Ie Ondernding Marine protest doen beteekenen wegens hot in be slag nemen van genoemd vaartuig door de Neder land sche; autoriteiten. (D.) Ter zake van 't verslag over de berzieno kiestabel, zegt 't D. v. Z.-H. dat wij nu voortaan vrÜ geregeld in de commissie van rapporteurs een tweede soort regeeringtje schijnen.to krijgen, 't Wordt mode dat zij de laatste hand bp den wetgevenden arbeid legt in den vorm van herziene wetsont werpen. Onder de benaming van amendement wordt een geheel nieuw ontwerp-tabel voorgesteld. De toelichting alleen ontbreektdaardoor kan men de gronden niet nagaan en niet beslissen of er een. voordeeltje voor het partijbelang bedoeld is. Ook blijft het de vraag, of't amendement wel zoo ern stig moet worden opgenomen; De commissie van rapporteurs blijkt niet altijd het vrij algemeen uit gesproken gevoelen van de Kamer uit te drukken de leden bestrijden zelfs in 't openbaar wat over eenkomstig hun eigen aanwijzing in de wetsontwer pen is veranderd. In. dit opzicht ontstaat alweder een zeer bedenkelijke breuk in het parlementair prestige, 'maar. het is daarom niet geraden op een prestige >.met aulk een breuk den voet te plaat sen, in dé hoop van daarin oen vast steunpunt te zullen vindendit zal naar 't D. v. Z-Il. ver trouwt, door de regeering wel in het oog worden gehouden. 1 -— Do Kampér Courant vestigt de aandacht op een bij de Tweede Kamer ingekomen adres van in- V gezetenen uit verschillende oorden van het land, verzoekende, dat de Kamer, op het voorbeeld van het Britsche Lagerhuis, eene enquöto instelle naar de voorwaarden, waarop Buitenlandsche leeningen aan de markt zijn gebracht, en naar de oorzaken der staking van rentebetaling of aflossing dier göld- leeningen. De Kaviper crt.-hotyi, dat er ook in onze Vertegenwoordiging een sir Henry James zal gevonden worden, die den moed hoeft van het par lementaire middel van enquöte gebruik te maken, ooi licht te doen opgaan over do handelingen van «enigen, die zich zei ven ten koste van duizenden landgenooten verrijkt hebbenmaar diedaar wat zij gedaan hebben niet bepaald als diefstal to qualifieeeren is, door do mazen der strafwet ont snappen. Do enquöte, in Engeland gehouden, hooft niet geleid tot hot maken van wettelijke bepalin gen. Den heer James, die hot voorstel deed, was het danook voorloopig alloon om onderzoek te doen. Welke middelen zouden kunnen worden aangewend om handelingen als dio, welke hij onderzocht wildo hobben, voor het vervolg te voorkomen, stond hem niet duidelijk voor don geest; maar hij meende terecht, dat wanneer do 'Staat in dezen iets doen kon, het hoe eerst uit oen onderzoek - blijken zou. De Kamp. Ct. voegt er bij, dat ook, al zou het resultaat wezon^dat tusschonkomst van den wetge ver niets zou vermogen, toch eene parlementaire enquöto dit groote voordooi zou oplovoren, dat het publiek bekend word met de slinkscho middelen,' die aangewend worden om hot dupe te maken, en leeren zou, er zich togen te hoeden. Do bosto ze kerheid zeide de Engolsche commissie aan hot slot van 'haar rapport togen herhaling van het boven beschreven kwaad moot niet zoozeer ge zocht worden in wottelijke voorzieningen als in do voorlichting van het publiek. Die voorlichting is de eigenaardige taak van de pers, maar zal dozo die taak kunnen vervullen, dan moot zij mot vol- lodige kennis van zaken kunnen sproken, en dio kennis kan zjj slechts putten uit .'ofliciüele gego- vons. Goon ander middel om haar dozo to vor- schaffbn dan parlementair onderzoek. Volgens rapport dor waclitors van don vuur, töron te Brouwershaven, is van hot groot frogat hotvvelk maandag dwars voor Wost-capollo aan don grond zat, niots moor to zien. Hot hooft, vol gons oon lator bericht, waarschijnlijk niet vastge zeten. Voor oonigon tijd worden té Haarlem door obn handelshuis twoo soorten of monsters zooge naamd fkunatineol" don bakkors naugebodon. Door belangstellenden worden die monsters in bandon go- sfcold van do Vorooniging tot bovordoring dor VolkB- gozondhoid, dio aan do twoodo soctio opdroog, ■■zo aan een chemisch ondorzoek to ondorworpon. lief bluolc daarbij, dat do boido'monstoïs, zoogenaamd »kunstinool", hoofdzakelijk bostondon uit zwavelzu ren kalk on koolzuren kalk, of gips on krijt. Hot is zokor van 'bolang, do bakkors voor don aankoop «li hot gebruik van dit vorvalschingsmiddoi to waarschuwen, daar hot brood, mot deze stoffen bodoold, zonder - oonigon twjjfol belangrijk in voe dingswaarde vormindort on hjj gebruik mulooligo govolgun moot na zich slopen. U. C. Burgomeostor on Wothoudora vuu Amsterdam hubbon oono circulaire uitgevaardigd aan do hoofd- Ondorwjjzors on ondorwjjzorosson dor aledolylco scho- lon, waurbjj als algoiuoouo maatregel wordt inge voerd, dat tijdons do schooluren geen verlof meer zal worden gegeven de scholen te verlaten om de catechisalien te kunnen bijwonen. Deze' maatregol zal definitief over drie maanden Worden ingevoerd, zoodat bij behoorlijke en tijdige regeling op het? godsdienstonderwijs geen inbreuk behoeft te wor den gemaakt. Aan dezen maatregel zal rigoureus de hand worden gehouden. De weezeninrichtingen te Neerbosch en Nij megen, door den heer J. van 't Lindenhout zonder eenige middelen voor p. m. 12 jaren in 't klein begonnen, breiden zich zóódanig uit, dat het aan tal verpleegden aldaar thans tot 482 [geklommen, is. Deze inrichtingen worden geheel uit vrijwil lige bijdragen onderhouden, die steeds van alle zijden ihkomen; zoodat gedurende den tijd van haar butaan, alleen aan kleine giften de som van p. m. f 416,000 is aangebracht. De kosten voor 't onderhoud der weezen bedragen thans elke week p. m. f 1200. ük Uit het Noorden des lands meld* men, dat het slachtvee tegen hoogen prijs voor binnen- en buitenlandsche rekening wordt opgekocht en ver-- zonden. De prijzen der vette koeien bedragen 250 300de aftrek is belangrijk en bijna dage lijks leveren Friesland en Groningen een honderd tal af, allen per spoor naar alom geëxpedieerd. Ook vette schapen zijn zeer in trek en brengen door elkander van 30 40 op, puike soort. Naar men verneemt, hëeft het >Algemeen Beurscomité voor publieke fondsen, të Amsterdam" een krachtig protest tegen de jongste financiëele maatregelen van Turkije naar Konstantinopel ge zonden. In de Landb. Ct. wordt de .aandacht geves tigd op het in den handel voorkomen van guano, gemengd met 30 pet. asch, die, volgens dat blad, door een firma Kievits te Amsterdam wordt ge leverd. De Landb. Ct. herinnert, dat deze indus trie reeds sedert 1867 gedreven wordt en raadt den landbouwers aan geen hulpmeststoffen te koo- pen dan <?ndur gewaarborgd gehalte van hoofdbe- standdeolen. Door de anti-rovolutionairo, centrale kiesver- eeniging Nederland Oranje te Haarlemmermeer, is voor do Tweede Kamer kandidaat gesteld mr. F. J. J. baron van Heemstra. Mejuffrouw Jonneke Kentie, den 13 Oct. te Dordrecht overleden, heeft bij haren uitersten wil, na vermaking van oon zeer groot aantal legaten, waaronder ƒ1000 aan do Utrechtscko Zending-vër- eoniging, 8000 aan hot hervormd Bostedelingon- huis te Dordrecht, ƒ6000 aan de nederduitsch gere formeerde diaconie-armen te Dordrecht, ƒ2000 aan de diaconie-armen dor hervormde gemeente te Alblasserdam, tot eenigo on univorseelo erfge namen harer .zuivere nalatenschap genoemd on ge steld, te wéten: voor 3/,0 hot herv. bestodelingen- huis te Dordrocbt; voor 3;f0 do nedord. gereformeer de diaconie-armen to Dordrecht; voor */10 het In stituutvoor blinden te Rotterdam; voor1!», de Utrochtscho Zondinga-voreeniging; voor het'pro- testnntscho weeshuis te Noerbosch, bij Nijmegen, en voor 1/l0 do christelijke school to Dordrecht, in de Stoenstraat. (Dit bericht der Dordr. Courant wordt door de Haarl. Ct. aangevuld mot do me- dodooling, dat volgens, eon der corrospondonton van laatstgonoomd blad hot aandeol (*ï^p) dezor nalaten schap, hetwelk aan hot weeshuis to Neorbosch ton goede komt, ongeveer 20, 000 bedraagt.) Men meldt uit Harlingon: Volgons oon bier ontvangen schrijven uitPort- Saïd hoeft hot stoomschip Holland, dat binnon woinige dagen to Nieuwmlipp wordt verwacht, on der moor zeven prachtige, koningstijgers aan boord, bestemd voor .acclimntatio-tuinen." Do uitslag dor op 25, 26 on 27 dezor in dozo provincio gehouden examens, is als volgt: Hoofdonderwijzeressen twoo; toegelaten twee, moj. U. M. jli. lirogtropVlissingon en AI. Sulof, Ziovikzco. Hulpondorwijzorosson zestoogolaton vijf, moj. C. Bouvian, Middelburg; E. Callenfels, Oostburg;- A. A. Jeranimus, Middoiburg; A. M. Rosing, Vlissin gon; J. P. II. Sterk, Middoiburg. Onderwijzer in hot teeltenen tón; toogolaton F. C. Jacobi, Ziorikzoo. Onderwijzeressen in hot Franseh; aangegeven ne gen; toegelaten twee, moj. E. O. Sullivan, IJzondij- ko, en J. S. de Haan, Oostkappollo. Onderwijzers in hot Engolsch, aangogovon vior, niet opgekomen twee, toegelaten tón, J. P. M. Réi- jersEllowoutsdjjk. N. AI. (7 Beuoemlncen on lJomluiten. Do olfiüior van gezondheid Isto klasso C< 1). Stem dijkwordt in du rol geplaatst van Z. M" wachtschip to Willemsoord. Bevorderd, bjj beschikking van don G.-Gon. van Neorl. Indie, tot 1ste luiten., de 2de Initen. C. K. J. Van den Bussche. BUITENLAND. Engeland. De berichten van de Engelsche kust melden we der menige schipbreuk, die met verlies van men- schenlevens gepaard ging, terwijl de vele regens veelvuldige overstroomingen in het binnenland veroorzaakten, die insgelijks menschen het leven deden verliezen en schade aanrichtten. De spoortrein van Londen naar Plymouth stootte tuaschen Hall en Tiverton op een menigte planken, die door de vloeden dwars over het Bpoor waren geworpen. Tengevolge der snelheid van den trein, dtólw Engelsche mijlen per uur bedroeg, stoomde hipnöbr de hindernis, zonder andere gevolgen dan daLde reizigers geweldig geschokt werden. Er wa-^ ren geen seinen van gevaar te bespeuren geweest, en de stationschefs -op beide genoemde plaatBen be kenden afwezig geweest te zijn van hun post. Dezer dagen is een heer op een spoortrein we der het slachtoffer geworden van een dief, die een gesprok met hem aanknoopte, bom eene sigaar aan bood en hem bewoog een teug uit eene reisflesch te nemen. Onmiddellijk daarna moet de reiziger bewusteloos geworden zijn, want hij wist zich niets meer te herinneren. De dief had hem natuurlijk vau alles beroofd en was bij aanjkomst van den trein verdwenen.' In geheel Engeland hebben in de laatste dagen zware regens geheerschb, vergezeld van zware stor men, zoodat verschillende graafschappen, voorna melijk in het westelijk gedeelte des lands, door ernstige overstroomingon worden geteisterd. Ver schillende rivieren zijn buiten hare overs getreden, waardoor niet alleon zware materiëele schade is aangericht, maar ook velen menschen zijn omge komen. Op do Noord-oostelijke kust van Enge land en Schotland bobben velo schipbreuken plaats gehad. Rusland. Te Moscou heeft de handels-beleenbank, een der voornaamste financieolo instellingen, hare betalin gen gostaakt. Het passief wordt gezégd hoogst aanzienlijk te zijn. Men vreest voor ernBtigo ge volgen. VERKOOPINGEN ENZ. 3 Nor. Meubelen en Suikerw. Goes. 4 Weiland. Aandeel Ambacht. Hoornen. Meubelen. lloonicn. Wei- ou Bouwland. Hoornen. Kloctinge. l'aardckooper v. d. Busscho. Goes. mr. Liebcrt. Ovezaudo, Pilaar. Wolfaartsdijk. l'aardckooper Pilaar. Ilcinkenszand. Pilaar. Colijnsplaat. v. d. Moer. Ilcinkenszand. Pilaar. BTTEGEELIJKE STAÏTD TE&0ES. Van den 25 tot. en mot don 28 Oct. 1875. Ondertrouwd: den 28, Piotër Abraham Rjjkaart, 39j. weduwnaar van Jannetjo KouWcr mot Plountjo Torbijn, 33 j. jd. Geboren: den 26, een onechte dochter;, den 27., Hor man Berghart, z- v. Abraham Nonnekens on Eliaaboth do Iloogo, Overledendon 25, Apolouia do Poorter, 73 j. wed. van Johannea Kramers; den 26, Anna Sara, bjjua 1 j. d, v. Piet,er do Jongo en Jozina de Schipper; den 27, Franqois Klocuwcna, 34 j. weduwnaar van Johanna Bns- tiana Ritmeester. ADVERTENTIEN 40jaïigo EcM-yoreeiiiging VAN J. SMALLEGANGE EN MARIA VHEEICE. Uit naam van haren Broeder, WoLI'AAMSDÏJK. D. tV. hooft doen looron dat or tot bedim toe goon beter Runeosmiddol bestaat voor lijders aan RHTJMATIEK, JICHT, LENDEN- on AANOEZICHTSPIJN, dan do Anti- liiatiscie Perzische MfaMsem van B. MARX. Verkrijgbaar in flacons van ƒ1 ,T»0, ƒ2,—, on ƒ3,50, bjj den hoor J. P. VAN DHR DOES Lz. Verkoophuis, Goes.

Nieuwe Goessche Courant | 1875 | | pagina 2