teer Hermann Hitter, de uitvinder dor nieuwe viool-alt, zijn medewerking verleenen. In de laatste .acht dagen zijn- per Rijnspoor weg oen lOtal stukken geschut voor de marine ver voerd uit de fabriek van Krupp, te Essenvoor elk stuk m«t jjzeren affuit zijn twee wagens noodig van 10,000 kilo's; in den afgeloopen zomer werden een 20tal stukken naar 's Hage vervoerd; thans echter wordt alles naar Amsterdapi overgebracht. Uit Groningerland meldt men, dat in den prijs der f'abriek-aardappelen nog geen verandering is gekomen, zoodat de handel thans zoo goed als stil staat. De aardappelmeelfabrieken werken met halve kracht; in afwachting van aanbiedingen door producenten, tegen f 1,25eetaardappelen, wittneel- den en turken Worden afgeleverd over een guldens- zeef, thans betaald met f 2 en f2,05 per hecto- liter. Een metselaar te Oldenzaal is begraven onder een gewelf, dat nederstortte, toen hij, na het te hébben afgewerkt, het hekwerk wegnam. Hg werd «r dood .van onder heen gebaald. r~,^ft^Krommeniedijk heerschen sedert eenigen tijd zeer ^.gevaarlijke en hardnekkige moeraskoort sen.." Men schrijft ze toe aan de groote en snelle verlaging Van den waterstand in den polder,' waar door vele slooten droog liggen, of ook aan het graven van een klein kanaal, waarbij de uitgegra ven grond eenige weken achtereen aan de lucnt moost worden blootgesteld. N. R.. Ct. Te Arnhem wilde een bierslijter vaten op zjjn wagen laden, toen een der vaten op het voor den wagon gespannen paard rolde, dat schrikte en op den hol 8joRg.De man, die op den wagen "gestaan vhad, sprong er af, maar geraakte onderden voet. De wagen giag hem over den pols, die ernstig ge kwetst werd. Het paard werd, na de geheele straat doorgehold te zijn, nabij de Kerk tot staan ge bracht. Dat de opbrengst der aardappelen in de om streden van.-Wageningen nog al niet gering is, bewijst de drukke verzending, die eiken dag ge schiedt. Behalve de aardappelen, die in groote hoeveelheid op do markt te Arnhem van daar wor - den" aangevoerd, worden er dagelijks belangrijke partijen per schoepsgelegenheid verzonden, tegen den gemiddelden prijs van f34 f3,50 de 75 kilo. Woensdagmorgen tusschen 9 en 10 ure sloeg de bliksem in den toren der herv. kerk te Lem mer en veroorzaakte een begin van brand, die ech ter spoedig gebluscht werd. De klokluider, die zich juist boven in den toren bij bet uurwerk bevond, vyerd door den bliksem getroffen en bewusteloos, inet gezengde kleeren en brandwonden, weggedra gen. r/Ajn toestand is niet hoopeloos. Op de Willemstraat te Amsterdam is een giu- welijke misdaad ontdekt. Een ongehuwde moeder namelijk had haar pas geboren kind van het leven beroofd, door het in hetprivaat te werpen, wat door de buren ontdekt is. De vrouw is gearres teerd. Amst. Ct. - Te Eexta (Groningen) is een "molenaar in den molen door den bliksem getroffen, hoewel niet doo- delijk. Niet ver van Winschoten zijn twee groote watermolens en bij Beerta is eene boerderij door den bliksem getroffen en verbrand. In den nieuwen IJpolder sloeg de bliksem in eene woning, wglke in den asch gelegd word. Te Lisse is de bliksem geslagen in eene wo ning, zonder brand te veroorzaken. Des avonds ontstond, daar, zonderttnweder, brand in.de woning van den heer -J. y. d. Mey. Het huis is gedeelte lik afgebrand. Middelburg- De jubileezangers, die Vrijdag per mailboot teVlissingen zijn gearriveerd en hier ter stede in'heb» Hotel de Blanche" hun intrek genomen hebben, brachten becjen (Zondag) een 'bezoek aan dé Engel- sche kerk. Aangezien de lidmaten dier gemeente sehaarsch waren opgekomen, kon men onder het zin gen de Amerikanen goed hooren. Men verwacht morgen een kerk vol volk bij hun te geven zanguit voering- T- Heden nacht brak op een bovenkamer van een buis in de B^kstraat brand uit. Door het geroep der kiepperlui snelde eéh groote massa volk naar de plaats des onhoils, waar inmiddels de burgemeester reeds tegenwoordig was. De militaire spuit was spoedig aanwezig en ook de gemeente brandspuiten zouden opgerukt zijn, ware het niet dat men den brand spoedig meester was. De vrees voor .uitbrei- ding, doordien naast het belendende huis een sleeper woonde," die vrij wat hooi in huis had, werd alstotin gelukkig weggenomen. Oek werd denzelfdpn rjacht op een andere plaats bijtijds noe een schoorsteen brand ontdekt. '0 Zaterdag is uit Br^da tè Goes door een mare chaussee naar de cell, gevangenis overgèbracht ze. kere V. EL, molenaar, wonende te Katwijk, die on langs wegens valsehheid in geschriften door het Ge rechtshof te 'BHage tot een jaar cellulaire gevange nisstraf is veroordeeld. Hg zal alhier zjjne straf moeten ondergaan. Kerk- en S<*.hoolnieuW8, Ned. Herv. Kerk. Bij de Ned. Herv. Kerk te Kampen is uit het bestaande zestal het volgende drietal gefor meerd: Dr. Knijper te Amsterdam; ds. Jorissente Apeldoorn en ds. Lasonder te Oldebroek. Chr. Géref. Kerk. Woensdag werd te Leiden door Prof. Brum- melkamp van wege de Commissie voor de Zending van de Christelijke .Gereformeerde Kerk, Ds. J. H. Donner, als zending-director ingezegend, in tegen woordigheid van de leden der Commissie in de con sistoriekamer der gemeente. De Utrechtsto Hoogeschool heeft'ds. J. B. Gun ning te 's Hage tot doctor bonoriB causa in de wijs begeerte benoemd. Inhoud van Ceres, no. 32. Landbouw en Vee teelt: Landbouwonderwijs. De nieuwe landbouw, door J. J. Mechi, vrij naar het Engelscb door den redacteur (vervolg). Het bewaren van wortelge wassen. Kleine of groote boerderijen? De Land bouwraad of bet College-van Landbouw. Vraagbus. Gemengde berichten. BUITONLANDSCH OTEBZ1CHT. De afloop der verkiezingen in Frankrijk is over "het algemeen door geheel Europa toegejuicht. Men meent er"' een bestendiging van den vrede in te zien. De vroeger besliste meerderheid der oppositie is daar door heel wat verminderd en deze een gevoelige les gegeven, deregeeringspartij aanzienlijk versterkt, doch niet zpó dat zij oppermachtig geworden is. Niet on waarschijnlijk zal dit eene wijziging in het Minis terie ten gevolge hebben, in dien zin, dat een paar van de tegenwoordige, leden plaats maken voor le den van de meest gematigde oppositie, van dat deel der wetgevende vergadering, die eigenlijk min der bepaald, opposanten zijn, dan wel met eenxg wantrouwen de regeeringsdaden nagaan, uit vrees dat er wellicht iets »clericaals" acbterschuilt. Opmerkelijk hoe de republikeinsche richting zoo binnen als buiten Frankrijk, ook bij deze verkie zingen, spreekt van coalitie", van de verschillende partgen die tegenover de radicale of liberale staan. Evenals deze gebeel eensdenkend zijn, alsot .een Grevy geheel eensdenkend is met e^n Gambettaof een der beruchte Parijscbe löden-'t Neeh,- ook in Frankrijk zijn twee hoofdrichtingen:, elk"■met- Ver- schillende schakeeringen, en nu'la het waar, dat de. liberale" onderdeelen ook daar nicer eendrachtig zjjn dan hunne tegenstanders; ook .daar hunne bi- zondere wensehen ondergeschikt maken aan het be lang-van d.e partij, maar het neemt niet weg, dat oyer bepaalde' onderwerpen ook bij hen zeer groot verschil van inzichten bestaat. buitenland Engeland. In een kolenmijn te Pemberton heeft Donder dag namiddag eene verschrikkelijke onf plofimg plaats gehad. Een veertigtal mannen en kinderen waren in den put; slechts vijf zijn levend bovengehaald. Wel waren dadelijk redders bij de hand, doch zij konden in de putten niet afdalen, wegens de ver pestende en verstikkende gasdampen. i Verschillends redders kwamen zelve om, o. a. de beer Watkin, beatuurder der kolenmijn, magistraat van het graafschap enz., de heer Cook, administra teur-expert,. en de heer Laveriek, chef der werk lieden. Den nacht na de ramp zijn volgens de Pall MaU, tien lijken gevonden. De werken tot wegruiming der ingestorte kolen en tot blussching van den brand in de mijn, werden voortgezet. Een der werklie den, moest echter weder opgehaald worden, daar zij, door den rook, buiten {kennis geraakten. •yOe werklieden werden in gröepen verdeeld om beurtelings in de mijn te werken. De metselaars, elk met twee opperlui, droegen toestellen om 10 tot .15 minuten te werken, alvorens hun de stik lucht belette voort te gaan; de anderen konden slechts 4 of 5 min. beneden blijven. Eindelijk bleef nog slechts een zestal bruikbare werklieden over; want boe enger de opening werd hoe meer de werk lieden te ijjden hadden van de zwavellucht, dié uit de brandende myp oprees. Een enkelemetselaar weigerde zijn troffel neer te leggen vóór de opening dicht was, maar ook hij viel uitgeput neer. De heer Hilton, die met dezen moedigen werkman al leen tot het laatst gebleven was, bad nog kracht genoeg overgehouden om -bulp te vragen, en toen beiden boven waren was geneeskundige hulp hoog noodig. Te 10 uren in'den morgenstond was het werk voltooid. Er werd nu versche lucht in do mijn gebracht en 7 Igken werden 's avonds boven gebracht, waaronder twee knagen, die tengevolge der ontploffing door de schaCm werden gesmeten en vreeselgk verminkt zjjn teruggevonden. Een enkel man, John Holland, ia aan de ramp ontsnapt. Deze was ongeveer 20 meters dichter hjj de opening aan. 't werk, toen de ontploffing plaats bad, en werd behouden bovengebracht- Holland wilde de inge nieurs, die bij vergezelde, waarschuwen. Totdrie maal beproefde hij dit, maar eindelijk werd de lucht te benaüwd en moest hg aan eigen behoud denken. De drie ingenieurs zjjn dan ook slechts als lijken teruggevonden. Duitschland. Een der rechtstreéksche afstammelingen van den Hervormer Martin Lather is dezer dagen oyerleden. Johann Ernst Lutherzoo lezen wij in de Amst. ■Ct.j »te Möbra geboren, is aan verval van krach ten, in den ouderdom van 71 jaren, overleden te Allendorf, waar hjj zijnen laatsten lovenstjjd door bracht. Hg was de zoon van Johann Nikolaus Lu therte Möhra, wien men, bij gelegenheid van het 300jarig jubilé der Hervorming, ten jare 1817, van de zorg voor de opvoeding zjjner beide zonen ont hief. Men wilde hen voor de academische loop baan voorbereiden en plaatste hen te dien einde op het instituut van Priedrich Fröbelte Keilhau, bij Rudolstadt. Alleen do oudste der beide zonen bleef zich echter aan de beoefening der wetenschap wijden. Hij studeerde te Wittenberg in de god geleerdheid en is nu nog predikant te Niederreich- stadt, in' de provincie Saksen.. Johann Ernst (de thans overledene) had meer neiging tot het leeren van oen beroep en het uitoefenen van een band- werk. Hij begaf zich eerst naar Kassei, werd metse laar en steenbouwer enging toen naar Berlijn, alwaar zijn broeder, destijds candidaat en die er hem eene be trekking bezorgd had, woonde. Een jong, zeer be schaafd Berlijnsch meisje, Charlotte Semmler, dochter van den PruiBischen Regeeringsraad Semmlerleer de bij haren oom den candidaat Lutherdie er huis onderwijzer was, kennen en ontmoette hem dikwijls; de vurige vereering, die zij voor den Hervormer koesterde, boezemde haar de levendigste sympathie voor zijnen afstammeling in, en zjj gaf hem haar gevoel niet onduidelijk te kennen. Maar het hart van den jongen theologant was niet meer vrjj, en nu richtte zich het oog van het overspannen meisje op zijnen broeder. Ook hjj toch was een Luther en dit deed haar veel voorbijzien23 Januari 1830 werd zij met hem in den echt verbonden. Maar alras moest zij haar ondoordacht en romantisch huweiijksbesluit boeten. De dochter van den Prui- sischen Règeerings-Raad was'gewoon in een anderen kring te leven dan do metselaar en steenhouwer, en tusscben beider graad van beschaving was een te groot verschil dan dat een huwelijk als dit ge lukkig had kunnen zijn. Doch zij schikte zich op de edelste wijze in haar lot. Zij deed alles om zich naar den staat en stand baars ochtgenoots te voegen, en zelfs huishoudelijke diensten en werk zaamheden, baar gebeel onbekend, verrichtte zij en trachtte zij aan te leeren. Zij liet er hare lieve lingsuitspanning, de letterkunde, bare lievelings bezigheid, de lectuur, voor varenja, nmn verhaalt zelfs, dat zji soms bladen uit hare klassieke auteurs scheurde, om er het haardvuur rueé aan te maken, als zij, onhandige huishoudster, het had laten uit gaan. Aandoenlijk was het té zien, verklaai'de een ooggetuige na haren dood, hoe zij soms uren ver het ontbijt naar haren echtgenoot aan de steen groeven of op zijne afgelegen bouwwerken bracht, of hem tegen het middagetensuurtje van daar ging halen, en als .hij soms wat ruw en heftig was, verontschuldigde zij bem steeds en zei met een stillen, reinen glimlach: »Hij is immers een echte Luther 1" Bjj allen, die de liefderijke, zachtzinnige en hoogstbeminnenswaardige vrouw gekend hebben, leeft zij in gezegende herinnering voort. De dood maakte, nog op betrekkelijk jeugdigen leeftijd, een einde aan haar ongelukkig huwelijk; zij stierf 28 Februarij 1849. Uit dezen echt was een kin 1 ge sproten, dat echter reeds kort na de geboorte overleed. Den 12den Februari) 1850 trad Johann Ernst Luther op nienw. in den qcht, en -uit dit tweede huwelijk overleven bem nians drie kinde ren van bet zestal, dat hem geboren werd, namtf- lijk twee zonen en eene dochter. Hjj zeide op ge vorderden leeftijd zijn beroep vaarwel, woonde eerst te Salzungen, bekleedde er verscheidene eereposten en genoot er- algemeene achting en vertrouwen, om zijn braaf, degelijk karakter. Hij vestigde zich later in het dorp Allendorf. Hij nam er bet ambt van vrederechter waar, tot aan zijnen dood. Tot tekBt zijner lijkrede had hij zelf Psalm .126, vers 5 en 6, opgegeven." Rusland. Op den Odessa-spoorweg verbrandde dezer dagen oen wagon, dia met zeldzame dieren oener menagerie was beladen, doordien het stroo in dien

Nieuwe Goessche Courant | 1877 | | pagina 2