Grave, Boxtel, Asten, Ginneken, Zevenbergen, Meers- sen, Horst, Gennep, Zevenaar, Nijkerk, Klburg, Wy'chen, Lochem, Aalten, Doetincbem, Vollenho- ven, Raalte, Deldcn, Oldenzaal, Ootmarsum, Voor burg, Naaldwijk, Noordwijk, Woubrugge, Vlaar- dingen, Hillegersberg, 's Gravendeel, Ridderkerk Vlisstngen, Sluis, Ucinkcnszaud, KortgcneAxel, Brouwershaven, Holwerd, Rauwerd, Hindèloopen, Oldeberkoop" Hoogezitnd, Nieuwer-Amstal, Weesp, Edam, Enkhuizen, Beverwijk, Maarssen, Loenen en. Rheneni Wij vernemen uit vertrouwbare bron, dat het bericht, in sommige bladen (ook in -dit blad) medegedeeld, dat mej.. Baart zich zon verbonden heb ben aan het toonoelgezelschap »de vereenigde too> neellisten," in zoo verre moet worden tegengospro ken, dat die zaak nog niet dien uitslag beeft gehad. N. Al. Crt. Van goed onderrichte zijde verneemt de Arn- sterdamscbe courant, dat Zaterdag avond op eene Tergadering van do stoomvaart-Maatschappij Zee land, te 's Gravonhage, ten paleizo van baren eere voorzitter, Z. K. H. Prins Hendrik, gehouden, be sloten is den dienst op 15 Mei a. s. te hervat ten, in. het vast vertrouwen, dat alsdan het boofd te Qneensborough gereed zal zyn. Aan Jhr. J. L. C. Pompe van Aleerdervoort, te St» Petersburg, is door 7j. Af. verlof gegeven tot het aannemen der versierselen van ridder 2o klasse der St. Stanislaus-ordo en der herinnerings- medaillo voor niet-strijders, gedurende den oorlog van 1870/71, hem door de Keizers van Rbsland en Duitschland geschonken. Naar wjj vernomen, heeft onze vroegere stad genoot, de heer M. Edzard Greje, gecomponeerd 9n ter perse: immortellenkrans aan den Gen.- Maj. -Pel.» Marcbe fnnèbre voor Pianoforte. - Zekere P. v. H., te Drieyvegon,. hoeft jl. Vrijdag door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Als redenen geeft men daarvoor aan, huiselijke onaangenaamheden.. .Te Tilburg is door een huisvader ten stad- huize aangifte gedaan van zijn twee-en-twintigsto kind; allen van eett en dezelfde moeder. Te Ellewoutsdyk, moet, naar de Zz. Nieuws bode meldt, een 6-jarig knaapje met de rechterband tusscben eene snijmachine zijn geraakt,, met het gevolg, dat twee vingers moesten worden afgezet. Door do vereeniging-tot verbetering van volks gezondheid te Utrecht is aan de Tweede Kamer een adre9 gericht, inhoudende het verzoek om het ---onderwijs in de gymnastiek op alle scholen vèï>" plicfrtend~te.,maken. De 1 otelingen"r3t?r-lichting_ van do nationale militie voor 1876, voor welk witpe^'ooky-iUé—aan het examen voor den graad van milicien-onderof ficier en de verdere voorrechten tijdens hunnen diensttijd wenschen deel te nemen, behooren zich daartoe voor 15 Maart e. k. schriftelijk aanrtg;mel- den by den kommandeerenden officier dfeVihfaute- rie, tor plaatso waar zij verlangen dit examen af te leggen, met vermelding tevens van bel wapen' of bet co'rp3, waarbij en het garnizoen of de gar nizoenen, waarin zij bij voorkeur hunnen militie- plicht willen volbrengen. De commissie tot oprichting van een gedenk- teeken voor de gebroeders Houtman te Gouda heeft «enige belangrijke mededeelingen van den heer J. N. S. het liclic doen zien omtrent het leven en de werkzaamheid dier beide Gouwenaars, die zich aan het einde der 16e en het begin der 17e eeuw zoo by uitstek verdienstelijk hebben gemaakt om voor de ifederiandsche gewesten de vaart op .Oost-lndia 'tu verzekeren - en tdên grond te leggen voor uns be staan ala koloniale Mogendheid. - 5" De oudste,Corhelis, wiens bemoeiingen in Por tugal, om dé geheimen van de vaart op de Oo3t te doorgronden, wel bekend zijn, viel al spoedig als offer van den haat der Portugeezen m de wa teren van het zolfde Atsjin, waarvan de verovering ons thans zoo duur te staan komt. Do'jongste broeder, Frederik, maakte meerde re reizen nhar de Oost en onderscheidde zich in ffe eerste jaren der vestiging van de Oost-Ind. com pagnie als ëen kloek landvoogd en zeevaarder in <ïen trant van een -'Koen en ^on Bontekoe. Frederik mocht dus meer voldoening smaken van, de groote onderneming, waartoe beiden zoo krach tig het initiatief hadden genomen. Aan Cornelia komt de eer toe, dat hij het eerst de Amsterdam- sche kooplieden tot eendrachtig samenwerken over reedde en hen eindelijk zoo ver bracht, »dat zij alstoen een compagnie of collego hebben gemaakt, om de voyagie op'Oost-Indien aan te vangen, noe mende 't zelve »De compagnie van verre," en re solveerden eenige penningen daartoe to feurneeren en op te brengen; -De goederen die in zake Jut uit Rotterdam naar 'sHage zijn aangebracht, bestaan volgens bet Dagbl. uit meubilair, wapenen, tijgervellen en an dere kostbaarheden, die bij de arrestatie van Jut en zijne buisvrouw in. hun beslag genomen zijn en dio men vermoedt dat zijn aangekocht voor gelden na den moord gestolen. Wanneer de straf zaak tegen Jut en zijne vrouw is afgeloopen, ver moedelijk in do laatste helft van April, zullen de ze goederen ter beschikking worden gesteld van de erfgenamen van mevr. van der Kouwen. Te Huramelo heeft men een zonderlinge na- tuurspeling waargenomen. Op ceno boerderij heeft nl. een varken een tiental jongen goworpen, van welke één een kop heeft, die, van voren gezien, veel op dien van een aap gelijkt; een bijna vol komen kin, ongeveer twee vingerbreed! hooger do mondopening en hier boven de oogen, dicht bij el kaar geplaatst. Do bij een vaiken vooruitsteken de snuit mot neusgaten bevindt zich hier boven do oogen en isnaar achteren gekeerd. Hoewel hot diertje levend ter wereld kwam, bleek bet spoedig, dat het geen voedsel kon opnemen en is daarom afgemaakt. 3 -^Men herinnert zich wellicht nog dat voor eeni- gen tijd drie kantoorbedienden te -Rotterdam in hechtenis werden genomen wegens het uitgeven van va^che wissels, waardoor do daar gevestigde bijbank der Ned. Bank en de kassiers Schaay en Ledeboer aanzienlijke schade hadden geleden. Do drie oplichters zijn thans door het Hof te 'b Ha- go veroordeeld: een tot 6 jaren tuchthuisstraf en 22 boeten van f 50, de tweede tot 5 jaren tucht huisstraf en 18 boeten van f 50, en de laatste tot een jaar celstraf en 10 boeten van f 50. Een Nedorl. familie in den staat Wiscon sin (N. Am.) heeft op den 3 Febr. jl. een merlc- waardigen dag beleefd: Het boofd der familie Hans WestTalen, en echtgenoot, vierde namelijk dien dag zyn 50jarig huwelijksfeest te gelijk met het 25ja- rig huwelijksfeest van hun zoon en echtgenoot; terwijl hun kleinzoon dienzelfdon dag in 't huwe lijk trad en hun kleindochter haar kind liet doo- pen. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij do Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank to Goes, voor de maand Februari 1876. Ontvangst. Reservefonds f 1665,62* StortiDg aandeel 9128;83 Terugbetaling op schuldvordering 3104,19 Intressen daarvoor en ger. Inlr. 838,84 Opgenomen gelden-- 25734,38* Onkosten nihil f40491,87 Uitgaaf. Reservefonds f Terugbetaalde Aandcelen 225, Verleeudo voorschotten 30652,70 Terugbetaalde Intressen Terugbetaalde opgeuoiben gelden 1422,42 Intressen van opgenomen gelden ,35 Onkosten f32311,53 Kassaldo f 81S0,34| SolioolniouwM. Door hot hoofdbestuur van het N. O. G. i3 hot plan gevormd tot stichting van een paedagogisch- musenm te Amsterdam, waar men wil trachten bij een te brengen plannen of modellen van schoolge bouwen, tafels, bank.en, borden, wandkaarten, atlas sen, leerboeken, pbysische instrumenten, enz. Het hoofdbestuur der Vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs heeft zijne medewerking too- gezegd. De Couiniissiè om het plan zoo mogelijk ten uit voer te brengen, bestaat uit de heeren: H. W. Bloem,- A, Van Ottorloo en G. J. Vos Az. van het hoofdbestuur N. O. G. en Dr. D. Van Lankeren Matthes en Dr. H. F. R. Hubrecht van het hoofdbe stuur der Vereeniging M. O. port gedrukt; de prefect dor Seine was er tegen Deze laatste heeft nog meégedeeld, dat do opbrengst der gemeentebelasting gedurende de eerste twee maanden van 1876 de opbrengst van Januari en Februari 1875 overtrof. De Seine is verbazend* boog en richt weder groote verwoestingen aan. Te Bercy alleen bedraagt de schade reeds 150,000 fr. Maarschalk Mac-Mahon heeft met den Minister Dufauro do bedreigde en reeds getroffen gemeenten bezocht. Engeland. To .Liverpool wordt ernstig geklaagd over een totalen stilstand in den handel, terwijl de hou ders van fondsen zeer zijn teleurgesteld over do kleine dividenden en het niet betalen der coupons van sommige staatseffecten. De Times meldt dat oen lading van 13,000 zakken Manilla Suiker, die vier jaren geleden werd ingevoerd tot een prijs van 25 per ton, dezer dagen te Londen verkocht werden tot 13 per ton. Het verlies op deze transactie geleden be draagt dus approximatief, renteverlies en kosten van opslag buiten rekening gelatén, f 144 per ton. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat daar door een brand, die te Littlepope (op do Westkust van Afrika) uitbrak, de helft der stad vernield is. In bijna allo huizen bevond zich eene kleinere of groote- re hoeveelheid buskruit. De inlandscbe bevolking maakte zich aan plundering schuldig, doch velen verloren daarbij het leven. Japan. Volgens het Athenaeum heeft de Mikado vrij dom van briefport verleend aan do journalisten, voor alle brieven, die zy per post to verzenden hebben. buitenland; Frankrijk. In den gemeenteraad van Parijs is van den raad van gezondheid een rapport ingekomen betreffende de beste wijze van begraven der lijken. Het rap port concludeert, dat het begraven, gelijk het nu geschiedt, ongezond is; dat men de lijken op eeni- gen. afstand en in lossen grond moet begraven, dat het verbranden in geen geval kan voorgeschreven worden, maar slechts facultatief kan worden gesj»ld; dat aan bet verbranden de autopsie vooraf 'moot gaan, ten einde zekerheid te hebben, dat de over ledene niet gestorven was aan vergift. - Het was toch te voorzien en dit punt is van groot ge wicht dat, werd het verbranden van lijken toe gestaan, de gevallen van vergiftiging zonden toe nemen, 'daAr verschillende vergiften geheel onna speurbaar worden in de asch en deze bovendien zeer gemakkelijk nit den weg te ruimen zou zijn. Op advies van den prefect van politie is dat rap GEMENGDE BERICHTEN. Maandagavond te 6 uur beeft te Haarlem een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Eenigo jon gens vermaakten zich op de Turfmarkt met ijze ren buizen der duinwaterleiding, die daar zijn ne- dergelegd, heen en wéér te rollen, mot dit treu rig gevolg evenwél, dat één hunner, een jongen van 12 jaar,1 onder eén buis geraakte, waardoor hij verpletterd werdhij was onmiddellijk dood. Te Jaarsveld bad in de' verloopon week eene herstemming plaats. Terwijl 83 personen hnn^ stembiljet in de bus hadden geworpen, kwamen ér bij do opening der bus 130 biljetten te voorschijn. Men had vergeten de biljetten der vorige stemming -uit de bus te nemen!! Onlangs viel te Leiden de volgende grap voor Eenige studenten vonden te Katwijk een zeer - ouden steen; zij namen dien mede en graveerden daarop in Noorsch schrift eenige lettersvervol gens lieten zy dien steen door een Katwijkschen visscber verkoopon aan den baron H., dié bekend staat als een oudheidkundige. Do baron van H., liet photographiön maken ran den steen met de letters er op en zond die naar de voornaamste oudheidkundigen in Europa. Na verloop van tijd antwoordden deze professoren, dat hot oud-Noorsch schrift was, maar dat zij het niet begrepen. Al leen de beroemde professor K., nit Rome, schreef, dat hij letter voor letter had ontcijferd-, doch den zin niet begreep, maar dat er, in gewone letters oyergobraebt op den steen stond:'»0, baron! gy zijt gefopt." Dinsdag middag is uit .do Berkel te Zut- phen bet lijk opgevischt van een dienstmeisje, dat sedert Zondag jl. vermist, werd. Of dit ongeval door-een oligelnk plaats had, dan wei of hieraan zelfmoord moet gedacht worden, is niet bekend. VERKOOPINGEN ENZ 10 MrU Beestiaal etiz. 13 Boeren Inspan. 13 Buiten-Societciti 14 Beestiaal enz. 15 Boeren Inspan. 16 poeren Inspan, 22 Hofsteden en Landen. Goes 22 Gronden en Water. Veere. 2^ Hofstede en Lauden. 31 Inzet Hofstede etc. 7 April Hofstede en Molen. 10 Hofstede en landen. Wolfaartsdijk. Xakcbeeke. Nieuwland.' Verbuist. Zierikzee. Moolenburgh. St. Maartensdijk. Sipkes. 'sH. Arendsk. Pilaar Baarland. Paardekooper v. d. Bussche, Woutersen_ en Pilaar. Veere. Rijsoortv.Meurs. Wissenfcerke. Van der Moer. Poortvliet. Sipkes. -Kruiningen. mr. Van Dam, Poortv iet. Sipkes. B UB GEB L IJKE STA ND, GOBS. Van den 6' tot en met den 9 Maart 1876. Geboren-- den 6, Leonardus, z. v. Arnoldus Van Hese en Francina Johanna Den Herder; den 7, Corneli3,z, v. Gilles Van de Rafelaar en Johanna Catharina Van Ros- 8um. - Overleden: den 6^ Adrianus Wilhelmus Vissers, 57 j. wedn. van Pingena Sanderse. (Wegens foutieve plaat sing herhaald).

Nieuwe Goessche Courant | 1876 | | pagina 2