""291e STAATS-LOTERÏJ. C. Risseeuw, griffier, ofschoon, de eigenlijke titu laris, die eenige dagen afwezig is geweest; ook te genwoordig was. Nadat de notulen der vorige vergadering, waren goedgekeurd, werd door den Voorzitter mededee- ling gedaan, van de navolgende stukken: goed keuring van het raadsbesluit tot af- er» overschrij ving op de begrooting voor 1875beaflH van den benoemden hulponderwijzer Huis, dat ^Hföérë op voórdeeliger voorwaarden geplaatst is is reeds eene nieuwe oproeping geschied)opgaveThoedanig de jaarwedde van den leeraar cir. Posthumus tijdens, de vacature, onder de andere leeraren ié verdeeld, en dankbetuiging daarvoor; mededeeling, dat dr. - Diehl, de benoemihg tot lid der openbare gezond heidscommissie heeft aangenomen, en als zoodanig beëedigd is; verschillende verslagen, die allen in de boekerij zullen geplaatst worden; bericht van de schoolcommissie, dat geen bezwaar bestaat om aan den hulponderwijzer J. de Visser, het door hem gevraagd eervol ontslag tegen 1 Sept. a. 8.. te ver- leenen, waartoe besloten wórdt. De voorzitter maakt vervolgens bekend, dat bef vergelijkend exabien voor hoofdonderwijzer der school 2e klasse,, wat het schriftelijk werk aangaat, zal plaats hebben op Woensdag den 19. Juli, en het mondeling gedeelte later op een nader' te bepalen dag, alléén met. hen, die by het schriftelijk werk het best' voldaan hebben, terwijl de leden tot bij*s> woning wórden uitgeüoodigd. Nadat dié aanbevelingslijst voor de leeraressen en leeraren overgelegd! en tot dadelijke benoeming besloten was, werden de. hoeren Van Aspéren Vér-, venne en Quist aangewózen als stem'opnemers. De uitslag was als volgt Voor de Nëd, Taal, Geschiedenis, Aardrijkskunde en. Schoonschrijven mej. C. G. Slothouwer te Rot terdam, met algemeene stemmen; mede was aan bevolen mej. M. - ten Entel te Winterswijk. Voor de Nederl. en Hoogduitsche talenmej. H. R. - D. van der Mey te Amsterdam, inet algemeene stemmenmede was aanbevolen mej. J. M. Cox te Dordrecht. Voor de Eransche-taal mej.. R. Louenberger te 's Gravenhage, die alleen was aanbevolen, met al gemeene Stemmen. Voor de Engelscbe taal-: mej. S. J. van Deven ter te. Dordrecht, met 9 stemmen, tegen 4 op mej. W. S. dó Wal, die mede aanbevolen was. Voor de Handwerken: mej. A. Risseeuw te Goes met algemeene stemmen; mede was aanbevólefl' mej. A. M. Hartman te Goes. Voor de Wis- en Natuurkundige wetenschappen de Heer D. J. Jansen te Leiden met 8 stommen, tegen 5 op J. S. G. Gleüns te Groningen, die mede aanbevolen was. Voor het Teekenen de heer D. de Koning te Goes, en voor do Gymnastiek de heer ,-P. van der Mealen te Goes, die beidén alleen waren aanbevo len, met algemeene "stemmen. Voor de betrekking van. directrice erlangde mej. R. Leuenberger 12 stentmen, terwijl 1 briefje in blanoö was, we}k briefje, volgens den Voorzitter, niet wórdt medegerekend, zoodat mej. Leuenberr germet algemeene stemmen tot directrice is aan gewezen. De vergadering is .daarna gesloten. reclames^ Een IVliiliogfl Expl. werden binnen nauwlijks twee 'halve jaar vanbet beroemde bóek: Pr. Ary's Natuurgeneeswijze verkochtzeer zeker het beste be wijs voor de degelijkheid daarvan. Dit geïllustreerde werkje mag derhalve met recht, zelfs aan zware ziekten lij denden- als laatste straal, van hoop wor den aanbevolen. Talrijke onder soortgelijken titel uitgegeven nadrukken, geven ops intusschen aan leiding, de geachte lezers daarop opmerkzaam te maken,' dat deze aanbeveling alleen doelt op het geïllustreerde ^Origineele Werk vaP Richters's Boek handel te Nijmegen. buitenland. België. Uit Antwerpen meldt men het volgende: Te Bom hebben onbekende booswichten inden nacht Wan 11 op 12' dezer, getracht den eerst aan komenden trein te doen derailleeren door middel van stukken yzer, welke zy op verschillende plaat sen op de raüs hebben gelogd. Gelukkig kon de 'wachter nog by tjjda de baanzuiveren en alzpo ongelukken voorkomen. Nog slechts kort geleden ■gebeurden op dón spoorweg te Puurs dezelfde fei- ,ton. Gedurende den nacht "belemmerde men daar de baan, door op zekere afstanden gröote steeneh op de rails te leggen. De grootste voorzorgen zyngenomen ten einde do baan vry to houden en do ongevallen te keer te gaan. Er is een- ern stig onderzoek ingesteld, om de daders te ontdek ken met dit doel is ook een nachtdienst van wakers ingericht. De wachter van. Geert, die eer-' gisteren nacht als waker dieüst deed, zag ten li ure 's morgens drié onbekende personen op de baan'wandelen. Van Geert hield zich op een af- stdud en volgde de onbekenden; doch nauwelijks hadden zij den waker opgemerkt of zij verhaasten den stap. Van Geert deed dit ook en toen hij nog slechts circa dertig schreden van hen verwij derd was, bleef een der onbekenden eensklaps staan, liet van Geert nog eenige'schreden naderen en. loste toen een pistoolschot op hem. Van Geert werd niet getroffen, maar toen de rook van het "schot was opgetrokken, waren de drie personen verdwenen. Duitschland. Te Breslan vervoegde zich eene vrouw bij haren geneesheer.Haar neus was zeer gezwollen, zoodat zy meende dat zij de roos" had. De doc tor echter zond haar naar het hospitaal en onmid dellijk ondernam de professor eene operatie. Uit de wond bracht 'hij- elf kleine levende maden te voorschijn. De vrouw herinnerde zich dat zij door een mug gestoken was geworden en het dier had doodgeslagen. De zieke is op weg van beterschap. Oostenrijk. Uit Weenen schrijft men: Er-bestaat niet veel kans dat men omtrent den oorlog iets naders zal hooren als de vry magere 'en toch opgeschroefde bulletins. Do Turken toch weigeren oorlog-correspondenten" toe te laten en wat den Serviërs aangaat, het officieele blad bevat eene mededeeling, dat het den vreemdelingen ver boden zal wezen in het binnenland te reizen, zon der speciale vergunning der Regeering. Beide par tijen nemen alle maatregelen om te. beletten dat er iets uitlekt. Desniettegenstaande mag men aan nemen, dat or groote tweespalt bij den Turkschen Btaf heerBcht omtrent de plannen van den veld tocht. Ieder bevelhebber opereert volgens zijn eigen goeddunken en stoort zich niet aan het hoofdkwar tier. Ook de samenwerking van de Serviërs en Montenègrijnén laat veel te wenschen over. Weenen, 17 Juli. .Aan de »Politische Corres- pondenz" wordt tiit Ragusa. gemeld, dat na een verbitterd gevecht, tusschen de Turken en Mónte- negrynon den J4en bij Nevesinje gelevérd, de Món- tenegrijnen den 16n Blagaj bezet hebben, Dienten gevolge heerscht er onder de' Christenen te Móstar eène paniek en ernstige vrees voor wraakoefening der Mohamedanen. De Montenegrijnen bezetten Glasko aan de golf van Breno, waardoor de ver binding tusschen Ragusa en Trebiuje verbroken is. 18 Juli. De i Wiener Presse" bevat een te legram over het gevecht van den 13n bij Kiek, volgens hetwplk een in de haven liggënd Turksch oorlogschip door kanonvuur aan derT strijd deelnam; in weerwil van het uitdrukkelijk verbod van den kommandant van hét Oostenrijkscb 'wachtschip. De *Presse" constateert, dat hierdoor van -den kant der Turken eene openlijke schending van het-recht heeft plaats gehad. Turkye. Konstantinopel, 17 Juli. Het Turkscbe leger is van Niach vertrokken en rukt óver Chechickeim en Belgradtschiek naar Alexinatz. Do* Turksche- bladen berichten,-dat Tschernajeff .uit Babina-Gla- wa is verjaagd en den terugtocht heeft aanvaard en dat de Turken in Servie Voortrukken". 17 Juli. De. Serviërs zijn bij' Ak-Palanka tótaal geslagen. Tengevolge van deze nederlaag hóeft Tschernajeff zonder slag of stoot Babina-Gla- wa weder opgegeven en is bij óver de Servische grenzen teruggetrokken. Belgrado, 17 Juli. (Officiëel.) De Turksche depêches-van 9 dezer berusten op leugenachtige berichten. De Serviërs verloren tot dusver nog geen enkel stuk geschut. De overwinning, op Tscher najeff, bevochten, is verzonnen; de Servische voor posten staan nog steeds voor Novi-Bazar. Vólgens telegrammen van Alimpitsch plegen de Turken, in Bosnië gruwelijke wreedheden, en vluch ten- velei viouwen en kinderen naar het Servische legerkamp. Servische troepenmaakten zich van het gehuele Toplitzadal meester. Bosnisohe opstan delingen sneden voor de Turkeü de verbinding af tusschen Beljina en Batschka en tusschen Beljina en Tuzla. - Therapia, 17 Juli. Do bezetting van Kiek door de Montenegrjjnen is officiëel bevestigd. gem¥ngde~berichten. Zekere H. W. 'te Winschoten hdoft zijn stief vader, ha hóüi te vergeefs mot een byl, die hem ..ontnomen werd, te hebben nagezeten, mot een scheer-, ihes eenigo shecien over bet hopfd toegebraoht. De politie ontzettól den vader en nam don woostaard, een bekend driWkébroer, inhechtenis. To Amsterdam ontbraken Maandag 50 man - aan de nachtwacht. Bijna 40 kwartieren waren er onbezet. Maandagmiddag brak bij den Oosterdoksdyk te Amsterdam een steiger. Een steenhouwer daar op werkzaam, viel, tegelijk met eën z war en steen, er af, kreeg den Bteen op 't hoofd, dat zoodanig werd verpletterd,' dat de man onmiddellijk den geest gaf. Zondagavond is een 15-jarige knaap, die met een paar. speelmakkers in de Koningshaven te ïïje- noord was. gaan baden, verdrbnken. Te Vijlen viel de heer Jos. Ernes van een wagen, en was oogènblikkelijk een lijk. Te Doenrade viel -een 79 jarig man van den ladder, waardoor een hersenschudding ontstond, die zijn leven in gevaar'brengt. Te Reijmerstock geraakte een landman onder het rad van een wagon waardoor een been ver brijzeld werd. Aldaar werd in een waterpoel net lijk van een man gevonden, waardoor twee kinderen vaderloos werden. Te - Simpelveld werd een werkman, vader van een talrijkgezin, door instorting van een aard- massa' gedood. N In de afgeloopen week'werd te Bocholtz in Lim burg een herder, 35 jaren oud, levenloos uit een put opgehaald. ,s Te Berg-en-Ter blij t viel een leidekker, va der van een talrijk gezin, van het dak eener schuur, aan dé" gevolgen waarvan hij 's anderendaags is over leden. Een gelijk ongeval, mede met een lei dekker, bad te' Maastricht plaats, waar de dood .oogenblikkelijk was. Een werkman, aldaar onbekendlandde Zon- daggavond in de Bagijnestraat te 'sHage aan, waar bij een wöning binnentrad om oen glas wa ter te verzoeken. In plaats van water werd hem door een vrouwspersoon op een kamer een glas geeBtryk vocht toegediend, hetgeen door den man natuurlyk werd: geweigerd, évenzeer als hij niet voldeed aan den eisch om met f 1 het gebruik dér kamer waar men hem gevoerd had te betalen. Met behulp van een toegeschoten manspersoon wérd de bezoeker daarop van zijn. zilvéren hor loge beroofd en bovendien nog mishandeld." De politie van het voorgevallene onderricht'beeft de twee personen gearresteerd en naar het huis van arrest doen overbrengen. Beiden willen bet dóen voorkomen alsof zij geheel onschuldig zijn. Zij zijn voor een gelijksoortig delict vroeger terecht gesteld te Rotterdam; doch toen door den rechter vrijgesproken. Een bejaarde dame te Wijk bij Duurstede, Zaterdagavond in 't bosch wandelende, is,, door de duisternis misleid, in een gracht geloopon. Den volgenden morgen vond men haar lijk. Zaterdagmorgen jl. geraakte de jeugdige echt genoot» van den heer W., te Leeuwarden door het omvallen van een petroleum-kqoktoestel in brand. Eer de vlammen, die haar geheele lichaam bedek- ten, waren gebluscht, had zij zulke erge brand wonden bekomen, dat er dadelijk vrees voor haar loven, ontstond. Die vrees is gebleken gegrond te zijn geweest. Gisterennacht" is de ongelukkige overleden. De deelneming in dit zoo treurig ge val is te grooter, daar de heer W; pas tién maan den geleden gehuwd was. Te Sonnega is een .jongeling overleden, ten gevolge van het overmatig gebruik van koud water bij de heerschende warmte. Tijdens den oorlog der Westorsche mogend- beden tegen China verscheen, volgons de Unteroffi- zierztg.y de volgende Chineesche legerorderGeeft voornamelijk op éene omstandigheid acHt. Gij hebt met een volk te doen, dat; zulke wijde broeken draatrfc, dat als de soldaten eens omvallen, 'tbun onmogelijk is weder op te stoan. Daarom moet gij 't er voornamelijk op toeleggen ben omver te gooien. Beschildert uwe gezichten zoo vreemd als ge maar kunt, en nadert gij den vijand, 'heft dan een vroesolijk gehuil aan. Daardoor zullen de vij anden schrikken en omvallen. Hebt ge hen eerst zoover," dan is- de overwinning gemakkelijk." Slapeloosheid, eene hoogst onaangename kwaal, wie lijdt er soms niet aan? Men gebruikt^ er thans veel choraal tegen, wat in vele opzich ten -hoogst gevaarlijk is,- of morphine, dat echter meermalen onaangenaam doet ontwaken. Wy ach- het daarom van belang onzen lezers mede te deelen het middel, door Cassels Fam. Magazine aan bevolen. Hij raadt daartoe.aan het eten van twee of drie kleine -uien. Spaanscbo uien geBtoofd.zou- den dezelfde uitwerking doen. De ui bevat een zeer verdoovende olie. r Getrokken pryzen. Se kiosBO. Trokking van IS Jnli. Op no. 10788 f 10001 op.no. 4379 f.400.

Nieuwe Goessche Courant | 1876 | | pagina 2