thans in behandeling was. Hjj verklaarde voorts, dat do Bijbel als volksboek alles behalve ie aan to beve len, want dat nier. met don Djjbel in de band bo vengenoemde ondeugden kon verdedigen. Aangezien de spreker ditmaal bizonder spraak zaam Wot? en mooiolyk van zijn onderwerp schoon tc kunnen scheiden, vortoomlo de kastelein van bet concertgebouw zich ten half 12 ure zoo nu en dan in do zaal, zag schouderophalend oenige malen den spreker aan, en baalde daarbij telkens zijn horlogo voor don dag, als om den talentvollon redenaar to willen indachtig maken, dat er roods porsonon wa ren, dio ton 12 ure naar "de matinee musicale kwa men luisteren. {Zoo als bekend is maakt de ka- .pel van hot 7do rog. infanterie, directour dhr. Son- nemann, bier des Zondags van 12 tot 3 ure muziek.) Even als aan alle lofzangen, kwam ook aan deze pro- diking oen einde, en maakte do aandachtige schare plaats voor de liefhebbers van Euterpe." Uitslag van hot van 17—25 Juli te Middel burg gehouden eindexamen voor de hoogero burger scholen in Zeeland. Hot gotuigschrift wegens voldoend afgelegd exa men is uitgereikt aan al de 9 geöxaminuorde can- didaten, te wetenaan I. D. Fransen van de Putte der hoogere burgerschool te GoesH. F. M. Canneman, L. P. Reuze, W.-K. Schietekatte, J. E. Verbrugh, M. J. L. Vogel bn G. B. Wendol, dor Rijks hoogere burgerschool te Middelburg, en W. Elenbaas en j. J. Flohil dor hoogoro burgerschool te Ziorikzeo. Mej. Magddena Mets, uit Middelburg, beeft voor de medische faculteit, t.e Parijs, mot goed go- volg examen afgelegd, en het diploma verkregen als ziekenverpleegster en vroedvrouw le klasse. Benoemingen on BeeluJteu. Bij koninklijk besluit i8 benoemd tot ontvanger der registratie on domeinen te Modemblik de hoor Schippers, thans te Tbolen. RECHTZAKEN. Een belangrijk arrest voor de suikerfabricage vindt men in. het Weekblad van het liegt. Het Hof te 's Bosch beeft namelijk, mot vernietiging van oen vonnis der rechtbank van Brc£a, den lldon Juni j.l. beslist, dat de uitvoerend/ macht niet do be voegdheid heeft om den aanslag te verhoogen van de beetwortelfabrikanton, die de heffing bij abon nement hebben gekozen./De ontvanger te Zeven bergen is daarom veroordeeld om aan de fabriek De Phoenix te Zevenbergen f 7600 terug to betalen, waarvoor deze was aangeslagen boven bet abonno- meut, op grond eenqr wijze in de fabricage (osmo- 8eeren), waardoor de werkelijke opbrengst aan sui ker grooter was dan bij abonnement was berekend. De vorige week stond voor bet hof te Leeuwar den terecht Harm Nieuwold, oud 47 jaren, arbeider te Kalkwijk, beschuldigd, dat by den 22 April 11. Jan Grashuis heeft aangegrepen, met het hoofd tegen den muur geworpen en daarna met zijn go- balde vuist hevig togen het hootd heeft geslagen, door welke mishandeling genoemde Grashuis zulke ernstige kneuzingen en inwendige verwonding heeft bekomen,, dat hjj dientengevolge op 28 April 11. is overleden. Hot bleek dat Grasbuis, een man van 64 jaren en die veel misbruik van sterken drank maakte, den beschuldigde heeft" gescholden en be- leedigd, waardoor deze, driftig geworden, bom aan greep, tegen den muur wiep en hem, nadat by gevallen was, een slag met de vuist bij zijn oog heeft gegeven. De gevolgen leidon tot een hersenvliesontsteking, welke zich uitstrekte tot in hot begin der rugge- mergholto, en deze ontsteking is de oorzaak van den dood van Grashuis. Landbouw en Teeteelt. Na afloop der tentoonstelling van wege de Maat schappij van. landbouw en veeteelt" in Zeeland, de vorige week te Middelburg gehouden ea waarvan wij reeds in ons vorig nummermelding' maakten, vereenigden zich Donderdag namiddag te 5 uren ruim een honderdtal leden in de groote zaal van het Schuttershof aan een feestmaaltijd. Aan 't hoofd einde der tafel zaten met het hoofdbestuur: de Commissaris des Konings in dit gewest, jhr. mr. W. Six; eene commissie uit de leden van Gede puteerde Staten, bestaande uit de beeren mrs. N. J. C. Snouck Hurgronjo en T. A. Lambrechtsen de Burgemeester der gemeente Middelburg, jhr. mr. J. W. M. Scborer;, de heer mr. W. C. Borsius, evenals de voorzitter mr. C. J. Pioké, lid van de eerste Kamer der Staten-Generaal, en de president der arrondissements-reohtbank jhr. mr. A. van Rei gersberg Versluis. Het menu was eenvoudig. 'De eerste der achttien uitgebrachte toasten werd door den voorzitter gewijd aan Z. M. den Koning, beschermheer der Vereeniging, welke dronk met een driemaal herhaald hoera I bekrachtigd werd. Een tweede toast -van den voorzitter, gebracht aan bot gewestelijk bestuur, werd op .kernachtige, recht hartelijke wijze beantwoord door den Commissaris des Konings. Een dronk van den voorzitter op bet gomeuntob08tuur van Middelburg werd beant woord door don Burgemeester. Door deti algemeonon secretaris den heer J. H. Snjjders (wien later door den voorzitter een dronk werd gewjjd) werd op geestige wijze verslag uitgebracht van de op do tentoonstelling toegekende bokroningen. Nog menig audoro toast word uitgebracht, welke wij ocJjtur, met het oog op onze beperkte ruimte, met stilzwijgen voorbijgaan. Alleon verdient ver melding dat een dor sprekers, de hour don Boer, waarnemend afdeolings-voorzitter, in eene dankbe tuiging voor oen op hem uitgebrachten dronk, zoor ad rem de opmerking maakte, dat do ingezetenen van Middelburg wel wat moer sympathie aan don dag hadden mogen leggen door hot uitsteken van vlaggen dan zij nu hebben gedaan. Ten ongeveer 9 ure sloot de voorzitter met hot oog op do verdere feestelijkheden deze bijeenkomst. Onder de bekroonden voor de gehoudon tentoon stelling troffen wy o. a. aan: A/d. Paarden. Een zilv. mod. aan een bruinon hengst, ingezonden door do Zuid-Bevelandscho Vor- eoniging tot verbetering van bet paardenras. Als buitengewone prjjs werd een bronzen medail le toegekend aan een bruin morriepaard vanZoeuwsch ras, eigenaar M. do Bokx, to Goes. AJd. .Jlundvee. Een prijs van f30, toegow. aan een Durharmscho melkkoe, eigen. G. J. v. d. Bosch, te Wilbelminadorp, die ook do tweede prjjs: een zilveren medaille, verkreeg. Een prijs van f 20, toogokend aan oen roodbonte kalfvaars, eigenaar J. M. Kakebooke, te Goes. Voor vaarzen met mindor dan vier tanden van vreemd ras werd oen zilvoren medaille aan dhr. G. J. v. d. Bosch' te Wilhelminadorp toegekend. Afd. Schapen. Ooien van vreemd ras(minstons 3 stuks) f 15 toegekend aan v.' d. Bosch^ te Wil belminadorp. No. 18. Dito van inlandBcb of gekruist ras: (minstens 3 stuks) f 10, aan denzelfde. In de Boorencourant van Zondag 14 Juli wordt als middel tegen de aardappelziekte opgege ven, om, als men ziet, dat het loof is aangetast, dat af te maaien en te verbranden enhetaaidap- pelveld te bestrooien met zwavelvure kalk (gips). Gips kost f 3 per 100 kilo, 300 a 500 kilo per H. A. zal voldoende zijn. Ook zonder afmaaiing van 't loof wordt dit middel op aangetaste aardappel velden aangeraden. Gemeenteraad van Goes. Do heden middag gehouden vergadering van den gemeenteraad was te laat afgeloopen dan dat wij bet verslag nog in ons nommcr van heden zouden opnemen. Wij vermolden nu alleen, dat op voor stel van B. W. de jl. Zaterdag gedane inschrjjving voor do inzameling der fmcale stoffen niet is aan genomen, daar A. Foudraino de eenigo inschrijver was, en slechts 1750 aanbood, zonder het bag geren in de vost voor zijne rekening te willen hou den. De tegenwoordige pachtsom is 4410, met bet baggeren. Verder werden nog benoemd: tot looraar in de Staatswetenschappen aan de h. b. en b. a. voor jongens de beer mr. W. Polman Kruseman, te Mid delburg; tot leeraar in het boekhouden aan do li. b. voor meisjes de heer D. Stigttr; en tot regentes van het gasthuis mevr. van der Hoek-Moll. RECLAMES^ Inhoud van Ceres No. 20. Weersgesteldheid in Juni 1878. Landbouw en Veeteelt: Eene ophel dering. Een nuttig wetsontwerp.-- Varkensziek te. Tweede Kamer-kritiek en oud-Hollandscbo Slaapmutsen. De boter kwestie ter Alge m eene Ver gadering van Nijverheid. Feuilleton: Over Plan tenvoeding, door dr. Adolf Mayer (vervolg). Inhoud van Ceres no. 21. De lagere plant- en diervormen in verband tot den landbouw beschouwd, (vervolg). Verslag eener inspectie van kalveren, gevallen van in het »Nederlandsche Rundvevstam- boek" ingeschreven dieren, enz., (vervolg). Ont werp van wet tot vaststelling van bizondere be palingen tot beteugeling der longziekte onder hot rundvee in bepaalde deelen des lands. Een Duitsch oordeel over de tentoonstelling te Apel doorn. Drie dagen te Middelburg. Gem. ber. Advert. B UÏTENL ANDSCHOYERZICHT. De uitvoering van al de besluiten van het con gres doet de spanning nog steeds voortduren. Uit genomen ,door Turkije is de daar tot stand geko men schikking door alle,hoofden dor verschillende daarbjj betrokkene Staten bekrachtigd en het is te hopen, dat do Sultan niet al to lang' wachto met dit voorbeeld te volgen. Inmiddels gaat de uitvoering van het tractaat door do Russen en Turken in Earopa geleidelijk voort. In Aziü daarentegen is het te vreezen, dat do te wapen geloopen bevolking uit de omstreken zich zal verzetten tegen het bezetten van Ratoum door do Ruseen. Niet onwaarschijnlijk dat daar nogmaals een bloedbad zal worden aangericht, schoon du uitslag niet lang twijfelachtig zal zijn, zoodra hot Turksche leger die stad eenmaal ontruimd heeft. Moor onruBt en onzekerheid levert de verhouding tusschen Oostenrijk en Turkije, dio het nog niet oens zijn kunnen worden over do voorwaardon, waaron- onder eerstgenoemde Staat Bosniö en Herzegowina zal bezetten. Turkije vorlangt dat Oostenrijk alvo rens daar binnen te trekken eerst do souvereiniteit van den Sultan zal erkennen, en tevens do bestaande administratie zal handhavenhet eerste vooral een zeer juist standpunt indien de bezetting waarljjk alleon geschiedde ter wille van het bewaren der rust. Oostenrijk daarentegen wil zich niet aan banden leg gen, onder voorwondsel dat de handhaving van orde en rust eeno andere administratieve inrichting zon kunnen vorderen. Wat tevens zeer te stade zou komen, wanneer het voor goed bij Oostenrijk moet worden ingeljjfd. Hangende de gedachtenwisselingen daarover beeft Oostenrijk inmiddels aan Turkije medegedeeld, dat hot al vast die beide provinciöo zou binnen rnkken. Een Oostenryksch leger van 94.000 man onder ge neraal baron Philippovich, staat marscbvaardig aan de grenzen, welke men verzekert dat hot beden zou overschrijden. Inmiddels heeft genoemde generaal aan eene deputatie van Muzelmannen uit Bosniö de verzekering gogoven dat de Oostenrijkers als «vrien den» kwamen, en de bevolking, ook de Mahomo- daan8cbo, niets van ben te vreezen bad. Voor ver zet door die bevolking scheen men dan ook niet te vreezon. Wanneer de Turksche regoering zich nu slechts bij bot onvermijdelijke neerlegt en daarin be rust; wat men meent te mogen vertrouwen nu hot zelfs, in strijd met do daarover verspreide geruch ten, bereid is, met" Griekenland te onderhandelen over «rectificatie der grenzen», wat in dagelijksche woorden eigenlijk beteokent, om ook aan Grieken land oen brokskon af te staan. Ofschoon eenige beethoofden in Italiö op meetingen met groote woorden blijven eiscben dat Trente en Triest door Oostenrijk aan Italiö zullen worden af gestaan, schijnt de meerderheid te beseffen, dat Italiö met zulko bemoeiingen zich wel eens in een wespennest kan stoken. GEMENGDE BERICHTEN^ Jl. Donderdag avond moest zekere li. uit Gors oen paard thuis brengen voor den landbouwer ■J. W. te Biezolinge. Op de hoogte van den Karne- melksput alhier schijnt hij van het paaid gevallen te zijn, hoewel hij er zich den volgenden dag niets van wist te herinneren. Zekere W., uit Yersekendam, die voorbij kwam, heeft bot paard bij den eigenaar bezorgd. Jl. Vrijdag morgen reed ds. B. van 's Gra- venpoldor met nog 3 personen van daar naar Catsche veer. Op don 's Gravenpolderschon straatweg raak te bet lomoen los en ging het paard op bol, ter wijl bet rijtuig in een sloot terecht kwam. De voerman kreeg lichte kneuzingen aan het hoofd en boen, de overige passagiers kwamen met den schrik vrij, en verlosten zich door het stukslaan der raiten nit bet rijtuig, dat weldra uit de sloot gehaald werd. Uit vertrouwbare bron meldt men ons bot volgende: Verleden week hoordo oen landbouwer onder Domburg op bet hooi in zijn schuur hot ge piep van een jongen vogel. Bij ondorzoek bleek hom dat het van een balfuitgekomen kieken kwam, en nu herinnerde hij zich, dat hij eenigo weken te voren op dezelfde plaats een kip van het hooi had zien wegloopen, die daar waarschijnlijk zal ge logd hebben. Het is duidelijk, dat het toen ge legde ei door de warmte van het hooi was uit gebroed. Het kuiken is evenwol kort daarna ge storven. De Standaard ontving dezer dagen eene met groote letters godrükte publicatie of kennisgeving, geteokond door den >magnetisour J. Roelfs", Schie- kado O. Z. no. 53 te Rotterdam, waarbij f 200 be looning wordt uitgeloofd aan ieder, die oenige in lichtingen of aanwijzingen kan geven omtrent een wissel van f 1000, door genoemden heer Roelfs afgege ven, en thans vermist of vermoedelijk gestolen. Het blad voegt er bjj: >voor den betrokken magnetiseur doet het geval ons leed. Een som van f 1000 is in dezen duren en moeielijken tijd zelfs ■voor bon magnetiseur geen kleinigheid. Maar aan den anderen kant kan deze geschiedenis zeer leer rijk zyn voor tal van lichtgeloovige lieden, in zoo verre zjj wellicht bij dezen en genen hot vertrouwen

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 2