blijft bet gewone middel aanwenden, nl. het slacht- j mes, zoodra men die dieren door die ziekte aan- i getast ziet. 't Schijnt dat er nog geen afdoend geneesmiddel tegen de ziekte bekend is. Men meent, dat dan ook nog altijd de aard van de ziekte duisfer is. Vad. -■ In de afgeloopen week is weder bij een voornaam kaBsier te Rotterdam een poging beproefd om door een valscb-stuk 1400 meester te wor den. Doordien men de zaak wantrouwde, werd aan een jongen, die als tusscbenpersoon gebezigd werd, om bet geld te ontvangen, de som ter hand gesteld, met last' om aan den bediende en een in politiek gekleoden p'olitie-agent, die met hem medegingen, den man aan te wijzen, voor -wien by bet geld moest ontvangen, en die hem in een kof fiehuis zou wachten. Doch deze was bij hun aanj komst aldaar, waarschijnlijk voorbereid, niet meer\ te vinden. Naar wxj' vernemen, is het der politie later gelukt den vermoedelyken falsaris uit te vin den en in hechtenis te nemen, waartoe de aanwij zingen van den jongen boQdschapper veel hebben bijgedragen. Va d. Dinsdagnacht is te Brouwershaven bij buiten gewoon- laag water, weder een dijk val ontstaan aan de_-Heertjes-injaag van bet waterschap Schouwen, van grooter omvang en onmiddellijk grenzende aan dien, welke er onlangs plaats "bad. Men vreest, dat bet daarbij nog niet zal blijven. i Den 20sten Juli is door iemand op het post kantoor te Hengelo bezorgd een brief, "geadresseerd aan een juffrouw té- Zutfen, inhoudende 2 munt biljetten, elk van f 10, no. 560 6. B., 1 Febr. 1858 en' no. 0711 L. X., dd. 1 Febr. *1875, welke brief niet aan zijn adres is terecht gekomen. Der gelijke berichten omtrent bet vermissen van brie ven met geldswaarden kan men gewoonlijk weke lijks in de dagbladen lezen, zonder meer. De af zender van dezen brief echter wérd omtrent de ontvangst der gelden gerustgesteld, daar bij een briefkaart met het postmerk ZutpbenArnhr OI- denz., 21 Juli 3876 beeft ontvangen, waarop met een onbekende hand is geschreven»brief in orde ontvangen F." De onbekende dief dacht zeker dat dit bericht van ontvangst de ontdekking zou voor komen; In de 2de-helft van Februari 1877 zal te Ham burg eene internationale melkery-tehtoonstelling gehouden worden. De-tentoonstelling omvat:1. Boter. 2. Kaas. 3. Werktuigen. Alle Werktui gen, welke tot de Melkerij en tot de behandeling van Melkvee betrekking hebben. 4/ Gereedschap pen, waaronder transportmiddelen voor melk. 5. Wetenschappelijke voorwerpen; instrumenten, mo dellen, plannen, afbeeldingen, beschrijvingen, hulp middelen tot onderricht. 6. Technische voorwer pen. Volledige melkerij-inrichtingen, fabrikaten der melkerij, by komende stoffen, voedingstoffen, 7, Verzamelingen van gereedschappen, werktuigen, modellen. Verdere bizpnderheden omtrent hot pro gramma, den tijd der tentoonstelling en den ter mijn tot inzending,, wpi'den nader bekend ge maakt. - - Eene misdaad, gepleegd aan boord van een Ne- derlandsch vaartuig te Rijssel. Dezer dagen begaf zekere Jacob van de Bujzer, beboorende tot een Nederlandsph, schip {Femme de Jean-' noemt het de Echo da Nord), dat éenige dagen te voren te Ryssel was gekomen, in den -vroegen ochtend zich naar een aldaar wonendon Bolg, zijn vriend en verzocht dezen met hem te willen" gaan naar den commis saris van policie, daar hy den dood van den ge zagvoerder van het schip wilde aangeven. De commissaris van policie, vergezeld van een genees heer, ging naar het-schip en 'vond er het lijk van den gezagvoerder; Frederik Mollegrave, uit Rotter dam, in de- kapiteinskamer uitgestrekt op den bodem. Neus en mond waren gevuld mét 'bloed. Het lijk werd terstond naar de lykschouwings- plaats gebracht en daar ontdekte; men eene diepe." wonde onder-de linkerborst en sporen* van worging 'aan den hals. Toen Van de Buyzer gevraagd werd hoe den gezagvoerder de- wond was toegebracht, gaf bij stamelend een onsamenhangend antwoord. De po- lieïe,^ verder'onderzoek doende, vernam weldra dat twee jongelingen uit Ryssel twee dagen te voren, 's avonds gezien hadden dat er in de kapiteinska- mer een hevig gevecht tusschen Mollegrave en Van de Buyzer plaats had. De jongelingen" die Van de Buyzer dadelijk herkenden, hadden hem den kapitéin naar de keel zien grgpen, hem vuistsla gen in 't gezicht zien geven en een stoot op de borst toebrengen. Mollegrave viel toén op den grond en de jongelingen, "die toen niets meer ge hoord hadden, vervryderden zich daarop. Van de Buyzer loochende alles. Hij gaf voor dat hij 's avonds van dienzelfden düg bij eenige personen kazen had gebracht, waarmede het schip geladen was. -Doch gevraagd zijnde, bij wie hij deze had bezorgd, verklaarde hy hunne namen zich niet meer te berinneren. Ook kon hij niemand anders aanduiden, bij wien hij op dien tijd geweest was. De vermoedens tegen Van de Buyzer wor-. den nog 'verzwaard door de omstandigheid, dat men in de kapïteinskamer slechts 20 fr. had gevonden, terwijl Van do Buyzer in 't bezit was van meer dan 400 fr. waarvan hy de herkomst niet kon op geven. Van de Buyzer, een Hollander van om streeks 38 jaren, is in hechtenis gehouden. (AV R. C.) Nisse. Naar aanleiding vim bet bericht in de Goesche Courant omtrent het verdrinken van een kind in den zoogenaamden parochièput alhier, acht ik bet niet overbodig op te merken, dat die put wel degelijk omrasterd, althans met eene haag om- plant is. Nimmer heeft men .er eenig gevaar voor kinderen in gezien, alleen zou men na hot voor gevallen ongeluk, kunnen beweren, dat het nog beter ware geweest dwarse afsluiting by den in- ,gang te hebben. Nu is het ongeluk gebeurd; maar is bet moge lijk alle waterputten of leidingen zoo te voorzien dat ongelukken onmogelijk zijn? Zijn dergelijke voorzorgen b. v. aande kaai te Goeè of te Mid delburg of eigens elders genomen? Kerk- en Sehoolnieuws. Ned. Herv. Gem. Beroepen te Ridderkerk, A. de Vlieger te Katwijk aan Zee; te Serooskcrke (Schouwen) A. J. van Rietcand,. Bedankt voor St. Kruis door J. J. Bangete Hooge-Zwaluwe; voor Delfsbavcn door J. A. de Vhe- ger, te Katwijk aan Zee. Chr. Geref. kerk. Ds. F-. A. Bergsma, sedert 1849 predikant te Hallam en sints Nov. 3873 te Zaamslag, is den 8sten dezer aldaar overleden, eene weduwe en 3 zeer jeugdige kinderen nalatende. "Hansweert. De heer'Pennings, tot dusver Evange list alhier, thans benoemd tot hulpprediker bij de in- landsche christen-gemeenten op Java, zal naar wij vernemen zijne afsoheidsréde houden op Zondag den 27sten Augustus a. s. Hy hoopt in den loop der,maand September a. s. met eene de'r mailbooten, via Suez, de reis naar Insulinde aan to nemen,ter opvolging zijner be stemming.' Bij de gemeenteraad van Wolfaartsdijk is den 14den dezer besloten tot verbooging van de trac- tementen der 3 .hulponderwijzers, elk met lOOguld., zjodat de 1ste hulponderwijzer dan nu., eene be zoldiging van f 750, en de beide anderen van f650 zullen hebben, in bet vooruitzicht, dat/ de '1 laatst genoemde nog steeds vaceerebde betrekkingen dan nu vóór de naderende winterdrukte wel vervuld zullen geraken. De examens voor bet verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs, zullen worden gehouden voor Zee land op 18 Oct. Verdere mededeelingen bevat de St.-Cffiagfa Dinsdag. j Benoemineeu en 1-5estluilen- Benoemd tot bewaarder der hypotheken, .het ka daster en de scheepsbewyzen, te Dordrecht, C. Röell, thans bewaarder van de hypotheken, bet kadaster én de scheepsbewyzen te Roermond. Ned. Indië. Een tijger heeft bij de dessa Ngidjo (Solo) erg huisgehouden. Eene oude vrouw, Njai Somengollo genaamd, werd, toen zij des morgens om balfzes naar de dèssa Giriwondho ging, het eerst doorhem aangevallen. Zij werd op zes plaatsen gewond, maar gelukkig ontzet door baar zoon, die er echter niet zonder kleer- of lievor velscbeuren afkwam, want hy kreeg tien wouden.' fcfij schijnt zich ech ter goed geweerd te hebben, want de tijger sprong in bet kreupelhout. Zoodra het dessavolk het ge beurde 'vernam, werd er op de titir (op het rijst blok) geslagen en toen de voldoende hoeveelheid volks bijeen was, begon de. jacht op het ondier. Het was spoedig opgejaagd. Uit hetbolcbje sprin gende, kreeg hij onmiddellijk een lanssteek van Mer- todikromo, den bckel van de dessa' Giriwondho, die echter door den .tijger aangevallen, met minder dan 13 wonden ontving. De kaoem van de dessa Ngoewah, Kertowjdjojo kwamook tusschen zijn klauwen te recht, kreeg 9 wonden en rolde toen in de nabijzynde ravijn. De lanssteek vaD Mer- todikromo schijnt echter bet beest wat hinderlijk geweest te zijn, want met een vervaarlijken sprong, snelde hy het -bosch in, waaruit men- hem niet weder te voorschijn kon krijgen. Een tweede drijfjacht, die men een paar dagen later hield, bleef- ook zonder gevolg: het schynt dat de tijger die streek verlateh heeft. Het gelukkigste van de gobeele zaak is echter, dat Njai Somengolle, haar zoon, Mortodikromo en Kertowidjojo, ofschoon allen gevaarlijk gewond, toch in leven bleven en voor. hen hoop op fierste! bestaat. (Vorstenlanden.) buitenland. Engeland. De uitspraak der jury in den geheimzinnigen dood van den advocaat Bravo te Balhatn conclu deert, dat de overledene geen zelfmoord heeft.'be gaan en ook niet by toeval den dood heeft gevon den, maar dat bij door het 'toedienen van braak wijnsteen bet leven verloor. Er is geen voldoend bewijs geleverd om een of meer bepaalde perso nen in staat van beschuldiging te stellen. De brand te Clarkenwell in de drukkerij der firma Grant heeft eene schade van ongeveer 100,000 pd. st. aangericht. Het loggen der fundeeringen van het gedenk- teeken voor Shakespeare te Stratfordon-Avon is voor 3250 pd. st: aanbesteed. Er jzal onmiddellijk een begin met het werk worden gemaakt.. Frankrijk. Dicht bij Lyon is in de afgeloopón week de Laokoon-scene bijna nog eens vertoond. De 23ja- rige broeder van een slangenhezweerster was bezig slangen te voeden", toen een ontzacbelijke groote boa, 7 meter lang, bij den pols beetpakte 'en zich om zijn lijf slingerde. Reeds was do ongelukkige in doodsgevaar, toen zijn zuster toesnelde en om de pols een emmer water wierp, waarop do boa door bet water verschrikt baar prooi losliet. Uit Parijs wordt gemeld, dat de thermome ter aldaar in de schaduw 38° Celsius (ruim 100° Fahrenheit) aanwees. De zonnesteken en aanval len van cholerine zijn menigvuldig. Parijs, 14 Augustus. .Er loopt bier bet gerucht dat na een buitengewonen Ministerraad, te La Granje gehouden, de Spaansche Ministers hun ont slag hebben ingediend. Duitschland. De bekende Ktillman, die wegens moordaanslag op Von Bismarck in bet tuchthuis St. Georges gevangen zit, beeft eenigen tijd gelederi zijn vader verzocht een verzoek om vermindering van straf bij den Vorst in te dienen. Deze beeft dit gewei gerd, betgeen de woede van den gevangene zooda nig beeft opgewekt dat bij. om die te koelen, zijn bewaarder is aangevallen en den man op verschrik kelijke wijze heeft mishandeld. Terwijl dezer dagen in den volkstuin te Berlijn een koorddanser bezig was zijn exercitiën te ver richten, verloor bij zijn balanceerstok. Dit voor werp kwam terecht op bet hoofd cener dame, die zich onder «le dicht opeengedrongen menigte toe schouwers bevond en verwondde haar deerlijk aan bet hoofd. Overigens schijnt liet zeer raadzaam, een net onder bet koord te spannen, want hi:t aan schouwen van halsbrekende toeren als de véloeipè- den-rit, het geblinddoekt exerceeren enz., is zeer ijzingwekkend. Dat men op eiken leeftijd dwaasheden kan begaan bewees dezer dagen een 80 jarige invalide, die zich bij Piotzen in Saksen van bet leven be roofde omdat een jong meisje, waarmede bij sedert eenigen tijd in liefdebetrekking stond, hem ontrouw geworden was. Na van zijn geld een ruim gebruik te hebben gemaakt, gaf 'zij de voorkeur aan een 'jong gezel en bracht daardoor den veteraan tot wanhoop. - Een fabriek van chemicaliën te Haan (Prui sen) isdezer dagen totaal afgebrand. Daar in de gebouwen niet minder dan ,150 vaten arsenicum geborgen waren, steeg eene dikke walm op met vergiftige deelen bezwangerd. Vele personen, bij de brandweer werkzaam, worden door het inade men daarvan ongesteld, «lat .geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Turkije Een Reuter telegram meldt uit Belgrado, dd. IA Augustus. De geruchten betreffende, de wijziging van bet Ministerie vinden minder geloof. Vorst Milan verklaarde, dat de toestand van het leger zeer bevredigend is en het besluit volgde om den oorlog tot het uiterste door te zetten. Zondag avond iseen adjudant van generaal Tschéraajeff aangekomen met een depêche; bij Ban- ja worden de troepen saamgetrokken; er stroomen vrijwilligers van alle nationaliteiten naar Belgrado. Belgrado, 13 Augustus. Vrijdag hebben twee bataljons Serviërs en een halve ^batterij artillerie Bij Tcbotschak eene ontmoeting gehad met de Tur ken. Het gevecht duurde 13 uren. De Turken werden geslagen en verloren 200 man. Gisteren hebben de Turken Klein Zwornïk aan gevallen, maar zij werden teruggedreven. Belgrado,- 13 Augustus. Van het Drina-leger wordt gemeld, dat twee bataljons onder Jovanovies beneden Belena do stellingen der Turken bij Janvia hebbtin. genomende "Turken warén de aanvallende party, maar-werden na een gevecht van 13 uren geheel teruggeworpen; gedurende het gevecht werd Janvia 'gebombardeerd; dé Turken verloren 2Ö0 manschappen, de Serven 6.

Nieuwe Goessche Courant | 1876 | | pagina 2