tnen, st^vgredraktin een pannetje, op bet vuur ge- zot en zobpfcg gzofrgv oldie omgeroerd tot deb de olie Hfschdplt, dfó'dan ^fg^gotail'tÈn tot'gebÉruik be waard |r<$Clf. Bij de te Haarlem gehouden trekking der 9de jaarlijksche verloting van paarden, rjj tuigen enz., ter aanmoediging van de Haarlera3cbe zomorpaarden- markt., georganiseerd door de Hollandsche maat schappij van Landbouw, (afd. Haarlem en omstre ken,) zijn de hoofdprijzen, bestaande iri traaie rij tuigen, met twee on een paard bespannen, een aan tal zadel-, tuig-, wagen en werkpaarden, en voorts tuigen, zadels enz., gevallen op de nos.17540,19583, 9597, 2314 1755, 2136, 5637, 18431, 18884, 2718, 5397,22103,24843,1195, 3361, 23631, 18694. f Zaidelyk gedeelte van Zuid-Bevelaud. Het zaaddorechen is geëindigdbet beschot, valt zeer tégen, slechts een enkel stuk levert een besohot van 20 mud per Hectare. De ziekte vertoont zich als vorige jaren in de aardappelen, bg sommige is de knol zelf aangetast. In deze streek worden een massa vette varkens opgekocht en heen gezonden. De prijzen zijn niet boog-. Middelburg. Het fanfaren muziekgezelschap van Kruisingen, onder directie van don heer Baarens, gaf gister, middag een matinee musicale in den tuin op het Moordhol werk. Het talrijk publiek, dat zich in en om den tuin bevond gaf door -zijn applaus blgken van sympathie met dit muziekgezelschap. K«»rk- «>n •*>*ii<>i>liiieu-ws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Vreeswijk door Ds. K. W. Vet- hake, te Wilbelminadorp. Baarland, 27 Juli. Beroepen bij de Nederd. Hervormde gemeente ds. Hoge, pred. te Zuidzande. Benoemingen en Besluiten. Is b.paald, dat mr. B. Ortambtenaar van het openbaar ministerie bij de Kantongerechten in bet arrondissement Middelburg, ter standplaats Terneu- Zen, voortaan tot standplaats zal hebben de gemeen te Middelburg. Afloop Verkoopingon. Vrijdag 27 Juli'11. zijn te Kapelle, ten verzoeke rau M. Schipper en'ten overstaan vai den notaris L. A. Paardekooper Overman, verkocht ongeveer 20 hectaren yruchten te velde tot de navolgende prijzen 10 perceslen Tarwe van f 63 tot f 151 per 39,24 ceut. 4 Rogge 100 136 4 Haver 60 100 2 a Erwten w 50 82 1 do. Schok. 121 r 2 Paardeb. 108 126 3 Platteb. 113 123 1 Winters;. ,47 1 tt Ajuin t 94 per 22,89, den hoop. Gemeenteraad van Goes. De Gemeenteraad hield heden middag eene open bare vergadering, die door 10 leden en den Secre taris werd bijgewoond, de heeron dr. Callenjels, mr. van Hoek en Del Baere bleven afwezig. Na goedkeuring der Notulen werd medegedeeld, dat tot omroeper is benoemd Hubertus Batus; dat eenige wijzigingen in de voorschriften betreffende de brandweer zullen worden gqbracht en dat zijn Ontvangen de yerslagen van de gemeente Leeuwar den, van de provincie Zeeland en van den Land bouw in Nederland. Voorts werden gelezen de goedkeuring van Ged. Staten op. de overeenkomst met de armbesturen voor het gebruik van bot manbuis en de at koop van jaebtrecht door J. Pijke Jz.; een adres van de vereeniging >Helpu zeiven" om afstand van grond aan den wal tnsschen den Brouwersgang en het Ravelijn »de Grenadier" waaromtrent Borg. en Weth. advies zullen uitbrengen, en voorstellen van Burg. en Weth. om aan de klokluiders eene gra tificatie te geven van ƒ30 voor het luiden der klok bij den dood der Koningin en om de ver schuldigde pacht van P. Wossel oninbaar te ver klaren, daar zijn borg C. Wessel onvermogend is. Op uiinoodiging van Ged. Staten wordt de huur overeenkomst mot bet rijk voor de localén van het kantongerecht veranderd in eeruT"vergunning tot gebrudr tegen vergoeding, daar zij anders geene goedkeuring kunnen verleenen. De geloofsbrieven van de herkozen of nieuwe leden van den raad dhrn. B. M. den Boer, W. F. Basing, Jhr. M. J. de Marees van Swinderen, J. A. Bevier de Fonw, Jhr. L. C. van der Feltz.en G. van der' Hoek worden onderzocht door eene commissie, bestaande uit dé beeren mr; de Witt Hamer, van Asperen Vervenne en Quist, en over eenkomstig hun voorstel goedgekeurd en tot toe lating besloten. De rekening der ontvangsten en uitgaven over 1876 wordt door Burg. en Wetb. overgelegd en gesteld in handen der financiöele commissie met bepaling dat zij ter visie van een ieder op de Se cretarie zal liggen. j De vergadering is daarna gesloten. - r I Uittreksel Provinciaal Verslag. L! Tllarïa is verschenen het verslag 'van den toestand der provincie Zeeland, door Gedeputeerde Staten uitgebracht aan de Provinciale Staten in de zomer vergadering van 1877. We stippen daaruit het volgende aan: De bevolking der .provincie bestond op 31 De cember 1875 uit 185,628 personen. De verdeeling der provincie in hoofd- en onder kiesdistricten voor "de verkiezing van leden der Provinciale Staten onderging geen verandering. Het getal kiesbevoegde ingezetenen bleef in de hoofd kiesdistricten Goes en Sluis gelijks In 1880 zullen in eerstgenoemd kiesdistrict af treden de hh. jhr. mr. C. van Citters, mr. B. V. van der Bilt, J. A. A. Fransen van de Potte en J. M. Kakebeeke. Het oud archief werd o. a. vermeerderd met het archief der heerlijkheid 's Heer Arendskerke c. a.. zijnde eene uitgebreide verzameling van regis ters, kaarten en andere bescheiden, en met bet archief der voor 1838 te Middelburg gezeteld heb- 'bfcfldd "rechtscolléges. Hét archief'bevindt zich in voldoenden staat. De uitbreiding van het nieuw archief en de 62 jaren van zijn bestaan beeft gebrek aan plaats ruimte doen ontstaan, waarin moest worden voorzien. Onder de opgave van do in 1876 afgekondigde plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, behoort ook do Wijziging der verordening op het bouwen, gebruikon en sloopen van bizondere eigendommen te Goes." In de gemeente 's Heerenhoek, de eenige waar met bet einde van 1875 niet was voldaan aan art. 13 der wet van 10 April 1869 (Staatsblad no. 65), werd eene algemoene begraafplaats in 1876 aan gelegd en in gebruik gesteld, nadat daarop het bij art. 12 der wet van 4 Dec. 1872 (Staatsblad no. 134) bedoeld lijkenhuisje was gostiebt. De gemeente-bibliotheek ontving o. a. ran den heer gemeente-secretaris van Goes de door hem uitgegeven Klapper. Aan pokken zijn in de pro vincie 8 personen ovorfedon, tegen 3 in bet vorige jaar. In 17 gemeenteD, waaronder ook Goes, is Rood vonk waargenomen; in het algemeen was het karakter van die gevallen bizondor goedaardig en slechts 3 lijders zijn in 1876 aan roodvonk over leden. In niet ininder dan 39 gemeenten, waaronder ook Goes, kwamen mazelen voor. Ook kwam te Goes één geval van typhus en te C-olijnsplaat een geval van. febris typhoïdea voor. Uit de gemeente Yerseko kwamen vele klachten over den aanleg en het stolsel waarnaar fmcale en andere onreine stoffen of menage-vuil worden aan gevoerd, terwijl het gebrekkige onderhoud en de ver waarloosde beschoeiingen van vaikensloopen of van verzamelplaatsen van inestspecién, waardoor gier en mestwater gelegenheid vinden om langs den openbaren weg af te vlooien of zich in waturlei- dingen te ontlasten, in do gemeenten Borssele, Kioetinge en Ycrsekc tot mondelinge en schrifte lijke onderhandelingen heeft gevoerd. Indo gemeente Cats werd bij verordening voor ziening genomen tegen'bet aanleggen in de bebouwde kom der gemeente, vau mestputten en tegen de bestaande in <ie nabijheid van woningen, en in de gemeente Cortgene omtrent het vervoer van fmcale s'toffen en tegen het bezoedelen van waterputten, leidingen en slooten in en rond do kom der ge meente, door het inwerpen van vuilnis, most of andere onreine stoffen. Na ingewonnen advies, is door den Commissa ris des Kouings in Zeeland aan liet gemeentebe stuur van 's Heerenhoek vergunning verleend om op de circa 10 minuten van do gemeentekom aan gelegde begraafplaats een lijkenhuis te plaatsen van kleinere afmetingen dan die daarvoor in 1873 als reglement zijn vastgesteld, in overweging genomen het zeer beperkte gebruik hetwelk van die begraaf plaats zal gemaakt worden, bij het bestaan in de kom der gemeente van twee bizondere begraaf plaatsen aan de Hervormde en aan :de Roomseh Katholieke gezindten toebehoorendo. Betrekkelijk bet vervoeren van hy| lijk van een. overledene aaD typhus abdominalis in do gemeente Goes naar do Roomseh Katholieke kerk, in plaats van langs den koristen weg naar de begraafplaats zijn bedenkingen, medegedeeld aan den burgemees ter van die gemeente, ter voorkoming van derge lijke onregelmatigheden welke in strijd te achten' is met art. 11 der wet van 4 Dec. 1872 (Staats blad no. 134) in het 7ervolg plaats grijpe. Ontoereikende ventilatie-ruiddelen worden gecon stateerd in de openbare school te Colijnsplaat. Van de 'verbouwing of van den aanleg van nieu we localen zijn geene plannen ingezonden dan die van een nieuw te bouwen openbare school in de ge- gemeente Kioetinge, orptreat.fwelke eene ge f order- de gedachtenwiséejing heaft plaats gegreppm Op verlangen zjjn Öo plaribpn ondeptocht van de verbouwing van ba^jgast^uls, ta Goej?,jJietwelk daardoor «ene groote uitbreiding zal ondergaan en in het bezit zal komen eener geheel nieuwe inrich ting voor de opname en behandeling van zieken, waaraan groote behoefte bestond. Aan die plannen waarvan de uitvoering reeds aan gevangen is, kon een onverdeelde goedkeuring wor den gescbonken.*>\, Door het vertrek van den heer H. W. van Boven, gemeente-geneeskundige te Heinkenszand, is de waarneming van die betrekking tijdelijk opgedra gen aan den heer G. C. Schilham te 's Heer Arendskerke. De openbare gezondheids-commissie te Goes ad viseerde burgemeester en wethouders acht malen in de loop van het jaar nopens aangelegde plan nen om daarop de gevorderde vergunning om te mogen bouwen te erlangen. De onderzoekingen welke de commissie heeft ingesteld betreffen lo het drinkwater uit de openbare pomp aan het stadhuis, welks hoedanigheid door haar onver anderd is bevonden. 2e brood en meel hetwelk in de gemeente wordt verkocht en zonder schadelijke bijmengselen is aangetroffen. 3e bij gelegenheid der kermis, suikergoed uit de kramen en eenige winkels, hetwelk zuiver werd bevonden. Wordt vervolgd). INHOUD van CERES no. LANDBOUW en VEETEELT: De stand der gewassen op de door zeewater overstoomde polders, door G. Reindf.es. Nog eens mest en bemesting in den Bomme- lerwaard, door H. Y. Eeuwfeest der Nederland- sche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, opgericht in 1777, gevierd te Haarlem 18 Juli 1877. Vraagbus. WEERSGESTELDHEID in Juni 1877. GEMENGDE BERICHTEN. Varia. MARKTBERICHTEN en ADVERTENTIEN. Een goedkoop geneesmiddel. Neem telkens voor den eten twee leerkapsulcs van Guyot in geval gij verkowlen zijt, hoest, of aan bronchitis, catharren teeving of in 't algemeen aan eenige aandoening van de bronchcs of longen lijdt. Iedere Jlacon bevat zestig teerkapsules, 't geen maakt dat de geheelo behandeling slechts zes a acht centen daags kost en u ontheft van het gebruik van alle afkooksels, patés, siroopen en borst dranken. Talrijk zijn db Namaaksels. Gij moet dus vooral letten op hot etiquette, waarop de hand- teekeniug van den Heer Guyot in drie kleuren is gedrukt. Te verkrijgen to Goes bij de Wed. B. FABERY DE JONGE en in de voornaamste apotheken. VAN HET ÖORLOGSTOONEEL. Do berichten zijn zoo menigvuldig en dikwijls zoo verward en tegenstrijdig, dat, het bijna onmogelijk is den juisten toestand te beoordeelen. Tocb zijn zij voldoende om in hoofdzaak le zien, welke d«jr tegen elkander overstaande legers het meeste voordeel be halen. Zoo is het buiten twijfel dat de Russen in Azie verschillende nederlagen hadden geleden, zoo zelfs, dat zij weer tot en over de grenzen waren ge drongen. Éen niet onaanzienlijke versterking beeft hen echter in staat gesteld weder voorwaarts le gaan. Maar nu"moet ook alles weer van den beginne at doorworsteld worden, en wij zeiden hot reeds vroe ger: het valt te betwijfelen of de Turken hen ook ditmaal ongemoeid zulleD laten oprukken. In Europa hebben de Turken, zoodra de vroegere opperbevelhebber Abdul-Kcrivt-pacha ontslagen was, zic.b ook beter verweerd. Zelfs hebben zij bij Pi "ja den Russen een niet gering verlies toegebracht, en wordt daar elk oogeublik een beslissende slag ver wacht. Valt deze ten voordeele van de Russen uit, dan loopt Constantinopelhetwelk inmiddels zeer versterkt wordtal spoedig gevaar. "Worden daar entegen de Russen geslagen," dan zal hun toestand aan de 'overzijde van het Balkangebergte niet be nijdenswaard worden. Eiken dag echter, die de slag uitblijft heeft dit voordeel voor Rusland, dat het meerdere troepen, die door dé bergwegen slechts langzaam kunnen vorderen, in bet vuur kan bren- gen* Inmiddels heeft Engeland zijn eerste troepen naar de Middellandsche zee gezonden; zoogenaamd om zijne eigene- plaatsen daar sterker te bezetten. Daar men mompelt echter om eenige Turkscbe vesting waarschijnlijk Gallipoliete bezetten, waardoor Tur kije de daar liggenue troepen vrij krijgt-, Ook spreekt men in Oostenrijk weer meer over het voornemen om Rumenië en Herzegowiua te bezetten. Men ziet dus dat de lont bij de mijn ligt, die ge heel Europa in een vulkaan kan veranderen. De reeds strijdende partijen beschuldigen elkan-

Nieuwe Goessche Courant | 1877 | | pagina 2