Bg geruchte vernemen wij, dat Dinsdag een "ür treinen, die de brug over het Hollandscb Diep Roesten passeeren, aan een groot gevaar is ontsnapt; schpnt dat de draaibrug bij het aankomen van d«n trein,, die te 9 ure 4 min. van Roosendaal moet vertrekken in correspondentie naar Rotterdam, niet was gesloten, zoodat de 87 reizigers, die er zich op bevonden, het grootste gevaar liepen van' in de diepte neör te stortendoor de tegenwoordigheid van geest van den machinist, die op een afstand van iets meer dan X meter van do brug de machine, tot stilstaan wist te brengen, zijn de reizigers er met eenig op onthoud afgekomen. Grondw Een ervaren landbouwer geeft in de Veend. Ct., ten behoeve van het publiek, den volgenden raad voor den inslag van den voorraad aardappe len voor den winter, met het oog op de ingeval len rotzxekte: Het'is bovenal noodig oiu niet te nemen van de eerst gerooide soorten. De felle en aanhoudende droogte, die den groei zoo goed als tot stilstand had gebracht, werd opgevolgd door, een bijna onafgebroken regentijd, welke "ten geyol- ge had, dat de aardappelen in' de knol eensklaps krachtig begon te groeien. Toen de tijd van rooien evenwel aanbrak, wag het knolgroeien op alle gron den nög^ op verre na niet gedaan en via deze om- stanfligbaj^ffifcaronder een nxet volwassen en met regenwater Overvloedig gedrenkte vrucht voor de consumptie zou worden geleverd, is de rotziekte te wijteh. Kiest men de laat gerooide soorten en laat men die op eene koele, voor regen beschutte plaats eerst. goed luchtdroog worden, zooals het behoort, dan zal men geen last ondervinden, want de goed gerijpte aardappel is dezen herfst zeer gezond. De aardappeloogst in de Tielerwaard levert een vrij gunstig resultaat op.. Voor f 2,50 tot f 3,50 per H- L. gaan zij vlug van de band. Op Slechts^ Weinige plaatsen is er sprake van ziekte. De prijzen der appelen loopen thans "tot f 4,— de i H. L. In aanmerking nemende de schade door water en vorst in het najaar, van 1875 aan de beetwortelen veroorzaakt,, levert dit product een goeden uitslag. Een jongeling te Oöstwedde, als kweekeling werkzaam, is 11. vrijdag op noutlottige gwijze om^ het leven gekomen. Met een scherp pennemes in de hand, wilde bij aan zijne makkers toonen, hoe vroeger de vederen pennen vermaakt werden. Bij ongelnk struikelde hij, en daarbij drong het mesje hem door de kleeren'in het lichaam, ten gevolge waarvan bij 'onmiddellijk: overleed. Vrijdag avond is tusschen Nieuwescbans en Winschoten over losloopende paarden, een trein ontspoord en daardoor de weg versperd. De loco motief en 'de voorste bagagewagens ontspoorden. Een leerling-machinist is erg aan het been ge kwetst. De reizigers werden met een hulptrein naar de plaats hunner bestemming gebracbt. Woensdag morgen te 11 uren is bij du Heer- derbeek, de scheiding uitmakende tusschenHarder wijk en Nunspeet, het lijk gevonden van oen on bekende, gekleed, in blauw duffelschen jas, fijn-ge- ruiten broek en blauw vest. Den vorigen dig on der Ermelo door den Rijksveldwachter te Harder wijk gestationeerd, ontmoet, zeide hij H. te beeten, te Utrecht te wonen en op weg te zijn naar Zwolle. Hg .was toen eenigzins beschonken, en dronken schap, zal das waarschijnlijk wel oorzaak zijn ge weest van zijn dood, daar geen uiterlijke teekenen van geweld zichtbaar waren. Het blijkt meer en meer dat de bewering van de Sch oonh. Ct., als zou J. F. Boers t Streefkerk de eenige nog levende Nederlander zijn die den tobht naar .Rnsland heeftmedegemaakt, lang niet juist is. Wij lezen nu althans dat er minstens nog drie',anderen zijn die onder dezelf de categorie vallen. St. De Wiener Presse bericht, dat de heer Abra ham Ledeborn (Ledeboer), lid van de firma van Heek en Co., te Enschedé, eenigen tijd geleden- op zijn huwelijksreisje, tusschen Weenen en Triést öp den spoorweg kennis maakte met zekeren Eugen Pried rich Beekman, een uit Mannheim voortvluch tig kantoorbediende, tegen wien 'bevel- tot gevan genneming was uitgevaardigd. 'Beekman wist van den beer Ledeboer te vernemen wie hij was, van waar hij kwam enz. enz., en naar Weenen terug gekeerd (de heer Ledeboer ging naar Triëst),-sein7 de hg naar de firma van Hêek:'"T>Mgn rêisplan veranderd, Dresden, Berlijn terug, zend per draad 200 flörgn, groote verlegenheid-, hotel Dönau Abra ham Ledebper." Onmiddéllgk kwam het 'telegrafisch advies voor 400 mark en mededeeling, ..dat de heer L zich tot de' bankiers Gosta'v JJllrich en Co. om geld kon vervoegen.; - Beckmanu ohtvlng 400 mark, nam bij'de bankiers 50 florijnen, eh eenige plagen later wilde hg weder over 250 florijnen disponeeren. Maar in dien tijd was te Enschedé een brief ont vangen van den beer Ledeboer uit Genua, waaruit het bedrog bleek en welke tot inhechtenisneming van Beekmann aanleiding gat, die tot twee jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld. De telegrafist 2de klasse, de heer A. Page, voorheen hulponderwijzer in Zeeland 6de school district, is benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren, met ingang van 1 Novem ber e. k. Per telegraaf. Door de Tweede Kamer is het contract met de exploitatie-, en Hollandsche maat schappijen behandeld. Verschillende bezwaren, we gens groote voordeelen voor de maatschappijen daaraan verbonden, werden ter tafel gebracht. De minister heef$ deze alle beantwoord. Morgen voortzetting. Wolfaartsdijk, 21 October. Woensdag namid dag werd schipper Johs. Ovan 's Heer- Arendskerke, bij zijne aankomst in de kaai van den Schengepolder, terstond gearresteerd en aan vankelijk naar Goes getransporteerd, als aangeklaagd van bot verduisteren van hem toevertrouwde gel den, in zijne betrekking van marktschipper. Op Donderdag werd eene meid, terwijl zij op eone hofstede alhier met karnen bezig was, eens klaps zeer ongesteld. Volgens hare begeerte, wel dra huiswaarts vervoord naar hetNieuwedorp in den Zuid-Kraaiert, was zij den volgenden, dag reeds overleden. Dienzelfden Donderdag, tegen den avond, ge raakte een groote' klamp zaadstroo op eene hof- stede inden Westerlandschen polder onver wachts in volle vlam, en kon alleen, door die omver te balen, gebluscbt worden. Hoezeer onmid- dollijk achter het woonhuis staande, werd verdere beschadiging gelukkig afgewend door oen tijdige keering van den wind. Kruiningen, 23 October. Laatstleden Zaterdag herdacht de heer A. W. Rembges, notaris alhier zijne 40jarige ambtsvervulling. Die dag lieten de ingezetenen van onze gemeente niet voorbijgaan zonder van hunne gezindheid jegens hem blijken te geven. Luchtig wapperde het dundoek van den toren en uit de buizen der meeste ingezetenen, 's Avonds om 7 uren had ten gemeentehuize eene réunie plaats van de voornaamste ingezetenen der gemeente, ten einde ZEd. een geschenk in zilver aan te bieden. Aan het hoofd van den stoet bevond zich de har monie Eendracht maakt Macht", welke zich als altijd bereid had getoond dit feest op te luisteren. Na het eindigen der serenade werd den heer Remb ges, het geschenk overhandigd onder eene gepaste toespraak van den achtbaren heer.. Dominicus, als president der commissie. Getroffen door zoodanig bewijs van erkentelijkheid, bedankte de jubilaris in gulle bewoordingen. Hij noodigde alle aanwezigen ten zijnen huize, alwaar hen een flink onthaal -was bereid., Van verschillende zijden gewerden den ju bilaris nog geschenken en zoo de wenscben "te hem waart worden vervuld, dan nog voorzeker hou den we langen tijd den waardigen grijsaard in ons midden. Kerk- en Sekoolnieuws, Ned. Herv. Gem. Voor het beroep ^.naar Ridderkerk beeft ds. J. Iiromsigt, pred. te Kortgene, bedankt. Te Meliskerke is tot pred. bij de herv. ge meente beroepen de heer -/. J. Gobius du Sart, pred. te Nijkerk op de Veluwe. Ds. Luti, predikant bij de -Waalsche, gemeente, te Middelburg, is beroepen te Leeuwarden. Cfir. Geref. kerk. Ds. A. Lzttooy, predikant te Middelburg, heeft voor -het beroep naar Hazerswoude bedankt. De heer T. 11. de Beer, alhier, heeft de benoe ming tot leeraar aan do H. B- te Amsterdam aan genomen. Bij de in de vorige week gehouden examens te Middelburg, zijn voor hulponderwijzers geéxamineerd 19, waarvan «toegelaten 15; voor de Fransche taal geëxamineerd 4, toegelaten 1, t. w. dhr. C. Lie- vense van Middelburg; voor. de Hoogduitsche taal 1, die is toegelaten. In Groningen is, naar men zeide, aan de. scho lieren verboden hun onderwijzer als »iüeester" aan te spreken. Ze moesten mijnheer" zeggen. Aan de kinderen, die uit gewoonte dien titel hun ble ven geven, werd, zeide man-, strafwerk opgelegd. Door het college van dagelijksch bestuur is thans 'eene circulaire aan dé onderwijzers gericht, waarin bun gevraagd wordt, of zij zoodanig verbod hefiben uitgevaardigd én of, zoo ja, voor de overtreding straf bedreigd is en de kinderen reeds gestraft zijn. "Aan de hoogere burgerschool -te Venlo wordt een leeraar gevraagd in de Fransche en Engelsehe talen, op eene jaarwedde van f1800 's jaars; me11 moet zich voor 1 Nov. aanmelden. De beer Johannes Black-stoneden 18 dezer tot onderwijzer aan de school 1ste kl. alhier benoemd, trad den 14 Febr. dezes jaars als hoofdonderwijzer in functie aan de nieuw opgerichte en toen geo pende openbare school te Heille, bij Aardenburg. Pe,r Telegraaf. De boer J. Staalte Kapelle, is toegelaten als hulponderwijzer, alsmede de heer L. Lijbaart, te Krabbcndijke, voor__de Hoogduitsche taal. Afloop Aanbestedingen Uitslag der door het Gemeentebestuur van Yerseke den 19 October 1876 gehoudene aanbesteding van het bouwen van een poet- en telegraafkantoor met woning voor den beambte. A. Boone, Wissenkerke f 10260D. de Regt Sz., Wissenkerke 10250C. van Boven, Krabbendijke 10010M. Baveco, Kruiningen 10000J. van de Sande Jz., Krabbendijke 10000; wed. W. Flipse, Hansweert 9940G. Windhorst, Rilland 9900 A. Deurloo, Rilland ƒ9880; J. J. Poleij, Hansweert 'ƒ9820; J. van Hoepen, Rilland ƒ9600; J. J. Hórnstra, BergenopZoom 9500; J. van Driel, Yerseke ƒ9400; A. Back, Kruiningen f9400;P. Monjé, Breskens 9250J. Okker Jz., 9200; L. Laban, Yerseke 8850P. Sandöe, Yej-seke j 8675; B. den Èxter van den Brink, Krabbendijke 8563; C. Liudenbergh, Wemeldinge 8560. Het werk is aan den minsten inschrijver toege wezen. buitenland. Engeland. r Van Cape-Coast-Castle zijn berichten van 5den dezer. De troepen van Dahomey hadden do dorpen bij Groot-Popo aangevallen, 80 vrouwen en kinde ren weggevoerd en de mannen gedood. Men vrees de voor een aanval op de plaats zelve. Londen, Donderdag. Met het oog op eene mo egelijke uitbreiding van don oorlog bebben Lloyds en andere zeeassurantie-maatschappijen besloten, "in geval dat werkelijk mocht plaats bebben, de premie met 5 shilling pet. te verboogen voor alle -Engelsehe schepen in de vaart tusschen Engeland, .de Oostersche landen en Australia. Londen, Donderdag. Eenige bladen melden dat drie legerkorpsen gemobliseerd worden. Dit is overdreven, doch ei worden maatregelen genomen om een legerkorps te mobiliseeren, dat Konsfcan- tinopel zou bezetten. Minstens 150 Engelsehe officieren hebben aan den Turkschen gezant hunne diensten aangeboden maar hun aanbieding werd op volkenrecb'terlgke gron den afgeslagen. Men spreekt van eene wijziging van het kabinet. Northeotu zou eerste minister worden. LondenDonderdag. De transportschepen, die inet "aflossingstroepen op weg naar Indfe zijn, heb ben bevel ontvangen te Gibraltar en Malta tó an keren, om af'te wachten de orders die de regee ring mocht telegrafeeren om de bestemming dezer troepen te veranderen. Londen, Donderdag. Hoewel de Times de geruch ten als - geheel voorbarig beschouwt, omdat niets zal worden' gedaan dan nadat ministerraad zal ge houden zijn, vermeldt zij toch, dat lord Napier van Magdala' last heeft zichgereed te houden voor 't geval, dat bij order lfreeg met troepen naar Egypte to gaan,~én dat de plannen om Konstan- tinopel te verdedigen, opgemaakt door Engelsehe ingenieurs naar den.- admiraal van de Engelsehe vloot- in de Bcsikabaai zouden gezonden zijn. Londen, Donderdag. De geruchten van het bij eenroepen van het Parlement, van het zenden van troepen naar do Midöellandsch'e Zee en andere verdienen geen vertrouwen, daar eerst heden do ministerraad vergadert. De bladen laten zich heftig tegen -Rusland uit. De Times acht den oorlog tusschen Rusland en Turkije onvermijdelijk, maar gelooft niet dat de vrees gerechtvaardigd is, als zou Engeland er Kan deelnemen. Men stelt zich noch ultimatum, noch oorlogsverklaring voor, gedurende de nöjaars- zitting. De oorlog tusschen -Rusland en de Porta maakt Engelands inmenging niet noodzakelijk. "En geland is noch door een fcractaat, noch zedelijk ver plicht om een der beide rijken tegen bet andere te beschermen. Wat latere gebeurlijkheden betreft, behoudt de regeering zich hare vrijheid van handelen voor. Dmtschland. Berlijn, Donderdag. De Nordd. AltgZtg. ver neemt van goederhand. uit Petersburg, dat do Grootvorst-troonopvolger spoedig van L'eyadia naar Weenen„ Berlijn en Londen op reis zal gaan -om bij de" Hoven en Kabinetten persoonlijk het eens gezind handelen der groote mogendheden in 't be-

Nieuwe Goessche Courant | 1876 | | pagina 2