heel is Het getal vrouwen op aarde vrij wel gelijk aan dat der mannen, maar op- do verschillende deelen van den aardbol'heerscht in dat opzicht nog al verscheidenheid, [n 'Frankrijk komt 't aan tal vrouwen 't dichtst bij dat der mannen; mén vindt er 1007 Vrouwen tegen 1000 mannen. In, Zweden zijn 1064, in Griekenland daarentegen slechts 933 vrouwen op elk duizendtal mannen. Van-alle landen der aarde is Paraguay het land, waar 't vrouwentalhet grootst is; rnen vindt daar 2079 vrouwen togen 1000 mannen.' Dit ie een gevolg van den vreeselijken oorlog, dien het land met Brazilië beeft gevoerd, waardoor, de, bevolking van '1,437,000 tot 221,000. is verminderd.; Deze uitzon dering buiten Tekening latende, vindt men de. grootste afwijkingen op de eilanden, die door. de zee van de overige wereld worden afgescheiden. Op du Kanarische eilanden kunnen 1000 jonge mannen hun bruidje-Onder 1208 jonge meisjes kiezen. Deze stellen zich echter schadeloos ia Australië, Tasmania en Nieuw Zeeland, waar 817 meisjes 1000. man nelijke aanbidders om hare hand laten zuchten, -• en in Saint-Manrice, waar 't getal mannen bijna het dubbele is van 't schoono geslacht. In de Franscho kolonie Réunion kunnen 547 kreoolschen ofjpiuiatinhen kiezen onder 1000 Frauschen; in Hoakohg^eihuelijk vindt men slechts 365 vrouwen tegen yiOOO mannen. Aan trouwlustige jonge danïcsis'tdus te raden-naar. Honkong te reizen. Hansvveert, 20 Maart. Iu eene gister ge bonden vergadering van de rederijkerskamer «de Vriendenkring", is besloten, wegéns het ver gevor derd seizoen, de vooi'genome openbar» opvoering, welke den 4deu April' a. s. zoude plaats hebben, niet te houden, doch uit te stellen tot het na jaar. - Dezer dagen is alhier aangekomen een flinke atoombaggermolen, genaamd rnieuwe Waterweg," no. 2, on bestemd om de buitenhavens van bet ka naal door Zuid-Beveland uit ,te baggeren en op de behoorlijke diepte te brengen; welke maatregel, als zgnde zeer noodzakelijk, door de schipperij met vreug de wordt begroet: Wolfaartsdgk, 20, Maart. Naardien gebleken is, dat het huisy voormaals tot woning voor den Predikant bij de Hérv. gemeente gediend heb bende, en« dat vóór eenigojarén doorhetjgemeente- bestuur is. aangekocht voor een onderwijzerswoning, zich in eenen zeer ongunstigen toestand bevindt, is men Bereids overgegaan om het totaal af te breken, met. het besluit om op dit terrein eerst daags eene geheel niedwe en doelmatige on der wij- zerswoning ;t,e .bouwen'. De nog dienstige af braak wordt vervoerd achter het schoollokaal, om aldaar, volgens gerucht, eone inrichting tot stand te bren gen, vóór warme-spgsuitdeeling in het belang van de behoeftigen des winners. Naar men verneemtJi zulien onderscheidene be langhebbenden een ernstig verzoek indienen, opdat de steiger, aan.het veér, welke door den stormvloed op ^O, Jan. It onbruikbaar gew:orden. is, weldra in voegzatnen staat hersteld worde. Men acht. hét toch on verantwoordelijk, dat de bewoners van deze en aangrenzende gemeenten zoo lang. verstoken ge laten. wórd én vau eene reisgelegenheid, wélke, hóe ook- door eon verzwaard, tarief bemoeielijkfc, niette min voor geheel westelijk Z. Beyoland van ovee- wégend belang blijft, en uit dien hoofde nood wendig in stand dient gehouden te worden. - Middelburg, 21 Maart. Woensdag avond wer den de winterbgoenkomsten' van wege de Veree- niging »Uit het volk-voor, het vólk" op eene aan gename wijze gesloten. Het programma bevatte yeél goods_ en de verwachting daarvan werd dan ook niet teleurgesteld. Behalve oenvoor dracht in prozaen eene in poëzie, door de bóe ren :Nagtgla$ en Dhont, liet ook de Volks- zangveróeniging" zich hooren, 'en .eenige leden der rederijkers vereeniging vergastte ons op een aardig blgspeU Het kind van den huize, of de reinpla- .^ant, die nietremplaceert. Qok dit jaar heeft dè vereeniging »Uit hét volk- voor hét volk" zich beijvert om diegenen, waar de bijeenkomsten voor belegd wórden,' op het gebied van kunst en wetenschap pen blik te doen werpen, noodig voor de maatschappelijke ontwikkeling en. vooruitgang. Dat de vereeniging steeds mogevoort gaan znlks. te doen, is voorzeker ieders, wensch, die belang stelt in haar edel. streven. Alhier doen. zich weder eenige gevallen van pokziekte voor, doch gelukkig in geen ernstige, mate. Roodvonk-en mazelen zijn sints eenige weken, voor zoover het mg bekend ig, geweken. Kerk- en Idoliooliileuvrs. töedi'Herv. Gem Beroepen te 's Gravenpolder de heer A. H. den Boor, prod, te jaarsveld. Mot don beroepene stond op het tweetal, dhr. J; Kuylman te- Prinsenhage. Ds. W. Vliegenthart, pred. te Enschedé, heeft voor het beroep naar Maassluis bedankt; evenzoo ds. J. G. IV. Krol, pred. te Dihtber, voor dat naar Bres- kons. De langdurigste predikants-vacature bestaat wellicht te Koolwijk (geui. Barneveld)namelijk reeds sedert 1868. Thans schijnt men begrepen te hebben, dat het nutteloos is verdere pogingen te doen ter verkrijging van oen predikant. Beroepen to Amsterdam,' dB. C. A. Renier Jz pred. té Utrecht. Óhr. Goref. kerk. Ds L. Tobi, pred. te Serooskorko in Walche ren, heeft het beroep naar Tholen aangenomen. Beroepen te Katwijk a. z. ds. Middelpred. te Gouda. x De hulponderwyzei''-/3. A. 'Hubregtse, die 1 Déc. 1876 van Goes naar Middelburg vertrok, is nu als zoodanig benoemd te Sluis. Voor de vaceerendo openbare school te Oud Heille, welke, na de opening op 14 Februari 1876, slechts 91 maand bediend werd door den heer J. Bluckstone, is nu de eenige solicitant, de heer Au gustus Adolphus Nunnink, geboren te Eede, 13 Oct. 1849, na examen op 14 dezer, als hoofd-onderwgzer voorgedragen. Voor de Commissie der acte-examens in in Zeeland, welke in April o. k. zullen gehouden worden/zijn tot leden benoemd de heeren school opzieners in het le, 3e, 5e, en 6e district, en tot plaatsvervangers die in het 2e en 4e district. TWEEDE KAMER. De zitting van Maandag werd geheel in be slag genomen door de interpellatie van den hoer Ilafftuans, over het intrekken van het exequatur voor do Pauselijke Consulaten. Spr. constateerde, dat bet een nietigheid gold, maar eene die voor de Kathol, bit ter pijnlijk was, en van die bittere gemoedsstemming tegen hot eertijds conservatief' ministerie, en tegen den Kathol. Minister die zijn «patronaat" over de R. K.op zoo «eigenaardige" wijze opvatte, gaf de verdere rede geheel blijk. De interpellant betwistte n. 1. niet de bevoegdheid der Reg., maar het beleid en den tact overal toch liet men die onschadelijke bordjes han gen, die niemand hinderen, die de liberalen zelfs lieten bestaan, waartegen zelfs de liberale pers niet protesteerde en waar toch Italië ook wel niet togen zon hebben geprotesteerd, daar dit juist den Paus alspouverein bleef erkennen. De interpellant acht te het dan ook onverstandig, dat de Reg. nu onnoo- dig zoo veel-gevoeligheid had gekwetst, waarbij bij constateerde dat toch wel niemand dit' Kabinet zon verdenken yan beulen" met de R. K. Waarom dus juist nu die opheffing vraagde spr. De Minister van Buitenlandsche zaken ving aan met het hem toegedacht patronaat over de R. K. af te wij zen als Minister was hg niet R. K. en had hij slechts allen gelijk recht te verschaffen. Daarop ging de Minister de historie der zaak in quaestie na en con stateerde daarbij, dat reeds sedert lang het abnor- malo in het oog was gevallen van den toestand, waarin de Roomsche en Italiaansche consuls zich tegenover elka&r bevonden. Die toestand was onhoadbaar en eigenlijk moest men dan ook liever vragen, yraarom er niet reeds vóór lang een einde aangekomen was. Dat vraagde ook de Kamer, voor 2 jaren, in. een verslagen toen nu de Italiaansche gezaüt, tot dusver afgewezen met de opmerking dat er geen moeielijkhedên bestonden, kortelings weder en nu krachtiger op de zaak aandrong,'- toen er nu. moeielijkhedon ontstonden over de afgifte van het archief, die de Pauselijke, consul weigerde, toen gaf de Minister aan den consul in overweging, zich -vrijwillig terug te trekken, en lokte de intrekking in nadat op dat vrijwillig heengaan te vergeefs was gewacht. De Minister meende, tegenover het Vati- kaan zoo hoffelijk mogelijk te zijn geweest en ver klaarde, werkelijk niet voor zijn genoegen veler ge- .voeligheid gekwetst 'te hebben. Bij hst debat over deze zaak stalde de heer Godefroi de Rag.,geheel in't gelijk. De heer Hajj- mxins daarentegen Held vol, dat er geen geldige reden had bestaan om anders te handelen tegen over don Paus dan Frankrijk en Oostenrijk; hij voegde er na echter, een zeer scherpe af keuring bg over de wijze, waarop de consul door een Ned. Leeuw was verleid, te handelen tegen zijn plicht en eer, een -beschuldiging, waartegen de heer- de Casembroot sterk protesteerde, maar die de Minis ter ter zijde liet en slechts 'beantwoordde met de opmerking, dat die decoratie den eonsul alleen was toegekend als hoffelijkheid en als bewijs van wuar- deering voor zijn 25 jaron dienst. De heer van' Nispen keurde evenwel ook de han delwijze der Reg. zeer af, waarvoor hij geen enkel argument vond, daar 's Pausen recht op het heb ben van consuls niet werd betwist, zoodat hij dan ook in den maatregel aanleiding vond om zijn ver deren steon. aan de Reg. op te zeggen. Dinsdag handelde de Kamer de laatste der Rech terlijke wetten af en nam die aan met 39 tegen 26. stemmen, nadat in enkele overgangsbepalingen bij amendement wgzigicgen van minder overwe genden aard waren gebracht. Een onteigeningswet voor .den spoorweg Glad- bach-Belgische grens en eenige naturalisatiewetten werden ten Blotte aangenomen. Ook Woensilag deed de Kamer terwijl de Eerste Kamer in de sectiën bijeen was een 14tal wet jes van meer ondergeschikt belang af. Daarvan ,werd alleen verworpen een Dading met ambaebts- gerechtigden van Wolfaartsdijk over grond en wa ter,in den Schëngepolder, op grond, dat eenige le den, met den heer van Eek, aan «ambachtsheer lijkheden" onder onze Grondwet het recht van be staan en van contracteeren ontzegdon en anderen bezwaar hadden tegen de bevoegdheid van een der contractanten. Onder de aangenomen wetten.behoorden ook die. tot vervanging van de koperen door bronzen pas' '"fount, terwijl eindelijk het laatste den Min. v.Btnn, Zaken aanleiding gaf om te constateeren, dat do geruchten over zware scheuren in den spoorwegvi aduct te Amsterdam, ofschoon niet van allen grond ontbloot geweest, toch uiterst overdreven waren. De Kamer ving eindelijk de behandeling aan van de wijziging van de onteigeningswet, door dé HH. Geertsema en Gratama als ongrondwettig bestreden, doch door de HH. de Roo en Godefroi en den Min. v. Minn. Zaken verdedigd. Per telegraaf, 's Hage, 22 Maart. EERSTE KAMER. Tot rapporteurs der recbfcer- terlgke ontwerpen zgn benoemd de hh. Cremers, Akerlaken, Pickè en Schimmelpenninck van der Oye._ TWEEDE KAMER. Ingekomen: berichten van de hh. de Vries, en Mackay van. Tiel, dat zij hun lid maatschap van de tweede kamernederleggen. Laatst genoemde wegens vestiging buitenslands. Na eenige discussie .over het wetsontwerp-onteigeningswet en het daarmede verbandhoudend ontwerp-wijziging inkwartieringswet, is aangenomen met 43 tegen 13 stemmen. Het ontwerp-verstrekking van rijpaarden is eenigzins gewijzigd aangenomen met 43 tegen .14 st. Naar aanleiding van de vraag door den heer Wintgens omtrent de voornemens van den minister aangaande den cursus voor de militaire academie, wees deze ingeval vanóorlóg,op het dagelijks toenemend gebrek aan officieren en spoorde hg tót spoedige afdoening van het aanhangig ontwerp aan, waarop alle reorganisatie maatregelen wachten. Uit do me- dedeeling van dhr. Wassenaar bleek, dat het voor- loopig verslag gereed is, doch door ongesteldheid van den griffier de vaststelling is vertraagd. De kamer is daarna op reces gescheiden. Een ieder weet, welke een heerlijk geneesmid del de teer 1b, ingeval van BronchitisteringGa tharren, 'verkoudheden en in 't algemeen tegen alle aandoeningen van bronches en langen. Vele zieken belaas, voor wie dit geneesmiddel uit stekend zou wezen, gebruiken de teer niet, hetzg uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat het hun verveelt om het fceèrwater klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den Beer Guyot, Pbar- macien te Parijs, hebben al die min of meer recht vaardige grieven'Van de zieken opgebonden te bestaan. Het is den heer Guyot gelukt do teor te omge ven met een licht bedeksel van doorschgnende Ge latine en er ronde kapsnles van te maken ter grootte van een pil. Deze kapsules kan men zeer gemak kelijk innemen op 't oogenblik dat men gaat eten; zo hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze inde maag komen smelt de gelatine, en wordt de teor opgenomen. Deze kapsules zijn zeer duurzaam, zóó zelfs, dat do kapsules van een aangebroken, fla con, nog na jaren te gebruiken zgn. De teerkap- sules van Guyot zijn een zeer rationeel geneesmid del, dat niet meer kost dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle borst- kruiden. De Heer Guyot kan slechts-instaan voor die fla cons, waarop zich zijne fiandtepkening bevindt, ge drukt in "drie kleuren, te verkrijgen te Goes bg Wed. B. FABERY JJE JONGE en in de voofnaamste apotheken, "7~ BUITENLAND. v Engeland. Het bestuur der posterijen üeeft er van af gezien te Londen nog vrouwen bij den telegraaf dienst aan te stellen, omdat zij 's nachts geen dienst kunnen doen. Volgens de Liverpool post heeft een proef der North Western Railway Company, vrouwen als kler ken in de„goederen-buroanx te gebruiken, niet vol daan. Dikwijls moesten de treinen na den .gestel den tijd vertrekken,omdat de damesklerken de kaartjes niet ving genoeg afgaven.

Nieuwe Goessche Courant | 1877 | | pagina 2