Do trein, die hier te 10.41 uit Roosendaal nankonit, is heden morgen aan het station Krab- bendijke gederailleerd. Vier waggons zijn ontspoord, echter zonder persoonlijke ongelukken te veroor zaken. Het ongeluk is ontstaan doordien een wis sel is gebroken. Dientengevolge is de trein on geveer een uur later aangekomen, ook die te 1,33 aankomt ie eerst omstreeks 3 ure gearriveerd. Per telegraaf. In de Kamer heeft de heer Van der Hein, tijdelijk voorzitter van den Ministerraad, medegedeeld, dat, tengevolge van het votum van Vrijdag, de Ministers bun ontslag aan den Koning hebben gevraagd. De Koning heeft echter de be slissing verdaagd tot na de afdoening van de loo- pende zaken. De beide Kamers en de Ministers zijn bereid tot de afdoening daarvan medetewerken. De Coöperatïewet en de enquöte koopvaardijvloot is onbepaald uitgesteld. Het noordelijk zendingsfeest te Assen - geopend met een rede van ds. Gispen uit Zwolle| -- is in goede orde afgeloopen. Het weder was tot twaalf uur zeer ongunstig; eerst na dien tijd hielden de re genbuien op. De collecte heeft de belangrijke som van f 789,541/j opgebracht. De drie spreekplaatsen lagen op. een ruimen af stand van elkander; de hoofdspreekplaats, boven den vijver, bood een onbeschrijfelijk schoon ge zicht aan, door de duizenden toehoorders van bei de seksen, op zitplaatsen in de rondte amphi- theatersgewijze gerangschikt, beschaduwd door het donker loof der bosschen. Dat evenwel niet alle feestvierenden uit zuiver beginsel waren opgeko men, getuigden de luide gesprekken, die menig maal ten spijt der luisterende schare werden gehoord, zoodat een der sprekers aan den vijver zelfs tot orde moest aanmanen. Niet stichtelijk klonk soms onder de feestredenen de muziek van een korps Duitsche muzikanten, die in de buiten-societeit aller lei vroolijke marschen uitvoerden. Openings- en slotrede kenmerkten zich beidé door een ongeval. Onder do openingsrede van ds. Gispen brak een hevig onweer mot regen los, waardoor een hevige onrust, vooral onder de dames, ontstond, die do orde verstoorde en den spreker onverstaanbaar maakte. Weldra werd evenwel het weer woder gunstig en bleef verder den geheolen dag naar wensch. Even vóór de slotrede brak de brug naar spreekplaats no.. 3 in den vijver, waar door een tiental heeron in 't water raakten. Ge lukkig had het ongeval dicht bij den kant plaats,- zoodat ze met een nat pak vrij kwamen. Het volgende Noordelijk zendingsfeest zal, vol gens de Stand., vermoedelijk in. den omtrek van Heerenveen gehouden worden. U. D. In de omstreken van Eindhoven wordt sedert eenigen tijd groote schade aangericht door een bi- zondóre soort wormen ter grootte van een gewone rups, die even beneden de oppervlakte van den grond, de wortels van de jonge planten, van de boekweit, haver, kool en aardappelen afkna gen. De ballon, die Donderdag te Amsterdam is opgestegen, is te 6i uur te Heilo bij Alkmaar neer gekomen. De beer August Brauer, die met dhr. Bosman de reis mede maakte, deelt aan -"; het llbl. mede, dat de reis alleraangenaamst is geweest. Omstreeks 5- uur had de ballon een hoogte bereikt van 7G0 meter, een klein half uur later daalde zij tot op 250 meter en duidelijk hoorden de reizigers toen het gejuich van de bevolking van Zaandam. Te 5,50 bereikte de ballon het hoogste punt, n.l. 1080 meter; zij bevond zich toen tusschen Uitgeest en Wormerveer. De schelle toonen van een tj^mpet door een der reizigers geblazen, werden ongeveer 7 seconden nadat het geluid had opgehouden van beneden teruggekaatst.- Toen »de Nederlanden» wat lager kwam, duurde het ongeveer 2 seconden voor dat de echo gehoord werd. Ongeveer een uur gaans te zuiden van Alkmaar daalde de ballon zacht en kalm op een weiland neder, nadat de reizigers van uit de hoogte- duidelijk de schepen in de Noordzee hadden gezien. De personen, die van de nederdaling getuigen warjn, boden om strijd de behulpzame hand en met de meeste wel willendheid werd de bijstand verleend.^ De berichten omtrent den landbouw in de pro- wincie Utrecht luiden zeer bevredigend. De verschil lende gewassen staan, zoowel op' de klei- als zandgronden, in weerwil van het ongunstige voor jaar, uitmuntend. De weigronden, die door de lang durige noordewinden veel geleden hebben en waar door de eerste snede, niet de geweüschte uitkom sten opleverde, ^hebben door de laatste regen hun ne schade groótendeals ingehaald;, de veestapel heeft in geen jaren zulke uitkomsten, daar klauw zeer en tongblaar zich niet voordoen. Zaterdag morgen waren de eefste kersen in dit seizoen op de markt te Utrecht aangebrachtdo ben werd verkocht voor den prijs van f 3,50. De officier van justitie te Zutfen vestigt de aandacht op de handelwijze van Johannes Koch, commissionair, wonende1" te Amsterdam, zich noe mende directeur van do vereeniging »de Eendracht", vroeger te Rotterdam, thans te Amsterdam geves tigd, daarin bestaande, dat hij, door tusschenkomst van agenten in de verschillende provinciën, bij het min nadenkend publiek de hoop opwekt, om tegen eene wekelpksche bjjdrage aan hem van vijf cen ten, gedurepdo een jaar, in het bezit te geraken van de prachtigste meubelen, huissieraden en luxe artikelen, ter waarde van f 1.25 tot 90; ter wijl de ondervinding geleerd heeft, d&L na het verstrijken van het jaar, aan de contribuanten, in plaats van do voorgespiegelde prachtige meube len enz., slechts worden uitgereikt bloemenhangers, vazen, handdoekrekjes en dergelijke voorwerpen van zéér geringe waarde, de meeste beneden die van- ƒ1,25. Pol. f>L Naar men verneemt is Donderdag avond do persoon van S., die te Leiderdorp in den nacht van tl op 12 dezer eene poging tot moord, heeft gepleegd, door de politie te Utrecht gearresteerd. Van geachte zijdejverzoekt men aan het D.v. Z.-H. te willen doen opmerken, dat de hardglasfabriek te Leerdam niet zooals in sommige bladen werd be weerd, een concurrent kan gevonden hebben in de glasfabriek van het Engelscbo buis Henry Gree ner dat met monsters thans het land laat af reizen daar do glassoorten geheel verschillen. Het hardglas van het Engclscbe huis dat men te 's Hage o. a. aan de vensters van de 'brood- en meelfabriek zien kan, moot een nijverbeidsproduct wezen vau geheel andere bewerking. Vrijdag is mejufïV. R. teUtrecbt achter do toon bank van haren winkel plotseling dood geblevenhet was overigens oogenschynlijk een gezonde vrouw. Te Woudrichem werd dezer dagen op straat druk vuurwerk afgestoken, bij gelegenheid van het feest der 40jarige Evangelie-bediening van den predikant der Hervormde gemeente. Een zwermer of voetzoeker, die in de hoogte geworpen werd, kwam te recht op hot balkon van de bovenkamer van den tweeden luitenant der artillerie, dop heer van Haat ten. Aanstonds vatten het tapijt en de behangsels der kamer vuur. De brand, niét meer te blusschen, breidde zicb snel over het geheele huis uit, dat to taal in de ascb werd gelegd. De schade, vooral voor den luitenant, wiens goederen niet verzekerd wa ren, is nog al aanzienlijk. De bewoner van het huis was de koffijbuishouder E. Sprong. Baarland, 15 Juni. Gisteren hadden Christiaan Wesstrate en Cornelia Wis.se het zeldzame voor recht van hun vijftigjarig Huwelijksfeest te vie ren. Do burgerij toonde hare belangstelling door het uitsteken der vlaggen, terwijl in don loop van den dag menigeen hun in persoon of per kaartje geluk wensebto en des avonds voor hunne woning eenige festiviteiten plaats hadden. Zuidelijk gedeelte van Zuid-Beveland. De stand der veldgewassen is over het algemeen in deze streek als volgt: Koolzaad middelmatig uit gezaaid, belooft, hoewel niet zwaar van stroo, een goed gewin, daar het tijdens den bloei niet van insecten heeft geleden en goed gepeuld is. Tarwe, veel gezaaid, heeft van het voorjaar geleden door het koude on schrale weör, zal weinig stroo op- levereO, maar kan zeer goed van korrel worden. Rogge, Aanvankelijk ongunstig, is veel bijgekomen; gerst, is bepaald slecht; suikerpeen zijn'er weinig gezaaid, om den lagen prijs en do moeite met het afleveren in bet "najaar, maar des te meer vlas, dat mede geleden heeft van de weersgesteldheid, 'en op sommige plaatsen niet vrij is van z. g. kwade koppen. Uien minder dan vorige jarenmeekrap komt bijna niet meer vooraardappelen, veel gepoot, staan vrij wel, doch zijn wat achterpaar- deboonen en erwten geven een goed vooruitzicht. Met het hooi is het ongunstig en staat het te voorzien dat de opbrengst niet groot zal zijn. Al gemeen legt men zich toe op de veefokkerij, die een goeden aftrek vindt, en ruime winsten afwerpt. Landerjjen verhoogen nog in prijs, zooals dezer dagen is gebleken bij de verpachting der gronden van de Hervormde kerk te 'Baarland welke heb ben opgebracht van af 63 tot 136 de Hec tare per jhar. Gen. kerk ontvangt in deze. zeven pachtjaren ruim f 4000 meer dan vorige zeven jaren. Driewegen, 17 Juni. Heden had alhier een treurig ongeval plaats. Bij den landbouwer M- Blok, liepen twee paarden, beiden zeven jaar oud, in de wei in vollen vlucht .tegen elkander, zoodat zij tegen den grond stortten, met het gevolg dat het eene paard bleef liggen en het andere gebrek kig opstond. De heer Gerstin. veearts ie Ovczaiulc werd ont boden, en verklaarde, na een ernstig onderzoek, dat het eene paard do ruggestreng op twee plaatsen en twee ribben waren gebroken, ongeneeslijk was, en dus moest worden afgemaakt;, het andere paard werd door genoemden veearts de genezing in twg- fel getrokken. Tot de beproeving werd echter besloten. Kapelle, 18 Juni De uitslag der verkiezing, voor een lid van den gemeenteraad, in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer J. van der Vliet, op Vrijdag 16 Juni gehouden, heeft den volgenden uitslag opgeleverd: Uitgebracht werden 72 stemmen, in blanco 1 stem. Hiervan bekwamen M. Schipper 27, J. Ode 24, en P. Staal 20 stemmen, zoodat or eene herstem ming zal plaats hebben tusscben 3/. Schipper en J. Vele, welke herstemming is bepaald op 30 Juni^ Middelburg, 19 Juni. Deze week wordt hier vorwacht de scbipdeur, welke bestemd is voor het alhier in aanbouw zijnd o droogdok van de heeren Van Zeilen Decker. Naar ik verneem zal bovengemeld dok a. s. Maandag of Dinsdag worden ingewijd en zullen dan de reeds bekend gemaakte feestelijkheden plaats hebben. y Kerk- on Schoolnieuws, Ned. Herv. Kerk. Het vi^tal voor de beroeping van een pre dikant te. Middelburg bestaat uit de heeren D. Rijnders, 3. E. van Toorenenbergen, E. A. Lazon- der en P. C. van der Horst. Er is wel eens beweerddat vrouwen of meisjes minder geschikt zouden zijn om te onder wijzen dan mannen. Uit den staat van den uit slag der voorjaars-examens in 1876, voorkomende in het Schoolblad van 13 Juni jl., schijnt even wel, voora'- wat bekwaamheid betreft, het tegen deel te blijken.' Vhn 1194 onderwijzers die exa men aflegden, slaagden 679; van 836 onderwijze ressen 597; bet voordeel valt dus merkelijk aan de zijde der laatsten. Nog meer valt dit op bij het behalen van den rang als hoofdonderwijzer. Van d,e 293 hulpon derwijzers slaagden slechts 127, dus nog ver be neden de helft, terwijl van de hulponderwijzeres- sen van de 36 slaagden 26, dus ruim twee derde. Wat overigens betreft de geschiktheid om to onderwijzen; cf om liunno kennis aan anderen me de te deelen, golóoven wij niet dat onderwijze ressen voor onderwijzers behoeven achter tv staan. •Vooral wanneer men eerstgenoeinden belastte met het onderricht van meisjes, daar waar het aantal leerlingen de verdeeling van jongens en meisjes in twee scholen toeliet. Er pleit biervoor buitendien, dat doorgaande, mannen beter geschikt zijn om onder jongens, vrouwen om onder meisjes orde te houden en juist dit is oen eerste vereischte. BUITENLAND. België. De verkiezingen van 13 Juni 11. hebben een ge heel anderen uitslag gehad dan velen verwacht hadden. Waanden de liberalen zich reeds zeker van bunno overwinning, toch werden zij geheel ver slagen en blijft bet tegenwoordig Ministerie eene meerderheid van 12, wellicht l i stemmen behou den. Dat doze uitslag de liberalen teleurstelt, is begrijpelijk, maar jammerlijk is het te zien, hoe zij zich onder die nederlaag houden. Te Brussel, Gent en vooral te Antwerpen hebben zij zich da gen achtereen aan een vandalisme overgegeven, dat allen weidenkenden een afschuw moetinboezemen, van een beginsel, dat tot zulke toomelooze buitenspo righeden voert. Glazen inslaan, huizen nagenoeg vernielen en plunderen, andersdenkenden met stok ken slaan en steenen werpen, ziedaar do vruch ten van het Belgische liberalisme. En dan durft zulk gespuis zicb nog don eore- naam van »Gouzen" tpeeigenenden oeronaam van hen die goed en bloed over hadden voor de vrij heid van hot geweten, voor de eerbiediging van ieders overtuiging. - Juist het omgekeerde "van die roemrijke Geuzen toonen zich thans de liberale Belgen. Waar zij door hunne woorden niet konden overtuigen trach ten zij door stokslagen, enz. hun zin to krijgen. Wij hopen dat het Belgische ministerie die com mune-lui voorbeeldig zal afstraffen. Zeker is het dat deze op goeno wijze hunne belangen erger kon den schaden, dan juist door hunne houding der laat ste dagen. Ofschoon wij nu niet de leer zijn toegedaan van onzen liberalen" afgevaardigde Kappeijne van de Coppello, dat de »liberalen" in Belgiö nu maar doodgedrukt moeten worden, omdat'zij de minder heid blijken te zjjn/en "dreigen »de zalf stinkend

Nieuwe Goessche Courant | 1876 | | pagina 2