onderscheids geploegd, tot eenige dagen gevangenis straf is veroordeeld. Z. Daybl. Met het oog op de voortdurende uitbreiding van het goederenverkeer op de Zeeuwscbe lijn, zal eerstdaags op het station Vlissingen (haven) een stoocnkraan geplaatst geworden. Den 20sten dezer a. s. zal op het zuidernet der Staatsspoorwegen en op den Rijnspoorweg een be langrijk troepenvervoer plaats hebben. Op dien dag zullen uit do garnizoenen in Zeeland, Bergon op Zoom en Breda pl. in. 5900 man naar Ede en Veenendaal vervoerd worden. Uit Niouwediop meldt men dd. 8 Aug. aan de Amst. Ct. Heden morgen werd op de roede van Texel een proef genomen niet een sparfcorpedo. Een klein stalen overdekt sloepje, met vier torpe- disten bemand, voerdo den torpedo naar een zeker, pnnt. Op eenmaal hoorde men van het haven hoofd een lievigen knal als van oen verwijderd kanonschot en te gelijk zag men oen grooto schui mende kolom water, met woedende kracht in do hoogte gedreven en was de zee in de nabijheid als verkeerde zij in een hevige branding. Ook de stalen sloep, Melker bemanning zicb onmiddellijk bij het loslaten van den eiectrischon stroom, die den torpedo langs den spar moot doen ontbranden, had weggedoken, werd hevig geslingerd. De tor pedo was slechts licht geladen Dit grootsohe maar vreeselpko'icliouwspel, word door den vice-adtni- raal directeur en kommandant dor marine en door zeer veel officieren, in stoombarkassen gezeten, bijgewoond. In Rotterdam is men nu ook bezig een tratn- waydienst tot stand te brengen. Het verslag der zesde algemeone vergadering van de algemeene Noderlandscho Vrouweuvereeni- ging Tessolschade, op 17 Mei te Rotterdam gehou den, is dezer dagen verschenen. Do vereeniging neemt in ledental too. Het be draagt thans, nadat er in het vorig jaar 120 bij kwamen, 1952. Er zijn 17 afdeelingen; de tal rijkste is Amsterdam met 345 leden en 250 werk sters; dan volgt de Haag met 188 leden en 70 werkstursDordrecht met 185 leden on 22 werk sters; Rotterdam met 160 leden on 46 werksters; Leiden met 157 leden en 24 werksters; Middelburg mot 100 leden en 20 werksters. In de overige afdeelingon blijft bot ledental nog onder 100. Er zijn voorts zeven correspondentsschappen, waarvan Goes en Oostorbeek-Appeldoorn de meeste leden tellen (50). Iahet geheel is (voor zoover de op gaven reiken) aan zuiver -werkloon uitbetaald f 16797,07. Dr. A. W. do Klorck zegt in hot ïlbl. dat het beste middel om den colorado-kever te doen kennen, zou zijn eenige duizenden lijken van. die insecten te ontbieden, en die op de vscholen tor beschouwing to geven. Hij waarschuwt ook tegen het gevaar, dat ons dreigt, doordien zich groote massa's sprinkhanen aan do oostkust van de Ver.- Staten van N. Amerika, in Nieuw-Jersey en Nieuw- York beginnen te vertoonen. Het gevaar, dat dit insect (vooral door grof nieuw tnandewerk) naar Europa wordt overgebracht, is zeer groot. Het wijfje legt namelijk da-smeren (gewoonlijk logt zij er in het geheel ongeveer 500) in den doorboorden bast van wilgen-en andore takken, en eerst.na 6 weken komen ze uit. In de Pr. Gron. Ct maakt de heer M. van Dijk de volgende ergerlijke, en 't moet erkend wor den, ongeloofelijke zaak bekendOp mijn kind is op de bewaarschool in.de Sophiastraat (Sophiahuis) een straf toegepast, waarvan- do wedergade-schaars te vinden zal zijn. Het kind, .fat bet ongeluk had zich te bevuilen, word door de onderwrjzeros gedwongen zpn -eigen drek op te eten, terwijl het aangezicht op den koop toe er mee word ingewre ven en, alsof dit schandaal nog niet groot genoeg was, word hot xn.een.hok gesmeten, zoodat het door den val den grooton teen van den rechtervoet brak." -Niet alleen de Schr., maar ook do Red. dor Pr. GronCt. dringt zeer to recht op een streng on derzoek aan. Bij 't schijfschieten der huzaren op de Gel- dersche heide te Breda, is Zaterdagochtend oeu briga dier, die te vroeg uit den waarnemingspost te voor schijn kwam, door een karabijnkogol in den buik getroffen. De ongelukkige is reeds aan de gevol- gén overleden. Wanneer zal men eindelijk gebruik maken van de middelen, die aangeraden worden zulke ongelukken te voorkomen? Of mug dit niet, ómdat bizondere personen de daartoe noodige stel sels van -waarneming uitdachten? U. D. In de Harz ontstond gedurende een schiet wedstrijd een zwaar onweder. Een bliksemstraal doodde vier. der aanwezigen,-waaronder' tweeling broeders. Alles hadden beide broeders te zamen doorleefd: gelijk geboren, haddon zij tegelijk hun belijdeuis gedaan, waren bij denzelfden meester in de leer geweest, hebben iu één compagnie hun dienstplicht vervuld, en den oorlog togen Frankrijk medegemaakt en nu op hun 35 geboortedag wer den zij beiden door één bliksemstraal gedood. Verschillende pogingen zijn of worden aan gewend om de- gewone keibestrating door een plaveisel van ander materieel te vervangen; bout en asphalt verwierven in den laatsten tijd de meeste aandacht. Thans wordt uit Duitschland molding gemaakt van oen, naar men zegt, welgeslaagde po ging om gegoten ijzer te gebruiken. Verschillende voordooien worden daarvan opgegeven. Indien dit nieuwe middel van bestrating in 't gebruik wezen lijk voldoet, zal men er wel meer van hooren. Voor ongeveer vijf weken zijn door den jager van Middachten A. van Dijk aan de Steeg p. m. 80 patrijseieron, waarvan de nesten door de maaiers verstoord waren, onder kippen te broeden gelegd. Van die eieren zijn 58 pptryzen (kuikens) uitgekomen, die eerstdaags zullen worden gebruikt tot bevolking van het jachtveld. Een gehuwd persoon te Arnhem, vader van vier kinderen, is door bet overmatig gebruik van sterken drank, plotseling dood gebleven. Dat men te Kampen een kikvorsch voor een ©ölorado-kever aanziet, is bijna ongelooflijk, maar toch zeer verklaarbaar, wanneer men in aanmerking neemt, dat er in 't noorden van ons vaderland nog dommer mens'chen worden aangetroffen. Een boeren knecht, nabjj Dokkuin, vond nl. aan 't strand dor Noordzee een diertje, dat z. i. ook wel een Colo rado-kever zijn kon. Bij nader onderzoek bloek het een... garnaaltje te zijn. —4 In Engeland zijn sedert eenige tijd sigaren in den handel gebracht en eerstdaags zullen ze, naar men zegt, ook te Amsterdam in den handel komen, welke men niet behoeft .aan te steken, als men rookon wil. Men behoeft ze slechts even te strijken over onverschillig welk voorwerp. Aan het onderste der sigaar is oen klein onzichtbaar hulsel aangebracht, dat bij het aanstrijken ontbrandt. In Oost-Friesland deed zich onlangs een zon derling natuurverschijnsel voor. 's Morgens tusschon 6 en 7 uur ontstond, -bij tamelijk hevigen wind, een tropische hitte. De wind, die deze ongewone warmte bracht, kwam uit het westen en trok al- zoo in- oostelijke richting landwaarts, 't Was of men eensklaps voor oen gloeiende kachel werd ge plaatst. De thermometer steeg plotseling van 21 op 30 gr. Réaum., om even snel weder te dalen; een stormachtige wind volgde op het zonderling verschijnsel. Ook in een paar plaatsen van ons land is dergelijk verschijnsel opgemerkt. Te Haarlem ie een paard wegens besmette- lijken kwaden droes in beslag genomen om te wor den afgemaakt. Als een moevalletjo, dat niet dagelijks voor komt, deelt de Z. Ct. mede, dat zeker landbouwer dezer dagen nabij zijne woning in Varseveld bij het maaien der rogge een half dozijn kippennesten vond; in één dezer nesten lagen vijf en dertigen in een ander vijf en zestig eieren. To Ede én in den omtrek hebben zich veel vuldige. gevallen voorgedaan van bet vuur onder de varkens. De waarde van kippenmest komt nagenoeg met die van Peru-guano overeen, behalve dat hij meer water bevat. Kippenmest geoft bij alle veld gewassen voortreffelijke resultaten. Men moet niet verzuimen om in- den hoenderstal gips, of als men daarvan niet beeft, droge aarde te strooien. EoJé kip levert, naar men rekent, ongeveer 10 kilogr. mest gedurende een jaar in den stal. Hét is daarom, reeds voor land- en tuinman de moeite waard, dezen mest de noodige aandacht te schenken. Met den mest van 80 kippen kan men een hectare land bemesten. Landb.-Ct Uit Aalsmeer beeft dit jaar eeno verzending plaats gehad van ongeveer 50 duizend- bakken aardbeziën, elke bak 20 potten inhoudende, welke gemiddeld 6 cent per pot hebben opgebracht. Deze opbrengst, welke aanmerkelijk meer was dan het vorige jaar, heeft alzoo circa f 60,000 bedragen. Voor den noodlottigeu brand te Almkerk c. a., op 30 Jnni 11., is, volgens de laatste opgaaf, aan gi f te n ontvangen f5121,825. Voor bot Java-comité is uit Sluis gecontribu eerd f 15,—. - Het Mail-Overzicht van het D. Ilbl. bevat bet volgende Aangaande Atsjin -deelde de Jav. Ct. van jl. Dinsdag mede, dat Tongkoe panglima Tjoet van Nóë te Kotta Radja was aangekomen om zijne onderworping aan te,bicdon, én dat hij den 19 Juni beëedigd was. Op het oorlogsterren viel niets meldenswaardigs- voor. De Atsjinees Nja Moeda, die de aanvoerder schijnt geweest te zijn bij den aanval op de on- j derneming der Noderlandscho Handelmaatschappij i to Deli, is door den radja van Ed: ter dood ver oordeeld, welk vonnis door middel van ophanging den 8 Juni in tegenwoordigheid van genoemden radja is voltrokken. De drie overige schuldigen zijn veroordeeld elk tot vijftien jaren dwangar beid buiten den betting. In bet laatste mailoverzicht van do Locomotiej wordt medegedeeld, dat de Gouverneur-Generaal bij het opperbestuur in do sterkste bewoordingen heett aangedrongen op de verplaatsing der troepen in deze gewesten van strandplaatsen naar het bin nenland op grond der sedert tal van jaren officieel geconstateerde grootere sterfte op de strandplaatsen, die voor Europeanen het drievoud en voor Afri kanen het twintigvoud bediaagt van de sterfte in de binnenlanden. Het Algem. üagbl. van N. I. bevat bet vol gende Uit Atsjin in deze laatste dagen geen be langrijk nieuws. De gezondheidstoestand heet ver beterend, doch het 'cijfer van over do 1000 man in 't hospitaal komt ons nog steeds zeer hoog voor. Eenige dagen geleden ontmoette men in een blad uit den Oosthoek de tijding van den kort ophanden zijnden bouw van een bamboe-kazerne voor 900 man te Malang, waar vóór bet einde des jaars een deel van het Atsjingarnizoen zou intrekkentor zelfder tijd deed de Locomotief mededeeling van een brief Yan den Gouv.-Gen. aan den minister, waarin op algemeene verplaatsing der garnizoenen van de kust naar de hoogere streken werd aange drongen, een punt, reeds lang 'in verschillende publication als hoogst wenschelijk aangeroerd. Te Batavia is onder de inlanders op dit oogen- blik de gezondheidstoestand slecht, in zooverre choleragevallen vrij talrijk en pokken ook niet zeld zaam zijn. 't Zal te bezien staan, of op den duur do distributie van 't artesisch water door de stad, dat in bewerking is en waaromtrent dezer dagen de JavascKe Ct. weder een verslag bracht, do ziekten der inlanders, die tot nog toe het water uit de rivieren, dikwijls beter slooten of 'achtergrachtjes te noemen, voor alle doeleinden gebrnikeD, zal ver minderen. "Wolfaartsdyk, 11 Aug. Bij den terugkeer van do Middelbu'rgsche kermis op Zaterdag den 4den de zer, is gebleken, dat er eene hoogst schandelijke mis handeling heeft plaats gegrepen, door een boerenzoon uit '8 Heer Arendskorke, op do 21 jarige dochter vau een landbouwer uit deze gemeente. Tengevolge, van de aanstonds ingestelde onderzoekingen van de veld wachters der beide gemeenten, aldra tot bekendte- niR gekomen, is bij ji. Donderdag in arrest genomen en gevankelijk naar Middelburg getransporteerd. YereekQ^ll Aug. Het nieuwe telegraafkantoor dat langzamerhand zijn voltooiing nadert en mis schien met jfrimo September in gebruik zal ge steld wordyü, is in Oud-Hollandschen stijl gebotiwd. 1 en valt over het algemeen niet in den smaak. Kerk- en Schoolnieuws. Ned; Herv. Kerk. In plaats van de gewone bij bel lezing van ds. Van Schelven, Dinsdag avond te 8 uren, zal de hoer Mar- rnclslein van Utrecht, aldaar spreken, in het belang van den nederlandscuen militairen bond, waar over Generaal von Wrangel auf Lindenberg op het laatste Zuider-Zendingsfeest gesproken heeft. Alle ouders die kinderen hebben in Alilit. dienst, benevens allen die belangstellen in de bevordering van Godsdienst en zedelijkheid onder ons krijgsvolk, worden dringend uitgenoodigd, die samenkomst bij te wonen. Ds. J. K. L. Th. Kochpredikant te Scherpenisso, heeft voor het beroep naar "Roozenburg bedankt. Ds. Rijnders, pred. te Middelburg, komt voor op het zestal naar Delft. Cbr. Geref. Kerk. a Te Serooskerke in Walcheren is beroepen ds A. Brouwer, pred. te Monster, en'te Ter Neuzen ds. P. Diermansepred. te Nieuw Vennep. De cand. J. J. Impeta, van Medenblik, heeft voor Colijnsplaat en nog 4 andere beroepen bedankt, doch dat van 's Gravendeel aangenomen. Na gehouden vergelijkend oxamen voor de vacante hoofd-onderwijzers betrekking te Pauluspolder, gem. Stoppeldijk, door den ..beer Schoolopziener, geadsis- teerd door den heer A. F. Marlet van Hontenisse, met 3 sollicitanten, welke aldus op de nominatie ge- plaatst zijn: J. L. Weber, P. H. KeizerenA.de Volder, hulponderwijzers te Schiedam, Arnhom en Hoogland bij Amersfoort, is daaruit no. 2 benoemd geworden. - INHOUD van CERES No. 23. LANDBOUW en -VEETEELT: Hot voederen en inkuilen van

Nieuwe Goessche Courant | 1877 | | pagina 2