NIEUWE GOESSCHE COURANT. Nieuwsblad voor Tholen, Zuid- en Noord-Beveland. No. 62. Dinsdag 14 Augustus 1877. Twaalfde Jaargang. as i l Jtownd. v - Wouw Berg. op Z. Woensdr 1 Rilland.... 1 Krabbend. I Kjuiningeu •Vlalce Biezelinge.. JGoes8,15 1'sH.ArendB 8,23 /Arnoznuid. 8,89 I Hiddelb.;!;^ VliBS stad e, bav. 9,— 11,55 3,107,— 9,10 12,6 3,22 9,22 12,20 3,37 7,17 9,81 12,30 9,45 12.46 9,51 12,58 10,4 10,9 10,20 1,22 4.30 10,80 10,38 10.55 11,1 11,6 11,15 1,5 4,15 1,11 1,33 4,427,57 9,45 10,16 1,41 10,24 1,58 10,41 2,4 3,30 5,118,1810.10 10.47* 2,7 8,405,15 8,2210,15 10,52 1,15 10.25 11, yü8s. Middelb. I bav. stad 6,— 6.9 7,33 •v 6,12 7.34 Ariiemuid. 'sll.Arends o,.-o Goes6.47 Biezclinee. 7, •VI»ke7.8 Kruininzen 7,14 Krabbend.7.25 •Rilland7.32 W-rnsdr.. 7,47 Berg. 8,2 'Aan deie halten wordt alléén gestopt, wanneer W «.uw8,14 9,20 12,45 3,— 9,28 12,53 3,10 9,30 12,57 1,4 1,19 9,52 1,29 1,40 1,47 1,57 2,7 - x 2,13 10,35 2.40 2,52 3,1 6,80 5,89 5,42 5,50 6,6 6,18 6,31 6,39 6,45 6,56 7,3 7,24 4,25 7,41 4,89 7,54 4,50 8, 6,25 8,30 daar reizigers worden opgenomen of uiteelaten. Roosi'Jid.A 8,25 8,45 10,50 Dexo Courant mscfcijnt, uitgezonderd op Christelijke feestdagen, des Maan dug t en Donder dug» avond*. prijs "p kwartr.nl 0 85. fr. p. post/T,Afzonderlijke Nommers 6 ct. Prjjeder Adrertentien 10 ct. per regel, groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Geboorte-, huwelijks «u doodberichten van 15 regel» 50 cent. Alle Stukken de redactie betreffende, gclievpmen minstens één dag vóór de uitgave franco toe te -■ den ritgeyer A.C. DE JOKQE BJt. te Goes. GEMEENTE-BESTUUR Insduijrag ran leerlingen voor iet Middelbaar Oadërvijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran GOES, herin aeree de belanghebbenden, dat door de Com missis van' toezicht op de inrichtingen voor Middelbaar ouder wijs, op Donderdag den 16 Augustus a. b.-, des middags van 12 tot 1 uur, in het gebouw der Hoogere Burger school voor jongens eene zitting zal gehouden worden tot het inschreven van leerlingen voor al de hier bestaan de inrichti ogen van Middelbaar onderwgs. Van de leerlingen moet met juistheid de dagteeke- ning en plaats van geboorte, alsmede de namen en voor namen worden opgegeven en voorts overgelegd een be- wys, dat zy met goed .gevolg gevaccineerd -zgno/ de kinderziekte gehad hebben. Goes, den 11 Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. 8LAAUBEEN. De Secretaris; HARTMAN. Aanneming van Schoolleerlicgea. BURGEMEESTER en WETHOUDERS GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de plaat selijke schoolcommissie op WOENSDAG den 22 Au gustus a. s., des middags'te 12 uren, in een der zalen van hetraadhuis een zitting zal houden tot het in schrijven van leerlingen voor al de scholen van lager onderwgs en de bewaarschool. De'belanghebbenden worden hierbg opmerkzaam ge maakt, dat na deze zitting geeno gelegenheid meer zal bestaan voor aangifte van leerlingen dan met 1 Maart 1878. Goes, den 11 Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BINNENLAND^ Goes 13 Aug. 1877. De liberale pers kan toch soms aardige gevolgtrek kingen maken. Niet alleen dat hot haar voorkomt, nu de stembus beeft gesproken, het de plicht van het tegenwoordig ministerie is baar ontslag te nemen, ze gaat nog verder. De minister Heemskerk is, zoo* als men weet, op het oogenblik in het buitenland. Direct na zijn vertrek werd de vraag floor de liberale" pers gesteld: »waar staat dit onverwachte vertrek mede in verband, kan het soms uit een politiek oog merk zijn? En deze vraag werd nog meer versterkt door de omstandigheid, dat de heer Kappeyne, die elk jaar gewoon is een reisje te maken, zich thank in den Haag bevindt. - De heer Heemskerk, zoo hoorde men reeds zeggen, gaat nooit voor zijn pleizier des zomers reizen, dus de reis moet bepaald in .verband staan met een ministeriele crisis. Onzin, zwartmakerij. De heer Heemskerk deed goed, door zich voor eeniga dagen van hek Haagsche gekwaak te onttrekken. Het moet zijn om op het laatst razend te worden, van al dat liberale" ge scherm. Maar onwillekeurig kunnen wij de vraag niet be dwingen; Waarom blijft de heer Kappeyne t'huis?» Om voorloopig maar een lijstje op te maken van een nieuw liberaal" kabinet? We zijn de plank zoo ver niet mis. De tijd zal het leeren. Doch eer de portefeuilles verdeeld worden onder de >liberale"menigte, mag men zich eerst wel met kracht afvragen voor hoelang zullen wij die aanvaarden. Bereid is men altijd om een ministeriëele zetel te be klimmen, maar de tact om dien geen oneer aan te doen, ontbreekt nog al eens dikwyls. Men beklimt dia niet om zich ten aanzien van- een bepaalde partij eenB verdienstelijk te maken, maar om het volk naar waarde te regeeren en te Jeiden. Daarom 'libera len" opgepast, verzint eer gij begint, zegt terecht het spreekwoord. Het Dagblad van Z. H. gaf dozer dagen eene nette beschrijving omtrent de totstandkoming der beide Hollandsche waterwegen. De wijze waarop de verbeterde waterweg van Amsterdam naar zee tot Btand kwam, verwerft veel meer éympathie bij het blad dan do wgze waarop de Rotterdamsche water weg is ondernomen. Te Amsterdam heeft de gemeen te tot verkrijging er van aanzienlijke sommen be schikbaar gesteld, maar ook de ingezetenen indivi dueel hebben er belangrijke bijdragen toe geleverd. De RotterdamBche waterweg daarentegen is onder nomen voor rekening van de schatkist. »Nadeze vergelijking komt het blad ook heer op de droogdok- exploitatiën in beide steden, en zegt daarover: >Nn de beide werken hunne voltooiing'naderen, en de be hoefte "aan een droogdok zich doet gevoelen, wordt te Amsterdam het plan daartoe door het particulier ini tiatief ontworpen en het daarvoor bonoodigd kapitaal in weinige dagen door partieufieron bijeengebracht To Botterdam wil men zich ook wel wagen aan het tot stand brengen van die inrichting, maar men vraagt er 4ipCt. goarantie voor rente en aflossing ait de gemeentekas." Wij vereenigen ons ten volle met bovenstaande be schouwing. Rotterdam bouwt te veel op baar groot heid doch boe kan bet anders, Ue 'liberale" theoriën zijn bij de bewoners- tot in merg en been doorgedron gen. Jaloesie speelt een eerste hoofdrol te Rotter dam; terwijl het er met den particulieren, (men ver sta ons wel,) met particuliere ondernemingsgeest vrij min gesteld is. Men hoorkd^riook niet dikwijls dat te Rotterdam eene onderneming is op touw gezet en kel door particuliere hulp gesteund; öf de gemeen te öf de schatkist moet in de bres springen. En, zooals wij zoo oven zeiden, jalousie spoelt daarbij nog .de hoofdrol. Niet alleen haat Rotterdam den particu lieren ondernemingsgeest, die te Amsterdam onder de handeldrijvenden heerscht: neen, onze eigene Zeeuw- sche werken ondervinden ook van do zijde der Rot terdammers grooten tegenstand. Wij achten ons thans niet geroepen om daar eene ontcijfering van te gevenieder Vlissinger en Mid delburger weet dit bot best voor zich. VMen deelt ons mede, dat Z. M. de Koning, typïzendeonder den naam van den graaf van Buren, "den 14 dezer nit Parijs naar 's Hage zal terug- keeren. Met een exfcratrein zal Z. M, des ochtends ten 74 ure, ongeveer te Zevenbergen aankomen en van daar naar 's Hage doorreizen. Z: M. wordt ten 10 ure te 's Hago verwacht. C Z. K. H. de Prins van Oranje bevindt zich" weder lijdelijk te Parijs. Öok Z. M. de Koning zal, naar men wil, zich voor geruimen tijd te Pa rijs vestigen, waarheen vel.» kunstschatten van het lustslot het Loo worden overgebracht. Door wijlen H. M. de Koningin is ook een legaat aan het gesticht voor minierjarige idioten, waarvan zij beschermvrouwe was, vermaakt. Den 1 Sept. a. s. zal o, m. voor den 3e cur sus aan de Kon. Mil. Akademie als kadet worden geplaatst, voor de genie in O. I: L. G. Krol v. d. Hoek, te Goes. De Staats-Courant geeft het volgend verslag van de verwachtingen van den oogst in do pro vincie Zeeland voor 1877. De tarwe, meestal dun van stand en kort van stengel, zal hoogstens een middelmatig beschot op leveren. In sommige streken wordt legering waar genomen; de rogge is beter ontwikkeld en laaf eene ruime opbrengst verwachten; van de wintór- gerst kan slechts een zeer matige graanopbrengst met weinig Btroo worden verwacht; de stand van zomerger8t en haver schijnt mede slechts eene matige opbrengst te voorspellen;' de- paarde- of zwarte boonen staan vrij algemeen gunstig. In dien het aan deze vrucht eigen insect niet ver schijnt, zal de opbrengst ruim kunnen zijnbruin© en witte boonen staan voordeelig. Van de uitkomst kan over het geheel nog geene raming worden !aange- geven, daar het gewas door late zaaiing achterlijk is; van de erwten verwacht men een middelmatig beschot, met groote verschillen, naar gelang van meer of minder vroeg afsterven en het al of niet verschijnen der bladluis; de opbrengst van bet koolzaad zal voor eon gedeelte vrij hoog, over het geheel middelmatig zijn; het vlas levert over het géEeel een slecht gewas, in enkele streken worden intu8scben ook zeer voordeelige ontwikkelde stukken aangetroffen; meekrap werd zeer weinig aangeplant de twee- en driejarige staan welig; kanariezsmd schijnt minder algemeen te zgn dan het vorige jaar. Hoewel eenigszins achterlijk even als de meeste zomervruchten, laat dit gewas een mid delmatige opbrengst verwachten, de aardappelteelt ondervond veel nadeel van rotting kort na' het pooten, doch het gewas heeft zich goed hêrsteld, zoodat de tot dusverre gerooide soorten eene ruime opbrengst van goede hoedanigheid opleveren; do mangelwortels, suiker- en paardepenen staan zeer gunstig en zullen bij verdere voordeelige ontwik keling een hoog beschot gevenklaver, lucerne enz. waren aanvankelijk niet zwaar, later verkreeg men echter een ruime snede en veel booi; de wei landen waren, met enkele' uitzonderingen door te lage ligging bizonder goed bezet en de gemaaide oppervlakte heeft bijna bet dubbele van een gewo nen oogst uitmuntend van hoedanigheid opgeleverd. De N. R. Ct. verneemt, dat bet regeerings- autwoord op bet voorloopig verslag over de wet. op het lager onderwgs thans op de landsdrukkerij is, en alzoo zeer spoedig openbaar zal worden ge maakt. De kamer van koophandel te Breda heeft by den minister van financiën verzocht, spoedig de bronzen, pasmunt in omloop te brengen. Zij doet in haar verzoekschrift uitkomen, hoeveel zorg en moeite het heeft gekost, óm de Belgische koperen munt te verdrijven en vreest, dat, wanneer de rogeering nóg langer draalt, eene voldoende hoe veelheid bronzen pasmunt in omloop te brengen, do pogingen, die nu nog tegen den dreigenden invoer van de Belgische 2-centimestukken worden aangewend, weldra vruchteloos zullen blijken en yooral de grensgemeenten die munt weder in be- 'taling zullen aannemen. Door de te Middelburg gevestigde afdeeling van het 'Roode Kruis", wordt de liefdadigheid in geroepen, van. ieder, die eenig medelijden heeft met het aantal gekwetsten, in den oorlog van Rusland tegen Turkije. Bet aantal gekwetsten moet op on rustbarende wgze zijn tóegenomen en hulp van bui ten is op nieuw noodzakelijk. Wy vertrouwen in deze ook op de van ouds bekende liefdadigheid van onze Zuid-Bevelanders. t De onlangs te Middelburg gevestigde afdeeling der Vereeniging Eigen hulp", schijnt niet zoo veel sympathie te verwekken 'als wel op andere plaatsen. Althans hebben naar men vernoemt eenige pas toe- getredene leden bedankt voor hun lidmaatschap. Vrijdag werd te Middelburg een zwaar Misda diger (1) naar de gevangenis geleid, ten einde zich al vroeg met het leven aldaar gemeenzaam te maken. Die misdadiger was.... een jongen van acht jaar, dio door de rechtbank wegens diefstal, met oordeel jles

Nieuwe Goessche Courant | 1877 | | pagina 1