v» SIM WH] KM AH0 Pq teget Jkome Zij tinge dere artik He Wed J- "V de t gelic te b. vooi k«tt Do bepalingen van dit besluit luiden: Art. 1. In do door onzon Minister van Binnenl. zakon bij aankondiging in do Staatscourant aan te wijzen stroken iö het verboden levend rundvee, scha pen, bokken of geiten te vervoeren of te doen ver voeren, zonder vervoerbiljol, afgegeven door den bur gemeester der gemeente vqiar zich dat vee bevindt. Op het vervoerbiljot wordt vermeld bet getal en de soort van bet te vervoeren vee, do vreg, die tot aan de plaats van bestemming gevolgd moet worien, als mede de tijd gedurende welke het biljet geldend is. Hot wordt door den burgemeester niet afgegeven dan in de volgende gevallen 1. voor bet vervoer van vee naar de slachtbank. 2. bij de verhuizing van den eigenaar of houder van vee. 3. bij vervoer door den kooper van vee op eene openbare verkooping. Indien het vervoer naar eene andere gemeente plaats beeft, zend de burgetn., die bet vorvoorbiljet heeft afgegeven, een afschrift daarvan aan den bur gemeester der gemeente, werwaarts het vervoer ge- schiedon zal. Art. 2. Wanneer de geleider van vee niet van een vervoerbiljet is voorzien, of wanneer het, vervoer op een anderen tijd, of langs een anderen weg, van in het yervperbiljet bepaald is, plaats heeft, wordt het vee in beslag genotnen en tegen don geleider proces verbaal; opgemaakt. Do slachting van het in het k artikel onder 1 be doeld vee geschiedt onder toezicht der politie, binnen den door den burgemeester der gemeente, waar bet zich na bet vervoer bevindt, te bepalen tijd. Art. 3. Het hóuden van markten en openbare ver- koopingen van. alle vee, voor zoover door gemeentöT verordeningen vrijgelaten, is verboden in gemeen ten, waarvan de aanwijzing door onzen Minister van Binnenlandsche zaken, door plaatsing in de Staats courant ter algemoene kennis zal worden gebracht. Openbare verkooping van vee van denzelfden eige naar of behoorende tot de nalatenschap van den overledene blijft geoorloofd. Ait. 4. Ons tegenwoordig besluit treedt in wer king op den vijfden dag na de afkondiging in het Staatsblad en in de Staatscourant. De keelziekte, die in Capelle aan de Langstraat epidemisch beersciit en zich'aanvankelijk meer bij kinderen voordeed, wordt thans ook bij de volwasse nen waargenomen. Reeds zjjn verschillende offers geöiscbt. Ook in deze gemeente beeft zich bij een kind een geval van keelziekte voorgedaan met do.odelijkon tijd S. gen, G den of De Kamer van Koophandel te Middelburg heeft bij adres de hulp der Tweede Kamer inge roepen, tot wegneming der bezwaren tegen do wijze waarop de zuiderlijn der Staatsspoorwegen wordt geëxploiteerd. Wel is waar-is in den laats- ten tijd eenige verbetering waar te nemun in do aankomst der treinen, maar uit oen bij het adres gevoegd staatje, gegrond op policieberichten, blijkt dat toch nog herhaaldelijk vertraging plaats heeft. Bovendien bestaan er andere grieven, waarop reeds bg herhaling de aandacht van den Minister en van de Bxploitatiemantschappij gevestigd is, waaraan volgens het adres, tot dusver niet is te gemoet gekomeö. De heer Dr. A. Wvan Renterghem, thans officier van gezondheid, is benpómd tot gemeente geneesheer te Heinkenszand. Bij de stormen van 26—28 Februari 11. steeg het water aan. de peilschaal te Oortgene 2 M. 31, 2 M. 72 en 2 M. 91, boven A. F., aan den opper- waL v Bij den hoogen vloed van Dinsdag namiddag is de zeedijk van Piersenspolder, in Zeenwsch-Vlaan deren, aan den Braakman gelegen, andermaal door- gebrokt en de polder op nieiiw onder water gezet- Pas waS de polder van het zeewater bevrijd, ten gevolge yan de doorbraak op den 31sten Januari jongstleden. N. R. O. De bewoners van de eilanden Z.-Beveiand 'en Tholen waren de laatsten in Zeeland, die vóór 3 eeuwen zich van bet .Spaanscho luk .verlost zagen. Nadat op den 26sten Februari1577 de laatste vreem de krijgebezetting uit Goes was getrokken, kwam deze stad inet al do omliggende gemeenten op den 22 Maart daaraanvolgende,, bij acte van satisfactie onder hef g4zagvan den prins van Oranje, en onder dezelfde voorwaarden, op den 17den April, ook hot eiland Tholen, van welke beuchelijke gebeurtenissen het 2de eeuwgetij, in 1777, op plechtige wijze is ge vierd geworden. Als een., beproefd middel wordt aanbevolen, - wanneer men ba tuingronden beste en smake lijke aardappelen wil oogsten, de .akkers tel ken jare te bemesten met bladeren en boomsnoei sel, en de jiardappalg altijd op dozo zelfde akkers te gogd gevolg aan - gewend het plaatsen van oen komfoor met rookondo turfkolen, nu en dan mot vochtig turfmolm aange vuld, ter verdrijving van de uiusscben van dop erwten en peulen. Het Oosten vermeldt: «Bon belangrijke gift is op weg naar bet weeshuis. Ben broeder uit Indië bericht ons, dat hij een baal, bevattende 70 kilo koffie, heeft afgezonden, die door do bekeerde Bat- to's, onder de leiding van den zendeling Schuls van het Barnier-zendinggenootschap, is verbouwd, om ten voordeele van de zonding te worden verkocht. De broeder, die ons dit zendt, heeft die baal gekocht om ze aan do wees-inrichting te geven, zoodat wij spoe dig op Neerbosch met onze weozon koffie hopen te drinken, door de bekeerde Batto's op Sumatra ver bouwd. Welkeen wonderbare kracht heeft toch het Bvangelio 1" De stand van de rivier de Vecht is zoo hoog als bij menschen gehougenis nog ooit is geweest. Veto huizen zijn dan ook alleen met flinke water laarzen aan te bereiken, terwijl de kelders en keukens natuurlijk grootendeels zijn vol geloo- pen. Het jaagpad staat op vole plaatsen geheel onder, waardoor de scheepvaart is gestremd. Woens dag morgen dreigde het water zelfs den Maars- seveonschen polder in te stroomen. Door gepaste maatregelen, zooals het maken van ophoogingen en het bekisten van de plaatsen, waar het water naar binnen drong, "is de daardoor te vreezen schado afgewend. Het is nogtbans te hopen, dat door de verandering van weer en wind de sluizen te Muiden die strook spoedig van het overtollige wa ter zullen bevrijden. Te Kralingen is door de policie uit een sloot- bet lijkje van een pasgeboren kind van het vrou welijk geslacht opgehaald. Het blijkt meer en meer dat do kracht van het monopolie der Amerikaansche petroleum-man- nen gebroken is. Hun stelling was dan ook op d»n dnar onhoudbaar. Toch hebben zij een jaar lang ons duur lamplicht op den hals gezonden. Thans is de markt van de petroleum tot 35 frs. teruggeslagen, tengevolge yan nog grootere daling in Amerika, zal zij waarschijnlijk nog meer dalen. De détailprgs is ondertnsschen nog niet met den marktprijs in verhouding. De kleinhandel heeft dit eigenaardige dat hij zich zeer gehoorzaam en volgzaam gedraagt als de hoofdmarkt rijzende is; doch bij dalende markt schijnt de kleinhandel de h*oo- gere sfeeren maar niet te kunnen verlaten. ZierCt. Borssele, 1 Maart. Bg het afhalen van een passagier van de stoomboot «Westerschelde» is door de holle zee de veerboot omgeslagen. De veerman met zijn knecht redden zich door op de stoomboot te springen. De afgehaalde passagier bleef echter in het water achter. Gelukkig dat hg indozen hachelijken toe stand een uitgeworpen touw wist te gjgpen, waardoor bij van een anders wissen dood gered werd. Heinkenszand, 2 Maart. Eeüige erfgenamen, die naar een verkooping in de Kraaiurt reden, hadden het ongelalc met paard en rijtuig van den dijkte slaan en kwamen in een sloot terecht. Met een nat pak kleu ren kwamen zij er af. Alleen eene vrouw schijnt zich aan den schouder bezeerd te hebben. Men schrijft dit ongeval toe aanhekserij, of te wel tooverijUI 'sHeerenh-Oek, 4 Maart. Een koddig voorval greep hier dezer dagen plaats. De vrouw van L. G. alhier, vermoedelijk alleen tehuis zijnde, hoorde eeiiig geritsel in de schuur naast hare woning. Zij, be- dnchfc voor onraad, riep de hulp in van een buur man, alsmede vud de policie. Bij onderzoek kwam men echter tot de ontdekking, dat men bior niet met een dief te doen had maar meteen varken, dat uit zijn hok was gebroken. Gister had hier een. ander voorval van meer ernstigen aard plaats. J. W., bezig zijnde met een varkensbak uit te hakken, bracht —de aanleidende oorzaak is ons onbekend— zekeren P. S., die bg hem inwoont, mot eun dissel een zóo hevigec slag in den hals toe, dat hij ten gevolge van bloedver lies bewusteloos ineen zakte. De beeren Boogaert en Geill, geneesheeren te Ovezande en Nisse, in middels te hulp geroepen, verleenden onmiddellijk de noodigo adsistentie De dader is naar het huis van arrestte Goes overgebracht. Kerk- en Schoolnieu-ws. Ned. Herv. Gem. Beroepen to Vlissingen ds. P. N. Pikaar, pred. te Rbenen. Bedankt voor 's Gravenhage door ds. J. A 'de Vlieger, te Katwijk a. z. In Zeeland zgn thans 20 vacaturen en nog 3 aanstaande, waarbij die van Oostburg niet is mede- gerekend, als zijnde het beroep aldaar aangenomen. In de Classis Goes zijn vacant '8 Heerenboek, sinds 5 Jan. 1873; Goes, 28 Febr. 1875 Baarland, 23 Mei 1875 Bath c. a., 14 Nov. 1875Waarde, 5 Maart 1876's Gravenpolder, 27 Sopt. 1876Yorsoke, 5 Nov. 1876 Schore,c. a. 3 De cember 1876. De heer Daniël Cornells Thijm, geboortig van Pa ramaribo en kweekeling van de opleidingsschool te Doetichem, die in Sopt. 1876 in Zeeland als can- didaat tot de dienst in do Nederl. Herv. kerk is toegelaten, en. sinds dien tijd reeds 6 beroepingen hoeft afgewezen, ia den lston dezer te Utrecht tot doctor in do Godgeleerdheid bevorderd. Voor de Evangelisatie in Spanje is ontvangen f 5 van ds. J. Kromsigt, pred. to' Cortgene, en ten behoeve van de Nederl. vereouiging voor Israël van is. Th. H. van Dolder,' pród.'te Nisse 15, waarvan f 2,50 voor de Nederl. geref, Zendingsvereeniging. Yerseke, 3 Maart. Ds. J. Wisse, predikant bij de Nederd. Herv. gemeente to St. Laurens, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Chr. Geref. kerk. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen, om in de kerk der Christelijke Gereformeerde Gem. alhier, een Orgel te plaatsen. Thans gebruikt men aldaar sedert eenige weken een seraphien orgel door een' der leden'der gemeente vrijwillig ton ge- bruike afgestaan, wat bij hot zingen, wanneer er niet te veel volks is, een goed effect maakt. Beroepen te Tholen, ds. L. Tobipred. te Se- rooskerko in Walcheren. Afloop Vorkoopingen. Ie Perc. Woonhuis, Schuur en Erf, te Ovezande, kad. sectio D. No. 164a. e, 200, groot 4 Aren verkocht aan L. Vermue te 's Heerenhoek en F. Vermue te Ovezande, voor f 650. 2e Perc. Een dubbel woonhuis, te 's Heerenboek op het dorp, kad. sect. A. No. 293 en 294, groot 3 Aren en 60 Cent., verkocht aan A. Vermeule te 'b Heerenhoek, voor f 745. 3e Perc. onverkocht. Gemeenteraad van Goes. De Gemeenteraad hield jl. Vrijdags des namiddags te 2i uren zijne derde openbare vergadering in dit jaar, die door 9 leden en den secretaris werd bijge woond. Afwezig waren de beeren Pompe met, Del Baere, van Rentèrghem en den Boer zonder kennisge ving. Na goedkeuring der notulen van de vorige ver gadering, werd medegedeeld, dat zgn ingekomen kennisgevingen van den Minister van Binnenland- sche zaken, dat het subsidie ad f 5000 's janrs voor de meisjesschool tot wederopzegging is verleend; van Ged. Staten, dat bet besluit tot afstand van grond aan het gasthuis is goedgekeurd, en dat een artikel uit de verordening op de rupsennesten ter vernieti ging aan den Koning is voorgedragen voorts vier sollicitanten naar de bétrekking van.leeraar in het Franach, alsmeroa een^apport over de vraag, of door dhr. W. L. Kakobée^e mout plaats hebben de beta ling van contributie voor bet stellen van een plaats vervanger bij de Schutterij, nu hij is vrijgesteld omdat hg burgemeester van Hoedekenskerke is. Die vraag wordt ontkennend beantwoord en zal later behan deld worden. En eindelijk dat het kohier van den Hoofdelijken omslag gereed is en in de volgende week ter visie zal worden gelegd. Nu wordt behandeld een nieuw voorstel van burg. en weth., om een crediet voor het aanleggen van plantsoen bg het raveljjn de Grenadier. Zij vra gen thans f 250. Dhr. Busing achtte de som,- die de financiëele commissie wil geven (f 125) genoeg, welk gevoelen werd bestreden door dhrn. de Witt Ha mer en Fransen van de Putte, doch weder'Verdedigd door dhrn. van Hoek en Callenfels, waarop dhrn. Quist en van Asperen Vervenne zeiden, dat "zij zich bij Burg. en Weth. aanslootën. Het voorstel van f250 werd nu aangenomen met 5 te£en 4 stemmen, die van dhrn. van Hoek, Callenfels, van Swinderen en Busing. Het verzoek van den leeraar van Loghem, oin ont slag tegen 1 Mei, werd, zoo als door de commissie en den inspecteur geadviseerd was, op eervolle wjj- ze verleend. Op de aanvrage van Joh. Rijk, om, nu hij het koffiehuis Tivoli heeft gekocht, aan hem over te dra gen de vergunning van uitweg en gebruik van grond aan den vorigen eigenaar verleend, werd goedkeu rend beschikt. De kennisgeving van dhr. A. Kakebeeke Jz., dat hij wil af koopen het jachtrecht op zijne gronden, werd met «het voorste? van Burg. en Weth., om de afkoopsom op f 12 per Hectare te bepalen, op voor stel van dhr. van Roek gerenvoijeerd aan de finan ciëele commissie, en de vergadering daarna gesloten. EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. Van alle z;ekten, die dagelijks de sterfte ver meerderen is de longteering zeker de meest alge- meene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel,kannen vinden, en moest zij baar taak beperken om het lijden der teringzieken te ver lichten en 't leven, met de grootste zorg eenigen

Nieuwe Goessche Courant | 1877 | | pagina 2