büitenland7 Noch het eennoch het ander heeft tot eenig -resultaat geleid. Als eene bijzonderheid wordt uit Amerika ge meld, dat de predikant van eene. der Presbyteri- aansche kerken te Franklin in Pennsylvania den 14 Augustas jl. oeno rooks van wckelijksche bijbol- lezingen ten einde gebracht heeft, waarin hij den ganschen bijbel, vers voor vers, achtereenvolgens heeft behandeld. Hg begon" den 4 Juli 1854 en besteedde 121 jaar aan het Oude, on jaar aan het Nieuwe Testament. In do NiSuwè Rott. Crt. komt do mededeo- ling voor, dat iemand, die op oen lot van de her togin de Bevilacqua de la Masa een prijs van 100 francs getrokken bad, op zijne vraag om uitbeta ling daarvan, bericht ontving, dat die prijs niet kon worden uitbetaald voor dat een proces met het Gouvernement, over zekere categorie, waartoe dat lot behoort, is afgeloopen. Men zij dus ge waarschuwd. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Te Oosfc-Kapelle is beroepen dr. J. Groenewegen, pred. te FqrtyBath, C. a.; te Sluis, ds. 11. W. van Loon, pr'ècj;/:''to/Voorthuizan, tevens beroepen te Joure en ïd' Harlingonte Arneruuidon, ds. F. J. Locherpred. te Zelhem, en te Utrecht ds. ff. V. Hogerzeitpred. te Arnhem. Beroepen te Axel ds. E. A. Lazonder, pred. te Oldebroek; te Yeon, ds. B. van Schelven pred. to O. en W; /Souburg. Do cand. J. Nierstrasz is 11. Zondag 29 Aug;- tot pred. te Krabbendijke bevestigd door ds. R. W. Vethdke, pred. te Wilhelzhinadorp, mot Hand 1033b en deed intrede met Hand. 10 36b. Chr. Gèr. Kérk. Ds.' Ph. W.-H. EsJces, pred. te Aiblasscrdam, is beroepen te Heusdende cand. J, A. Lindeboom "te Ambt Vollenhoven; de cand. S. Göslinga- te Alkmaar, na bedankt te hebben voor Stedum, en ds. O. Los, pred. te Steenwijk, te Bergumterwijl ds. AT. Rleinendorst, pred. to Ylaardingon, voor bot beroep maar Ylaardingen, en de cand. T. Pilon, voor dat naar Haren bedankt bobben. v Beffteaken. Door het prov. gerechtshof in Zeeland is Vrij dag do zaak behandeld van den 17 jarigen M., vroeger volontair bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen en tegen een honorarium van "f 200 op het station. Goes werkzaam. Het Openbaar Ministerie eischte tegen den besch., eene veroordoeling tot minstens vijf en hoogstens vijftien jarèn' tuchthuisstraf, ten ware het hof uit hoofde van zijn jeugdigen leeftijd en de geringe waarde van het ontvreemde termen mocht vinden tot toepassing van art. 9 dor wet van 29 Juni 1854 Stbl. no. 102. Het hof heeft Zaterdag bij gemotivoord arrest als wettig en pvertuigd bewezen verklaard dat bet bewuste pakje op het station Goes geopend ia on daaruit bedoelde goederen ontvreomd zijn. Omtrent de vraag of doze beschuldigde de dader is van hot geploegde feit heeft het aangenomen dat gewichtigo bozwaren tegen den besch. bestaan: vooreerst dat hy, volgens zijne eigene bekentenis, in den avond van 9 Maart op zijn bureau eon paar uren is blijven werken nadat het station gesloten wasvoorts dat het goederen-register waaraan hij toen gewerkt heeft met olie bevlekt is evonals hot 'bewuste pakje; en eindelijk dat bij aan don ge tuige Noorhout,- volgens diens verklaring, 'zou be kend hebben het* feit geploogd te hebben. Bij de pertinente ontkentonis van den besch. heeft hot bof ovenwel do overtuiging niet verkregen dat hy hot als bewezen aangenomen feit bedrevon heeft. Hot hoeft mitsdien zijne schuld niet-bowezon verklaard en hom overeenkomstig artt. 210 en 216 van het Wetb. van serafv. vrygosprokon, do kosten te dra gon door don staat. Spaiye. Van hot oorlogstorroin verneemt men slechts dat de kolonno Carlisten ondor Quintanilla in de omBtrekon van Santander geheel uiteengejaagd is. Servie. In don nacht van 2 Sept. hobbon de Turken 'oon inval gedaan op hot grondgobiod van Servië bjj hut Stolazgoborgto (zuidwestelijk Soryië), vor- sohóidon inwoners van hot dorp Javora vermoord en het veo weggovoord. Do Politische Correspondent moldt, dat do Bohonding van Sorvio's grenzen bjj Javora niot andorsvzal zjjn gewoostdan oen strooptogt, waar- bjj do Turken moor hot joovou van veo dan vyandolykhodon in den -zin haddon.' Ofschoon in do laatato' vior wokon talrijko bondon Siorviürs op Turksoh grondgebied drongen, zal toch deze schon ding dor gronzon waaraohynljjk in geheel Servië de grootsto verontwaardiging veroorzaken. Turkije. Officieel wordt uit Mostar bericht dd. 30 Aug., dat de troepen do opstandelingen in de omstre ken van Kostanich en Lubino met goeden uitslag hebben aangevallen. De opstandelingen namen in wanorde de vlucht naar do Oostenrijksche grenzen. Thans zijn er in die streken geen opstandelingen meer. Te Damascus heerscht groote ongerustheid wegens het vertrek van aldaar aanwezige troepen naar de Herzegowina. Men vreest namelijk, dat de Drusen van die vermindering der troepensterkte partij zullen trekken om aan hunne oude grieven tegen do Maronieten den teugel te vieren.. Engeland. Daily-News behelst do volgende tijding van het eiland Madera, dd: 30 Aug.: >Een deputatie, komende van Gambia en met bestemming naar Londen, kan Vrijdag te Liverpool verwacht worden. Zy komt protest'eeren tégen den afstand yan Gambia aan Portugal. De deputatie zal doen uitkomen, dat Gambia de oudste en gezondste kolonie is van de westkust van Afrika, wegens hare noordelijke ligging, en dat zij volstrekt goen onderstand behoeft van Engeland. - 't Uitmunten in de zwemkunst wordt in En geland epidemisch. Na Boyton,' Webb; na "Webb eon jonge dame van veertien jaren, Miss Agnos Beck witheene dochter, van professor Béckwith. Zij zwom van London Bridge naar Greenwich. Ze ging precies te vier uren to water en kwam ruim een uur later op de plaats harer bestemming aan. Do afstand is vyf mijlen. Haar is een beurs met 100 p. st. en een. gouden medaille vereerd. gemengde berigten. Kolfkens, een man die jaren lang do vlag op de spits van den Utrechtschen Dom plantte, wordt in die betrekking de hoogste in ons land door. zijn zoon opgevolgd. Te 's Hage is eene dienstbode na een lijden van veertien dagon aan de gevolgen van een beet ccnor kat overleden. Te Rijswijk is een elfjarig meisje, dat vóór 18 dagen door eon van dolheid verdacht hondje werd gqbeton, aan do schrikkelijko ziekte over leden. Een boer te Groot-Ammors vond dozer da gen bij het opénsnydon van een kaas, daarin een nest met 8 jonge muizeni Dinsdagnamiddag had op de Oranjegracht te Leiden een schandelijke baldadigheid plaats. Eenige jongens waron op een hoop vuil aan het spe len. Eon van hen wierp een grooten steen te water, die een Jiovigo plomp voroorzaakte. De jongens gingen nu aan het schreeuwen, dat or eon kind in de gracht was gevallen. In eon oogwenk waron honderdon personen toegeschoten, waaronder vele vrouwen, die niets anders deden dan kermen en klagen, van wie. het kind mocht zijn; een der vrou wen viel zolfs- in onmacht. Drie personen drongen door de menigte heen en begaven zich te water om de drenkeling te zoeken. Inmiddels was bij on derzoek gebleken, dat alle kinderen in die buurt woonachtig present waron, zoodat zij, die zich zoo moedig te wator hadden hegeven, na tien minuten gezocht te hebben, zich weder door en door nat op het drooge konden bogoven. De jongens hadden zich natuurlijk uit de voeten gemaakt. Do Denon, die onze goede boter concurrentie aandoen, trachten thans ook de stolksche kaas den loef af te steken. Een knappe kaasmaakster uit Gouda is derwaarts geweest, om les in't kaas ma ken te geven. Daartegenovor staat, dat men in, Goudategenwoor- dig een niéuw dobouché voor kaas heeft gevon den in Duitschland. Duitscho opkoopers bezoeken Gouda on bestoden goede pryzon. To Duinkerken ia beslag gelegd op eene massa Bonapartische photographieën en brochures.Zij waren godoclareord als, «Australisch schaponvleosch en soop>. Een dor-mubtónaren kreeg achterdocht, open- do oon der blikken on ontdekte do fraude/ In do Duitscho liberale bladen doet eene lijk rede do rondte, in 1831 door oon katholiek geos- tolijko bij het graf van oenen protostantschen ambts broeder gehouden. Do spreker 'verklaarde daarin uitdrukkolijk hot woord te voeren, niet als vriend van don ovorlodono, maar als «do border del kath'o- lioko gornoento, die ih don afgestorvene zijnon Evan- golischen mode-arbeider in don wijngaard des Heo- ren» botrourdo, Evon mörkwaardig als do rede zolvo, is voorzokor do omstandigheid, dat do-spfo- kor niemand andors is dy.n do thans naar Ooston- rjjk uitgowolcon Bissohop van Broslau, de hoer FGr- stor, toon pastoor in do Silezischo hoofdstad, torwjjl do ovorlodono do supur-intonduht Falk was, groot- vftdor van don togenwoordigon Pruisaischon Minister van oovodionst. Te Potenza, in Italië, is zekere Frederick A1iq.no opgehangen, als beschuldigd en veroordeeld wegens 12 moedwillige moorden, 7 geval!on van manslag, 4 pogingen tot moord, 19 aanrandingen en verwon dingen, 3 robveryen op den openbaren weg met geweld en 1 van aanranding der. eerbaarheid, nu 10 jaar.geleden gepleegd. Onder do moorden zijn die op zijne zuster en schoondochter en drie zijner kleinkinderen en van zijn oom. Eene maand later snood hij een koopman de ooren af, en toen 'het gevraagde losgeld niet kwam, werd de man ont hoofd. Twee kameradon van Aliano werden door hem doodgeschoten, omdat zy de laatstgemelde bejegening wat al te onvriendelijk vonden. Niet tegenstaande in Italië de doodstraf feitelijk is afge schaft, al ia zy nog niet uit het wetboek verdwe- nen, heeft de koning echter in dit" geval gratie geweigerd. Zekere M. Brassarfc uit de omstreken van Ath, in België, deed onlangs in do Echo de la Dendre eene aanvraag om .eene vrouw. Niet min der dan 69 ernstige huwelijks-voorstellen heeft bij daarop ontvangen, zoowel mondelinge als bij gefran keerde brieven. Een groot aantal Siamoesche vrouwen heb ben den-Koning verzocht hare mannen te verbie den, haar voortaan voor- speelschulden aan ande re. mannen in pand te geven. De Siamoesche man nen zijn zeer verontwaardigd over deze emaneipa- tiezucht. v Een toekomstige Hotel(?) Het vólgende, het welk nit oen onzer bladen is overgenomen, zal gewis met geene geringe belangstelling door onze abonnonton gelezen worden: «Do laatste Ameri- kaansche vooruitgang zal hot Mamraoutbhotel zijn,., hetwelk weldra in Chicago zal worden opgericht. Het enorme hotel zal langs de straat eene lengte hebben van drie Engelsehe inijlen en zal zes mijlen diep zijn de hoogte van zevenenzeventig verdiepin gen zal van den grond tot het dak drie-duizond- vier-honderd-en-tachtig voet bedragen. In het hotel zullen geono trappen worden aangebracht, maar vijf-honderd lucht-ballen zullen altijd gereed zijn, om de3 gasten boven naar hunne kamers he voeren. In dit hotel zullen gqene knechten of meiden gebruikt worden ooi de gasteü te bedienen, doch zal men tot dat einde oon nieuw uitgevonden automatisch rwefktuig gebruiken, hetwelk in elke slaapkamer zal worden geplaatst en dat eiken gast op' ecuo hoogst vernuftige wijze zal scheren, was- schen, enz. Yerondoratel dat men heet water noo- dig heoft, dan roept b. v. hot werktuig naar beneden *een emmer vol water naar kamor nommor een- millioon-.drie-duiz.-een-honderd-en-zevenwaarop een patent-elevator hot water in een paar minuten naar do bedoelde plaats bezorgt. Telkens zal er een hall uur voor etenstijd in plaats van eene schel te "luiden, op elke verdieping een kanon' (vier-on-twintig-ponder) worden afgeschoten om do gasten aan te kondigen zich voor do tafel gereed te maken. De tafels zullen in' de eetkamers elk vier mijlen lang zijn, en de gasten zullen aldaar aan elke zyde der tafel bediend' worden door twaalf ruiters te paard. Gedurende het eten zal gratis muziek gegeven worden door acht gezelschappen, welke elk uit zeven-an-zeventig personen zullen bestaan. Tot gemak der gasten zal men op elke verdieping een spoortrein vinden, alsmode telegraaf kantoren. De prijs voor eene slaapkamer zal naar gelang van ligging loopén van één dollar tot tien dollars. De kosten van hot gebouw worden geraamd op zes-honderd - en - tachtig-millioon dollars. Do biljart-kamer zal negen-honderd Amerikaanscho, nogen-en negentig Fransche en óeno' Engelsehe biljarttafel bevatten, ón dewijl mon verwacht dat do „moeste gasten Amerikanen zullen zijn, zal de zelve voorzien worden van een spuwbekkon van honderd voot in den omtrek. U. V. ingezonden stukken. Voor Ingezonden stukken is niet dé Redactie mqar zijn daarvoor de inzenders verantwoordelijk.) Karei V, op wiens hoofd do waardigheden van Beer, Graaf, llortog, Kotiiug en Keizer vereenigd waren, woa in zynon tjjd de grootste en rjjkato vorst van Europa, dio zoowel in do nieuwo als in do oudo wereld oon mach tig gebied voordo. Doch aardscho grootheid is vaak Bcnjjngoluk! Afgemat door onrust en moeite, begon Karei zolfs zyno vrocgoro heorschzucht te verfooioo. In 1536 droeg hy zyuon zoon Filips de regocring op over Milaan, in 1554 over Napels en Sicilië, in 1555 over do Nodorlandon en in 1886 over Spanje on aanhoorigo staten. Eiiidolyk stond hy ook hot Duitscho keizerryk af luvn zyuen brooder Ferdinand, welke laatsto afgifte, waarmede Karei V tot een ambteloos loven overging, don 7 September 11S56 te WeafcSouburg plaats had. Dit West-Souburg, voormaals eün der schoonste dor- pon van Zeeland, word in do löo en l6o eeuw vaak aoor Vorston en de «anzionlykston des lands bezocht, dio dftta op tion statigen burg van don zelfdon naam, by hunuo familie of bokendon aluaar, hunnen introk namen. Zoo word do Aartshertog Maxiiniliaan mot zyno jeugdige

Nieuwe Goessche Courant | 1875 | | pagina 2