naar, heeft den dood op zijn bed gevonden. Zijn koffers stonden gepakt om op reis- te gaan, Te Beemster vond een landbouwer, toen hij Donderdag tbuis kwam om te eten, zijn vrouw op gehangen op don zolder. In een maand het tweede geval in die gemeente, dat een gehuwde vrouw zich op die wijze het léven beneemt. Vrijdag nacht is een winkelier in het West- einde te 's fiage, die zich aan sterken drank te buiten ging, krankzinnig geworden. Hij sloeg de vensters stuk en dreef woedend zijne vrouw op de vlucht. De nachtwakers brachten hem tot beda ren; bij is naar het gasthuis vervoerd. Een tweejarig paard van D. te Limb richt op hol geraakt, sleurde den zoon van D., die het paard bij den teugel had, mede; de jongen kwam er met eene 'kleine verwondrag af, maar het paard rende tegen een huis aan, en viel dood neer. Een onderofficier, van het Indische leger, die dezer dagen weder een nieuw engagement had aan\ gegaan, had eergisteren ochtend' het ongeluk in de plantage, nabij de paardenmarkt te Delft eene por tefeuille te verliezen, waarin een groot deel van zijn handgeld f 245 aan bankpapier geborgen was. On- middellgk deed hij aangifte bij de policie van zijn verlies,ett/.ging inmiddels om zijn leed wat te verzetten, /iri;'je'en herberg een borrel drinken. Daar v^tëldB,';h§ zijn ongeluk, maar wie schetst zijne varbazïrig on blijdschap, toen éea der aldaar aan wezigen, hem zijn verloren schat, die door dezen gevonden "was, weder ongeschonden ter hand stel de. Uit erkentelijkheid vereerde de onder-officier ien eerlijken vinder een bankbiljet van f 25. Zondag had te Breda net volgendé'ongeluk plaats, dat al wedbr tot waarschuwing kan dienen. Eene moeder, die gedurende een paar uren in de huurt uit werken ging, liet in dien tus3cbentijd hare drie kinderen, van 5, 3 en 2 jaren alleen in huig te bed liggen. Het oudste ontstak een luci- fer in het bed, met bet noodlottig gevolg, dat er brand ontstond, die, hoewel door de buren ra den 3innvahg gestuit, nogtans ten gevolge had, dat de •<i;rie kinderen alle in hoogst bedenkelijken toestand verkeerèh. -r- In de, afgeloopene week is in de gemeente Xiekkerkerk een .slang gevangen, die eene lengte had-van 75 centimeters. Kerk- én SchL0oln.iou.w8. Ook ds'. Locherpredikant te Zelhem, hoeft voor (Joes bedankt. - Té Rotterdam is - beroepen ds. E. A.. Gewin,- té Abcoude en te Axel, ds. D.H. Teljer, te Nieuwe Tóhge. Th. G. de Wdde, predikant te Ovezande, ifèeft voor Maasdam bedankt. Benoemd tot hulponderwijzer aan de Bizondere school alhier,-de heer J. Snoep, thans hulponder wijzer te Zeist. - Wolfaartsdijk, 18 April. Bij gelegenheid van <le bevestiging der nieuwe leden, op Vrijdag 14 <ÏBzer, bij de fierv. gemeente alhier, ontving een hunner den R. Doop, aan wien de toediening van dit Bondzegel in zijne kindschheid door zijne ou ders uit bizondere godsdiehstbezwaren was. ont houden. Gisteren avond vierde de jongelings-vereeni- ging in het schoollokaal baar jaarfeest, waartoe >- ook afgevaardigden van elders waren opgekomen, én waarbij ds. F. Hagé als voorganger optrad. Tot het vooijaars-examen voor het lager onder wijs in Zeeland, hebben zich 51 candidaten aan gegeven voor 54 acten. In de A. Bijdrage wordt uit Ovezande be richt, dat Burg; en Weth., zonder voorkennis van deii Schoolopziener, van de 7 opgekomen sohci- tanten voor de hoofdonderwijzersbefcrekking in die gemeente, een zestal op de voordracht .geplaatst hebben, met het oogmerk orri óp die wijze eene willekeurige keuze'te doen. Gemeenteraad van Goei. - De gemeenteraad hield jl." Woensdag avond eene -vergadering, dié door 10 leden en - den Secretaris v^erd bjjgewóönd. Dhrp. Kakebeeko en dr. van Ren- tprghem haddon vbericht ingezonden verhinderd té zyn de vergadering bij te wonen. Ook bleef af wezig dhr. mr. Del Baere. Nadat de notulen waren goedgekeurd,werd een adres aan de 2e Kamer aangenomen, om aan' to dringen op het behoud van de rechtbank alhier, en werd kennis gegeven dat hét kohier van den Hoofdelijken Omslag voorloopig was vastgesteld en van a. s. .Vrjjdag 'ter visie zal liggen. Vervolgens worden de geloofsbrieven van het ver kozen lid, dhr. B. Van Asperen- Vervenne, gesteld in handen' van eene commissie, bostaandeuit dhrn. Fransen van de, Putte, Jhr. mr, Pompe van Meer- dervoort en mr. Van Hoek, die zich .uit de zaal ver wijderen, terwyl de vergadering geschorat.wordt. Teruggekeerd wordt dbri Vervenne, zooals de cotn- missie gerapporteerd heeft, toegelaten als raadslid. Do mededeelingen waren, dat het Ravelijn is ge pacht door Pieter Van Ast voor 86 en de Hove^ niering in de Zoute Vest "door Job Wessel voor f 25, en dat het schoonmaken van het Raadhuis is aan genomen door A. Hootsman voor ƒ89. -; dat. een adres is ingediend, om aan te dringen op de aan neming van, het wetsvoorstel van dhr. Moensdat het feest dor schoolkinderen op 11" April door de Wethouders is bijgewoond en dat aan dhrn. Japikse én Kolpa is vergund, om docent te zijn,hij den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers. De ingekomen stukken warengoedkeuring van de jaarwedden der hulponderwgzors en bulponder- wijzeressen; een aflevering van. dén inventaris van het Oud-Archief; een dankbetuiging van don direc teur der boögere burgetechoól voor de jaarwedde van dhr. Conradi; kennisgeving der benoeming van G. M. Klemkerke tot ondërboekhouderadres van A. Smit, om grond aan. .de Koepoort tot het bou wen van huizen, dat dhr. Van Hoek niet ingewilligd wilde zien, maar liever den grond als open terrein behoudeneen aanbeveling van dv. Japikse en dhr. Ochtman voor lid der schoolcommissie; een advies van de fin. comm. om toe te - staan, dat door het gasthuis-bestuur gelden worden belegd in inschrij vingen op het Grootboek. Ten aanzien van de leening voor de verbouwing van het Gasthuis wordt door de fin. comm. gead viseerd nogmaals bet Burgerlijk Armbestuur te vra gen, of het niot de rente zou willen betalen, als het Gasthuis zelf de leening sluit. Nadat dhrn. Jhr. mr. Pompe, mr. Van Hoek en de Voorzitter hunne denkbeelden hadden medegedeeld, wordt be sloten dat 'advies op te volgpn. Het tariefeder inkoopsgelden van de proveniers wordt aangehouden, omdat dhr. mr. Del Baere, pré sident van het Gasthuis niet tegenwoordig is. Daarna worden benoemdtot leeraar in de schei kunde, enz. aan de Hoogere Burgerschool dhr. Z. F. Diehl te Enkhuizen, zulks met alle stemmen, en tot lid der commissie van toezicht dhr. mr. J. ,A. Van Hoek, zulks met 9 stemmen, 1 op dr. Fokker. Öp het adres viin J. Reijnas om 20 toelage- bo ven zijn aannèmragsotu voor het afgraven van den wal bij do Koepoort wordt gunstig beschikt. Dhr. Jhr. mr. Pompe verklaarde vóór'te stemmen, niet, omdat de aannemingsomzoo miniem was, niet om dat de aannemer, ook met dé toelage, nog beneden den volgenden, inschrijver blijft, maar omdat hij zoo belemmerd is door bet metselwerk van de oude muren. Aan Gabriel Verburg wordtvergund een cijns en erfpacht af te koopon van de gemeente. In behandeling genomen" zijnde een besluit tot vaststelling van het getal leeraren," hunne jaarwed den en lesuren, wordt eerst gesproken om de jaar wedde van dhr. Ittmann to behouden op 150 zoo als zij nu is, en om te bepalen, dat do leeraars reeds vroeger schoolonderwijs of middelbaar scboolonder- wijs moeten hebben gegeven, of dat zij anders maar voor oen jaar worden benoemd, en wordt het be sluit, op voorstel van Jhi*. Van Swinderen gestéld in handen van de finaneiiielè commissie. Ook wordt bepaald, dat de toelating van nieuwe leerlingen op de scholen voortaan zal plaats heb ben met 1 Maart en 1 September, en wordt de ver ordening in dien zin- g8wyzigd. Dhr. Jhr. Van Swihderen maakt Barg. én Weth. attent, dat het' stukadoorwerk' op de zaal boven de korenbeurs los gaat, en dhr. mr. Van Hoek dat er ontgraving gebeurt en steenen liggen aan dé Koe poort, zonder dat ér een lantaarn brandt. De vergadering is daarna géslo'ten. GEMENGDE BERICHTENr Tusschen Hastings en Dungeness zijn de Ve suvius" en de »Savernake" bij dikken mist tegen .^elkander gevaren en is het eerste schip in den grond geloopen. Doqr don vischlogger ,>Jeuno Al- bert," kapt. Bibet,; zijn later 2 sloepen der ■Vesu vius" opgevischt; een met één de andere xuet vier mannen; zij werden door de bemanning van de Jeune Albert" goed behandeld, gevoed en gekleed en heeten Addo Biezo, W. Steendam, F. De Gunst, H. Knol, en F. Van Dongen. De verdere beman ning van de »Vesuvius" schijnt ook gered te zijn. Xn een brief van dr. H. Weyen berg te Cor dova (Argentijnsche Republiek), opgenomen in het A. v. d. D wordt het volgende medegedeeld>Toen op Nieuwjaarsdag, de eerwaarde patera van het jezuïetencollege te Santafé gezellig aan den disch zaten, brak onder hen een twist uit, die weldra zoo hoog liep, dat glazen, borden, flesschen en stoelen door de eetzaal vlogen, tot het eindelijk bleok, dat de eerwaarden op alle eventualiteiten waren voorbereid, do moesten brachteneen dolk gemoedelijk van onder hun kleed te voorschijn^ de superieur en twee anderen werden als kalven afge- maakt^en velen më'or of minder ernstig gewond. Zes der eerwaarde moordenaars, zgn voortvluchtig. Men zegt echter, dat de politie hen reeds op't spoor is." De Keizer van China, zooals men weet nog een kind, zal weldra het'eerste onderwijs ontvan gen. Onder de bepalingen van het studieplan en de benoemingen van het daartoe behoorande per soneel, komt ook voor een speeljongen". Deze bediening wordt vervuld door een knaap van den zelfden leeftijd als de Keizer. Deze gelukkige knaap is, voor de eer bestemd, de straffen te ontvangeü, door den Keizer verdiend. Kent deze zijn les niet, dan wordt de speeljongen op water en brood ge zet, is de Keizer bepaald stout, dan wordt de speel jongen -met zweepslagon vereend. Vrijdag namiddag is het gehuchtje Moll in de nabijheid van Antwerpen bijna geheel in asch gelegd. In den. tijd van li uur zijn 21. woningen en 23 schuren, waaronder ook de geheel uit bak steen opgetrokken pastorie, een prooi der vlammen geworden. Het vuur verspreidde zich, door een feilen noord-oostenwind aangewakkerd, met onge looflijke snelhoid, niettegenstaande de meeste ge-- bouwen 50 meter en meer van elkander verwij derd'waren. Bijna niets was verzekerd en slechts weinig werd gered. Niet alleen zijn een 150-tal personen van have en 'goed beroofd, maar boven dien is alle veevoeder verbrand. VERKQOPINGEN ENZ 21 April Woonhuis enz. Nieuwedorp. Pilaar. 24 Windkorenmolen. Gapingc. Woutersen, 2 4 Barkschip Ellewou tsdijk. Scholten. 24 Woonhuis eu Erf.'s 11e eren hoek. v. |d. Bnsschc. 25 Winkelhuis fc-bmederij. Middelburg. „Verhulst..,. 25 Boeren Inspan. Domburg. Woutersen. 2G r Woonhuis, c. a. Meubelen. 's H Arcndsk, v. d. Busscho. 26 k Hoefje. EJlewoutsdijk. Scholteu en Paardckoopcr. 3 Mei Inspan Ellcwóutsdijk. Scholteu cn Paardekooper 16 Boeren Inspan. IJzendijke. W. C. De Sinidt' B UMG JE M L IJ K JE STAND. G O ES. Van den 13 tot en. met 20 April 1876. Ondertrouwd: den 20 April, Janes Delneij, 26j.jm. met'Johanna, Bendrikse, 24 j. jd;Jan Jacobus Kug- per, 25 j". jm., met Suzanna Zoutewelle. 23 j. jdJo hannes Reijnhout, 25 j. jm,, roet Sara Dekker, 28 j. jd. Gehuwd: den 20, Marcus de Jonge, 25j. jm., mét Francinii Josina Harinck, 26 j. jd. Geboren-: den 44, Maria Cornelia, d. v. Gerardus Jo hannes Van Opdorp en Wilbelmina Geravdin'a Vermeu len; den 16, Pieter Dirk, z v. Cornelis Touw en Geer- truida Cornelia Rijkaard; Cornelia Maatje, d. v. Pie ter Verburg en Adriana Kole den 17, Cornelia Jannetje, d. v. Dirk 13oer en Sara Cornelia Westerweel; den 19, Francina Abellina, d. v. Johannes Jacob Ochtman en Maria Frausen van de Putte. Overleden: den 13 April, Maatje Gesina Adriana, 3 w. d. v. Isaac Oosaeen Naatje Zacharina Magdaïena Stout- hamer; den 20, Jacobus Deönardus Petrusp7-w. z.-v-.-Pe- trns Thowes en Adriana Warrens. LIEFDADIGHEID- LIEFDADIGE LANDGENOOTEN Drie jaren geleden overleed in een der Zecuwsche stedeu plotseling in de kracht van zijn werkzaam leven, een zeer geacht en bemind geneesheer; zijne' diep-'bedroefde weduwe met vijf onmondige kiuderen, geheel en al zonder middel van bestaan achterlatende. Door de hulp van een bloedverwant ge durende drie jaren voor broodsgebrek bewaard gebleven, is dit «waar beproefde gezin, thans door den dood van dien weldoe ner, aan de grootste armoede ten prooi f Er zijn ongetwijfeld nog medelijdende cn ware menschen- vrienden, die gevoelig voor zulk een treurig lot, met ous dit leed willen helpen verzachten door aan dit gezin levenson derhoud te'trachten te bezorgen. Aan hun is ons^verzoek gericht om hulp; spoedige bulp is dringend noodig. De ondergeteekenden zijn ten zeerste bereid nadere inlich tingen te geven, de bijdragen in ontvangst te nemen en zul len van de uitkomst openlijke mededeèling doen. J. M. LOCK Et DE BRUIJNE, Burgemeester van Brou wershaven. J. VAN DER, BENT, Notaris te Idem G. P. ITTMANN, Jr. Expediteur te Rotterdam. Dr. J. V. BURKÉNS, Geneesheer te Idem. Dr. A. S. DE BRUIJN, Arts te Delfsbaren. De Uitgever dezer Courant, A. C. DE JONGE SJz., ver klaart ,zich mede bereid giften in ontvang te nemen, die als dan in dit blad zullen verantwoord worden. ADVERTENTIEN, Ondertrouwd C. A. PRUMERS, van EllewOutsdijk, en C. N. VAN STRIEN, van Driewegen. Dbieweqen, 13 April 1876.

Nieuwe Goessche Courant | 1876 | | pagina 2