overdekte beestenwagens, terwijl bot stortregende en op de bodems er yan paarden vuil 'lag. In die wagens worden ook onderofficieren vervoerd. .Te Oldemarkt is vermoedelijk oen kinder moord gepleegd, De Juaticio uitZwolle dóet on derzoek. Op een kindervisite te Kampen werd- tegen de tafel gestooton, ten gevolge waarvan een pe troleumlamp umviel. Een paar meisjes werden daarbij erg gebrand. Wij ontleenen aan het U. D. omtrent de on geregeldheden te Amsterdam het volgende: Even' als de avond van Dinsdag had ook die van Woensdag eeno vry kalm verloop. -Hier en daar bij voorbeeld im de Angelierstraat hadden kleine op Sêloopjos en botsingen plaats. Patrouilles doorkruisen de stad. Door de Kalverstraat 'bowèogt zich weder ?'èén talrijk publiek, niettegenstaande dat' de" waarschu wende proclamatie van den burgemeester van den Dam tot de Osjessluis "schier huif? aan huis is aam- geplakt. Ook op het Rokin ziet men véle exem- plareu. Enkele zijn er jm de Kaléerstraat afge scheurd. - Qpmerljelijk is het, hoe Handelsblad en Nieuws vanVden^Dag der beweging haar wjiitr karakter-- tija|htea;:ie ontnemen en het willen doon voórko- mehr als hadde men te rekenen gehad met een ben- dè;; kwajongens. Deze vergelijking van hetgeen heeft plaats had, zou ik mij oenigzins kunnen verkla ren, indien, men hot, publiek zoo doende niet mis leide en de nieuwsgierigheid prikkelde.- Indien de fatsoenlijke stand het voorbeeld vólgde, van het gros van het volk, niet hot minst de .Eilanders, - Ridder- en Jonkevstraters, die te huis blijven, dan zouden de autoriteiten vry wat minder moeite heb ben, om voor het behoud der goede orde te wa ken. Het bataillón jager3, dat te 's Hage gereed stond, was per spoor tot..Haarlem vervoerd, om zich op het eerste sein naar Amsterdam te. begeven. Donderdag avond'tot half elf was het zeer kalm. Betrekkelijk zeer weinig'menschen waren er op-de been. Tegen 11 uren ontstonden er botsingen op kot Koningsplein, in de Leidschestrap-t, op het Leid- scheplein, alsook op andere punten. Er is. zwaar gevochten. "v Te éen uur werd in de Marnixstraat adsisten- tie van de brandweer, ingeroepen,. - Voor. het eerst zijn do vuurwapenen gebruikt: Er zijn éen doodo on vele gewonden gevallen, een groot aantal is 'gearresteerd. - Er syus ernstigevrees voor het in brand staken der Lijnbaan van Holst en Koóy'. ThanB is alles, weder rustig. Dé Ministers van Binhenlandsche zaken en Marine - brachten Woensdag een bezoek aan Am sterdam en hadden eene conferentie ten stad huize. De stadwas Vrijdag avond 10 uren rustig; er heerschte zelfs groote kalmte; betrekkelijk weinig pu bliek bewoog ziek inde centra,; terwijl de buitenwijken als hot ware uitgestorven schenen. Nu en dan ontmoette men patrouilles van schutters; Men hoop te dat de avond rustig zou verloopen. Den tradi tioneler! >kermis-Zaterdag" ging znen met bange zorg te gemoct. Men zeide, dat op de verschil lende fabrieken éen deel van den dag of den ge- heelen dag zou worden vry gegeven aan de werk lieden, en aangezien deze dan wel voorzien zijn van ■contanten hoopte men althans te 'Voorkomen dat het Schiedammer vocht .zijn invloed deed gelden, door de kroegen en herbergen vroeg te j doen sluiten. Naar men verzekert,moeten zich eenigo policie-agen- ten te Amsterdam bevinden, om te letten'op »de Rotterdamsche heeren"; reeds zouden er ettelijke onverrichter zaken zijn teruggezonden; bok wil men, dat enkele buiteulandscbe internationalisten zouden zyn aangekomen- Zaterdag,,avónd en Zondag nacht bleef alles rustig. Volgens een rapport dor policie zijn 12 personen gearresteerd wegens dronkenschap. Zondag avond zouden 8 kompagnieön Bchutïe- rij onder do wapenen komen. De persoon die in de Leidscbestraat verwond is, ligt óp het uiterste. In de Kalverstraat hebben de winkeliers onder ling hunne glasruiten geassureerd. De stad'be taalt geen schade. Vele - winkels hebben hunne ramen met plankon dicht gespijkerd. 'Algemeen wordt vroeg geslo ten. Heden avond zal er geen dionst in de Protes- tantsche kerken gehouden worden. Hat was Zondag volkomen rutftig en weinig men- sohen, op de been, Opstelyk deel van Ztiid-Beveland, 18 Sopt. Hoewel het verlangen om regen groot was, wordt er nu oven zeer om droogte vorlangd. Het na deel'aan het Dog buitenstaande graan is groot, hot ontkiemt zoo zeer dat het, geheel of gedeeltelijk, waardeloos wordt. Ook over het bederf in de aardappelen hoort men klagen, op onderscheiden plaatsen treedt hét zoogenaamde >kwaad" erg te voorschijn, geheele, velden zijn zwart en-stinken wanneer men er door gaat, terwijl'by velen de knol zelve is aangedaan. Wanneer wij niet spoedig .droog weder krijgen is het te vreezen, dat van de aardappel vrucht veoL door hot bederf verloren gaat.- Kerk- en S<;hoolniouws. Ned. Herv. Gem. Beroepen to Bath en Rilland, J. yan Belkum cand. bij 't Prov. kerkbestuur van No,ord-Holland, - Volgens de N. M. C. heeft ds. W. Vliegenthart, .pred. te Enschedé Voor het beroep naar N. en St. Jposland bedankt. Beroepen te Oppenhuizon c. a., ds. J. H. Klomp, te Vlissingen. Bedankt Yoor Vlissingen, do'ör ds. A. Meerdink, te Harderwjjk. Ds. E. A. Remij, pred. te Zierikzee, heeft be dankt voor de toezegging van beroep naar Wezepe. 'Uit Cappelle in de Langstraat meldt men ons, dat aldaar f 900 bijeengebracht is, om bij bet houden der eerste preek aan den aldaar beroepen predikant ds. Rignalda van Spijk te Groningen te worden aangeboden. U.D. Chr. Geref. kerk. Ds:-PA. «7". Wessels,pred. by de Chr. Ger. Gem. te Zierikzee' heeft bedankt voor het beroep naar Maassluis en is thans, behalve te Katwijk a/z., nog beroepen te "s Gravendeel. Werd in de l'ëden-vergadering der evangelisatie- véreeniging »Toevlucht" te Zierikzee van 27 Ang. jl. döbr de groote meerderheid de wensch uitge sproken, om. zich aan te sluiten aan het tweede van het tweetal denkbeelden, door het bestuur bij zyn schrijven aan de leden van 19 Juli jl., aan de hand gegeven, van welks verwezenlijking het gevolg zou zijn, eene" aansluiting als Parochiale ge meente te-Zierikzee dor Christelijk Gereformeerde Kerk in Nederland, en zulks met behoud van haar geheel zelfstandig beheer-en besturende macht, in de-leden-vèrgadering van 10 Sept. jl. was men bijeengekomen met het doel, om krachtens art. 10 dor statuten van genoemde veroeniging, tot eene beslissing te komen óver baar al of niet vroegere ontbinding. Dewijl evenwel het vere:schte i getal der leden niet tegenwoordig was, moest die vraag vooralsnog onbeslist blijven. In verband met en als gevolg van dien loop der omstandigheden, werdenin die vergadering een paar voorstellen ter tafel gebracht tot wijzi ging der statuten, tot welker dadelijke behandeling na voorafgaande hoofdelijke stemming, met nage- "hoeg algemeene stemmen' besloten werd. Die voorstellén betroffen de artt. 10 en 12. Na eenigo beraadslaging worden beide voorstel len, na nog voorafgaande verwerping van een amen dement op de voorgestelde wijziging van art,. 10, met overgroote meerderheid bij hoofdelijke stem- ming "aangenomen. Op die wijziging in de statuten zal ingevolge art. 8 der wet Yan 22 April 1855.(Staatsbl. no. 32) de goedkeuring van Z. M. dén koning worden verzocht. Gemeenteraad van Goes. De gemeenteraad hield jl. V-rijdag avond eene vergadering, die door 12 leden en den secretaris Werd bijgewoond. De heer don Boer was met- ken nisgeving- afwezig. De notulen van het - verhandelde in de vorige vergadering worden "goedgekeurd, 7 nadat op de aan merking van mr. Del Baere in het raadsbesluit van de.pacht der hoveniering by de Zonstoöf was ge schrapt, dat die niet aan den';koogsten bieder was gegund, waarna de Voorzitter .mededeelde dat Ja- coba Tavenier, op haar verzoek eervol ontslagen als naaister aan de naai- en breischool, met 1. Oct. zal vervangen worden door Lucia Potronella de Poorter, "en dat mej. J. G. Risseeyw hare be trekking als hulponderwijzeres aan do school in de Hooge Boomen had aanvaard, nadat., zy als kwee- kelinge was ontslagen. De ingekomen stukken waren: een Koninklyk besluit tot goedkeuring van de verordeningen op den Hoofdelyken omslag, dat iB afgekondigd; een yerzoek om nog voor drie jaren-f 100 jtoe te staan voor de paardenmarkt, dat by do bogrooting zal behandeld werden, on een brief van don heer Rin geling; dat hij de definitive betrekking van leeraar in de wiskunde en cosmographio aan de Hoogere Burgerschool volgaarne aanneemt. De 'rekening van do gemeente over 1875 word nü behandeld: Do financiüolo commissie had eenigo aanmerkingen en bedenkingen, waarvan er door jhr. van Swinderen, zelf lid van die commissie, nietiggenoemd werden, maar aio getuigden van do accuraatheid, waarmede zij de vaak had nagezien. De voorzitter gaf telkens antwoord op die beden kingen en de rekening \verd met algemeeno stem men goedgekeurd,'in ontvang op f 100,318.51 in uitgaaf op - 95,519.605 en dus met een'goed slot van f 4,798.90» Ook de rekening van het Gasthuis over 1875, waarbij mr. Del Baere niet tegenwoordig was, werd goedgekeurd, in ontvang opf 13,754.316 in uitgaaf op- 10,923.^8 en dus met een goed slot van.*.f 2,83i.035 De suppletoire kohieren van den Hoofdelyken Omslag en van de Hondenbelasting werden onver- andere! vastgesteld op f 507.39» en f 26.50, terwijl eene reclame van Margaretha do Jonge, wed. San- - dijck,- werd gewezen, van do band. Dhr. P. A. HubregtBe werd op zijn verzoek tegen 1 Dec. eervol ontslagen als onderwijzer, ten gevol gevan zijn vertrek naar Middelburg, en achtoroenvol- gens werden benoemd tot hoofdonderwijzeres aan de Bewaar-, Naai- en Breipcbool mej. E. M. Schoot- man, thans te Naaldwijk, (met "algemeene stemmen) en tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de burgeravondschool dhr. A. R.' Breetvelt, (met 10 stenamen tegen 2 op dhr. A. van Schelven.) Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der bcgrooting voor de jaarwedden van het onderwijzend personeel en die verdere kosten voor de meisjesschool, werd goedgekeurd en ten slotte j vastgesteld de bcgrooting voor het Gasthuis over 1877 in ontvang op f 48,095.28» in uitgaaf op- 47,476.165 en dus met een waarscb. batig slot van f 619.09 waarna de vergadering werd gesloten. gemengde berichten" Te Nieuweschans (Gron.) had in. de vorige week des avonds een treurig ongeval plaats. Aan de stoomstroopapierfabriek ging door een onvoorzien toeval de klep van e.en stoomkuip met kokend wa ter los, waardoor van een dor arbeiders de beide beenen en het onderlijf totaal verbrandden. De ongelukkige verkeert in een gevaarlijken toestand. Zekere A. M., uit Gass'elt (Noord-Brabant) is door de policie gearresteerd en gevankelijk naar Breda getransporteerd. Hij is beschuldigd de .da- der. te zijn van het volgende brutale feit. Voor een paar dagen op eén avond de woning binnen tredende van don landbouwer A. v. d. H., vroeg hy de zuster van den bewoner om zijn pijpje ie mogen aansteken. Onmiddellijk daarop greep hij Johanna, zoo heette de zuster, aan én ontnam haar het geld, dat zij in haar zak geborgen bad. Met een ruk ging vervolgens haar een gouden bel uit het oor. en.weg was de deugniet. Hij vond nog den tijd om de bel te verkoopen, doch daar door was de policie weldra op het spoor. Te Terheyden is een 15-jarige khaap .uit Wageningen uit den mallemolen gevallen. Hij kreeg daarbij een hersenschudding en overleed kort daarna. Aan het hoofdbureel van policiete Amster dam is Woensdag opgebracht een jong Duit3eher, oud ongeveer 14 js-ren, die vertelde, dat hy uit Berlijn afkomstig en de ouderlijke woning heime lijk ontvlucht was. Hij zag er gezond en sterk uit en was fatsoenlijk, gekleed. Het jonge mensch was gewapend met een zesloops revolver met 50' scherpe patronen. - Een 1-jarig kindje van ouders uit Hoteren, die, om naar. do kermis te Driel 'te kunnen gaan, de zorg voor dat wicht aan eene stokoude groot moeder hadden overgelaten, viel van de schoot dier grootmoeder in 't vuur en. brandde -het achterhoofd zoo, dat het in levensgevaarlijken toestand ver keert. De grootmoeder nep om hulp en do ge roepene ging een wonderman halen, die 't kind bespreken" zou. Gelukkig kwamen al spoedig andere buren, die de hulp van den doctor inrie pen. Ook dé zeeüngte van Gibraltar zal haron tunnel krijgeD, door welke Europa met Afrika zal verbondon worden, ten minste daarover verscheen dezer dagen te Madrid oono brochure onder den titel: De-intercontinentale tunnel." De tunnel „zal niet ineer dan 9 EngelBohe mylen onder zee liggen, waarbij nog komen6 Engelscbe mijlen op iedere landzijde, zoodat de geheelo lengte 21 En- gelscho mijlen zal bedragen. De koston worden geraamd op 4 millioen pond at. Aan de »Amst. Ctis een aardige bizonder- heid betreffende het bezoek, Vrijdag jl. door Ali Bey nit Algiers aan »Nalura. Artis Magistral' ge bracht, teroore gekomon. Toen namelijk, de Vor stelijke Arabier aan den ingang werd' ontvangen door heerón commissarissen, rolde hy tuBBoben zyn vingers eene sigaretto, stak zo aan, deed een trok

Nieuwe Goessche Courant | 1876 | | pagina 2