppelijk lustsloten was toen bewoond door Nicolaas de Castro, do eerste bisschop van Middolbnrg. Na in verschillende handen te zjjn overgegaan, werd dit slot in het laatst dor vorige eouw bewoond door don verte genwoordiger van don eorstedele J. A. van de Perro bp wien later de hooglooraar van der Palm een tjjdlang als huisp'rodiker z|jn vorbljjf heeft gohou- den. In 1862 gekocht door den togonwoordigen eigenaar jhr. mr.-J. P. Boddaert, dio vele verbete ringen en verfraaiingen liooft aangebracht, vertoont dit kastoel, boe ook in den loop der t|jdon vor- anderd, in zjjn togonwoordigen toestand nog altjjd de bljjken van zjjn alouden oorsprong, waaraan zoo vole bolangijjko horinneringon zjjn verbondon". Te Leidon is in don nacht van Zatordag op Zondag, te midden van do kermispret, oen bakkers- woning in do GalBtraat uitgobrand. Er was spoe dig hulp bjj, maar men kon don brand niot stui ten. Do oorzank is onbekend. Do bowonors zjjn gored, ofschoon zjj sliepon, toon da brand ontdekt Werd. Een brandmooster is ondor do stoomspuit gekomen on mot goknousden arm naar het zieken huis gebraoht. De hofstede Nedorborg bjj Dootinohom, bo-t woond door WM is in don nacht van Zaterdag

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 2