De muziekhandel-var F. B. don Boor alhier zal, altijd bij genoegzame intoukenïng, tegen de aan staande huwelijksvoltrekking van H. K. fl. Prins Hendrik der Nederlanden, en. Prinses Maria van Pruisen een alliance-marsch, vervaardigd door uwen voormaligen stadgenoot en bekenden componist M. Edzurd Grefe, verkrijgbaar stellen. Het muziek stuk zal tevens voorzien zijn van do welgelijkende afbeeldingen van beiden. - Kerlt- eii Schhplaïeuws. Ned. Herv.Kork. De cand. Oosterhuis hóeft voor het beroep naat Waardo bedankt. Ds. C. A. Renifir, prod, te Utrecht, zal den 7den Juli te Amsterdam bevestigd wórden en lOden dito aldaar zyn intredo doen. De beroepen candidaat to Scboro c. a., de heer O. M. van Oosterzee, heeft' 'voor net beroep naar Hors- Ben bedankt. Ds. Al. M. de Lint, predikant te Otterloó en bevorens to Kattendijke en te Yerseke, heeft van zij ne gemeenteleden een prachtig geschenk ontvangen, wegens zijn. bedanken voor Nieuw-Beierland. Ds. W. Cudegeeat, pred. te Dongen en vroe ger te Schóre c. a., heeft voor het beroep naar Box tel bedankt. Chr. Goref. Kerk. Ds. J. A. Klercq, pred. te Zuid-Beierland, heeft voor Hellevoétsluis bedankt. MéjuiFr. Haccou to Middelburg, benoemd lot Hoofd-onderwijzeres aan de alhier op te richten Christelijke bewaarschool, heeft voor die benoeming, bedankt. In hare plaats is nu benoemd Mej. A> Valk, hulponderwijzeres aan de bewaarschoolvoor nuttige en fraaie handwerken te Middelburg.' Men schrijft ons uit Wolfaartsdijk: Nu do heer L. h. Dot-maar, hulponderwijzer te Axel, in het Schoolblad bericht heeft, dat hjj de be noeming tot hoofdonderwijzer te Oud-Sabbingo niet heeft afgewezen, uit hoofde hem te Axel verhooging van jaarwedde is verleend, ware bet vóór hem wen- scbelyker, dat zulks wel het geval geweest ware, om aan de reden,voor zijn bedanken ook meer klein te géven. Zijne belangstellende sollicitatie en daarop gevolgde eervolle benoeming konden toch in geen en doele doen vermoeden, dat bij, in het belang der va cante school, eene hittere teleurstelling zou veroorza ken, en wel op-eene wijze, welke, nog vóór zijn le gaal bericht, reeds uit do Courant vernomen word. RECHTZAKEN. Voor het Hof te Amsterdam stond woensdag te recht Willem Carel graaf van Rechteron Limpurg oud 33 jaar, geboren te Kampen, beschuldigd van poging tót moord in den nacht van 17 op 18 Ja nuari 1878, gepleegd op den Burgemeester van Nieuwkoop, den heer H. B. Onderwater, door van do straat met een revolver twee schoten te lossen in do kamer, waar de burgemeester te bed' lag. Do kogels drongen in de kamer en werden daar gevonden. Een kogel stiet af togen don voorkant van het ledikant. De andere stiet tegen den zol der, on viel op den grond. De burgemeester, die roods bij het eerste schot was ontwaakt en zich, toon bij het„,.spannen van den baan hoorde, in do kussens "verborg terwijl hot tweede schot werd ge lost, vloog daarna naar den zolder en zag van daar voor zijn slaapkamer den beschuldigde staan, die hem dreigend en met gebalde vuist toeriep 5>verd .-Iummol—en toen wegliep. Den volgen-- don morgen werd do beschuldigde gearresteerd en bij hem een revolvor in beslag genomen.; latei- word oen gevulde patroon, op straat voor het huis- van den burgemeester gevonden, als ovortuigings- stuk gedeponeerd. Do beschuldigde was vroeger burgcmoestor dier' gemeente, maar was genoodzaakt wegens slecht levensgedrag zijn ontslag te nemen en staat nu torocht xvegons poging tot moovd door üiterlijk bedrijf gebleken en tovens tot oenig begin van uitvooring overgeslagen en die niet dan door- toevallige on van des daders wil onafhanke lijke omstandigheden baar uitworking gemist heeft." Er zijn vijftien getuigen gedagvaard. HET ZESDE ZU1DER ZENDINGSFEEST. Wij beloofden oou verslag te geven van hot ge sprókene'op het zesde Zni.dor-Zimdingsfeest. Daarom duelou wij nog bet volgendo mode. Hot oersto woord luid do uitnemende dr. Cohen Stuart. Spr. begon liiet do betuiging, dat stedeling un buitenman beiden" behoefte hebben aan dezen dag, om dion in do na tuur, onder liet scboono lommer door to brengen. Maar moor dan het genot dor vrije natuur, is hot genot dor vriendschap, die hier wordt' aangekweekt. Waar 2 ol 3 to zamen zijn, daar, openbaart zij zich in hot vollu licht. Do echte vreugde is eerst daar, waar vriendschap, echte vriendschap woont. En dan voelt men zich ook opgewekt om God te loven en te prijzen voqr hot goede dut Hy goof't. Drie voor- melingen daarvan aanwezig zijn, oen ten honderd: i 2. door bloedverwanten in de rechte opgaande li nie vau bloedverwanten in de rechte nederdalende linie, drie ton - honderd; 3. door deu eenen echt genoot van den andoren, indien geen kind of kin deren uit hun huwelijk verwekt of geen afstam melingen daarvan aanwezig zijn, vier ten honderd; 4. door brqedors en zusters van broeders en zus ters, vier- ten honderd; 5. door neef en nicht, na neef en nauicht van oom óf moei, oudoom of oud- moei, en omgekeerd door oom of mooi, oudoom of oud moei van neef en nicht, naneef of naniebt, zes ten honderd. Op hetgeen in de gevallen, vermeld onder no. 4 en 5, meer wordt verkregen, dan bet aandeel bij versterf zou hebben beloopen, mitsgaders in alle andere niet voorziene gevallen, tien ten honderd. Het boven en behalve het recht van successie te heffen rcclit van overgang wordt bepaald op een vierde ten honderd in do rechte linie en tusschon echtgenooten, kind of kinderen uit hun huwelijk verwekt of afstammelingen daarvan nalatende; in alle andere gévallen op een ten honderd. Yan het recht van successie is vrijgesteld: 1. Al wat door den Staat wordt geërfd of verkregen; 2. alles wat door iemand in do rechte nederdalen- do linié goürfd of verkregen wordt,, wanneer het zuiver saldo daarvan, .volgens de specifieke aangif te, geen duizend gulden te bóven gaat; .3. alles wat de langstlevende echtgenoot van den eerst- stervonde, terwijl kind of kinderen uit hun huwe lijk verwekt of afstammelingen vaii deze aanwe zig zijn, erft of verkrijgt, wanneer hel zuiver saldo daarvan, vólgens de specifieke aangifte, geen duizend gulden te boven gaat; 4. een. bedrag van f 500 op hetgeen door iemand in dè sub. 2. en 3. bedoelde gevallen geërfd of verkrogon wordt, wanneer het zuiver saldo daarvan, volgens de specifieke aaugif- te, moer dan f 1000 doch niet meer dan f 1500 beloopt; 5. al wat geërfd of verkregen wordt-,, uit een. nalatenschap, waarvan hot zuiver saldo Volgens de specifieke aangifte, geen f 300 te boven gaat; 6. al wat in vruchtgebruik of bij wijze van perio dieke uitkeering wordt, geërfd of verkregen, zoo de verkrijger sterft voor dat zijn-genot zes maanden heeft geduurd. In geval van later overlijden wordt vrijstelling verleend voor dat gedeelte van het recht, hetwelk het voordeel door den verkrijger, blijkens daarvan overgelegde bewijzen genoten, te boven gaat; 7.. de waarde dor onroerende zaken, over welke, in de*overzeesche bezittingen van het rijk, het recht van overgang wordt bewezen te zijn betaald geworden, docb alleen voor zoover die in het actief uitgetrokken waarde, naar evenredigheid, in het zuiver saldo is begrepen. Ingeval het onder no.'G bedoelde overlijden plaats, hóeft of de ondér dat 'nommer en onder no. 7. bedoelde bewijzen geleverd worden na de betaling van het recht, wordt dit teruggegeven, zoo deze teruggave wordt gevraagd binnen den termijn, voor de verjaring bepaald. 'Opnalatenschappen, welke voor I Juli zijn openge vallen blijft de oude wet van toepassing voor het suc cessierecht. Men verneemt dat de collecten op het jong ste Zuiclor-zendingsfeest f409 hebben opgebracht. Yerseke. Als een 'zeldzaamheid wordt gomold dat bij den "héér J, deii-Dooren van Rooyon, ge neesheer .alhier, onder andoren oen aarbezie is ge plukt welke 67 gram woog. Do bizonder - groote aavdbezion die in den tuin van dion heer prijken trekken de aandacht van ieder voorbij ganger. Onlangslas men in do Nieuwsbladen, van oen 'hond. die buitengewoon veel jongen geworpen had; hier hoeft,vóór eenige dagen bij een landbou wer oen 'varkon buitengewoon weinig biggen gehad, namelijk, niet moer dan óén, hetwelk zoor zelden moot, voorkomen. "Wolfaartsdijk. Tot tiet op voordoetigo wijze go-" tuoonschappelijk. aaukoopen van steenkolen, is den -lOden dezer allfior eono vorooniging tot stand geko men, onder dé leus van Eendracht". Als bestuurs leden zijn benoemd: O. Ziujdwegvoorzitter, Adr. van de Lindesecretaris on P. den Herder, penning meestér, qji tot com eisB.van toezichtJ. de BackG. de Jut/ér, J. Kallcniein en Al, W'estslratcAiz. Om de kort heid van tijd voor den naderenden'winter, moeten de leden, wel kor getal reeds tot nagenoeg 160 geste gen is, van'22 Juni—Oct. en uhoo gedurende 19 we ken, voor dit jaar wekelijks 50 conti bedragen, tot het ontvangen waai'van op de'beide dorpen gelegenheid bestaat hij l<\ van der Bliek en Alecnse Ar., welke gelden telkons in de spaarbank to Goes zullen, belegd wórden. Middolburg, 24 Juni. Bij hot Muziekcorps dor dd. schutterij alhier, bestaat liet voornemen om bij don in do volgende maand te Zie.rikzoo te houden provinoialon schietwedstrijd, door hot uitvoeren van uonigo muziekstukken te trachten het genot van hot feest to vorhoogon. Dhr. Bijbau was van gevoelen, dat de nieuwe bevolkingsstaton wel meer werkzaamheden van de gemeente-besturen vorderden, zonder dat daarvoor eenige vergoeding van -het rijk werd gegeven en dat er een paar abuizen in de tabellen waren, maar dat toch, do nieuwe staten veel verbetering voor de statistiek te weeg brachten. Dhr. van don Bosch oordeelde oen verordening tot bescherming van vogels -nuttig en noodig, maar dan moesten de vogels onderscheiden worden in do zoodanigen, die alleen insecten eten, dezulken dio insecten en graan gebruiken, en zij, die enkel op planten azen. Do lijst dur vogels moest door een wetenschappelijk man worden saamgesleld, on aan de burgemeesters, die tegenwoordig waren, werd aanbevolen om zulk oeno verordening bij den Raad hunner gemeente in behandeling te brengen. Dhr, Yoreoke was van meoning, datde gemeon- t'owetgever vergeten heeft, do besluiten, volgens art. 139 to nemon, aan de goedkeuring van God. staten te onderwerpen en dat daardoor kwade practijken kunnen geboren worden, want iemand die hoog- pacht, kan zooveel afslag of vermindering krijgen,dAt hij nog minder betaalt, dan een ander biedöf, ;.e4J;hurgemeesters, leden van den Raad, se- crótaïissen "en ontvangers, die niet ondershands van dé'.gemqentiemogen pachten, kannen in het'open baar '"eerie; hooge som bieden, maai later de-goede ren, die zij' pachten, voor een germgèn prijs in gebruik Ronden. Dhr. Hartman gaf een betoog over de school, en toonde aan, dat al is in het aanhangige wetsontwerp op het lager onderwijs voorgesteld de - gemeente besturen 30 pet; terug te geven van de. kosten, die zij uitgeven, deze daarmede niet gebaat zijn, maar dat .het ,eenige rodmiddol is, het onderwijs te maken tót eene zaak van den staat. Al de discussion mede te dealen, die overdeze vier vraagpunten, gevoerd werden,: is bijna niet mogelijk, maar zij hadden plaats mot de meest mo gelijke kalüite en zoo duidelijk, dat zij voor ieder begrijpelijk waren. Had de voorzitter dah ook, toen hij de. vergadering' opende, gezegd, te hopen, dat deze vergadering zou toonen, dat de veroeniging levensvatbaarheid bezit, voorzeker zal hij door do" uitkomst, genoopt zijn tot du erkenning, dat er iots goeds voor Noord- en Zuid Beveland is tot stand gebracht,. Behalve, bet nut, dat uit de verschillende udvie- zen kan getrokken worden, zijn de mannon van.het bestuur en rde administratie der gemeenten in de beido eilanden in de gelegenheid.met elkander ken nis te maken en vriendschap aan te knoopen; bo venal voor. elkander don weg te wijzen, hoe in moeielyke gevallen te handelen. Aan hot bestuur ia nu reeds in overweging gegeven een vex'ordening op het beschermen van nuttige vogels in concept te brengén en in de volgende vergadering mede te deelen. Die volgende vergadering zal gehouden worden den 13 Sept.. 1878 to Goes, en daarin zal advies moeten worden uitgebracht door: Dhr. van der Mandere, burg. van Kapello, over de rooilijn bp, het bouwen aan de openbare straat; Dhr. jby. de Marees van Swinderen, burg. van Nis&e, over den 'afstand van grond, "als do sloot tuasohen den weg en het land geen genoegzame capaciteit heeft; Dhr. mr. de Witt Hamer, wethouder to Goes, over do beste bepaling omtrent de eedsaflegging door benoemden tot eenige betrekking; Dhr. Riageeuw, secretaris van Kattendijke, ovor bet nietstemmen -van raadsledoD, buiten de geval len, alB hun dit verboden is. De aanwezigen, die, na oen toertje naar JEtansweert gedaan te hebben, zich aan een diner veroonigden, hebbon een genoeglijken maar ook een leerrijken, dag doorgobrachl en voorzeker zal hot menigeen apyten, dat; niet reeds vroeger oeno dorgelijko vor ooniging in hot loven goroopon is. De Haarl. Gt. bevat het volgende bericht >Naar men vernoemt is Vrijdag aan Z. M. den Koning aangeboden hut adres der anti-revolutio nairen betreffende het wetsontwerp op" het la.gor onder wys, voorzien van oono. eerste reeks vun hand- teükoningcn ton getale vun ongeveer 133,000." Wij vernomen, dat voor het nationaalhul le- blijk bij gelegenheid .van het huwelijk van Prins lïendrik, tot dusver is ingeschreven vóór oen be drag van oirca f30.000, waarvan f 6000 tó Am- j sterdam. kit. Mot 1 juli treedt de nienwo suoeoPsiowoUn working. Zjj is'opgenomen inde no. l 'IO. Wjj horinnevon, dut by dio wotj met wjjziging van do artt. 41 ou 42 dor bestaande wet, het. recht van sucoossio wordt bepaald als volgt.- 1. Door bloedverwanten in de rechte nederdalend!) linie van bloedverwanten in do rechte opgaande linie, of door oenen oohtgonoot van den anderen, indien lcind of kinderen uit hun huwoljjk verwekt of afstam-

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 2