i p D. zijn TEH VA DE ST I zoe hec wei baa op HO ME 4 !Vv. waat>< HONL-A 1 DEl/\ PLOEG in 8oor KETT7 i wr STEF' party tij ST/: Ér i. 6^ MJ PLV en aangtft we* x de de me. e i jnri jari KQ STl 2 V 2 verf gee! r mededeeling van werkelijk betrouwbare zijde, doch beeft nu grooten spijt, ze inzijn kolommen opgenomen te hebben. »Op bet vooruitzicht van zulk een begeerlijke prooi (leest men in hot nummer vac maandag) zijn alle Beintjes in het heelal uit hunne holen te voor schijn gekomenzij verdringen zich op onze trappen en belegeren onze bureaux. De zaak neemt dergelijke proportion aan, dat, zoodra een onzer employés een vreemde in het gebouw ziet, bij hem aanspreekt als monsieur Benard en dat negen van de tienmaal do vreemdeling zeer yerwondord is, dat wij hier zijn naam reeds kenden. »Het blpft hierbij echter niet. Ook de Neder- landscbe Vossen beginnen hierheen te komen om nadere inlichtingen, en men verzekert ons, dat een groot aantal Engelsche Foxes op het punt staan, hun eiland te verlaten, om van ons te hooren of zij ook kans hebben op een paar der millioenen, terwijl de Duitsehe Fticbse zich omgorden om het zelfde te doen. Onder de ontelbare en vaak on leesbare brieven, die men ons betrekkelijk deze zaak zendt, komt er een voor, van een Spaanschen Benard, die meent te weten, dat zijn grootvader een n^tjf had dien men vermoedt, dat naar Holland gegaan is en. die .dus wel dienst voor Ned.-Indië kan genomen hebben^ K' Dit Ngmegen wordt aan de A. R. Ct. gemold Sinds eenige dagen is hier ter stedeoen huis gezin, bestaande uit 2 vrouwen en 3 kinderen, de laatsfcen van 8, 5 en 7 jaren, zonder woning, zoodat de lieden den nacht op straat in stal of schuur doorbrengen. Bij informatie is gebleken, dat noch de policie, noch het armbestuur wil zorgen, dat zij gehuisvest worden. Wel schijnt het gedrag der beide vrouwen veel te wenschen over te laten, doch bet gaat toch niet aan, zij het ook maar alleen met bet oog op de kinderen, die lieden 6 a 8 dagen lang te laten rondzwerven. In den nacht van den 7don op den 8sten dezer is het te Opende in een huisje aan den zoo- genaamden Kalen weg" tusscbon eenige personen tot eene hevige woordenwisseling gckotnen, die al lengs buiten 's huis in eene vechtpartij ontaardde, waarbij een der aanwezigen, zekere A. H., van Uroterp, een messteek in den linker bovenarm ont ving, die na eenige oogenblikken don dood van genoemden persoon veroorzaakte. Waarschijnlijk is hierdoor de polsslagader doorgestoken en weken de levensgeesten ten gevolge van bloedverlies. De policie heeft den volgenden dag twee personen voor den burgemeester van Grootegast gebracht, zijnde een van beiden waarschijnlijk de vermoede lijke dader van dezen moord. Of't de bedoeling was den verslagen© te treffen, dan of, door de duisternis misleid, de verkeerde den steek heeft ontvangen, is vooralsnog niet duidelijk. Zeker is 't evenwel, dat. 't onmatig gebruik van sterken drank bij 't voor gevallene eene hoofdrol beeft gespeeld, 't Lijk van den vermoorde is geneeskundig onderzocht. KapeUe, 6 Febr. In de lezing van wege de afdeeling Heinkenszand, heden avond alhier gehon- den, werd door den heer Marlot do paardenfokkerij besproken. Nadat door den spreker verschillende rassen waren opgegeven wees hij er op dat niet allen voor hetzelfde .g-ebruik even geschikt waren, en "men tec veredoling door kruising daar-wel op moest letten. Of een paard edel was, hing niet af yan de rassoort, maar wel van de evenredigheid in den vorm van het dier in een bepaald ras. Of een paard goed was werd niet bepaald door hol ras of de soort van het paard, _maar wol of de bouw ervan beantwoordde aan het doel waarvoor het was beBtemd. Zoo kon een groot en zwaar, een klein en rank of een tot loopen bestemd paard, edel of onedel, goed of slecht zijn. Men moest bij de kruising .vooral letten op de fokdioren dat zij onberispelijk van vorm waren en bepaald goede eigenschappen hadden, aangezien do kwade eigen schappen anders weldra de bovenhand zoudon heb ben in hunne afstammelingen. Na de pauze besprak hij de behandeling en toonde aan dat zulks ook van gvoot belang was om goede paarden te verkrijgen. Wilde men veredelen en eon beter paard bekomen, men moest ook niet ver geten dat de opvoeding in do jeugd van bot grootste gewicht Was. *Het dier is ook zeer vatbaar voor in drukken, en men was er zelf de schuld van dat zoovele paarden kwaadaardig waren en slechte eigenschap pen hadden; de behandeling was daarvan do oorzaak. Ook de inrichting der stallen werd besproken on aangewezen hoe die moesten wezen om goed te zijn. Evenzoo werd ook do voedering, do ver schillende soorten van voedsel en do waarde er van zeer duidelijk uiteengezet en aangetoond, dat men ook- daardoor een paard kan goedmaken of boder ven. Spreker moedigde aan, om door veredeling en verdere goede behandeling het paard eene meer- dero waarde te doen verkrijgen waardoor hot ."een gewild handelsartikel zou worden dat gtoote voor dooien kou afwerpen. Inhoud van Ceres, no. 40. Weersgesteldheid in December 1877. Gudenkteeken voor dr. Staring. De landbouw en de wetenschap, door Koinders. Een brief over Chili-salpeter. Een brief over de uitwerking van Ville-meststoffon en opgeloste Peru-Guano van den heer rar. W. Ph. Vis te ürijps- kerke aan den heer v. lSverdingen te Tiel. Hef bij ten van vee in kribben, puien, enz., door Bein- ders. Een afzonderlijke afdeeling voor landbouw aan 't raini&terie van Waterstaat enz. Herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde ei gendommen, enz. Er zijn weinig ziekten welke do daarstelling van zoovele geneesmiddelen heeft bevorderd als de Asth ma. Do moeste dezer middelen min of moer on voldoende zijn in een welverdiende vergetelheid ge raakt. De bewonderingswaardige working der teer op de longen, en de slijmdooJen in' bet algemeen hoeft talrijke proefnemingen uitgelokt, waaruit thans blijkt dat oen der beste behandelingen tegen Asthma bestaat in do aanwending der Tcercapsulcs van Guyot. In do moeste gevallen geven 2.ot3 cap sules, bij eiken maaltijd ingenomen eene snelle ver lichting, wij voegen er echter hij dat waq^er do kwaal reeds verouderd is, men gedurende eonigen tijd met deze behandeling moet voortgaan; overi gens, na de spoedige verlichting die zij daarvan ondervinden, zijn do zieken zelden geneigd het ge bruik der Teercapsules af te schaffen alvorens zij geheel zijn hersteld. Deze wijze van behandeling komt op zeer geringe kosten te staan, ongeveer 6 a 8 cents per dag. Om er zeker van te zijn dat men do echte Teer capsules van Guyot bekomt, moet men de in drio kleuren gedrukte handtoekening van Guyot eischen die zich op elke flacon moot bevinden. Derot te Parijs in de apotheek Guyot, 31 Rue de Seine en in do meeste apotheken. 15 UITE NL AN DS CII OVERZICHT. Met eiken post verduistert zich moer en meer do politieke horizont. Do Engelschen zijn te ver ge gaan, om zonder eenige genoegdoening zich terug te trekken, waardoor zij den lachlustVvan geheel Europa zouden opwekken. De Bussen daarentegen willen den schijn niet hebben, hun voornemen te laten varen voor een grimmig gezicht van Enge land. Oostenrijk-Hongarije handelt met waardigo bedaardheid, doch kennelijk met al den ernst die het oogenblik eisebtzonder overijling. Pruisen schijnt niet voornemens het zwaard alleen ton gunste van Rusland te willen trekken. Frankrijk doet oogen- schynlijk als of er niets bizonders in bet buitenland voorvalt, en de >liberale" meerderheid verkneu tert. zich, krachtens bet beginsel »dat de minder heid maar moet onderdrukt worden*" niet eiken dag eenige verkiezingen van conservatioven nietig te vor klaren. De neuzen zijn nu eenmaal geteld en zij weten dus dat niets hen kan verhinderen. Om recht en billijkheid bekreunen zij zich niet. Ziedaar met enkele woorden den algomeeoen toestand geschetst. In onze vorige deelden wij mode, dat de Engel sche vloot bevol had gekregen om naar Konstanti- nopel to stevenen, >om bij mogelijke ongeregeldhe den de Engelsche onderdanen" te beschermen. Bus- land verklaarde daarop, dat indion de Engelsche vloot om die reden voor Konstant.iuopel kwam, het Russische leger ora dezelfde reden Konstantinopel zou binnen trekken. Geen van beido niet eenig bijoog merk Geen wonder dat Turkije, om de bezetting, van Konstantinopel door do Bussen te voorkomen zijne toestemming weigert dat de Engelsche vloot de Dardanelleu b'mneu st >omde. Nu bericht men ech ter, dat ook de overige Mogendheden hunne vloten derwaarts wilden sturen. Ook dit zal Rusland vreé- zon wij niot van voornomen doen veranderen. Hot zal dan echter te bezien staan of Turkije zijne hoofdstad zoo zonder slag of stoot door de Russen zal laten bezetten. Dit behoeft bet krachtens don wapenstilstand niot, en het is te voorzien, dat de Turken dau nog met allo macht, die hen nog ten dienste staat, do laatste - bolwerken zullen verdedi gen. Maar geschiedt dit, dan is ook te voorzien, dan. hot landingsleger dor Engelsche -vloot de Turken to hulp zal snellen, en dezo zoowel door den zedelijken invloed van hunne tegenwoordigheid, als bij de altijd nog betrokkelijk geringe overmacht der Bussen bu- zuidon den Balkan, krachtigen steun willen geven. Ook zal Rusland wol rekenen met de voornemens van Oostenrijk. Men vergeto toch niet -hit het Rus sische leger, zooals .werd medegedeeld roeds ongeveer tweemaal honderd duizend man buiten gevecht heeft, en zijn laatste succes hoofdzakelijk slechts to danken heeft, aan den gewaagden ovortocht ovuv don Balkan, waardoor do overrompeling door Gour- ko mogelijk werd. Daarbij melden do laatste berichten uit Poters burg, dat men daar tot de overtuiging-is gekomen, dat men niet to'veol moot verwachten van do hulp yan Pruisen. De liefde van dezen is zeer ^platonisch" gebleken, söhrijft men/^rSn zooals wij roods vroeger. schreven, worden de handen van Pruisen gebonden door de vrees dat Frankrijk, zoodra Pruisen zjjne legers naar het Oosten zendt, in bet Westen zal val len om Elzas-Lotharingen te heroveren. Reeds nu plukt Pruisen zijn eerste wrange vrucht van deze laatste anexatie, die hem vroeger of later toch nog een oorlog met Frankrijk op den hals baalt. Groot is de verantwoordelijkheid der staatslieden, die onder zulke omstandigheden het bewind in die Rijken voeren. Eéno onvoorzichtigheid of voorbarig heid kan het sein zijn tot een menschenslacbting als er wellicht nog nooit geweest is. Die overtuiging zul len zij echter ook wel zelve hebben, en dit gevoegd bij den hoogst onzekeren einduitslag is voor het oogenblik do hoofdrodo, waarom wij nog niet allen moed voor het behoud van den vrede opgeven,-hoe ge vaarlijk do toestand ook is, die-elk oogenblik tot een oplossing kan komen. Te midden dier woelingen zal binnen weinige da gen te Rome het conclave van Kardinalen bijeen komen, om een nieuwen Paus te kiezen. Ter be veiliging en verzekering van de rust gedurende die bijeenkomst zijn reeds acht bataÜions infanterie en een 'regiment cavallerie in Rome aangekomen. Uit Spanje luiden de laatste berichten weer min der gunstig, in zoover dat de Carlisten daar de hoop nog niet schijnen op te geven, maai' integendeel weer ijvi'ig in de weer te zijn. Sinds bet oogen blik dat de vader van do onttroonde Isabella bet verbod dat eene vrouw op den troon zou komen introk, om daardoor zijne dochter de kroon achter te laten, maar waardoor hjj die ook onttrok aan den rechtmatigen vorst, heeft dat ongelukkig land voortdurend in staat van burgeroorlog verkeerd. BUITENLAND Italië. De berichten over den toestand der veiligheid op Sicilië zijn bij voortduring van zeer ongunstigen aard. Uit de provincie Girgenti wordt gemeld, dat een zevenjarig zoontje van een rijken grondeigonaar door roovers is opgelicht en slechts tegen een ontzaglijk groot losgeld is vrijgelaten. Te Mezzojuso, in de provincië Palermo, overvielen acht gewapende roovers een welgesteld grondeigenaar en doodden hem met geweerschoten, toen hij zich verdedigde en op zijn hulpgeschrei bijstand kwam opdagen. De onbeschaamdheid der jroovers gaat alle beschrijving to boven, cn bet laat zich vooreerst- nog niet aanzien, dat het eiland spoedig van de kwaal verlost zal worden. Klein Azië. Dezer dagnn is het Griekscbe klooster van St. Maria te Soinola, op- ongeveer 18 uren afstand van Trebizonde, Klein-Azië, hot ..tooneel geweest van eene hoogst vermetele roofpartij. Hec kloos ter is van zeer oude dagteekening; het wordt zelfs gezegd gebouwd te zijn in bet jaar 420 na C. door monniken nit Athene. Het ligt aan de belling eener vrij steile rots, ongeveer 500 voet boven het zoevlak. De eenige weg naar 'de poort van het gebouw is een niet breede trap van 74 treden, in do roïs uitgehouwen. Ondanks de moeielykheid van de nadering, wordt het klooster door duizen den pelgrims van heinde en 'verre bezocht. De portier kon dus in geenen deele verwonderd staan, toen bij op don dag van hot waagstuk voor zijne oogen kreeg achttien vrome bezoekers, langs den trap motallo teokenen van devotie opklauteiende. Pe vier vooropgaandeu, van welke eén in vrouws- kloodoron stak, verzochten den toegang. Natuur lijk verkregen zij dien gereodelijk, op voorwaarde dat zo, volgens do rogelen van bot huis, wat zij van wapeneD bij zich hadden, zouden afleggen in eene soort van wachtkamer. Daaraan werd onmid dellijk voldaan.' Intusscbon kwamen do overigen binnen, en nu word de portier van zijn stuk gebracht, doordien do vrome pelgrim in/vrouwenkleeren hom oon pistool voor het hoofd/zotte, de afgelegde wa penen weer werden opgepakt, de portier onschade lijk gemaakt en de heefe troep voortstormde .naar de kerk. Daar rukten zij al wat van zilver was of andere waarde /had in en sloton vervolgons de verpletterde brymors in de kerk op, met bevel om de vesper, die/zij bezig waren to zingen, vê'rder rustig voorf/tu zetten, terwijl zij de rest van het gebouw onderzochten. Daarna togen zij weg met den buit, geschat op eene Btoffelijke waarde van 18,000 gulden; maar de waarde was oneindig hoo- gev voor de beroofden, daar velo voorwerpen als kunstwerk en om de hooge oudheid hun dierbaar waren. Dè gouverneur van de streek heeft wol allo pogingen aangewend en de beste detectives er op uitgezonden/maar zonder baat. Do dieven wa ren spoorloos verdwenen. 296e STAATSLOTERIJ. Getrokken prijzen. 2o Klasse, lo Lijst. Nos. 13001 cu 14205 elk f 200; op nos. 263, 1820,2716, 8177, .10260 cu 10717 elk f 100.

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 2