dos, die cespoctiey. 14 gn 5 stemmen verkregen Deze- in de' ^acaturó van 'wijlen A. Bakker. Ondelan^. Kiezers 34. Uitgebragt 19 geldige stemmen. Herkozen: C. Meeuics'e .en O. Hoffius, ieder mot 16 en A. Weslveer met 15 stemmen. Tholen. Gekozen mr. Wagtho met 92, van Sta biele met 87 en Augustijn met 81 van de 112 uit- gebragte stemmen. Benteijn kreeg 38 en Lindbout 31 stemmen. Wemeldinge. Kiezers 70. Uitgebragt 49 geld. stemmen. Herkozen, Jac. de Schipper met 28 st. Herstemming tusschen P. van der Schraaf, die 22 en Anth. de Broekert, die 18 stemm. erlangde., Wissenkerke. Kiezers 158. Uitgebragt 132 st. Herkozen: C. de Smit Uz. met 67 stemmen. Her stemming tusschen St. de Regt, D. J. Helderman, P. R. Tak Sz., J. de Neve, A. Boone en J. Koeman De Minister van Binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in do tweede helft van de maand September e. k., ter benoe ming van één of meer adspirant-ingenieura bij den Waterstaat, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. "Tót 4it onderzoek worden toegelaten Ne derlanders, die een voldoend examen als civiel in genieur hebbun ófgelegd aau de Polytechnische school te Delft, inits-zij; ..op 1" November 1875 den ouder dom van BTjaron niot hebben bereikt. Zie verder S^.-conr. vair jl.' "fan de^ligtmg. van 1872, die 2den dezer bij de korpsen infanterie in acti viteit zijn opgetreden, zullen den' laai ze maand weder in het genot van onbepaald verb worden hersteld. Zaturdag namiddag had hier een treurig onge luk plaats. Eén oppassend jongeling, M. D., werk zaam op de fabriek van verguld koperwerk alhier, - kreeg, tengevolge van de onvoorzigtigboid van een jbngen, die bezig was, een aambeeld op te poetsen, door het omkantelen daarvan, dit op zijn beide, voe ten, waardoor hem sommige teenen verpletterd wer den, en hij naar do ouderlijke woning moest ge- bragt worden. Naar wij vernemen hebben zich zes muziek gezelschappen aangemeld om doel te nemen aan het Festival, waarbij drie nit Belgio. Ter rectificatie van het berigt in ons vorig nomtner dient, dat do heer P. Spruijt niet is be noemd tot ontvanger-griffier van hot waterschap Ellewoutsdijk enz., maar de beer J. Prumers JTz terwijl eerstgenoemde is benoemd tót Secretaris- Ontvanger, d.i. voor hot buitonbeheer, van dien polder.'' In tegenspraak met hot beiigt van het Va derland, meldt het TJtr. Dagb., dat men druk be zig is met het slaan onzer nieuwe gouden munt. De tientjes" zullen jdusweldra in omloop ko- vij lezen in de N. M.C.: «Do benoeming van dhr. TakvanPoortvlietto Zntpheh stelt de liberale" partij alhier buiten de mogelijkheid hem voor 3 Augustus a. s. candidaat to stellen. Dit is zeker jammer voor haar, omdat zij dan over 8 Junij eone schitterende revanche kon nemen 1 «Wat zal ze nu doen?Vis doodeenvoudig. Zjj zal mr. 'Fokker candidaat stellen. Zal deze, ge kozen zijnde, den wettelijken tijd ,van beraad (3 Weken) in acht nemen en dan bedanken? Zoo wordt het ongeveer September en wat dan? Nog eens eone verkiezing uitschrijven? Maar hoe zal dat mogelijk zijn, daar de gekozene slechts zitting heeft tot 20 September? Wie zijn nu de dupe van al dat liberale" geknutsel? Zijn het niet de kie zers? En door vvien Door bepaalde partijman nen, die a. tout prix in de Kamer zitting willen hebben. Zoo levert oen volk zich over. Wij ho pen dat van conservatieve zijde aan die comedio niet medegedaan zal worden, ook ditn niet als do ver kiezing ernstig gemeend mogt zijn.» Naar mon verneemt zal bet telegraaf kantoor te Vlis3\ugen, te rekenen van den aanvang van den stoombooidienst op Engeland op 26 dezer, ge opend zjjn van des morgens 6 tot des nachts 1 uur. Sedert eenige dagen 1b in don omtrek van Hulst, op een paar akkers, aan te veld staande suikerbeeten/» in ontzettende menigte een vreemd soort van kever waargenomen, die in weinig tijds al de bladeren afknaagt, eh de plant doet ster- von. Dit schadelijk diertje is.gedekt met een groen gekleurd schild, waaronder hot den kop kanterug trekken, voxmoedeljjk om dien te beveiligen als er gevaar is. Het hoeft ongevoerde grootte van het bekende »Onzo-lieve-Heere-bee9tje" en komt in lig— chaamsbouw tamoljjk wel overeen met den Meikever. Terwjjl dit thans tor sprake komt, vernomen wij, dat reeds pen maand geleden, in sommige hoven alhier ^lit insect in menigte is opgemerkt, torwijl men tevens meent waargenomen to hebben, dat hot masker or van zich op oen palm diepte in den grpnd ophoudt. Men is benieuwd, wat hot ondorzook aangaande dezen nieuwen vijand van onzen landbouw, verder aan bet licht zal brengen. Hulsterbl. Bij do meeste veehouders te Noordeloos is do tongblaar onder het vee uitgebroken. In den loop der vorige weekzrjnte Berg-Ambacht 2 koeijen en 3 kalveren aan de tongblaar bezweken. Gedurende de jongst verloopon week zijn vier gevallen van longziekte voorgekomen in de gemeente Benschop. In de vorige week is een proef genomen met electro-schok-torpedo's ter reede van Tessel. Een torpedo, geladen mot 5Q- kilogram buskruit, was bevestigd aan een sper, uitgebragt achter een stoombarkas. Terwijl op een gegeven oogenblik de barkas voornitstoomendo was, werd de mijn ont stoken en had de ontploffing plaats. Een enorme waterkolom van minstens 30 meters hoogte verhief zicb, van den dijk gezien, nagenoeg rakelings van de barkas; het nederstroomende water viel op het achtergedeelte van eón vaartuig, dat daartegen be schut was met een overdekking van zeildoek. Naar men verneemt, was de proef volkomen gelukt, daar hot stoomvanrtuig geen letsel had bekomen en geen water overgenomen had. De onlangs te Deventer ten deele blootgelegde muurschildering in de Lebuïnuskerk, heeft niet alleen het vermoeden tot waarheid gemaakt, dat derge lijke voortbrengselen uit vroeger eeuw te vinden •zCtrden zijn, maar ook aanleiding gegeven tot het instegen van verder onderzoek. Dit draagt ge- wenschte vracht. Vlak naast de eerst ontdekte bevindt zich een tweede muurschildering, te oor-, deelen naar_Jiet gedeelte dat^vrrfUloqt^iB^onhét verraad van Judas ytfbor^olt/ Ook is door dat on derzoek gebleken, dat do gewolven der krijpt of keldorkerk mede beschilderd zijn en wordt de ver wachting gewettigd, dat vorder onderzoek nog meer zal doen vinden. De geregelde blootlegging wordt thans uitgevoerd door een deskundige, herwaarts ge- zondën door.de commissie van rijksadviseurs, die aan do kerkvoogdij daartoe vergunning heeft ge vraagd. Een vreemd verschijnsel heeft zich te Cil- laarshoek voorgedaan, dat, zoo al niet oenig in de jaarboeken der zoölogie, toch wel vermelding ver dient wegens de zeldzaamheid. Dingsdagmorgen kwam de bakker A. Schuller in zjjn schuur, en ..vond daar, tot zijn niet geringe verbazing, een jonge maar toch reeds tamelijk groote rat, die ge zoogd werd dooreeno kat. Daar deze een paar dagon geleden van haar jongen was beroofd, schijnt zij hare instinctmatige vijandschap tegen 't ratten en %auizengeslacht te hebben afgelegd, om zich al thans oenigzints schadeloos te stellen voor het ver loren eigen kroost. Jammer maar, dat de goede bedoelingen van poes zoo spoedig verijdeld wer-11 den, daar de rat, uit zijne veilige ligplaats -.opge schrikt, door een andore, zeker minder vijandlie- vendo kat, gegrepen en opgevreten werd. t Uit Harderwijk scbrjjft men, dat aldaar in de laatste drie tuaanden niet minder dan i 300,000 aan handgeld voor do aanwerving van militairen ïb uitbetaald. Op Maandag middag den I2den dezer, zijnde juist de 125ste dag van hun verblijf in Londen, hielden de heeren Moodey en Sankey in Conference Hall Mildnaay Park aldaar, eene bijeenkomst tot af scheid, waarbij ongeveer 600 Predikanten uit on derscheidene kerkgenootschappen tegenwoordig wa ren. Nadat die bijeenkomst van 2 cot half 6 ure geduurd bad, maakten genoemde Amerikaansche Evangelisten zich onmiddelijk uit de voeten, ten einde alles, wat na eene demonstratie gelijken kon, te vermijden. Een oogenblik later opporde iemand het plan, om hun bij hunne afreize naar Amerika eene gedachtenis in gold te vereeren, docb op raad van enkelen hunner vertrouwdste vrienden, die dit ih lijnregten sti'ijd met hunne wenschon vorklaar- den, liet men het denkbeeld terstónd varen. Op uitnoodiging van de broeders Penne/ather on Baim- bridge in Schotland, boidon nu roods overle den, -tv- uit Amerika naar Europa overgekomen, heb ben zij hunne diensten aan deze zijde van don Oce aan onafgebroken gedurende twee jaar on drio weken voortgezet, en alzoo nu ten einde gebragt Voor het eerste natuurkundig Staats-exam en hebben zicb 80 candidaten aangegeven, vam wolko. zich 21 vóór of onder bet examen torugtrökken, 35 afgewezen en 24 toogelaten werden. Tot do laataten bohooren uit Zooiand: J. Blaakhert, gob. te Middolburg, en J. J. Quadekkergoboron te Axel. f Ten opzigte van do jongste gemeenteraads verkiezingen, wordt uit .Berkel gemold, dat, oven als altijd, do kiezors aldaar woer trouw tor stem bus opgekomen zjjn. Van de 106 stomgorogtigden word slechts één gemist; zioken, zwakken, ja zelfs een grijsaard van 90 jaren liet zich vinden. Hot getuigschrift van gehouden eind-examen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland iso. m. uitgereikt aan den leerling der H. B. te Goes, J. G. I. AJassee. De Commissie voor het afnemen van do exa- mens van leerling-apotheker, te Middelburg, hoeft in hare zitting twee candidaten afgewezen en een acte van bevoegdheid uitgereikt o. m. aan Mejuf- vrouw J. P. de Graag^ geboren 's Gravenpolder. Kerk- eu' Scliooluleuwn. Ned. Herv. Kerk. Ds. P. Deelman, pred. to Nijkerk op do Veluwe, bedankt hebbende voor Fijnaart c. a is nu beroepen te Sprang en te Almkerk. Ds. II. W. A. Verhocff, pred. te Charlois, c." a., is, na reeds voor 66 beroepingen bedankt te hebben, gelijk in 1863 on 1867, nu voor do derde maal te Harderwijk beroepen. To Gramsbergon is beroepen ds. G. Doecles{ pred. te Velzon, en te voren te Biezelinge. Ckr. Geref. Kerk. .Van do 12 candidaten, die voor#het theologisch examen te Kampen geslaagd zijn, is S. de Jager alreeds beroepen te. Murmérwoude, T. Pilon te Haren, P. M. Ochtman te Klnndert, te Zevenber gen, te Oud Loosdrecbt en te Zegwaard, en R. M. Polman te Gameren. Op do voordragt voor Leeraar in de Wis kunde aan de H. B. S. te 's Ha ge is op No. 1 geplaatst de heer P. Zeeman Gz. alhier, voor leeraar -iwJle Nederl. taal de heer A. W. Slellwagen te Zierikzee. De heer- E. J. Veenendaal, thans te Heteren, is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de Chr. school te IJlst. Wij vernemen dat Ds. Kuiper te Giesoh. en Rjjswïjk in zjjne bediening is geschorst. Schoonh(7.) BUITENLAND. Spanje. De Spaansche dagbladen melden, dat het aantal Carlisten, sedert Julij krijgsgevangen gemaakt, 4000 te boven gaat. Het Spaansche eskader zal binnen kort hot beschieten der Carlistischo havens aan do Canta- brischo kust hervatten.- Eene officiöele depêche meldt, dat het leger van Martinez Campos zich bevindt voor Seo.d'Urgel, dat spoedig zal worden aangetast. Men meldt uit Hendaye 20 Julij des avonds: Na altijd gelukkige marschen en contra-marschen is Dorregaray den 13 Julij met 14000 man en 1200 paarden in het dal van Tremp aangekomen. Dit leger, reeds vereenigd met dat van Saballs, zal weldra aan Martinez Campos slag leveren. Sa- ballB heeft thans evenmin als vroeger bij Puycerda zijne artillerie verloren. Seo d'Urgel is niet inge sloten. Uit Bourg-Madamo scbrjjft men dd. 20 Julij, Seo d'ÏJrgel is ingosloten. Dorregaray "is iü de provincie Lerida gezien. Martinez Campos maakt zich gereed Puycerda to verlaten. Do operation worden met groote kracht en snelheid uitgevoerd. Men meldt nit Bayonne, 21 Julij. Do berig- ten der Carlisten spreken tegen, dat een aanslag op Don Carlos is gepleegd. UitTolosa dd. 20 Julij schrpft menGeneraal Dorregaray is bevorderd tot kapitein-generaal, go- neraal Alvarez wordt luitonant-generaal. 10,000 geweren zijn voor. het leger van h'et centrum ge reed gemaakt. Don Carlos is te Yillafrauca. Men schrijft uit Hendaye, 20 Julij des och tends. (Carlistiscb). Koning Karei VII schijnt eeni ge dagen in Villafranca (Guipuzcoa) te moeten blij ven in afwachting der groote gebeurtenissen die wij-hebben voorspeld. Overeenkomstig onze strate gische beweging is de brigade van Pandesa, za&m- gestold uit drie bataljons onder bevel van Agramun, in volmaakten toestand in Navarra aangekomen. De Alphonsisten, die onder bevel van don brigade generaal Otal bedroefd hebben tot Lumbier voort te rukken, zijn met groote verliezen door Ugaste on do Navarrozen teruggeslageneen deel hunner moest zwemmendo over do rivier terugtrekken. In hot' centrum gaan onze vliogende colonnes voort met het hoffon van schatting on bet kwcllon van den vijand. Niettegenstaande hunne verzekering is Collado de Alpuento nog altijd in onze magfc, een bataljon Arragonezen hooft op bevel van Dorrega ray hot garnizoen versterkt. Portugal. Tor gelegenheid van den godenkdag van do ver heffing van Pius IX, hooft een priostor, na eone lo/rodo op don Paus te hobbon goboudon, heftige aanvallen gedaan op den Keizer van Duitschland

Nieuwe Goessche Courant | 1875 | | pagina 2