f 740,) het opzeggen dér huur van de gerechtsloka len iu het raadhuis tegen 1 Jan. 1878; de ontvangst, der jaar verslagen van onderscheidene gèineenten en de aanbieding van dat der gemeente Goes, alles over. }876, alsmede dat dhr. Conrad hem had medegedeeld, dat pmtrdnt.de zelkasch geen stukken in den boedel van wijl en den heer van Kerkwijk aanwezig zijn, wor den de ingekomen stukken voorgelezen, bestaande in goedkeuring der kohieren van den hoofdelijken om slag en de hondenbelasting, en van de raadsbeslui ten omtrent het tekort op de administratio der leen bank, de restitutie van te veel verantwoorde gel aden aan den ontvanger en van de "verschotten der commissie in zake het onderzoek van zelkasch; be richten der benoeming van mr. de Kanter en Ofcht- man tot voorzittor en secretaris der commissie voor het middelbaar onderwijs, en van do in functie tra ding van den leeraar van. dor P.oll, en eindelijk de kennisgevingen van de becren Pompo 'en van Hoek, dat zij wegens vertrek naar Middelburg ontslag ne- men als leden van den raad, terwijl de laatste te- vens ontslag verzoekt als lid der commissie voor het middelbaar-onderwijs. Op voorstel van den voorzit ter' zal' ftan:beido beereh dank worden betuigd voor de behartiging der gemeentebelangen. Eèno nadere aanbieding van .dhr. A. ICakobceke omtront .de afkoop van jachtrecht kon niet behan deld worden,.omdat er leden waren, die zich op grond van art. 46 der gemeentewet van stemming moesten onthouden en er dan geen loden genoeg overbleven. De volgende kwestie was zeer belangrijk. Gode- 'puteerde Staten .bedden gevraagd of er naar het gevoelen van den gemeenteraad termen waren, om de jaarwedde van den Burgemeester'en Secretaris te verüoogen. 'Burgemeoster en wethouders hadden als hun gevoelen aan de^nanciëele .commissie geschreven, dat die van den Burgemeester voldoende, was, doch dat die van den sö'cretaris ruet f 300 moest worden verhoogd, maar dat het rijk behoorde bij te dragen, omdat zoo veel voor de algemeene statistiek gedaan moet worden, en voroordeelde levens bet beginsel van Gedeputeerde Staten, om de jaarwedde van bei den op gelijk bedrag7 te 'willen houden, daar bet Burgemeesterschap oenoevepost, en- bet ambt. van secretaris een-post van werkzaamheid is. De finan- ci'Jele commissie deelde dit gevoelen,, maar wilde ook de jaarwedde van den ontvanger met f200 verhoogd zien. Over oenige van deze punten had eeno be langrijke discussie plaats. Dat do jaarwedde van. den Burgemeester genoegzaam was werd métalgemcóne stemmen bevestigd. Ovor.de verlioogihg der jaarwed de van den secretaris word ..gezegd,- dat deze niet te veel was, en dat deze-met f 1500 'nog karig be taald werd, maar dhr. van Rentergbem wilde dat God. Staten uit eigön beweging do hulp van het rijk gevraagd zouden hebben, on dhr. Quist vroeg, of ais bet rijk niet to hulp komt en do verhoogihg wordt goedgekeurd, do gemeente danmóet betalen, of- schootthij ook de bolooning karig vond. Mo.t alge- iuoeoe stemmen wurd do verhooging goedgekeurd. Hel voorstel tot verhooging der jaarwedde van. den ontvanger vond dhr. Callenfels overbodig, daar Ged. Staten alleen naar die van den. Burgemeester eu don secretaris vragen, en ofschoon .dhr. rnr. Hamer do redelijkheid van het voorstel aantoonde, omdat aan de regeling der jaarwedde van den ontvanger ook een verkeerd beginsel ten grondslag ligt, maak te dhr. Callenfels van zyn bedenking om dit. punt, te schrappen oen voorstel, dat echter verworpen wérd, door'dat do lnn. Quist, van Swiridéroji, Hamer en de voorzitter- voor het behoud stemden. Nu word door dhr. Fransen van-de Putte aangetoond, dat de betrekking van ontvanger, slechts oene bijzaak vpor den titularis is, terwijl- do secretaris van- de zijne eene. hoofdzaak moet maken, .en do 'eerste veol ge makkelijker kan worden vervuld dan do laatste. De heer Hamer wees er daarentegen op, dut de. ontvan ger borgtocht moot stéllen, een geaggregeerde betalen en' een kantoor op eigen kosten houden, zoodat er van de f 1000. misschien slechts f 7ö0 overbleef, waarop dhr. Qnist in het midden bracht, dat _f 700 voor een bijzaak toch nog wol" oene aardige .beloo ning is. Het voorstel tot verbooging werd nu ver worpen; dhrn. Callentols, Fransen van de Putte, v. Renterghom en QuiBt W-aren er tegen.Het voorstel om de hulp van het rijk in de vorbooging van den secretaris 'in te roepen en daartoe de medewerking van Ged. Staten te vragen, word vervolgens'mot algemeene stommen 'aahgenoraen. Tegen een door Ged. Staten ontworpen legger van toegangswegen' naar het station, die nu ter visie ligt, hebben Burg, én Weth. ernstige bezwaren, die door do finant. commissie 'Worden gedeeld, omdat daarop voorkomen de Jacob Valckestraat, de Lau rens gieter van de Spiegelstrant on hét voorplein van het station. Dit laatste zou in onderhoud bij do gomoehtó kotnon; en over de straten zou een ander dan het gemeentebestuur toezicht hebben. Een be sluit, waavin tegen die handelwjjze .geprotesteerd wordt, werd met algemeene stetnmen goedgokourd. Hot Gasthuis-bestuur had iriaobtiging gevraagd, o'm zijne begrooting voor 1876 te wijzigen, dewijl hot. gelden voor den uitkoop cener provenierster had ontvangen, die bet weder wilde beleggen, en op sommige artikelen van uitgaaf oen klein bedrag te kort komt. Deze .machtiging word met algemee ne stemmen verleend. Ook wordt op voorstel van Burg. en Weth. be paald, dat bet bedrijf van omroeper voortaan eene gemeentelijke betrekking zal zijn, waaraan eene jaar wedde verbonden is van f lüj gelijkstaande met wat nu als' belooning voor hot omroepen van bekend makingen door de gemeente betaald wordt en te vens eene wijziging van de verordening op de stra ten vastgesteld, ooi te voor-komen, dat ook anderen dan .de aangestelde persoon het bedrijf uitoefenen. De rekening van bet fondB van kazerneering wordt aangehouden, omdat er niet genoegzame leden zijn, als dhrn. CallenfclB en van Swinderen zich verwijde ren, die leden van do commissie zijn. Daarna i6 de vergadering gesloten. RECLAMES- EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. Van alle ziekten, die dagelijks de sterfte ver meerderen is de longtering zekor de meest alge meene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot, hedon heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen vinden, en moest zij haar taak beperken om het lijden der, teringzieken te verlichten on 't leven met do grootste- zorg eeni- gen tijd te verlengen, 't Is een ieder bekend, dat men den borstlijders aanraadt eén warmer klimaat op te zooken, om or den winter door te brengen, zoo mogelijk in do nabijheid van dennenljosschen, waarvan do uitwuseming oen weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaat sen, en 't is voornamelijk tot de zulken dat wij onze woorden richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel oii later bijna overal geleerd dat de teer, die een liaftsachtig product is van do dennen, oen zeer merkwaardi- gen en golukkigen invloed" heeft op de zieken, die aan touring of bronchitis lijdon. Dit. is reeds ge noeg om de aandacht'der zieken op dit goneesuiid- del to vestigen. Men moet er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit -geneesmiddel aanwendt. Do geringste verkoudheid kan in eene bronchitis, ontaarden, 't ls derhalve natuurlijk dal men, om hot moeste voordcel van dit geneesmiddel.te hebben; zich er-van bedienc, zoodra men aanvangt te boes- -ten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, omdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hunne krankheid en slechts meenen,- dat ze een zware ver koudheid of lichte bronchitis hebben als de begin selen der tearing reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teer- j' water.' Vroeger deed men wat- teer in karaf, en vulde die niet water, dut men tweemaal per dag schudde.,, gedurende een week, voordat men hot gebruikte.'' Men verkreeg dan eon'weinig werkende oplossing, waarvan de uitwerksels zeer'verschillend waren en van eenzeer scherpen en onaangenamon smaak. Tegonwoordig vindt men bij de beste, apothekers, ondoi' den naaid van Goudron de Gujotoen zeer geconcentreerde tuorlikeur, dié u inslaat stelt, om onmiddellijk op een gegeven oogenblik een zeer helder on aroruatiek teer water te bereiden van niet. onaangenamen smaak. Men doet oen. of twee theelepeltjes van genoem de teerlikeür ,in een glas water, en men verkrijgt terstond een tuerwnter, meer of minder mot de aromatieke bestanddeelen der teer bezwangerd, on van zoo geringen prijs dat een flacon van twee francs voldoende is om-tien a twaalf liters, teer- water .té bereiden. Om d&zo bereiding juist te boworkstolligen, hoeft, men slechts de wjjze van bereiding iu te zien die bij ejke flacon gevoegd is. Het is mot de genoemde teerlikeür {Goudron de Gui/otdat men, met doü besten uitslag, proeven genomen hééft in zeven hospitalen, en gasthuizen te Parijs, als ook te Brussel, Weenen en Lissabon. Do heer Gnj/otheeft tevons kleine kapsulos, tor grootto van oen gewone pil vervaardigd, die onder een enveloppe van gelatine .zuivere Noorweegschc teer bevatten. - Deze vorm is bizondor aan te bevolen voor hen, die een afkeer van teerwator hebben of voel op reis moeten zijn. Twee of drie teerkapsules, genomen op 't oogen- blik dat men gaat eten, vervangen gemakkelijk do teeiTikouj-. Iedere flacon van twee francs vjjftig centimes bevat zestig ;kapsules. Dit is voldoende om te bowjjzon hoe goedkoop-hot gebruik is der kapsules do Goudron de Guyot. Vjjf.iot zevon en eon halve cent daags. Wanneer eene verkoudhoid verouderd is, of wanfleor .mm. het effect wil be spoedigen, kan men |e teer capsules gelijktijdig ge bruiken met de teerlikeür, die men dan bij 'toten en naar bed gaan inneemt. Deze dubbele aanwen ding ontslaat van het gébruik van afkoöksels, pa tes en siropen en dikwjjls reeds -gevoelt men na 't eerste gebruik do gezegende uitwerking. Te verkrijgen te Goes bij Wed. B. FABERÏ DE JONGE en in de 'voornaamste apotheken. BÜITENLANDSCH OVERZICHT^ Van het oorlogstooneel valt-niet veel nieuws te melden. Hoofdzakelijk slechts bevestigingen van vroegere berichten. Van de Aziatische grenzen wordt echter door de Turken bericht dat zij de vesting Ardahan hernomen hebben. De al -of niet beves tiging van deze tijding- waaraan wij voor het oogenblik nog geen grooto waarde hechten kan veel beteekenend worden. Wordt dit bericht gelogenstraft dan is hot voorzeker een bëwijsj dat de Turken het noodig achten den waren tóestand te verbloemen, en den algemeenen geest op te beuren door verdichte verhalen. Wordt bet daar entegen wél bevestigd en geheel onmogelijk is het niét omdat er voor een paar dagen een bericht was dat Muktar-pacha met het Turksche hoofd leger in die streken was. opgerukt naar Ardahan - dan zou het een zeer gfcvoejig verlies voor dé Russen zijn, en hun toestand in Azië wel eens zeer gevaarlijk kunnen worden. Tenzij dat zij juist, door' de beweging van Muktar-pacba naar Ardahan, waardoor hij tijdelijk Erzerium moest bloot geven, het geluk mochten hebben, doze laatste'plaats als het hoofddoel van hunnen tocht,bij oveivompeling te nemen. Van het oorlogstooneel van Europa aan den Donau komen voortdurend borichten over de onbruikbaar heid der wegen, tengevolge der steeds nedorstor- tende regen. Reeds nu rekent men dat de opera- tién der Russen er een maand door zijn verhinderd. Uit Servië bericht men, 'dat deszelfs vorst aan den.Czaar heeft doen weten, dat de stemming aldaar zoo oorlogzuchtig wordt dat hij vreesde die niet te kunnen inioobien. Mocht 'dit werkelijk het. geval zijn en de oorlogspartij daar de boven hand verkrijgen, en Servië weder deel nemen aan don oorlog, zooals reeds bericht wordt dat Rusland een tweehonderdtal jonge officieren zou zenden en de ..werving van vrijwilligers in Ruslund weder zou worden opengesteldbevestigt zich dit alles, dan is wellicht ook het oogenblik daar, dat Oostenrijk zich in den oorlog zal mengen. Althans- herhaaldelijk werd vorzekefd, dat dit het geval zou zijn, zij'hot nog niet door een daadwerkelijk optreden, dan toch door bezetting van geheel of een gedeelte van Servië. In Frankrijk neemt, bet misnoegen dor ropublie- koinsche partij steeds toe'. Verschillende haror bla den laten zich in de heftigste bewoordingen togen Mac-Mahon uit. Is het voor den vreemdeling, die niet geheel, met alles den binnenlandschcn toestand betreflénde, bekend is, zeer nioeielijk een juist oor-, deel te vellen, dit lean men toch met zekerheid zeg gen, dat Mac-Mulion vrij boog spol speelt. De pre fecten en onderprefecten worden niet alleen bij tientallen vervangen, maar zelfs liooggoplaatste rechterlijke ambtenaren worden ontslagen, vooial zij die ?ich in hunne betrekking ten nadeele der Napo leontische partij .hadden uitgelaten. Do republikeinsche bladen grijpen 'alle middelen aan om de regeering bij de natie verdacht tema ken. De een verwijt haar alleen ten believe der Roomsch-Catbolijke geestelijkheid te handelen en toch zegt deze dat zij niets mét Mac-Mahon of de Bonapartistgn of de Orleanisten wil gemeen hebben, maar alloen en uitsluitend heil verwacht van den Graaf van Chambovd. De ander verwijt haar dat zij Frankrijk in oorlog wil wikkelen.» Zeker een geschikt middel om hot werkelijk- ititfïüoeiolijkbeden te brengen. Maar hoe do latere loop der omstandigheden over de krachtige maatregelen van Mac-Mahon het oor deel zal vellen, meer en meer staat hot te vreezon, dat wanordelijkboden niet zullen'uitblijven; Vooral wanneer het ministerie haar voornemen ten uitvoer legt om eenigo republiekeinsche "bladen te vervolgen, In Engeland gaat de algemeene geest voort zich tegen Rusland te wenden, on zich aan te sluiten aan de houding van het. ministerie Derby. Zoo verdedigt de invloedrijke Times', die vroeger vaak medeging metdeinzichton van den «liberalenleider Gladstone, nu dat .men Rusland zoo maar geen vrij spel mag laten. Andere bladen zeggen, dat als het op verdoelen van Turkije komt, inon Rusland niet alleen den buit moet laten maar dat Engeland ook moet zorgen een goed cvinkopootje» er van to krijgen 1 Mocht Spai\je in den laatston tij'd het geluk heb ben den opBtand op-Cuba den genadeslag toe to bren gen, de berichten omtrent den fiuautiëelon toestand luiden zeer bedroevend. Zelfs bjj do Nationale bank scbjjnt het Rjjk" geen crediet meer te hobbon.

Nieuwe Goessche Courant | 1877 | | pagina 2