296e STAATSLOTEBIJ. »liberalen" niet terugschrikken om de moeielyke buitenlandBcbe aangelegenbeden to gebruiken tot bereiking -hunner doeleinden. - binnenland: Goes, 4 Febr. 1878. De verkiezing voor een lid der Tweede Ka mer in bet kiesdistrict Goes zal plaats bebben op 26 Februari a. s. en eene eventufieie herstemming op 12 Maart daaraanvolgende. Men deelt aan de M. Crt. mede dat Zater- <ïag morgen de stationchef te Arnemuiden, in een ooupé 2e kl. van trein nommer 45 een bank biljet van f25 heelt gevonden benevens eenige pa pieren; oen en ander is dadelijk door bem opge zonden aan den eigenaar, den heer D. aldaar. Door de reeders van de Friesland, de heeren Rujs en com p., is, ten behoeve der nagelaten be trekkingen van genoemd scbip van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden ontvangen eene bijdrage van f 300. De heer mr. N. P. J. Kien, burgemeester der stad Utrecht, sedert 30 Maart 1839, heeft om rede nen van gezondheid ontslag uit die betrekking ge vraagd. Er zijn berichten uit de Kaapstad van 8 Janu ari over Madera ontvangen. Een telegram aan de Times zegt, dat er groote angst beersebte voor een bloedig en strijd tusscben de kolonisten en de inboor lingen. Het gouvernement organiseerde een leger en rnstte manschappen uit om ben naar bet front te zenden en er waren plaatsen aangewezen, waar de getrouw gebleven inboorlingen zich konden ver eenigen en hun wapenen neerleggen. Vele Gaikas twijfelden nog. De Tchambies hebben zicb bij den opstand aangesloten en in een kraal bij Maclean, 30 mjjlen van East London, 3 Engelscbe onderdanen ver moord. Hun lijken zijn gevonden en begraven, maar de moordenaars zijn niet gevat. Bijna alle boeren woningen tnsscben Komgha en Kei zijn verbrand. De weg naar Komgha is weder open. De eerste mi nister is naar bet oorlogstooneel 'Vertrokken. De -strijdmacht van Transkei trok zicb samen rondom de Galekas in het woud van Udwessa bij den mond der Bashi. Men zeide dat Kreli en zijn volgelingen ten "westen van de Kei waren opgetrokken. Naar wjj vernemen, zullen de bekroonden door de beide jury's der tentoonstelling voor kunst en nij verheid, te Amsterdam gehouden, in het eind van Februari de bun toegekende onderscheiding ont vangen. De- Minister van Waterstaat, 'Handel en Nijver heid'beeft welwillend op zich genomen de bekroonin gen nit te reiken. Bij den Burgemeester te Amsterdam is inge komen van iemand, die te laag is aangeslagen in de inkomsten-belasting, de som van f 796,80; en van een ander om dezelfde reden de som van f344,20. Op de reede van Edi ter kuste van Atsjin. is lolt. ter zee 2de klasse, W. Wijers, van Z. Ms. »Bor- 1 neo", door een noodlottig toeval verdronken. Met «en sloep terngkeerende van een poging om een in nood verkeerend schip te helpen, sloeg de sloep om, en verdronken met den luitenant ook nog vier van de veertien schepelingen, waarmede de sloep bemand vraa. Dr. C. Kerbert, nitgenoodigd óm als dierkun dige de Nederlandsche expeditie naar de Noordpool te vergezellen, beeft voor dit aanzoek bedankt. In Mei 1845 bad een schipbreuk plaats op de St. Paulnsrots, waaraan het bekende gedicht van Bernard ter Haar van dien naam zijn oorsprong jheeffc te danken. De daarin dikwerf genoemde va- derlandsche vlag, die door den nog ïh leven zijnden Stuurman B. J. Zeeman werd gered, is thans in het bezit van den beer L. C. Dndok de Wit, die haar een eereplaats in zijne verzameling rariteiten heeft gegund. - Een knap timmerman te Meerkerk meent bet middel te hebben uitgevonden om alle waggons van een in volle vaart zijn den spoortrein met één handgreep van -den machinist snel en krachtig te doen Btilstaan,bijna zonder slijtage. Spoorweg-di recteuren en andere belangstellenden kunnen zich, onder de letters A. B., te Meerkerk aan het post kantoor adresseeren. De Teletroscoop. Nauwelijks is de wereld Van zijn eerste verbazing over de uitvinding van den Telephon een weinig bekomen, of. een ander Werktuig, door denzelfden natuuronderzoeker uitge vonden, en steunende op dezelfde beginselen als van den telephon, komt opnieuw onze aandacht en onze bewondering vragen. Wat de. telephon voor het oor is, dat zal de te letroscoop voor het oog zjjn. Voorwerpen, die zich Op nren afetands van u bevinden, zal men duidelijk kunnen waarnemen. In Utrecht wonende; zal een v minnaar de gelaatstrekkenkunnen aanschouwen van zijn beminde, die in een binnenkamer op den Dam te Amsterdam, alwaar zij gelogeerd is, aan de theetafel zit. De vader die zorgvuldig waakt voor de opvoeding van zpn weinig of veel belovend zoontjezal van uit zijn handelskantoor ofwinkel, de guitige mimiek kunnen waarnemen, die zijn Kareltje in de school achter den rug van zijn onderwijzer verkoopt. Voor tal van andere gelegenheden, waarbij eenig toezicht niet overtollig is, kan dit nieuwe werktuig van onberekenbaar nut zijn. Volgens la Meuse heeft een koopman in eieren een zonderling idee gehad, om zijn waar te ver zenden. Deze koopman verzendt elke week naar Londen eene groote hoeveelheid versche eieren, die hij, volgens gebruik, in houten kisten emballeert. Deze kisten hebben, op de plaats van aankomst gekomen, doorgaans weinig waarde meer. Wat deed de koopman Hg kvram op de gedachte zijn emballage den vorm te geven van doodkisten, en als zoodanig verkoopt hg ze met voordeel aan de Londensche hospitalen. De eieren zijn er niet te minder goed doorhet denkbeeld blijft echter toch maar altijd zonderling. Te Leiden is Donderdagnacht brand ontstaan in do sajet en vlaggendoekfabriek der firma van Hartrop Zoon. Met de hulp van vele gemeente en particuliere spuiten en de stoom brandspuit mocht men er in slagen, den brand in li uur meester te wor den. De scbade is aanzienlijk. De werkzaamheden be hoeven echter niet te worden gestaakt. Te Delft is den 31 sten Januari jl. de beer Ni- colaas van Leewen, de oudste inwoner dier gemeen te, overleden. Te dier plaats den 9den Mei 1777 ge boren, mocht hij den ouderdom van 100 jaar, 8 maan den en 22 dagen bereiken, deelende tot voor weinige dagen in eene goede gezondheid en zich in hetj vol le bezit zijner geestvermogens verheugende. Middelburg. Zoo als velen vermoedden, is de nitsïag der verkiezing van griffier voor de Staten van Zeeland, ten gunste van een Zeeuw uitgevallen. Mr. E. Fokker, advocaat, tevens sefcretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is met 20 van de 32 geldige stemmen gekozen 2 biljetten waren in blanco. De Christelijke jongelings-vereeniging >Rom. 1la" alhier houdt Woensdag 6 Februari a. s., des avonds ten 7 ure haar jaarlgkscbe samenkomst in de zaal boven de Christelijke Burgerschool. Naar ik hoor zal een voorwoord uitgesproken worden door den eere-roorzitter, terwijl verder een zevental voordrachten zoo in proza als in poëzie worden gebonden, afgewisseld door eyen zooveel Godsdien stige liederen. Het mag voorzeker een gunstig teeken des tgds worden genoemd, dat de lust tot aansluiting han dergelijke vereenigingen ook hier ter stede hoe langer boe meer veld wint. Kerk- ©n Schoololeuwa. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goes, ds. IP. Zagers, pred. te Gorinchem. Beroepen te Schore IP. van Roggenpredikant te* Hendrik Ido- Ambacht. Beroepen te Tholen, ds. Koch, predikant te Scher- peuisse. Ds. C. Rogge, predikant te Waterlandkerkje, heeft bet beroep naar Haamstede aangenomen. Ds. PBartstra, pred. te Klnndert, heeft voor het beroep naar Charlois c. a. bedankt. Ds. Tl. Bax Dz., pred. te Doornspijk en bevo rens te Poortvliet, beeft voor bet beroep naar Oene bedankt. Pan de 56 beroepen, welke Z.Ew. gedu rende zijne bijna 25jarige. Kerkelijke loopbaan ont ving, zijn er 51 door hem afgewezen. De gemeenteraad van Haarlem heeft besloten, vooralsnog niet over te gaan tot het benoemen van een leeraar in de wiskunde aan de meigesburger- scbool voor M. O. en bet Gymnasium. De aanbe velingslijst van B. en W. bestond nit de heeren dr. L. Voorzanger, te Dordrecht en D. J. Janssen, te Goes. - De beer Izadk Pallist, geb. 17 April 1850, te Zuidzande, en thans hulponderwijzer te Dreiscbor, is benoemd tot hoofdonderwijzer in eene der open bare scholen te 'sGravezande. Tot hnlponderwgzer te Stavenisse ób benoemd de |beer J- Delcker, geboortig van Westkappelle, thans als zoodanig in functie te Charlois, c. a. KmvsxisriErrws. Men schrgft ons uit Middelburg van beden Gisteren bereidde de rederijkerskamer »Aurora". nit Goes, velen een recht genoegelijken avond. Zij gaf n. m- in de groote zaal van bet Schuttershof al hier, op uitnoodiging van de Vereeniging»Uit het volkVoor het volk", eene opvoering, van een 3tal harer meest geliefde stokken; Barnèlin" tooneel- spel in 3 bedrgven.— »De Militaire Willemsorde" oor spronkelijke dramatische schets in éen bedrijf en De twee verstrooide Militairenblijspel in éen bedrijf. De pogingen, door bet bestuur der laatstgenoemde ver eeniging aangewend, om bet nuttige en leerzame der volksvoordrachten zooveel mogelijk af te wisse len door tooneelmalige voordrachten, is vaak gelukt en met gunstigen uitslag bekroond, door de belang- looze en gewaardeerde medewerking van de rederg- kers-vereeuiging »Vriendscbap en Vergenoeging" en de overige beoefenaars van uiterlijke welsprekenheid alhier. Met het oog op de door velen geliefde too- neel-speelkunst, meende het bestuur in den geest der vereeniging te handelen, door ook deze Goessche kamer uit te noodigen van hare talenten blijk te geven. En waarlijk deze talenten zijn vele. Aurora" mag tot een der flinkst georganiseerde rederijkersgezel schappen gerekend worden, die wij bier ooit op za gen treden. Rolvast en vrij trad bet gezelschap op, in welks midden zich ontegenzeggelijk flinke be oefenaars bevinden. Wij meenden soms met tooneel- spelera te doen te hebben schreef onlangs de Middelb. Ct. in een verslag van een door baar bijgewoonde opvoering, ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van den beer mr. M. P. Blaaubeen to Goes; de verslaggever schreef geen onwaarheid. U een ver slag té geven van de op voering-zelve acht ik onnoodig, omreden ook gij meen ik de opvoe ring ten uwent reeds resenceerdet. t Alleen breng ik, zeker uit naam van allen die de opvoering bijwoonden een woord van hulde aan de vervuilers der hoofdrollen in het drietal stukken, terwijl inzonderheid de beide dames een eerekrans zeker niet onwaardig zijn. Ook de on dergeschikte rollen werden verdienstelijk vervuld, en de opvoerders getuigden van flinke stadie. Wij wachten n spoedig weder, »Aurora"! INCE7CNDEN STUKKEN Voor Ingezonden stukken is niet de Redactie, maar "de inzender veranlvjoordelyk.) Mijnheer de Redacteur Met de opneming van bet volgende in uw geëerd blad zult n zeer verplichten een belangstellend ingeze tene van Wissen kerke. By gelegenheid dat de vooroever van den Tboorapol- der tot eene lengte van p. m. 400 meters den 26 Nov. 1877 geheel wegzonk met eene inkeping in den djjk der zeewering, werd zulks in de dag- en weekbladen alom medegedeeld en door bekenden met zoig gadege slagen van zelf werd aan bet werk getogen en de noo- dige voorziening- gemaakt terwjjl intUEscben tot waar borg een inlaagdyk bestendigd werd om by onverhoopte doorbraak den polder en daarmede ook anderen te mogen behoudengelukkig werkte alles mede om een en ander tot een gewensebt einde bestendigd te zien en achtte men algemeen bet gevaar als geweken docb deskundi gen bleven de zaak wegens diepgang .onder den wal als zorgelyk beschouwenen wat gebeurt §r op den 25 Januari jL? By opgaanden Noordwesten wind en boogen golfslag sloeg een groot gedeelte van de aangebrachte verdediging weg zoodanig dat alsnu ieder oogenblik de doorbraak kan worden verwacht; thans zwijgeD de bla den, wellicht uit onbekendheid. Wat nu te doen zoo vraagt ieder. De beide landlieden, wonende in de oomiddelijke nabjjbeid van de plaats des gevaars zjjn met have en inboedel ge vlucht. Belangstellendeingezetenen van Wissenkerke zien met groote zorg den verderen loop te gemoefc, temeer daar by een onverdacht invloeien vele bewoners van den Thoornpolder ten prooi der golven zonden kunnen worden, en de materiëelë schade? Zonder over drijving mag men den Thoornpolder beschouwen als de sleutel vau het Zuidelijk en "Westelijk-gedeelte van het eiland Noord-Beveland, zoodat indien, dezelve niet behouden wordt, de schade en de gevolgen niet te be rekenen zyovan daar, dat men vurig verlangt en hoopt dat de Waterstaat met kracht zich er mede zal be moeien om zoo mogelijk voorzieningen te maken waar door de bewoners van Wissenkerke en omstreken met wat meer gerustheid den gang der zaken zullen kan nen té gemoet zien. Nota. Overneming in andere bladen wordt door den Redactie. Getrokken prijzen. Ie Klasse. 4e Lijst. "Op no. 3956 f200. VERKOOPiNGEN, ENZ. 7 5 Febr. Woonhuis. Gocb. V. d. Buische. 5 Sebeepsafbraak. Goea. de Voi. 6 "Woonhuis Tuin en Erve. Heerenboei. V. d. Bossche» 6 Woonh- Schnnr en Bouwl- Yerselce. ^nr. T^Dam^ 7 Beestialcn, Machine enz. Kapelle. Peardekooper 7. d. Bossche. 8 t Verpachting Bouw- ca Weiland. Kapelle. Paarde kooper V. d- Bossche. 11 w Planten. Biezeling». de Vos. 13 Becftiaal. Driewegen, Prumers. 18 a Bouwland enz. Goes. Paardekooper V. d. Bussdie. half Febr. Boerende goederen. Goes. de Vos. 20 en 21 Febr. Bóeren-Inspan. Wolf aartsdijk, mr. v. Dam.

Nieuwe Goessche Courant | 1878 | | pagina 2