ge r der burgerij zitting in du mudzaal genomen, Te G uren begon hut offieiöel diner ten laad huize. „U. ,..„MJ_..l I IM*. .1:1L Al r\ j._ en ais wethouder eon werkdadig deel aan de be hartiging baret belangen genomen had. Als men dé geschiedenis der verloopen 25 jaren nagaat, geeft :Goes wel reden pui zich ovor die verbiadtenis te verblijden. Enkele gebeurtenissen uit dat tijdvak werden en worden den ingezetenen herinnerd door de schilden, die in de Laurens Pin ter van do Spiegelstraat oen deel der versiering uitmaken. Afschaffing der accijnsen, afschaffing der beurtveren, reorganisatie van het armwezen, stoom- booten en spoorwegen, enz. zijn gewichtig genoeg om te beseffen, dat men do zilveren bruiloft van mr. M. P. 131 aau been en de gem eon to Goes feest lijk mag herdenken. De burgerij hoeft zich dan ook niet onbetuigd gelaten. Reeds weken en dagen te voren zijn toe bereidselen gemaakt, en vooral in do laatste dagen was eeno onbeschrijfelijke bedrijvigheid in de straten op te merken. Eene wandeling door de stad op de dagen van gister en beden doet de vrachten dier bedrijvig heid kenijenipëen de menigte, die zich langs do straten ^pn' gïéinen bewoog, maakte oen ongekend genoegd^'in ;dèn aanblik van de versierde veste. Het feest.nam een aanvang door «ene eenvou dige handeling. Eenige jónge meisjes, dochtertjes van leden dor Sociëteit. Eensgezindheid" belegden de stoep van den burgemeester met mos en rozen, als een zinnebeeld van den wunsch dor burgerij, dat de baan van het. achtbaar hoofd over mos-en rozen moge zgn. Te half; elf uur arriveerde hut muziekgezelschap >de leerzuchtige broeders" van Zele, van welk gezelschap do burgemeester eerelid is, en dat. een werkzaam deel aan het feest kwam nemen. Aan hetstation ontvangen door do Goescbo harmonie werd het mot eeno «erewacht begeleid, door de L. P. van der Spiegel staat en do Manhuisstraat ge voerd naar du Concertzaal, waar uono hartelijke toespraak van don beerBuairig zijne leden verwelkomde en door den Sucrotaris Clemence Ide beantwoord werd. Ten éen uur zette zich van hét stadhuis een stoet in bewoging, bestaande uit vorschillende rij tuigen, waarin~de leden- van het feestcomité ge zeten waven, terwijl zich. in éon daarvan vier jonge duinetjes en het zoontje van den voorzitter bevon den, om dun jubilaris van huis af te halen. Hot was een gejubel en een gejuich zonder eind, toon de beminde burgemeester langs den Opril en du Markt naar hot Raadhuis werd gevoerd en vooral toon hij op do Markt door de Goescho Harmonie word begroet. Aan het Raadhuis word' bij ontvangen door" do Wethouders en vele 'ingezetenen, die zich voor de receptie hadden laten inschrijven. Die receptie was luisterrijk en afwisselend, beginnende .mot den ge meenteraad en het feestcomité, door wio bij monde van den oudsten wethouder don hoer Fransen van de Putte en den voorzitter don hoer Busing, har telijke wóórden tot den burgemeester gesproken werden, die door dezen op even hartelijke wijze werden beantwoord... Acht en deftig corporation werden achtereenvolgens toegelaten. Die allen te vermelden zon ons bestek te buiten gaan. Genoeg, dat wjj kunnen modedeelon, dat onderscheidene.van diecorporation den jubilaris geschenken aanboden, zoo alshet feostcomité eon gedenkpenning van kostbaar metaal, namens do burgerijocnigo gocoui- miteerdeii van ingezetenen een Biaaubeenfonds, otn do kosten van het middelbaar onderwijs voor on- vefmogenden te bestrijden; gedeputeerden van Ja- cöba van B'eijeren (gecostumeord) eeno oorkondo van dankbaarheid en namens do Goescho jongeling schap een zilveren lauwerkrans; commissie uit de Sociëteit «Eensgezindheid» hot oevediploma enz. onz. Gedurende die 'receptie groeide do volksmenigte in de straten on óp do Markt steeds aan, en met angstige blikken zag men naar de lucht, die tus- sebenbeido onheilspellende wolken vertoonde en zicb in regenbuien ontlastte. Zou do historische optocht doorgaim? was de vraag die wel duizendwerf her haald, en nu' eens bevestigend, 'dan weder ont kennend word beantwoord. Gelukkig klaarde de hemel op en wérkelijk genoot men het indruk wekkend schouwspel van de verschillende groepen van dien optocht, langs de straten to zien trokken. Wij we ton niét wat meer te bewonderen was, de schoont» costumes of do goedo houding der deel nemers. Eene beschrijving van dien optocht zal raón ons wol boBpuven. Zij, die hem gezien hebben, zullen beseffen, dat wij mét zoodanige beschrijving meer dere nom mors zouden vullen, on zjj, die hom niet gezién bobben, kunnen geen denkbeeld van 'den Btoot maken.- De'jubilaris was een rijtoer door do stad-gaan doen en liet meermalen don Btoot langs zich pas- seoren, terwijl hem overal luide toejuichingen ten doof vielen. Dit diner, door den heer M. G. ran deD Ende ge leverd, moet izeer. goed zijn'geweest, en dien hotelhou der ze-.-r tof éer verstrekt hebben. Aan kosten ontbrak bet nioihét was naaf men ons verzekert een kruisvuur van toespraken 'tot den achtbaren grijsaard, die zijn zilveren jubilé óp waardige wijze kroonden. De illuminatie aan vele huizen en in verschil lende wijken was zeer luistervol 'en tot laat. in den nacht was in de koffiehuizen en op de straten eene groote volksmenigte in vrolijke stemming bij een, zonder dat men ergens eenige buitensporig heid waarnam. Waarlijk men bad de buitenge-, wone politie (vier maréchaussees) niet noodig, tenzij deze dienen moest om den optocht te begeleiden,- waartoe zij dan ook alleen 'gediend heeft. Heden is het festival. De beschrijving daarvan geven w in een volgend nummer, terwijl wij la ter e'en terugblik op het feest zullen'geven. binnenlasmd. Gobs, 17 Sept. 1877. Vereenigde zitting der beide Kamers, op Zaterdag 15 Sopt; 1877, tot sluiting van het zittingsjaar. De minister van binnenlumlscbe zaken op de gebruikelijke wijze zich naar de vergadering der Staten-Generaal begeven hebbende en de zaal binnengeleid' zijnde, plaatst zich voor den troon en bondt de volgende toespraak: Mijne Heeuen.1 Aangenaam.' is mij 't vervallen van den plicht, om u bij 'teinde dezer vergadering den dank des Konings over te brengen voor uwe medewerking- tot het bevoideren van 's lands belangen. Omtrent verscheidene zaken, in de jongste troon rede aangeduid, word du gywonschte overeenstem ming verkregen. Op da vermindering ton vorigea jare van bot aantal gerechtshoven, volgde thans eene nieuwe indoeling dor arrondissementen en kan tons, enkele verbeteringen werden in de wetboeken gebracht, en eene wettelijke regeling der coöpera tieve vereenigingon kwam tót stand. Voor tijden van oorlog ou gevaar werden de wetten omtrent onteigening 01) inkwartiering herzien. Vele speci ale wetten strekken tot bevordering van nuttige openbare werken, ook van internationalen aard, en eene verbeterde overeenkomst wegens do exploitatie van 't meerendeel der Staatsspoorwegen mocht uwe goedkeuring verworven. Het weren van besmet! ing door schepen uit zee werd geregeld met intrekking eener verouderde wet. Het tarief van rechten op den in - en uitvoer word in dion milden zin herzien, die onzo handelswetge ving kenmerkt. In lt muntwezen voor Hederl-md en. IndiÖ zijn nuttige wijzigingen gebracht. Wij mogen verwach ten, dat do nieuwe wetten omtrent de militaire pensioenen en 't onderwijs aan de militaire academie tot verhooging van 's lands weerbaarheid' zullen bij dragen. Bij dit alles on een aantal zaken van beheer, door behandeld, bleef "nog veel in een toestand van voorbereiding voor uwen 'lateren wetgevendon ar beid. In.naam des Koning? sluit.ik deze vergade ring der Staten-GenoJunJ. Don minister van binnenlnndsche zaken wordt, na het uitspreken dezer sluitihgsrode, door de com missie uitgeleide gedaan, waarna de vereenigde zit-, door den Voorzitter wordt gesloten. 1- OP13KI2IG der vereenigde zitting der beide kamers der Staten-Generaal, op Maandag 17 Sopt. 1877, des namiddags ten 1 uur. door Z. M. DEN KONING. Per Telegraaf. Mr. baron T>e Vos van bleenwijk, Alie don voor- zitterstoei bekleedt, opent-, nadat dolleden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd^voov de verga deringen van do Twoodü Kamer, voreonigd hebben, tegen half óon uur de vergadering, en laat het Kon. besluit, houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer, gedurende het aanstaande zitting jaar der Staten-Generaal, door den griffier dier Kamer voorlezen. -3 De Voorzitter, aan wien dientengevolge, over eenkomstig bet Yoorscbriit van art.. 103 dor grond wet,bestuur dor vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie van achttien loden, die Z. M. den Koning, bij H. D. aankomst in het gebouw der 'Staten-Generaal ontvangen, on in-on uitgeleide doen zal. De Ministers, hoofden van ministoriüolo departe menten, do Kanselier der orden en do loden van don Ruud van State vervoegen zicli ton éon uur in de vergaderzaal. Z. M. de Koning heeft zich,, op do in liet pro gramma voor de opening van de vergadering om schreven wijze, naar het. gebouw der Staten-Gene raal begeven, en is, aldaar aangekomen in de ver gaderzaal, binnengeleid door de commissie, daartoe door dert» Voorzitter benoemd. Z. 'M. plaatst zich o.p don troon .en houdt do openingsrede, die wij hieronder verkort mededeelen Mijno Heeron,! Het verheugt Mij, (le Vertegenwoordigers van het Nederlandsche Volk weder vergaderd te zien. Do algemeeae deelneming in den rouw Mij en Mijn huis betoond bij'het overlijden der Koningin, bewees op nieuw hoé nauw Mijne onderdanen aan het Koninklijk huis verbonden zijn. De betrekkingen met de vreemde mogendheden laten niets te wenscben over.. Geen stoornis is - daarin teweeggebracht door den oorlog in hot Oosten. De Oogst dor veldvruchten en- de opbrengst der visscherijen zijn bevredigend. De Veestapel vereischt nog voorzorg. Dè handel is over het algemeen de''crisis nog niet te boven. Van het Noordzee Kanaal .wordt over het alge meen druk gebruik gemaakt alsmede van de ver beterde havenwerken van Harlingen. De voortzet ting van het Rotterdammer verkeer komen der scheepvaart ten goede. De toestand - der geldmiddelen is bevredigend. Verbeteringen, in het belasting'wezen, zullen U worden voorgedragen. De Koning waardeert d'è belangstelling in kunst en nijverheid bij onderscheidene ten toonstellingen hier te lande. De zee- en landmacht kwijten zich voortdurend met toewijding aan hare belangrijke plichten. De hoop bestaat dat nog enkole onderhoorighe- don van Afcsjin zicb zullen onderwerpen. De krijgs macht aldaar zal aaumorkelyk kunnen worden ver minderd. Overigens is de toestand in Indie vol doende. Voorstellen tot aanleg van werken tot ver meerdering der volkswelvaart op Java zullen inko men, ook vermeerdering van de arbeidskracht op- Suriname, alsmede een nader voorstel tot uitbrei ding van het getal kamerleden. Ik reken op uwe medewerking tot allo nuttige en noodige verbeteringen in vorschillende deelen der wetgeving te helpen tot stand' brengen. Moge op onze eendrachtige pogingen "tot bevor dering van 's -Lands welzijn Gods onmisbaren zegen ruston. Ik verklaar de vergadering dor Staten-Generaal geopend. Z. M. verlaat, na het uitspreken dezer troonre de, begeleid door dö commissie, do vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het Koninklijk paleis terug te begeven. Do Voorzitter sluit, nadat de leden der commis sie van in- en uitgeleide in do vergaderzaal zijn teruggekeerd, de vereenigde zitting. Het van wego don ontvanger der registratie en domeinen in hut openbaar voor afbraak verkochte kruitmagazijn te Deventer, bracht op f 150. Het kostte, toen het gebouwd werd pl. m. f 20,000.- Het te Amsterdam gehouden littorarisch cxa- iSen, is o. m.j met good gevolg afgelegd door den hoer Iz. J. Capponvan Goes. Do lotelingoii, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en tot nadere oproeping mot verlof zijn gezonden, zullen op Dinsdag den 2den October aanstaande, in werkelijken dienst worden ge steld, ten einde te worden gekleed en geoefend. In Aug. 1878 zai een examen plaats hebben voor do betrekking van Scheepsklerk. In April 0. k. zal worden opgegeven het aantal open te stellen plaat sen, alsmede den tijd, waarop de verzoeken otu toe lating moeten worden ingediend en wat daarbij is in acht. te nemen, terwijl belanghebbenden voor na dere bizonderhuden worden verwezen naar de St. Crt. 110. 215. f Het Vaderland meldt, dat het fraaie^"buiten verblijf van wijlen H. ,M. de Koningin, hot kleine Loo, bij testamentaire beschikking der Vorstin is toebedeeld aan Z. K. H. prins Alexander. Men schrijft ons uit Middelburg: Met graagte worden de verslagen als het ware verslonden die over bet, rechtsgeding van den hoer de Decker, voormalig lid dér firma Zeylen on Doc ker alhier, (die door de rechtbank to Rotterdam veroordeeld is tot een jaar celstraf en geldboete van f 1000, wegens poging tot oplichting) thans in hooger beroep bij het gerechtshof te 's Hage, worden openbaar gemaakt." Het is een lust om' te zien hoe de Middelburgers de» avonds zitten te wachten op do' dagbladen die hun omtrent deze zaak iets weten mode te doelen. Dit is dun ook niet te verwonderen. Immers do hoer Öe Decker, is de man, die Middelburg uitzijn doodslaap hoeft wak- kor geschud, en mot on vermoeiden ijver zi.ch or op toe legde óm handel oh schoepvaart als voorheen te doen. bloeien. Sedert zyuo arrest alio is alles 'wüder gaan lig gen. Do loskade is sinds maanden ledig. Geen enkel

Nieuwe Goessche Courant | 1877 | | pagina 2