schold on zich daarbij van termen bediende, dio in ruwheid, platheid en laagheid de verontwaar diging van de'buurt opwekten. Van politie geen spoor. Dé samenscholing begon ten slotte den bewoner van het huis te vervelen', dat de speciale eer genoot dezer aubade. Hij paste toeii liet jus talionü toe op eigenaardige manier. •Door oen opening van oep der tralievensters word eon slangetje van do waterleiding gestoken, «r normale omstandigheden bestemd om de straat te besprenkelen. Hoef, daar spoot, en straalde het heldere water lustig-door de straat, en ziet, als kaf waren plotseling de kijvende partijen en do omstanders uiteen gestoven. Uit was het met de ruzie. Men was afgekoeld. Of do toeschouwers het minder aangenaam vonden, dat de pret" zoo spoedig gedaan was, dan wel iets anders, zeker is hot, dat velen terugkeerden en op nieuw de wo- uiug van den heer d. J. begonnen -te belegeren, thans om eene actie in te stollen wegens schade, toegebracht aan do mooi gestreken japonnetjes en du glad geschuierde hoeden van den Zondag. Mis schien zouden zij ten slotte op een herhaling 'van de douche vergast zijn geworden, toen eindelijk de .^politie.bemiddelend tusschenbuide trad en haar plicht.'dééd. 5- To Maastricht had Zondag het aangekondig de festival plaats. Zestig zang- en muziekgezel schappen, waartoo België het grootste contingent had geleverd, namen daaraan deel. Ook Duitsch- land had zich nit Aken, Burtscheidt enz. doen ver tegenwoordigen. Waren de meeste uitgevoerde zang- en muziekstukken, zeer fraai, sommigen wa ren uitmuntend te noemen. Vooral do kapel der Garde Civique uit Namen heeft zich roemrijk van hare taak gekweten. De'stad was in feestgewaad gehuld en alles is, ondanks den toevloed van dui zenden vreemdelingen in do beste orde afgeloo- pen. Uit goede bron wordt gemeld, dat bij de mi litaire oefeningen in de Peel vier soldaten het leven höbben verloren, waarvan een tengevolge van den slag van een paard, twee aan overmatig gebruik van vorkoelunde dranken en een aan zonnesteek met doatap gevolgde verkeerde behandeling; door de liedeh, bij wie hij' was opgenomen, althans door niet bevoegden. Een der militairen is ook door zijn hand geschoten. Aan de gevolgen van felle zonnestralen on het gebruik van te veel koud water, en wel uit slooton of greppels," zijn in de gemeente Emmen drie arbeiders overleden. Eenige anderen, die door dezelfde oorzaken ongesteld waren geworden, doch het geluk hadden spoedig 'geneeskundige hulp te erlangen, zijn thans zoo goed als hersteld. *Nieuwland bij Biervliet, 23 'Aug. Alhier deed zich het.volgende geval voor, hetgeen weer ten bewijze' Btrekt, dat de Vreugde de voorzichtigheid wel eens uit het oog doet verliezen. Bij het ver voeren van den laatsten wagen tarwe van den land bouwer Dwaarop diens drie jeugdige kin deren, waarvan het jongste slechts 15 maanden oud 'is, plaats, hadden genomen, werden de leidsels door zijn dienstmeid, die had helpen vorken, in handen genomen, doch, onervaren in het mennen; de volle wagen raakte jn eene vrij diepe sloot' en de lading bovenop de jeugdige kinderen, die echter alle drie, welk eeri zeldzaam toeval! ongedeerd te voorschijn werden gehaald. Vlissiiigen, 25 Aug. Heden is men na herhaalde mislukte pogingen .er in geslaagd om de stooinbag- germoleir, die onlangs door aanvaring met een dor mail booten in de nieuwe haven alhier is gezonken, te lichten en vervolgons op het strand nabij hot fort - Rammekèns aan den grond te zetten, zoodat deze voor de Scheepvaart zeer gevaarlijke hinderpaal thans is verdwenen. - Zoo even voor lïet afdrukken vernemen wij dat dr. van Renterghem zijne benoeming tot lid van don Gemeenteraad, hoeft aongenomon. Gemeenteraad van Goes. De gemeenteraad hield jl. Maandag 23 Aug., des avonds te 8 uren eenevergadering, die door 8 leden en don socretaris word bijgewoond. Bebalvo dhvn.'dr. van Renterghem on mr. van Rookwaren ,uok mefc konnisgoving afwezig dhrn. «/Ar. mr, Pompe van Meordervoortdr. Callenfels en den Roer. De Notulen «goedgekeurd zjjnde deelde do Voor zitter mede- 1°. dat aan do vorkiezing voor oon lid van don gomeonteraad op dien dag was deelgenomen door 217 kiozors; 2U. dat voor do vacature van leeraar aan do Hoogoro Burgerschool zich hadden uangotnolS 20 sollicitanten, wier stukken waren gezonden aan duninspecteur; 3Ü. dat do rekening van hot Armbestuur over 1874 on do begrooting van het gasthuis voor 187(5 waren ontvangen en goronvoyeerd aan do finantieële commissio; 4". dat cenigo dagen uitstel was verleend voor het inzenden der begroeting van het burgerlijk arm bestuur voor ,1876; 5°. dat de leeraar in het t'eokenen P.Goedblood, eon jaar uitstel verzoekt voor het doen. van zijn examen, en dat op dit verzook het advies is gevraagd dor commissio van toezicht.; 6°. dat het,kohier van den Hóofdolijkon Omslag deze week zal worden ter visie gelegd. Nu worden, de geloofsbrieven- van dojierkózen leden dhrn. mr. Blaaubeenmr. van Iloek en Qnist gestold in handen eeuer commissie, bestaiiude uit dhrn. mr. Dei Baere, vav. de Witt Hamer en Busing, en wordt-do vergadering geschorst. De vergadering heropend zijnde, brengt mr. Del Baere rapport uit, en. worden alle drie do led on toegelaten. Dhrn. mr. Blaaubeen on Quist hebben zich bij do beraadslaging over hunne geloofsbrieven verwijderd en dhr. Kakebeelce .heeft het presidium bekleed; bij afwezigheid van mr. Blaaubeen. Do (.begrooting van de gemeente voor 1876 wordt aangeboden, beloopondo in Ontvangst en uitgaaf 89308.405. Aan ieder van de leden zou wol een exemplaar zijn uitgereikt, maar er was bij do gou- verneménts-drukkers Auer en Zoon, geen materieel voorhanden. De vergadering is daarna gesloten. RECLAME Het lezen is in onze eeuw een bepaalde behoefte geworden en in .de ruime keuze, die het lezend publiek daartoe ten dienste staat, loopt-het groot gevaar boe ken of geschriften in handen te krijgen, die schadelijk werken op geloof en goede zeden. Uit dién- hooide moet een ieder, wien het algemeen welzijn ter harte gaat, zooveel in zyn vermogen is, bevorderlijk zijn aan de verspreiding van al de werken en tijdschriften, die de bepaalde strekking hebben godsdienst-min en zedelijke ontwikkeling tè bevorderen. Onder de tijdschriften, welko zich dit ten doel ge steld hebben bekleedt een eerste-plaats de Katholieke Illustratie" waarvan wij dezer dagen, de eerste af levering van den negenden jaargang ontvingen. Tokst en gravures ziju bij -uitnemendheid geschikt, om een ieder te voldoen, terwijl de aankondiging in den pro spectus,'van de vele bijdragen welke in den loèp van dit «jaar daarin zullen verscbijndn, wel geschikt is om de algemeene deelneming te bevorderen. Wjj willen hierby niet onvermeld laten, dat als prijzen voor de oplossing 'van den eersten rebuszjjn gesteld: tweehonderd beelden in stearine van O.L. Vr. van. Sittard, uitsluitend'voor de inteekenaren van de Ka tholieke Illustratie vervaavdigd, welke bij loting aan seven zooveel oplossers zullen toegewezen worden. Als prijs voor de oplossing van den tweeden rebus as gesteld een breimachine van de nieuwste vinding, waarvan eene beschrijving en gravure voorkomen ,in de eerste at- levering, welke alom verkrijgbaar is. Wij besluiten met den wenscb, dat zich de Katholieke Illustratie in oen toenemend debiet mogen verbeugen. BUITENLAND. Pruissen. Men schrijft' uit Berlijn aan de Frankf. 'Mg. onlangs is do opmerkzaamheid er op gericht gewor den dat geheime werf bureaux zich ijverig bezig hou den met onderdanen van dit rijk aan te werven voor het Nederlandsche \eger in Oost-IndiÖ. Gelijk: het bekend is, gelukt het dor Nederlandsche Re geering zoo weinig, tot comploteering van het nog moor door ziekte dan door den oorlog mot Atobin gedecimeerde leger noodigo troepen, zich in oigen land te verschaffen, dat zij er zelfs eens ernstig aan gedaoht heeft, do tot nu toe bestaande veror deningen op hot krijgswezen te veranderen. Daar dit plan echter niet uitvoerbaar schoen, moest, zij woder tot wervingen in hut buitenland haren toe- vluoht noinon. In- den laatstetf tijd schijnon do agenten echter ook bonevens hunne andere kunsten bedriogelijko beloften te hebben aangewend, en voornamoljjk hun-- no offers opzettelijk bedrogen tejieb bon, mot be-r-" trokking tot hunno toekomstig<roestomming. - Zoo zoude, volgons do Magd. hu aangifte godaan zijn aan do Pruissische vegeering, volgens welke men in de laatste dagen een aantal jonge mannen op deze wijze voorden Nederlandschen dienst geprest hoeft. Duitschland. Omtrent do sobndo, door do' wolkbreuk to Kirn to woeg gobraoht) wordt nader gemold, dat er na- gonoog 300 stuks voo is'omgekomen, 8 huizon door don stroom zjjn weggeslagen bn 50 'ii 60 zoodanig bosohacligd,' dat zjj op last dor politie zijn afgebro ken, torwjjl er roods .8000 vraohton-slijk uit do huizon en straten zijn opgehaald, maar or nog zóó veel ligt, dat er nog zoor veel to doen valt, alvo rens do straten begaanbaar zjjn. Oostenrijk. Mon meldt uit Itygusa, 23 Aug, Do Turken, dio uit Stolaz waren opgerukt, hebben nabij Dabra do insurgonfcen ontmoet en werden geslagen, mot hot gevolg dat zij naar Stolaz moesten terugkomen. Morgen worden nit Cohstantinopel 2000 man Turk- sche troepen te Kleok verwacht. Frankrijk. Volgens offieieëló opgaaf is de oogst in vijftien departementen uitmuntend (Elzas en Lotharingen zijn merkwaardigerwijs daar nog bijgorukend), ta melijk good in zes en twintig, redelijk in vijftien, middelmatig in" vier en twintig en slecht in acht doparté ra enten. In het Zuiden .bobben bijna allo departementen tien middelihatigen of slechten oogst. Spanje. Men raoldt uit Seo de Urgel, 22 Aug. Hot kasteel Ciudad is door de Alfohaiatische troepen genomen. De batterij Mpnserrat blijft voortdurend bres schie ten in de citadel. Men meldt uit Carl istische bron. Hendayo, dato 2J> Augustus. Du generaals Castolls, Dorre- garay, Miret, Adelantado vereènigen zicb nabij Sep' de Urgel. Generaal Martinez Campos draagt om versterking. Generaal Castells beeft den vijand ver slagen en in weerwil van zijne talrjjke kanonnen moest hjj terugwijken, met achterlating van ver scheidene dooden, gekwetsten en 51 krijgsgevange nen. Generaal Suballs heeft generaal Martinez Cam pos aangevallen. De militaire operation worden krachtig voortgezet. Amerika. Er zijn weder verschoidene negers in Georgia gearresteerd, naar aanleiding van den toeleg om 'de blanken te vermoorden. Zeven der gevangenen heb ben bekend, iu het complot te zijn betrokkenzij verklaren gehandeld te hebben op last van Rivers, den generaal der nogerrailitie van Burke-County, in Z.-Carolina, waar beide partpen do waponen hebben opgevat. Op eene afdeeling blanken, welke tot ver kenning was uitgezonden, is gevuurd, doch over het algemeen gelooft men, dat er geen vrees behoeft te bestaan voor ernstige wanordelijkheden. Men denkt dat het hoog gerechtshof binnenkort zal worden bij eengeroepen. Do gouverneur is voor eene krachtige houding, doch zonder voortvarendheid. Japan. Bij keizerlijk besluit is iti Japan het verbod op hut verbranden van lijken opgeheven. Het was in 1870 uitgevaardigd, doch nu de keizer beeft verno men, dat in Europa de lijkverbranding wordt be vorderd, beeft hij geineend, het te moeten intrekken. GEMENGDE BERIGTEN Op Tessel is een man. ten gevolge van' het overmatig gebruik van sterken drank waanzinnig geworden. Slechts met moeite kon do politie zijne 70 jarige moeder aan zijne verregaande mishande lingen onttrekken. - In de vorige week werd de herbergier G. Hoes, te Oyen, doorzijn hond in de hand gebeten. De bond werd hierop verdronken, maar daar men later be gon te vroezon, dat het dier aan dolheid gele den had, is op last van den burgemeester hot lijk j van don hond opgevischt en door den rijksveearts te Os onderzocht. Dit onderzoek heeft aan hot lichtgebracht-dat de bestaande vrees maar al te zeer grond had. Onmiddellijk is nu van woge het gemeentebestuur last gegeven, dat allo hondenniet 1 alleen gemuilkorfd, maar ook in huis vastgeleg'Ü moeten worden. Alle honden, die op straat gevon den worden, zullen terstond worden doodgescho ten en do eigenaars beboet. Men schijnt te Oyen. dus niet van halve raaat- regolon fc'o houden. Té Amsterdam is ook weer eon jongentje ge beten door oon grooton hond. Do tnoodor is mot het kind naar ,'t gasthuis gegaan waar de wond direct is uitgebrand. De Amsterdamsche bladen i klagen zerover de slechte handhaving dór vor- ordenjng^togön losloopcnde honden daar tor stodo. 'HênborichtgovVr van do Amst. Grt. ontmootte in tien minuten 43 honden waarvan 89 losliepen zon der muilband. I Zondag narokldag is een steenhouweraknocht op 'de werkplaats hij do Woteringpoort te Amster dam zoodanig onder eene grooto hoeveel hoid steen bedolven 'goraakt, dat men hem_ mot behulp van dommekrachten uit: zijn gevaarlijke positie moest bevrydou en hij iff hoogst bodonkolijken toestand naar hot gasthuis ia vervoerd. In opn vroljjk avondgezolsohap zaten oonigo hooron bij olkandor, onder het genot van een glaasje wijn. 'fc Was or recht gezellig in de go- - reserveerde karnoï bij M.,' en menig _toa8t werd ingesteld. Do hoer B., thans rentenier, vroeger een onzor bokondsto aannemers, steldo" or oon in op do damog, dio algomeono geestdrift verwekte, ullon stonden op, om mot don minnaar, dia op wtuir- ljjk' gqvooligu on 'hartol'jjko wijze du vrouwen hul-

Nieuwe Goessche Courant | 1875 | | pagina 2