goedschiks bij eons nieuwe samenstelling van het Ministerie konden aanblijven en dit ook niet ver langden. ♦Gisteren was eene nieuwe lijst gereed, die door de ministers Heomskerk en van Lijnden aan den Koning zou worden aangeboden, in de hoop, dat Z. M. te overreden zou zijn, HD. goedkeuring daaraan te hechten. ♦Als mijne information juist zyn, zoo als ik al le rieden heb 'te mogen aannemen, dan zou bet nieuwe Ministerie als volgt zijn samengesteld: Heemskerk, Binnenlandache zaken. Baron van Góltstein, Buitenlandscho zaken. Taalman-Kip,- Marine. 's Jacob, Koloniën. Van Knik, Financien. Baron van Lijnden, Justitie. Voor Oorlog was men het nog niet eèns. ♦Generaal van der Scbriek maakte eerst deel uit van de combinatie voor Oorlog. Om bizon- dere redenen, waaronder, misschien wel 'smans bekende ultramontaanscbe sympatbiön, is daarin verandering gekomen, en nu komt in aanmerking een artillerie-generaal, die echter niet zeer gene gen schijnt, dien post te aanvaarden. Zoo stonden gisteren avond do zaken. Heden middag was Of-nog geene beslissing, en ef die nu vóór 'sKonmgs vertrek naar het Loo, opborgen ochtend bepaald, zal kunnen genomen worden, moet de tijd leeren. De Minister van Finantiön brengt ter kennis van belanghebbenden, dat" in"- de maand October a; s. te 'sGravenhage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van personen, Jie-'wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de Rijks telegraaf. De Staats Ct. bevat nadere bizonder- heden. Blijkens vorenstaande publicatie van het ge meentebestuur, zal ZEx. de beer Commissaris des Ko- nïngs op aanstaanden Maandag deze gemeente mét eph bezoek vereeren, en audiëntie verleenen. Naar wij vernemen zal het hier te houden zomerfeest voor de kinderen der verschillende scho len, dit jaar bestaan in een tocht naar Middel burg per spoortrein, alwaar zy in het schutters hof zullen wórden onthaald. Aan dezen tocht zul len alleen mogen deel nemen, die kinderen, welke van 1 tot 10 schoolverzuimen hebben gehad en reeds een jaar ter school zijn. Het feest zon naar men wil op, aanstaanden Maandag plaats hebben. Wij deelen echter een en ander onder reserve mede. Wij ontvingen heden het eerste nummer van ♦de Liberaaleen weekblad dat te Ridderkerk het licht ziet, onder hoofd-redactie van mr. P. Broos- hooft. De kamer yan Koophandel heeft besloten het verzoek te doen aan den Minister van Financiën, om het verbod te hernieuwen, van Belgische cen ten van Rijkswege in ontvangst te nemen, en eYeneens aan den directeur-generaal der Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, om té verkrijgen, dat voortaan ook op de stations het aannemen van Belgische centen verboden worde. Woensdag morgen vertrok van Zierikzee Zr. Ms. monitor Tijger," die den yorigen namiddag in de haven- gekomen was, naar de reede, om zich te vereenigen met de H eiliger! ee" en de ♦Ad der'', die in de nabijheid dér gemeente Burgh tot October a. s. ernst-exercitiën zullen houden. De schijf is geplaatst op de Neeltjes-Jan-Roggenplaat. De monitor Adder", Woensdag van Helle- voetsluis te Middelburg 'aangekomen, is Donderdag mórgen naar Vlissingen vertrokken. Te-Middelburg is geslaagd voor leerling-japo- tbeker, dhr. Krol van der Hoekte Goes. De gemeenteraad van Middelburg heeft thans aan de pL schoolcommissie het door haar wegens verschil van meaning met het dagelijksch bestuur gevraagd ontslag verleend. De Voorzitter zeide de ontslag-aanvrage te- betreuren, waarvan de re den naar zyn oordeel op een misverstand berustte. - In plaats der aftredenden zyn benoemd de bh. J. A. Tak, J. P. J. Buteux, J. J. L. Luti, P. H. van Meerkerken, C. D. Tielenius Kruythoff, mr. E. P- yah Schorer, J. G. Vögler en dr". H. A. de Jóngh. - De beeldhouwer G. van der Hoógt, te Am sterdam;1 die onlangs een welgeslaagde buste -van mr. Groen van Prinsterer in den handel bracht is voornemens als pendant daarvan ook eenborsf-. beeld van Da Costa,het licht te doen zien. Het Dagblad deelt als gerucht- med,e, dat "ons vaderland binnen kort door Z. M. den Keizer van Brazilië met een bezoek zal worden vereerd. Wij lezen in het Utrechtsch Dagbl. ♦Ten vervolge op hetbericht, omtrent Briefom slagen met adressen bedrukt, meldt men ons, dat eenige heeren eeno vergadering hebbón gehouden, en hebben besloten zoolang te wachten, tot dat er weder een definitief Ministerie zjjn zal om dat het voldoen aan het verzoek tot eeno wyze ging zal leiden in de postwet, daar het afschaf fen der 5 cents postzegels dan eene vereischte zou moeten zyn, om..het namaken daarvan te voorko men. En daar de Posterijen "Voor het algemeen nut zyn, zou- 'tnïet meer dan billijk zyn, dat allen van die wyze van adverteeren 'gebruik kon den maken en niet 't monopolie uitsluitend-bij en kelen zoude berusten. Om éénheid in de 'zaak te krygen, willen deze heeren, in alle voorname plaatsen des rijks, comitees oprichten om plaat- seljjk werkzaam te zyn, en vervolgens met afge vaardigden uit alle plaatsen dés rijks, dén minis ter het bedoeld verzoek te doen. Mocht dit plan bij fabriekanten, logementhouders en kooplieden enz. enz. goedkeuring verwerven, dan zoude men dit ook verder tot spoorwegkaartjes kunnen uit breiden. Daar de werkzaamheden te groot zyn om - alle kooplieden met de circulaire in kennis te stellen en dit den schijn zoude hebben,, dat velen zouden buiten gesloten worden, verwacht men dat elke plaats voor zich handen aan 't werk zal slaan om later gezamenlijk het doql te verwezenlijken. De dagbladen zullen gaarne medewerken, deze zaak te bevorderen. (Wij geven hot bericht, zooals het. ons gewordt, maar zeer helder is ons de zaak niet.)" 's Heerenhoek, 16 Juli. Den lOn dezer werd door de justitie uit Goes gearresteerd zekere A. F. van beroep arbeider, als verdacht van po ging tot inbraak bij H. -v. D., klompenmaker. Er schijnen tevens zware yermoedens op hem te rus ten wegens ten vorigen jare meermalen gepleegde diefstallen. Het is te hopen dat spoedig aan bet licht kome wat van de zaak is, opdat niet langer onscbnldigen er voor aangezien worden. Middelburg, 17 Juli. In het - vorig nummer uwer courant werd reeds bij gerucht medegedeeld, dat bet droogdok, hetwelk op het laatst der vorige maand als voltooid kon worden beschouwd, was ondergeloopen. Het werd u echter bij gerucht me degedeeld, en gij wachttet een nader schrijven van uwen correspondent-te Middelburg. Uw berichtge ver was omtrent deze zaak zeer juist ingelichten het is daarom ten volle waarheid wat men u me dedeelde. Ik heb echter gewacht n over deze zaak te schrijven, omdat ik nog niet op de juiste hoogte was van het feit, en wiide gaarne eerst het oordeel van deskundigen afwachten, alvorens het mede te deelen: ♦volgens het zeggen der mensehen." Het is dan ook waarlijk aardig aan te hooren, wat deze en 'gene zich van het gebeurde voor stelt; de een weet. er ditde ander 'dat van te. vertellen, en op stuk van zaken weten ze altén even veel. Zoo hoorde ik' dezer dagen verhalen dat de schade, welke dat onderloopen bad veroorzaakt, werd geschat op f25,0U0, en de voltooiing daarvan ze ker niet voor het volgende jaar zal plaats hebben. Het is om te lachen. Dergelijke berichten zyn ,goed om Holland's lachspieren nog meer in be-- weging te brengen, dan tot hiertoe óver de wea ken van Zeeland het geval is-geweest. Ik haastte mij dus volstrekt niet u het gebeurde mede te deelen, daar men, door het verspreiden van ♦onzekere berichten" soms groote schade en schande zich zou kunnen berokkenen. De schade.bepaalt zich tot heden bij het volgende: '.Bij het machinegebouw schijnt een wel te zyn, die een uitweg gezocht hebbende, een gat gemaakt beeft onder den muur van het voordek, waardoor een grondafsehuiving isontstaan,en het geheeïe dok is volgeloopen. Natuurlijkerwijs heeft de machine geen dienst meer kunnen doen, daar het water er weder zoo spoedig inliep, als het er uitgemalen werd. Men denkt het gehede werk in 14 dagen te kunnen herstellen. Naar ik. verneem zal in de maand Septem ber te Vlissingen een schietwedstrijd zal plaats hebben, waaraan deel 'zullen nemen onderofficieren, korporaals en manschappen vay de d.d. schutte rijen van Middelburg, Vlissingen en Zierikzee; die aan de vrijwillige schietoefeningen hebben deelge nomen. De gemeenteraad van Zierikzee heeft voor dit doel reeds eene subsidie van f 100 verleend. Aan. do overige gemeentebesturen zon eveneens subsi die gevraagd worden. Kerk- en Sckoolnieuws, Bedanktvoor het beroep naar Goes door ds. E. A. van der Diisséhpred. te Harmelón. Biezelffige, 16 Juli. Heden hield onze naar Bennekom vertrekkende leeraar A. J. Westhof, voor eene, niettegenstaande.de warmte, talrijk op- gekomene menigte zijn afschoidsrede, naar aanlei ding van den Algem. Zendbrief van Judas, derde vers, laatste gedeelte. Verschillende zyner Collegas woonden de plech tigheid by. Benoemingen om BecduJten. Z. M. heeft o. m. herbenoemd tot plaatsverv. kantonrechter te Middelburg, mr. L. J. Bouricius tot kantonrechter te Oostburg, mr. F. J. Hennequin, en tot Griffier bij het kantongerecht te Goes, mr. P. JA. van Dam. Z. M. heeft de heeren P. J. Pennings, evangelist to Hansweert, en N. Rinnooy, gewezen zendeling te 'a Gravenhage, benoemd tot hulpprediker bij de Inlandsche Christengemeenten in Ned. Indie. De luit. ter zee 2de kL D. Hqrdiiklaatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en van daar 8 dezer in Nederland teruggekeerd, jis met dien datum op non-activiteit gesteld. Bjj de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is benoemd tot stationschef te Gr o uw, B. Wabékethans 2de klerk te Goes. BUITENLAND. Engeland. De regeeringsenquöte over den geheimzinnigen dood van den advocaat Bravo te Balgam, tenge volge van antimonium, heeft totnogtoe geen licht daarover verspreid. Wel is een nieuw element in het spel gekomen door het meedeelen van brieven, waaruit blijkt, dat de overledene 50Ó pd. st. in leen had van een vrouw, wier naam onbekend is. België. Naar men verneemt, zal het nog lang duren, alvorens Eugène 't Kint voor het hof verschijnt. De rechter van instructie, Hauman, zal eerst in September zyn rapport gereed hebben, en eerst in het begin van 1877 zal de zaak 't Kint derhalve in» behandeling komen. Frankryk. In een der bróuwerijën van denf Boulevard Voltaire, bij de Barrière du Tröne, kan men tel ken avond op vaste uren een tafeltje zien met twee bockglazen, een speellaken, een spel kaarten en een mandje met fiches, waarvoor een oude kerel en zyn jonge hond, van Engelsch ras, met een ernstig'ge laat poseeren. Onze hond schudt de kaarten met zijn pooten dooreen, kopeert met zijne snuit, geeft daarvan een bepaald aantal met den rechter poot uit, en speelt met den linker; teekent de punten aan, met fiches tusschen do tanden gereed om te betalen. Is de party gewonnen, dan verheft hy zich met een zeker gevoel van eigenwaarde op den staart, en dompelt zijne snuit in het bier even als zijn meester. Dit is sterk, maar een andere hond, die eiken, avond om 6 uren zyn middagmaal krijgt, maakt het nóg sterker: De dagen, waarop hy groo- ten honger heeft, beklimt hij den schoorsteen, opent de pendule met zyn tanden, en zet de wijzers met zijnen poot een uur vóór. Dnitschland. De sprinkhanenplaag nadert Berlijn. Sedert een paar dagen beweegt zich op den Berlyn-Anhalt spoorweg een onafzienbare rij wandelende sprink hanen. De treinen hebben moeite vooruit te ko men, omdat de rails glad worden door de verplet terde dieren. Op de velden van de Berlijn-Char- lottenburger bouwvereeniging is een onnoemelijk aantal dezer vraatzuchtige dieren nog in de ont wikkelingsperiode. Als zij. vleugels krijgen vallen ze op de omliggende' velden, waar ze onbereken bare schade aanrichten. .Men heeft nu een grep pel om het terrein gegraven, over het veld pe troleum gegoten en deze in brand gestoken zoo hoopt men het gevaarlijk ongedierte te verdelgen. - Moravïë. In Sziget zond een landbouwer een jongen van 15 jaar met eene koe naar het land. Do knaap wond het aan den hoorn van de koe bevestigde touw verscheidene malen om zijn linkerhand en ging op weg, vroolyk -uitroepende >nu zullen we om 't hardst loopen." Daartoe zou hij dan ook weldra gelegenheid hebben, daar de koe, tenge volge van een zweepslag, dien zij van -een voerman ontving,het op 'een -loopen zette. De wakkere knaap hield het dier flink bij, ook toen de koe door een blaffenden bond vervolgd, nog sneller begon te draven. Ongelukkig was echter de weg onlangs bepuind, de kantig^ steenen verwondden zijne bloote voeten, eindelijk viel hij "en werd, daar het hem onmogelijk was weer op te staan, een eind door de koe meegesleept, tot het dier eindelijk aan den rand van eene sloot bleef staan. Spoedig kwam er hulp opdagen, maar de arme"jongen had zoo zware verwondingen opgedaan, dat hy niet meer tot be wustzijn kwam en weldra overleed. Tnrkye. Belgrado, 15 Juli ('9 nachts). (Officiéél.) Lesch-

Nieuwe Goessche Courant | 1876 | | pagina 2