afwezig gebleven beklaagde op donderdag 30 Au gustus op den Buitenkant te Amsterdam, ten aan- hoore van een menigte volks, die op de komst vap Z. M. den Koning tot een bezoek der Landswerf wachtte, eenige onbetamelijke uitdrukkingen heeft gebezigd. In een der te Soorabaja uitkomende couranten leest men het volgende: Dezer dagen verwisselde oen buis te Kali-anjar van bewoner. In oen der vertrokken had vroeger een brievenbesteller verblijf gehouden en daar vond men tusschen den pagger oh'de kadjang eene groote collectie, brieven, enveloppen en fragmenten van beide, die bewezen, dat meer dan 80 brieven niet aan hun adres bezorgd, maar daar geopend on, voor zooveel de inhoud uit geld of postzegels be stond, geledigd waren. Ook word daar nog een postwissel aangotroffen. De brieven dateerden meestal van de laatste maanden van het :vorigo jaar. Door de goede zorgen van don adsistont-resident voor de policie en schout Kqk zijn de vermoedelijke daders, die reeds geruimen tijd als bestellers bij het postkantoor ontslagen' waren, in-hechtenis ge nomen én. zijn bij een nader onderzoek nog tal van brieven ".yp.qr. dén dag gebracht. Te -H^rfom werd woensdag oen dief op eigen aardige ontdekt en gevat. De policie had be richt ontvangen van een diefstal die door zekeren Scbuurmaris te Amsterdam was gepleegd. Tijdens een onderzoek trad iemand eene slaapstede binnen, juist op het oogenblik dat een inspecteur van policie zich daar bevond. Deze, hoewel den bin nenkomende niet kénnende, sprak hem bij den naam Schuurman» aan, waarop de man ontstelde en te kennen gaf, werkelijk de aangesprokene te zijn. Daarop volgde de arrestatie. Het Nieuws v. d. Dag is bezorgd over het verschijnsel, dat vele ineusehon te veel dingen zetten op do rubriek dagelij ksch brood." Br bestaat eene onrustbarende neiging om zich boven zijn stand te verheffen, 't Wordt haast dagelijksch brood bij onze kleinburgerdochters, om zich tot don rang wan juffrouw, bij. de zonen zich tot dien van heer op te werken. Die jongedochtera, volkomen in hef; der dienstmeisjes passende, willen door mfafcbvu^l.acktigen rang van winkeljuffrouw of zicli absoluut oen paar., graden hoo|^^^^^n": dan .waarvoor het lot haar bestemd boerK5ïpIpin|f ambachtsman meent het heil voor zijn zoon'eerdef in een klerkbaantje dan in de werkplaats te moeten zoeken. En zoo komen er bené menigte misbakken juffrouwen en halve beeren, te groot, voor servet, - te-1 klein voor een tafellaken. Wij schermen niet tegen windmolens, maar noe men een kwaad, dat dekern. van onze burgerij dreigt to verkankeren. Waarom neemt hef onge huwde leven zoo verbazend toe, vooral in onzo'groote steden? Oindat jongelingen en jongedochters beidon zooveel zamenvatten ondor dat »dagelijksoh brood"; omdat men met een behoorlijk inkomen or niet aan donken durft een burgerlijk huishouden op te zetten. De reeks der: behoeften heelt zich zoo verbazond uitgebreid dat ze onmogelijk bevredigd kunnen worden. Hier wil men van profiteeren, en daar kan men niet buiten, dit moet men zich aan schaffen en dat behoort tot den goedqn toon; do gewoonte heeft duizend zaken tot levensbehoeften gemaakt, met wier genot of gemis het levensgeluk staat of valt. Monsteren1 wo eens evendio nood wendigheden, dan blijken ze bijna alle "voor don uiterljjkon monsch te zijn. Bene beschaving, die al te veel den buitenkant voor. oogen hadi heeft- allengs het dwaalbegrip dóen geboren worden, dat het heil der maatschappij van dingen afhangt, die een verstandig mensch moest kunnen missen; Om do bijzuken zijn al to vaak' do hoofdzaken ver waarloosd. En juist deze haddon de kracht moeten geven om te zeggen: .»Tot hier toe," vaders 'en moeders! u roepen we in do eerste plaats op, om hét kwaad te verhelpen. Gij zijt vóór allen aan gewezen om het jonge geslacht op een beteren weg te brengen,. Revon, niet alle zeilen bijzetten, terugkeer tot eenvoudiger leefwijze voor uzel.ven en voor, uwq kinderen moot de leus worden. Het huiseljjk leven moet weór regel, do ongehuwde Bfcaat do zeldzame uitzondering zijn. Hot huisge zin moet allorwegen de kweekplaats van deugde lijke beginselen, worden, van karaktoi\en opgowok- ten levensmoed. Van uit.den kring der nauw- vorbonden ftimilie vorwaohten wu bovenal jonge mannen en vrouwen, die workzaamheid en spaar zaamheid, praotiscbon godsdionst in het leven zullen toonon. Hét fundament van 't geluk der personen on natiürimoot in het huisgezin zjjn gelegd, opdat do school van hot loven daarop kunne voort bouwen. In vader on moodor dient het kind, dat bij aanschouwen oü bjj foiton loeft, hot lovondo beeld van allo maatschappelijke on Christolijko deugden aanschouwd te hebben. Hóe zal hot an gora later in dp weveld waarljjk zichzelf kunnen zijn, waar een corcmoniüol, dat geheel op hot uiter lijke berekend is, don toon voert!" Kerk- on S<?2ioolniouws. Ned. Herv. Kerk. Do vacature bij de Neaord. Herv. gem., ontstaan door het eervol emeritaat aan Dr. E. Moll, werd gisteren aangevuld door Ds. P. Huet, van Nunspeet naar hier beroepen. Dos morgens word ZBorw. be vestigd door ds. N. de Jongepredikant te Brussel, met eene leerrede over de heerlijke betrokking van leeraar, naar Efoze IV 11—13. Nadat de nieuwe leernar geantwoord had op de vragen van het formu lier zong do gemeente de bekende zegenbede Ps. 134 8. De godsdienstoefening was aangevangen met Ps. 65 1 en werd afgewisseld door Gez.,1 3, Gez. 3 3 en besloten met Ps. 118: 7, Des namiddags aan vaarde Ds. Huet zijn dienstwerk mot eène toespraak waaraan ten grondslag lag Rom. 1 16. Deze rede, begonnen met Ps". 621 en afgewisseld door Gez. 43 5 en 6, word besloten met Ps. 116 9 en 10. Do vrije gemeente te Amsterdam telt thans 470 leden, mannon en vrouwen. Behalve den voorganger, den heer P. H. Hugenboltz jr.,' heeft de gemeente drie beambten aangesteld, nl. een in de godsdien stige samenkomsten (vroeger koster); ---een bode (vroeger korkoknecht) en een organist. Voor het godsdienst-onderwijs zijn voorloopig voor een jaar gehuurd twee lokalen in één perceel, waar met Mei a. s. de lessen on in Oct. a. s. de cur sus van godsdienst-onderwijs geopend zullen worden. Zondag jl. hield de voorganger, do heer Hugenholtz-, ook het eerst een toespraak tot de gemeente, niet naar aanleiding van een bijbeltekst, maar van do Booddbistischo spieuk: „die niet wei'kt, is dood." Te Oudolande is den 7den dezer het beroep uitgebracht op ds. Herman Leonard Kromprod, te Dreischor, die de toezegging daarvan bereids had aangenomen. Ds. J..J. Richardprei. te Vlissingen, heeft het beroep naar Hoogland aangenomen, zoxlat yan de 4 predikanten bij die gemeente or nu nog slechts een zal overblijven. De twee vorige vacaturen ont stonden reeds 29 Maart 1874 en 15 Juli 1877. Het 3de beroep te Tbolen is geslaagd, door de aanneming van ds. G. E. Crull, pred. te Goederende. Ds. J. A. de yiieger, pred. te Katwijk aan Zee, is te Harlingen beroepen. Ds. Johannes CorcU, pred. te Avezaat (Gelder land), do oudste der dienstdoende predikanten, is don lOden dezer 91 jaar oud geworden. Hij ving den ,15den Juni 1811 zijne kerkelijke loopbaan te Wa- 'inel c. a. aan en-is nu op zijne derde standplaats sinds November 1818 nog steeds getrouw werkzaam. Zijn broeder P: P. F. Gorell, die in;1790 geboren werd, was pred. te Erichera, van 12 Mei 1822 1 April 1877, toen hij, na bijna 55jarigen dienst bij dio gemeente, ^Emeritus werd. Hetvoornemen bestaat om alhier eene Chris telijke bewaarschool op te richten, waaraan verbon den zal worden eene brei- en naaischool, alsmede .eene avondschool voor nuttige handwerken. Het initiatief daartoe is genomen door de Chr. Ge- reformeorde gemeente. Het kapitaal voor den bouw der school enz. is voor het grootste gedeelte reeds verstrekt. De commissie, daarmedé belast, hoopt nog dit. jaar de schóól in werking te brengen. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan de Christ, school voor gewoon en meer uitgebreid lager onder wijs te Domburg, dó heer A. J. Dekker, te Mid- delburg. STATEN-GENERAAL. Blijkens hot voorloopig verslag der Tweede Kamer over hot wetsontwerp tot het aangaan van eene goldleening ten laste van den Staat, heeft men, in de afdeelingen, vrij algemeen erkend met do Regeoring, dat hot sluiten van eén geldleening op den duur niet zul kunnen worden ontgaan. Verreweg do moeste lëdon hiolden echter vast aan het beginsel, dat tot het aangaan van eJn leoning eorBt in onvermijdelijke gevallen uilig worden besloten. En nu kwam men, na verschillende bere- koningon, tot do slotsom dat voor het hoogste bedrag waarin thans moet worden voorzien (grootendeels ton gevolge van den Atsjin-oorlog, die vele saldo's in te korten had 'veranderd), niet thans reeds oon definitieve leening behoeft te worden aangegaan. Zoor vele leden hadden daartegen overwegende be zwaren. Om in het vermelde te kórt (tot uit. 1877 loopendo) te voorzien, achtten de meeste ledón het uitgeven of- beleenen van schatkistbiljetten raad zaam. Men drong er algemeen op,, aan dat inmiddels door do Regoering een vasf plan word ontworpen, waarbij eon scboma van alle aan to leggen pro ductieve worken voor do eerstvolgende jaren, in ver band met' hotgoen door dó belastingon moet wor- don gedokt, en behooren gegeven te worden. En dan was het hoogst wonscholijk dat do' Regeoring niet langer draaldo mot do uitconzetfcing van haar stelsel van belastinghervorming, opdat men een juist en volledig overzicht ovér het geheel .verkrijge. Per Telegraaf. De Eerste Kamer zal bijeenko men op Maandag 29 April a. s. ERRATUM. In het telegram onder het verslag van de ötaten-Goneraal in ons vorig nummer staat: >eene motie-Sickesz om Stavoren in die lijn op te nemen"dit moet zijn\ »om Bolsward in die lijn op te. nemén." - büïte¥landsch" oyerzicht. Allerlei berichten, allerleijgeruchten, waaronder de meest tegenstrijdige, blijven de algemeene span ning in Europa gaande houden. Alles kan men verwachten, zoo wol do heugelijke tijding dat de tegen elkander overstaande staten een oplossing ge vonden hebben om alle hinderpalen langs vrede- lievonden weg op te heffen, als ook dat het' eerste kanonschot, van duizenden die volgen kunnen, ge- valten is. Rusland heeft geantwoord op de circulaire van lord Salisbury. Maar hoe? Over het algemeen maakte dit antwoord - vooral in den beginne den indruk van vredelievend; van een bewijs dat ook Rusland vrede wil. En zeker, bepaald, d. i. openlijk oorlogzuohtig is het niet gesteld. In elk geval zal Rusland den schijn vermijden dat aan hem do schuld zou 'liggen van don vreesélijken oorlog die dreigt. Maar toch ook geen enkele tegemoet koming. Een schijnbaar o zoo eenvoudig, voor de hand liggend verzoek aan EngelandZeg dan hoe gij de zaak zondt willen regelen. Een verzoek schijn baar zoo welwillend en natuurlijk mogeljjk; maar dat Rusland zeer'goed weet dat Engeland niet kan inwilligen. Engeland8 standpunt in zijn laatste circulaire in genomen is juist; het komt aan een enkele mo gendheid niet toe op zich zelf het Parijzer tractaat te willen wijzigen. Daarom kan en zal Engeland het schijnbaar zoo eenvoudig verzoek niet inwilli gen, zonder zijn te recht ingenomen standpunt prijs te geven. Daarom beginnen sommige Engelscbe bladen reeds in te zien, hoe zij veel te voorbarig zijn geweest met de gunstige beoordeeling van het Russische antwoord. Zij hebben voorbij gezien wat er in dat antwoord niet was geschreven en beginnen nu ook te vreezen dat dit antwoord van Rusland slechts moet dienen om «tjjd le winnen», aangezien Rus land op het oogenblik nog niet gereed is voor den strijd met Engeland. Ja men gaat reedsverder en beweert dat dit tijd winnen moet dienen om «kaperschepen" uit te rusten, ten einde op deze wijze den Engelsehen handel af breuk te doen. Of schoon voorzeker Rnslands ongeveönaarde snoode on dankbaarheid jegens Rumoniö, van zulk een staat veel mogelijk doet achten, kunnen wij toch niet gelooven, dat het zoover zou durven gaan om zijn gegeven woord op dusdanige wijze te breken, en der beschaving en geheel Europa zulk oen slag in het aangezicht te'geven, als het met het uitrus ten van kaperschepen zou doen. Ook hiertoe ver bonden ziuh do contracteerende Staten bij bet Pa rijzer vredesverdrag, dat zij de kaapvaart alB de loyaal middel van oorlogvoeren afschaften. Zal Rus land hierop durven terugkomen? Neon; ofschoon wij voor ons niet bizonder veel hechten aan het officiöele antwoord van Rusland, waar nog meer in gezwegen dan gezegd wordt, geeft de toon van eenige officieuse bladen in Rusland ons eenigen moed, dat de natie daar den vrede wenscht. In Engeland vindt het ministerie kraebtigen steun bij de volksvertegenwoordiging en groote popula riteit bij hot volk. Do eer en invloed van dit rijk kon dan ook zeker op geen betere wijze worden in stand gehouden, dan door dit. ministerie geschiedt, en de natie beseft hoe do houding, aangeprezen door 'don leider der liberale oppositie, Engeland in de schatting van Europa zijn laatsten schijn van in vloed zou hebben ontnomen. Ofschoon de spanning over vrede of oorlog uit den aard der zaak bijna uitsluitend do aandacht geboeid houdt, steken, bjj die oorlogzuchtige geruch ten sterk af de vredeteekenen die zich openbaar den in. do bloemen-tentoonstolliug te Gent, en de voortdurende werkzaamhëden aan de wereldtentoon stelling to Parijs. Jammer dat deze te ver vorwij- derd zijn, om de ziedende hartstochten der krijgB- lustigon te bedaren. MENGELWERK. {Ingezonden). Herinnering voor de Hervormde Gemeente te Goes. (Zondag 25 Mei 1578.) Hoezeer do Reformatie in Goes on op Bovoland, door de overmacht van Spanje, tuindor spoedig doordrong 'dan wol in andere doelen van Zeeland, bljjkt het toch, dat er sinds 1560 in Goes personen

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 2