marking, die geboren zijn. in do jaren i860 of 1861. Zie verder de St.Ci. no. 21. Naar gemeld wordt, zal bij de ryksyeld- wacht de mantel tegen oen overjas verwisseld ■worden. Jbr. mr. W. Six, comm. des Konings in Zeeland, bevindt zich sedert eenige dagen te 's Hage. Met zekerheid wordt thans medegedeeld, dat door de directie der stoomvaart-maatschappij Zet land, ,bij de firma John Elders, te Glasgow, twee stoomschepen -voor den dienst tusscben Vlissingen en Queensboro, zijn besteld, welke, zoowel wat be treft "fraaie en dooloratige inrichting als snelheid van vaart, alles wat tot heden dienaangaande, bestaat vér re zullen overtreffen. Men hoopt deze booten nog in den loop dezes jaars in dienst te kunnen stel len. Het pas geopende transport van schapen langs genoemde lijn, hetwelk reeds een beduidenden om vang had aangenomen, zal waarschijnlijk, ten ge volge van het uitbreken van de veepest in Duitseh- land, -moeten gestaakt worden. -r- Wij kunnen met zekerheid mededeelen, dat D. y., deyoorloopige terugkomst van.dr. A. Kuyper, in do eerste dagen der -volgende maand mag worden tegemoet gezien. Blijkbaar staat deze vervroegde te rugkomst, die met het oog op zijn gezondheidstoe stand nog bare bedenkelijke zijde heeft, ia verband met een mogelijk spoedig onderzoek van het ont werp tot herziening van de wet op bet lager onder wijs in de afdeelingén der Tweede Kamer. Na af loop van dit onderzoek is dr. Kuyper dan ook voor nemens vooreerst weer naar Nice terug te kee- ren. Dat vrienden eu geestverwanten, ter wille van de bem nog zóo noodige rust, wel zullen doen met dit korte bezoek liefet onopgemerkt te laten voor bijgaan, behoeft wel nauwelijks gezegd fce wor den. - Stand. Aan de Standaard wordt uit Tie! geschre ven, dat de beer van Rappard, lid dor Tweede Ka mer, bij de aanstaande verkiezing in Juni niet meer in aanmerking wenscbt te komen. Hfen. meldt ons nit EUewoutsdijk, dat een schaap nij den landbouwer J. Bcaiaooge aldaar, een volwassen lam heeft geworpen met vijf poot en, wel ke vijfde.'poot onderdaan bet lijf hangt, waaraan nog eene vordeeling zichtbaar is als van een zesde poot. „Het lam is zoo vlug als een ander en loopt op de vier gewone pooten. Hetzelve is bij genoem den landbouwer te zieD en te koop. Uit Veere meldt men dat de aldaar beer- schonde kinderziekte vrij wel aan 't afnemen is slechts enkele gevallen doen zich meer voor. Als een bizonderheid mag aangemerkt wor den dat te Sluis een vader van 3 kinderen, drie achtereenvolgende jaren de eerste is geweest' om bij. den burgerlijken stand aangifte te doen' van .de geboorte van eon kind: No. 1 en zijn re-, spectievelijk geboren 1 Januari 18757 en 1877, no.. 2 12 Januari 1876. In de vorige week stonden voor het- Gerechts hof te 's Gravenhage terecht vier personen, beschul digd van* enkele en bedriegelijke bankbreuk, mede plichtigheid daaraan en onderscheidene valschheden in'geschriften van koophandel, met bet desbewust gebruik, maken daarvan, te Botterdam gepleegd. Zij vormden vroeger, in vereeniging niet een vyfdo, die voortvluchtig; was, de beruchte zwarte .bendé, die in den loop van 1875 te Botterdam- deschrik- van den handel was. De eerste en vierde*beschul digde, de Groot en Cornells genaamd: toonden vroeger in Belgiö, waar zij wegens frauduleus ban-. kroet waren veroordeeld, maar wisten zich door de vlocht aan hunne straf fce onttrekken. In bet voor jaar van 1.875 vestigden zij zich ke Botterdam, waar zp een handelskantoor oprichtten, onder den naam van Trappen. De naam van de moèder van den eersten beschuldigde. Uit alle oorden van Eu ropa werden goederen ontboden, die terstondbij aankomst verre beneden de waarde werden van de hand gedaan. Tot het doen van information omtrent soliditeit verwees men naar zekeren mijnheer Markesen, met den grootschen titel van gérant delaBanque de Brmellea .Botterdam, die echter niemand an ders was dan de eerste beschuldigde. Dé informa tie-brieven kwamen dus in handen van de oplich ters zeiven. Tot Betaling van de geleverde goe deren werden aan de leveranciers valsche wissels toe gezonden, die mede ten kantore dér firma v. Trap pen gefabriceerd en versierd met handteekeningen en stempels de wereld, ingezoriden werden. De instructie in deze zaak was langdurig en moeielpk, zoodat de behandeling eerst thans kon geschieden. De ambtenaar van bet openbaar mi nisterie, mr. Gregory, bracht echter alle hulde aan uitstekende wijze, waarop dat onderzoek was gevoerd, waardoor o. a. zonneklaar de wissel vor- valsching was gebleken. - Dé eerste beschuldigde outkende alle schuld en gaf voordat hij dupe was van een treffende ge lijkenis tussehën hem en den schuldige. De overigen erkenden het hun ten laste gelegde. Het hof beeft in zijn vrijdag 11. uitgesproken ar rest als bewezen aangenomen, dat de eerste be schuldigde, de Groot, te Botterdam, heeft gehan deld onder de firma van Trappen en comp., en zich hoeft schuldig gemaakt aan enkele en bedriegelijke bankbreuk, valschheden in geschriften door het na maken' eener handteekening en het desbewust ge bruik maken daarvan. Twee andere beschuldig den, van Ingen en Cornells, werden schuldig ver klaard aan valschhoid in geschrift. Zp werden des wege veroordeeld de Groot tot 8 jaren tuchthuis straf en 15 geldboeten van f 50; van Ingen tot 5 jaren en 5 geldboeten, en Cornells tot 6 jaren en 4 geldboeten. De laatste beschuldigde, Her- scbied genaamd, werd vrijgesproken, daar het hem ten laste gelegde als niet bewezen werd beschouwd. Wat den beschuldigde betreft, die voortvluchtig was, hijwerd wedorspannig verklaard aan de wet. Voor de Rechtbank te Deventer stond Dins dag een 67jarige verpleegde uit Ommerschans te recht., wegens moedwillige mishandeling van een anderen verpleegde, dien hij 's nachts met een mes een snede in de keel had toegebracht. Hij bekende het feit gepleegd te hebben en zijn makker te hebben willen dooden, omdat hij.... *zoo hard snork te". Er if> een jaqr eenzame opsluiting tegen bem geüïscht. Dé kantonrechter te Wageningen beefi de wed. E., te Harskamp,'gemeente Bde, veroordeeld .tot eeno geldboete van f25 of 7 dagen gevange- nistraf wegens het onbevoegd ^oven van lager on derwijs aan 60 leerlingen. Tussehën Valkenburg en Heerlen, in Lim burg, moet woensdagmorgen oen persoon door twee mannen aangehouden en van f700 beroofd zijn. In het Hoorden van ons land doet men sterk aan vet vee. Te Aduard staat eene koe geslacht te worden, welke op duizend halve kilogram ge schat, wordt. Dit monsterdier wordt echter nog overtroffen door een( onlangs te Budum geslachten sti«*, waarvan het gewicht 1188 halve kilo bleek te «ledragen. In de omstreken van Hardenberg heerscht de keelziekte onder de kinderen in- een vrij hevigen graad. Te Scboonebeek: (Drente^ zijn in de vorige week zes- kinderen uit één huisgezin aan die ziekte .bezweken. - Te Groningen werd voor - eenige dagen, 's morgens een klein kind dood in het bed gevonden, dat door de moeder schijnt doodgelegen te zijn. De Justitie bemoeit zich toet de zaak. Uit. Purmérend wordt van 25 Januari gemeld: Den heer- V., aldaar, die gister met zijn bruid een tochtje naar de hoofdstad gedaan had, wachtte bij zijne terugkomst eene minder aangename ver- rassing. Tijdens zijne afwezigheid "had me.n uit zijn woning een bedrag van omstreeks duizend galden'in papier en Bpecie ontvreemd. Men is de dadersnog niet op 't spoor. - "Hansweert, 26 Januari. De opvoering van de Rederijkers-kamer de Vriendenkring," is door een talrijk publiek bijgewoond; men heeft alzoo blijken gegevüh van sympathie voor en belangstelling in "deze jeugdige Kamer, daar de zaal overvol was, zoodat menigeen zich met een 'plaats moest ver genoegen .buiten de zaal. Du opkomst heeft verrede verwachting overtrof fen. Het programma dat bestond in: »een oud sol daat," oorspr. tooneelspel in drie .bedrijven de voordrachten: »Wat is de liefde" en »de Zaterdag" en het Kluchtspol »De J^voe bedienden of het spook te middernacht" werden flink afgespeeld. Een criti cus zoy^wel o^eeBop^r punten van minder be- lang-*aanmerking kunnen maken, o. a. op het door een paar leden fce veel in éen toon spreken, doch wanneer men in aanmerking neemt, dat het de. eerste opvoering was van »de Vriendenkring" en dat slechts een paar harer leden reeds vroeger op de planken hebben gefigureerd, dan mag men ge rust zeggen, dat er zeer goed werd gewerkt, en hebben >de Vriendenkringers" alle eer van hun werk. De voorstelling werd tot het einde toe met onverdeelden aandacht gevolgd en gaven luide bij valsbetuigingen, na afloop van elk bedrijf, blijk van ingenomenheid en goedkeuring ifl"r spel en spelers. Het feest dat met een zeer geanimeerd bal werd besloten, duurde tot laat in den nacht en bleef men tot het laatste toe in ongestoord genoegen ge zellig bgeen. Hansweert- Alhier gearriveerd en veider ver trokken naar Amsterdam, het Nederl. stoomschip, (te huis beboorende te Goes,) »Admiraal de Ruy- ter», gezagvoerder F. van Renterghem, met eene voll§ lading stukgoederen, komende van Ant werpen. Kapelle, 29 Jan. Bij gelegenheid eener lezing van den heer Marlet, werd bet plan gevormd tot het oprichten eener dorps-vereeniging. Al aan stonds teekenden een 40 tal der aanwezigen. Nadat door eeno vóorloopige commissie do Concept-Sta tuten waren opgesteld, werd verleden week eene vergadering gehouden, waarbij do statuten werden vastgesteld en een bestuur benoemd, bestaande uit de heerenA. Njjsse, voorzitter, J. J. C. B. van der Bilt, Secretaris, J. Oele, penningmeester, M. de Jager en A. Me ij aard, commissarissen. De con tributie is op per jaar gesteld. Weten schappelijke ontwikkeling op het gebied van land bouw, veeteelt en nijverheid is het doel der ver eeniging, waartoe op bepaalde tijden vergaderingen worden gebonden. Middelburg, 29 Jan. Gister namiddag heeft een persoon, tot eene fatsoenlijke familie behoo- rende, zich door ophanging van het leven beroofd. Hier zit ook weer de sterke drank in het spel. Kerk- on «chooleieuws. Ned. flerv. GemT^ Beroepen te Alkmaar, ds. Èf van Schelven pred. te Souburg. Aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg zijn dezer dagen tot tijdelijke leeraars benoemd, de heerenH. J. Kirrwald in muziek en zang en G. Keyzer in de gymnastiek. Tengevolge van bet te Breda gehouden vei galij- kend examen, waartoe 39 van de 43 sollicitanten j waren opgekomen, zijn als kweekelingen bij ge- melde kweekschool geplaatst: M. Lindhout te Tho- len, A. Doinensine te Wamel, A. J. P. de Beste to Goes, (reeds gemeld) L. van Oeveren té Cofijns- plaat., C. Brakman Jz. te Groede, L. P. Akkersdijk te Heinenoord, H. L. E. Dormaar te Middelburg, J. van der Schenk te Dirksland, P. den Engeleen te Emmikboven, G. van de Putte te Oost- en West- Souburg, F. Kooijman te Blieswijk, J. Kuif te Steen wij kerwold, W. C. de Graaff te Oud Vos meer, A. M. van Driel te Serooskerke (Schouwen, H. Spruitenbnrg te Nieuw-Vennep, M. M. Blankert te Cadzand, M. van Broekhuizen te Winsen, J. H. van der Bel te Kruiningen, D. Rottier teBor- sele en F. W. Bupze te Neuzen. Afloop Aanbesteding. Door het Bestuur der waterkcoring van den ca- amiteusen" Nieuwen Neuzenpolder is aanbesteed - in twee perceélon: het maken van een- zeedijk, ter lengte van 679 meter, volgens bestek uit te voe ren binnen twee maanden, hetwelk is aangenomen door den heer D. Bolierte Scherpenisse, voor f 32,459en bot maken van verdedigingswerken aan den oever, bestaande in zinkwerk en steenbe- storting, hetwelk is aangenomen door den heer C. van der Ho,oft te Neuzen, voor f 32.488. STAND DER BEVOLKING IN 1876. XE WEMELDINGE. Mannen. Vrouwen.. Totaal. 730. 726. 1456. Geb. 37 m. 34 vr. 71.' Ingek. 20 19 39. Samen 57 53 110. Oveil. 16 12* 28. Vertr. 20 18 38. Samen 36 30 66. f Alzoo verm. met 21 23 44. Op 31 Dec. van het loopende jaar 1875 waB de bevolking dus: 709 m. 703 vr. 1412. Er werden in 1876 12 "buweljjken gesloten. Véle persönen, die hunne bezigheden buitenshuis hebben, kunnen zich niet genoeg verplegen, wan neer zij verkouden zijn of aan bronchitiscalharren of andere aandoeningen van de bronches ot longen lyden. Niets is voor ben inderdaad beter od gemakke- lijker_dan 't gebruik der teercapsules van Guyot, die fdio afkooksels, siropen, dates en boratdrankën vervangen, 'tls voldoende om telkens wanneer men gaat eten twee of drie capsnlen in te nemen. Daar elke flacon, zestig teercapsules bevat, kost dit werkdadig geneesmiddel slechts den geringen prps van zes h acht centen daags, terwijl het ontheft van het gebruik van andore geneesmidde len. Om zeker te zijn dat' mende echte capsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot, op het étiquette letten. Te ver krijgen, to Goes bij ,de Wed. B. FABERY DL JONGE en in de voornaamste Apotheken.

Nieuwe Goessche Courant | 1877 | | pagina 2