BIJVOEGSEL DEB NIEUWE GOESSCHE COURANT, behoorende bij-no. 33 van Vrijdag 26 April 1878. BINNENLAND. Goes, 25 -April 1,878. Bij kon. besluit is vernietigd een besluit van burg. en weth. der gemeente Krabbendijke betrek kelijk de benoeming van* J. Nierstrasz, pred. bij de Ned. herv. gemèento aldaar, tot tijdelijken ont vanger van eerstgemelde gemeónto, De, Staats-Ct. bevat bet kon. besluit tot toe kenning eener vergoeding aan de leden der col leges van zetter3.voor 's Bgks-directe belastingen wegens de opneming en schatting van gebouwde of ongebouwde eigendommen. Zij bedragen: voor de gebouwde eigendommen 20 cents voor elk ge bouwd eigendom, doch niet minder dan één gulden voor de ongobouwde eigendommen voor vijf hecta ren of kleiner uitgestrektheid een gulden per hec tare; voor elke hectare boven vijf, doch niet boven tien hectaren, 50 cents; voor elke hectare boven tien hectaren 12 cefits. De Minister ran oorlog heeft bepaald, dat de verlofpas, die aan de manschappen der nationale militie bij vertrek met groot verlof wordt medegege ven, voortaan een deel zal uitmaken van het zak boekje, dat den milicien gedurende zgn verblijf on der de wapenen wordt uitgereikt. Deze bepaling heeft ten doel, den verlofganger het bewaren van zgn verlofpas gemakkelijker te maken én hem daardoor beter te vrij waren voor de straf, die hij door het verliezen of het niet behoorlijk doen afteekenen van dien pas zou kunnen beloopen. De algemeene belangstelling in de verloving van Z. K. Hi Prins Hendrik is, volgenB een brief uit de hofatad in de Arnh. Ct., niet alleen een gunstig gevolg van de zeer groote en welverdiende achting diede prins geniet; men behoort er een bewijs in te zien, hoe hoogen prjjs het volk,, in al zijne klassen en standen, stelt op de herleving (om het zoö eens uit te drukken) van het hnis van Oranje. Tot voor korten tijd was de koningin de eenige Nederlandscbe vorstin, en zij vertegenwoor digde haar geslacht- op eene innemende en uitste kende wijze; met haar verdween, de bloem -en de -kleur van het Hof, dat noch prins Fredefik, noch prins Hendrik, noch prinB Alexander, hoe ijverig ook om de waardigheid van hun huis op elk gebied op te houden, konden vertegenwoordigen in die tal rijke werken van liefde en gevoelj waartoe alleen de vrouwenhand bekwaam is» Moge de aanstaande Nederlandsche prinses dit werk van koningin Sopbii voortzetten, ziedaar wat ieder van haar Hoopt, ja verwacht Op grond van de ondervinding, die men van de vroegere Pruisische prinsessen, die aan het huis van Oranje-Nassau verbonden zgn, in Neder land, en vooral in den Haag heeft opgedaan. Daar enboven verwacht men uit een hooger politiek odg- punt van die aanstaande echtverbintenis zeer veel heil voor ons vaderland. Tot heden waren de nieuwe bronzen centen bij de Rijks-betaalmeesters verkrijgbaar, tegen overgave van een gelijk bedrag in ander wettig Nederlandsch betaalmiddel, voor minstens de helft bestaande in Ne derlandscbe koperen centen. De Minister van Financiën heeft hierin wijziging gebracht en bepaald, dat voortaan eene bijpassing van niet meer dan oen vierde in koperen centen zal gevorderd worden. y Te Zevenbergen zijn-11. Dinsdag voor de ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer uitge bracht 1684 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de hb. Jan Diepen (Katb.) 650 eD mr. van dc Werk (Lib.) 549 stemmen, zoodat eene herstemming fcus- schen die twee heeren moet plaats hebben. De heer dr. Wijnmalen bad 476 stemmen. Wij maken de Goesche Crt.' opmerkzaam, dat het Volksbl.de mededeeling omtrent het voornemen tot oprichting eener Christelijke bewaarschool c. a. alhier, uit ons nommer van 16 April letterlijk beeft overgenomen, wijl ons dit bericht van betrouwbare zijde was medegedeeld. Wij kunnen thans met zekerheid melden, dat in eene Dinsdag gehouden vergadering definitief tot op richting daarvan is besloten en' bereids maatregelen zijn genomen tot bet bouwen daarvan. De .besturen der gemeenten Hoedekenskerke» Baarland en Oudelando hebben, in gemeenschappelijk OYerleg, benoemd tot geneesheer dier gemeenten dhr. Arentzthans te Locbem, met bepaling dat de gemeente, waar hij zich Vestigt, de helft en do beide andere' ieder een vierde der jaarwedde zal betalen. i Holt. Nieuwsbl. -r- Den heer J. C. de Vulder van Noorden alhier, bevorderd tot commies derde klasse zoo als wij vroeger mededeelden, is tot standplaats aangewe zen 's Hert ogen boscb, met ingang van X Mei eerst komende. Onze nimmer sluimerende vijand, het water, bedreigt voortdurend de Noordeljjke kasten van Zeeuwsch Vlaanderen. Thans ia weder eene oeveraf- schuiving ontstaan aan de buitengronden van den Eendrachtspolder aan het Hellegat onder Zaamslag. Het gat is 800 meter lang bij 150 meter breed. Z. C. Het Utr. Dagbl. maakt melding van de door den heer D. W. van Bennes te Utrecht uitgevonden motors, die aldaar reeds veelvuldig toepassing vin den. Eene ongewone zaak is het daarbij zeker, dat zulk een machinale beweegkracht ook wordt ge bezigd in eene koek- en banketbakkerij. Dat i& thans het geval in de bakkerij van den heer A.- F. v. Bennes, waar een luchtmotur wordt aangewend om een deegknedcr, een sukadebakmachine, eep spece rijmolen, een cirkelzaag, een snijmolen, een cboco- lade-walsmachine en een dragépan in beweging te brengen. Niet alleen werkt de motor er zeer goed, wordt er arbeidskracht door bespaard, maar ook wordt door de machinale bewerking de zindelijk heid bevorderd. Sedert eenige dagen' bevinden zich in do pro vincie Limburg buitenlandsche kooplieden, die voor goede en slechte paarden'hooge prjjzen besteden. De bevolking van Nederland bestond op 1 Jan- 1878 uit 1,943,408 mannen en 1,981,384 vrouwen» te zamen 3,924,792 personen. In den loop van 1877 nam zg met ^9,336 personen toe. Naar men ons mededeelt, is de zeildag van de Willem Bar emit naar de IJszee officiéél bepaald o1 4 of 5 Mei. U. D Gisteren morgen had er nabij bet station, bergen een. treffend ongeval plaats. De heer C. B» E. V., die 's winters te Amsterdam ep/'s zomers te Driebergen woont, begaf zich op de' rails met het schijnbaar doel, zich door den aansnellenden trein te doen overriden; althans de/waarschuwingen van den machinist, die hem van verre gewaar werd, mochten niet baten, en/Sm te stoppen was hot te laat; de ongelukkige werd door de machine aange grepen, een eind weegs meegesleurd, en 't verminkte lijk werd. met verbrijzeld hoofd weer op den weg te ruggeworpen-' Dit voorval verspreidde angst en schrik onder de talrijkejpassagiers, die op het perron dit schouwspel' van zéér nabij moesten aanschouwen. Wolfaartsdij'k, 23 April. Op Vrijdag 19 dezer had hier het vergelijkend examen plaats, ter ver vulling van de hoofdonderwijzers-betrekking, open gevallen door het eervol' ontslag van den heer D. van de Linde, na ruim 56 jarigen dienst in de openb. school zijner geboorteplaats. De 4 sollici tanten waren allen tegenwoordig, en zijn, na den afloop, aldus op de voordracht geplaatst: I L. H. Dormaar, 2 Adr. van de Linde3 P, A. Hubregtse, hulponderwijzers te'Axel, Wolfaartsdijk en Scher- ponisse, en"' 4 C. de Rooij, hoofdonderwijzer te Hurwenen. De benoeming was bepaald op 25 dezer, doch is uitgesteld, wegens absentie van den Bur- Beroepen te Vliasihgen, ds. J. H. Gezelschap te Fijnaart en Heiningen, en ds. B. van Schelven te Alkmaar. Bedankt voor Waarde door J. G. van Walsém, te Wateringen. Zondag 4 Mei, hoopt ds. van Selms te Kattendijke afscheid te prediken. De Heer D. de Rijcke hulponderwijzer aan de christelijke school alhier, is als zoodanig zonder voorafgaande sollicitatie benoemd aan de school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs der Chris telijke Gereformeerde Gemeente te Middelburg. Afloop Verkoopïngen. Het huis, erf en tain in de gemeente 'b Heer irendskerke in den Nieuwen Craaijertpolder aankomende de .'gerechtigden tot den gemeenen boedel van Mars. dc Smit en wijlen zijne echt- genoote Cornelia Maj'kasse. den 24 April 1878, ten overstaan van den Notaris Pilaar te Cops, publiek verkocht, is toege wezen aan zijne Excellentie mr. J. P. K. Tak van Poortvliet voor f 650. STATEN-GENERMX. Blijkens hot afdeelingsvorslag der Tweede. Ka mer heeft men algemeen de noodzakelijkheid er kend van den door den Minister van Justitie voor gestelden maatregel tot vernieuwing van de bëstaande hypothecaire inschrjjvingen, ter verbetering van de hypothecaire boekhouding, doch werd het gevoelen uitgesproken, dat de hoofdfout in het kadaster ligt,®" zoodat een herziening daarvan, bij do wet, niet minder dringend noodig wordt geacht. "Overi gens werd de opmerking niet teruggehouden, dat door dezen partiöelen maatregel, de geheele her ziening van de hypothecaire wetgeving weder op .-den achtergrond wordt geschoven. Een uitvoerige Mem. v. antwoord heeft de Minister van Koloniën ingezonden op het verslag over het wetsontwerp tot vaststelling van een snp- pletoire Indische begrooting. De daarin vervatte voorstellen betrekkelijk de Indische spoorwegen, de bedrijf- on patentbelasting voor Europeanen en de nadere regeling van de kosten voor Atsjin worden Adoor den Minister gehandhaafd en nader verdedigd en toegelicht. Een wijziging in het ontwerp strekt om voQiloopig met opzicht tot de uitkeer ing van cle. Indische bijdrage over 1877 niets te prejudici- üeren.' De Minister acht het voor de toekomst nog wel mogelijk, dat een redelijke bijdrage van Indie beschikbaar komè, ook nadat in- al de buitengewone behoeften zal zgn voorzien. Van vermoedelijke sal do's uit de diensten van 1875 en vroeger, is thans nog beschikbaar een bedrag van ruim f 8,700,000 Voor de tweede openb. school, op Qud-Sab- binge, zijn nu almede vacaturen ontstaan, naardien de gemeenteraad, op hun verzoek, den 17 dezer eervol ontslag verleend heeft; en wel aan der. hoofdonderwijzer, den beer H. Scholtenals benoemd tot hulponderwijzer aan de school voor kosteloo.s onderwij* van den heer A. F. Stolk te Vlanrdingen, met 1 Mei, en u<in den hulponderwijzer, den heer A. Vreeals in gelijke betrekking benoemd - aan de school van den beer J. C. Rademaker te Rot terdam, met 1 Juni. Uithoofde de heer Scholten reeds den 26 dezer van hier staat te vertrekken, zal. de hoer A. Vree mot de tijdelijke waarneming dezer school voorloopig belast blijven. Naar wij vernemen, bestaat er plan, om het tractement ran den hoofdonderwijzer aan die school, mits acte voor de FranBche taal bezittende, van f700 £ol f850 te vorboogen, met ingang van 1 Januari 1879 i Kerk- om Sckoolnieuws. Ned. Herv. Kerk. Het kiescollege heeft in zijne vergadering van jl. Dinsdag nvond het volgend drietal in de vacature- Vliegentbart opgemaaktdd. llis-LambersRignalda en Locher, résp. pred. te Barnevold, Grovelduin Ca- pelle en Heilo. Do laatste met het lot tegen over ds. Bebler. ^RECHTZAKEN. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond Za terdag terecht Maria L., een zestienjarige dienst bode, die te Leiden uit een linnenkast in de woning barer meesteres herhaaldelijk geld eh bankpapier I had weggenomen. Het ontvreemde bedroeg circa f 200 en werd op een zeer curieuss manier door de beschuldigde besteed. Zij kocht daarvoor nl. een gouden horloge met dito ketting, een gouden me daillon met dito ketting, eenig linnengoed, en 100 bidprentjes en oen bijbel. rt- Opdat hare meeste res geen argwaan- zou krijgen omtrent de herkomst van de gouden voorwerpen die zij droeg, iverteldei zij in liefdés betrekking te staan toet Eekeren Jo hannes Reuvens (die niet bestond). Eerst heette die jongeling een spekslagersbediende, later zeide zij, dat het eon student was en van dezen ontving zij het medaillon met den ketting. Ten einde nu ook bet horlogé te durven dragen, liet zij haar student sterven en zich dat horloge met ketting bij wijze van legaat door zijn -broeder ter band stellen. Opdat de meesteres, dit alles gelooven zou, kocht zij de 100 bidprentjes en liet daarop volgens eigene redactie drukken: »Bidt voor de ziel van Joh. rReuvens, overleden aan den Hoogen Rijn dijk onder Soeterwoude en aldaar begraven" en daaronder Waakt, en bidt, want de ure komt dat de Heer des Huizes komen zal." In den bijbel dien zij kocht liet zij ook een blaadje drukken waaruit het zou moeten schijnen, alsof zekere niet bestaande pastoor Theophano haar dien om hare deugd geschonken' had. 't Hof -heeft de slitome Maria L. tot drie jaar correctioneel© gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof te 's Hertogénbosch'heeft. H- v. Z., brievengaarder te Alem, wegens het verduis teren van gelden, die hem als ambtenaar der pos terijen waren toevertrouwd, veroordeeld tot eene celstraf van 18 maanden, 2 geldboeten, eene van 'l :f V - - f i...

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 9