s Donderdagavond ontlastte zich boven 's Gra venpolder en omstreken, een hevig onweder, ver- gezeld van,'z waren regen, en op enkele plaatsen ook van groote bagelsteenen. Alles was des avonds teh 10 .ure, zoo men meende, goed afgelóopen, „toen op eens de burgerij werd gewekt (wij gaan hier vroeger naar bed dan in de steden) door bet geroep van brandtyand De bliksem was inden doi'pskoren- molen geslagen: Spoedig was de brandspuit op de plaats des onheils tegenwoordig om zoo véél.mogelijk hulp te verleenen. Doch aan den molen was niets meer te doen, en zoo spoedig'braken de vlammen van alle zijden uifc, dat ..men slechts gedeeltelijk het graan dat er in lag, kon bergen. Ook de hand spuit van den Heer Burgemeester, deed goede dien sten om de belendende woningen nat te-Houden, waar men zich nu alleen op toelegde, en die ook alle zgri gespaard gebleven. Nadat de brand een uur had geduurd kwamen ook de spuiten van Kwadendamme en van "Nisse, zoodat men den brand des morgens' ten 3 ure geheel meester was. De woning van den molenaar Z. Verhage bleef ook door de onvermoeide pogingen van do brandweer geboel gespaard, hoe wel vrouw en kinderen voorzigtigbeidshaLvo de wo ning hadden verlaten. Negen 'zakken graan zijn een prooi der vlammen gowordon. Aan een schrijven, van een jeugdig officier van dhs .^^èditionaire leger in Atchin, ontloenen De Atcbinezen zijn zoo beangst geworden, dat ze bijna niet meer durven schieten, nog minder te voorschijn komen. Maar ook niet zonder reden, want elk schot, dat zij op èen onzej; bentings durven los sen, wordt dadelijk met èe|k 14tal.granaat- of gra naatkartetskogels beantwoord. Vooreerst wordt aan oprukken nog niet gedacht; eerst moet er groote versterking van Java zijn aangekomen. Er moeten nog tweè, zeer sterke kampongs genomen worden, en dan zal het daarbij wel blijven. Het zijn Ke- topen-doea en Bidal. Het eten. wordt ons» door het Gouvernement ver strekt en is zeer gwÉyln voldoende. Dagelijksch krjjgen wij tevens i JSfccbgoeden wijn. De eenige Blechte zijde van Atliip' vond ik in het eentoonig leven en den minder goéden gezondheidstoestand, die voornamelijk toegeschreven wordt aan slecht drink-, water, waarvan ik mg pok zorgvuldig onthoud. We drinken meest altijd koude thee, bier, wijn en conjac. N. R. GrL Donderdagi^aan de loskade tu ïdiddelburg ge arriveerd hot bat^chip Burgemeester van Middel burg-; Vrijdag nacht is van daar naar Rotterdam ver trokken, tot verdere lossing,, het driemastschip .Maarten van Rossem. Op eene hofstede'in de gemeente Wolphaarts- dijk werden verledene week ai de paarden, ten getale van acht, door het eten van eenig schadelijk gewas eensklaps zoo zeer ongesteld, dat men groote - vrees koesterde voor derzelver behoud. Behalve één, zijn de overige evenwel gespaard gebleven en van lieverlede hersteld. - Uit'eene circulaire van dè Koninklijke Nedor- 'landsche Stoombootmaatschappij, waarin de bijzon dere aandacht gevestigd wordt óp de te openen lijn van Vlissingen. op Sheern'ess, blijkt, dat voorlobjpig, totdat de winterdienst geopend zal worden, al leen passagiert met hunne goederen, „postpaketten en versche levensmiddelen zullen overgevoerd wor den. Daarna zal men ook koopwaren en vee in laden. Aan 's Rijks munt is voor een bedrag van f 80,000 aan oenten vervaardigd, zöodat men meent dat nu ih.'de behoefte der circulatie ruimschoots voorzien zal zijn. Intu8schen blijven de Belgische koperen munten in omloop en schijnt aan het daarvan gomaakt misbruik geen einde te zullen komen, zoolang niet krachtige on afdoende maatregelen daartegen ge nomen worden. Do heer baron Mackay is door de kies vereniging Vaderland en Koning1' te, Zutphen tot candidaat voor de. Tweede Kamer gekozen. De centrale kiesvereeniging beeft mr. J. P. Ri Tak van Poortvliet tot candidal gesteld. Uit Schoonhoven sdhrgft men aan het N. v. d, D. Heden namiddag tusschen 3 en 5 ure zag ik een luchtverschijnsel, ,dat zeker onder do zeld* zoamBte behoort in ons land, nl. een luchtspiege ling of jata morgana, Aan de noordorklm nam ik duideljjk een overheerlijk berggezigt waar. Zeer' veel noordelijker dan een Rjjntoonool zal 't niet gowoost zgn. 'tSohgat, dat de lucht in do böno- donlagon ongewoon heldor was, on daar achter dik. Ik zag er bosohjos, ponnigo vlakten, lusthuizen on zaobtbogrooido bergtbppon, alios op sommige oogeu- blikkon zoo heldor als in oen tuinspiegel. Daar aulkö weerkaatsingen 'in ons land haast niet denk baar waron, wuutrpuwdp, ik oorst ingn oogon en jjiold Wat ik zag voor Vgozigtabodrog. Hoo menig- "maal, .niet Waar, ziet men een wolk in een gelief koosd en vorm! Maar ik werd aan de plok gé- - boeld waar ik stond, door de zekerheid die ik meer erlangde dat; hier .een fata morgana prijkte. 'tWas bezielend schoon. Tusschen Esschen en Rosondaal op Neder- lahdseh .grondgebied) beeft den 5den 11. een duel op den degen plaats gehad,, tusschen twee Parij- sehë journalisten, redacteurs van de Figaro en de Pressede hoeren Périvier en Rosatie. Eerstge noemde ontving twee ligte wonden. Zaturdag middag woedde boven de gemeente Haarlemmermeer een geduchte bui, die ongeveer een half uur duurde. Volgens de waarnemingen die te Hoofddorp- ten behoeve van het polderbestuur worden gedaan, is in jaren in een zoo korten tijd zoo veel regen niet gevallen. Te gelijkertijd rigt- te een windhoos hier en daar nog al schade aan. Naar aaóleiding van de advertentiün der heeren Ziegelaar van den Berghte Amster dam, waarbij die he'ei-en den inkoop anonceren der vijf vervallen Spaansche coupons, ontraadt de heer A. Mennega, te Assen, in de. Pr. Dr. Grt., den houders dier Stukken den verkoop der opgemelde coupons ten sterkste, als zijnde in de gevolgen hoogst nadeelig en schadelijk en wel om ,de vol gende redenen lo. wordt'sléchts, '/s van dé waarde- betaald, doch dit daargelaten, kan de verkoop dier effecten, van de yervaliën coupons ontdaan, niet .anders ge schieden dan aan de bours te Madrid, vermits de Spaansche effecten daar alleen .thans zonder cou pons worden verhandeld^ waarvan de gevolgen zon den kunnen worden, dat 'bij sterk aanbod aldaar van die stukkon zonder'de coupons de cours in verhouding zeer veel minder kan zijn dan op an dere beurzen, en 2o. bij. mogelijke conversie der Spaansche schuld brieven, met de vervallen, coupons, zou men ge noodzaakt kunnen worden de. eenmaal verkochte couponswederom tegen hooge prijzen terug te koopen. Donderdag, den lsten, J,nlij 'jl., had in te-' genwoordigheid van getuigen én ten overstaan van not. Temmink in het geb. v. K. en W. te Utrecht de uitloting plaatsvan 30 seriën dor Rottordam- sche Weerbaarheidsleening. De loten zgn betaal baar met f 2,75. Uitgeloot;--zgn de nos. 183, 186, 203,404, 801, 1496, 1618, .2271, 2353, 2490, 2835, 3122, 3148, 3303, 3480, 4144, 4286,4714, 4935, 5668, 6024, 6107, 6110, 6315, 6545, 6746, 7004, 7584; 7858 en 7986. Te Egmond a/d. Hoef bestaat, naar men zegt, een curieus geval. Daar zijn tegenwoordig twee gemeente-ontvangers, een in naam en een in de daad. Met hot voorjaar is de gemeente-ontvanger ont- slagen en een nieuwe benoemd en beëedigd: des niettegenstaande houdt, de oude ontslagen gemeen te-ontvanger maar vol, zijne betrekking uit te oe fenen en de nieuw benoemde kan dit lijdelijk aanzien. Wat mag hiervan toch wel de reden zgn? N. N. Holl. Woensdag werd op Boekenrode, onder Haar lem het 12de Christelijk Nationaal Zendingsfeest gehouden, ónder begunstiging van prachtig, zomer weder. Duizendep waren zamengekomen, die wél- kom werden geheeten door den heer Messchert van Vollenhoven. v Do verschillende sprekers voerden daarop, naar volgorde van het programma, hot woord. De. slot rede werd gehouden door ds. N. H. de Graaf, van Amsterdam. Allen roemden als uit óón mond de onbeperkte gastvrijheid dor eigenaren van het landgoed., Als eene merkwaardigheid zij hierbij vermeld, dat twee tot het Christendom bekeerde Surinaamsdie negers1 tegenwoordig waren. V Het zendingsfeest te Boekenrode is, volgens een berigt in de M.. C.t naar schatting, door 15000 personen bijgewoond, on in de besto orde afgeloopen. De collecte voor do verschillende1- zendelinggenoot schappen bedroog 1379. Volgens hot Dagblad was het getal bozookers slechts 9600. Men loest in de Winschoter Goxirant<Te Boerta het vrijzinnige Boerta waar de heer rijks-ontvanger zoo liberaal is, dat hij de aanslag biljetten voor do Personele belasting tolken jare opZondag bjj do belasting-schuldigen laat- rond brengen, zoo als, tot orgornis van sommigen, ook nu weor is geschied vraagt' mon, of Zïüd. ook yerpligt is, op den dag des Hoeren hot bedrag dor aanslagen in ontvang'te nemen?» Mevrouw;. Tearsall Smith heoft aan eoho Ne- dorlandsohe vriendin berigt, dnt huar echtgenoot voor dit óogonblik niet in govaar vorkoert, maar toch vau al Ion arboid moot afzien, ooi pjiustons oon jaar lang uit te rusten.- Het voornemen bestaat om terstond naar Amerika terug te keeren. De heer Pearsall Smith zendt zijn broedérgroet aan alle belangstellenden in Nederland. Gaarne had hij' een tweede bezoek aan ons land willen brén gen, maar dq Heer heeft hét anders bepaald- Eén persoon die voor 9 jaren met de noorder zon naar N. Amerika 'was Vertrokken, gelden mede nemende, die hem als -vrachtrijder tusschen Zierik- zee ën Brouwershaven waren toevertrouwd, keerde dezer dagen in zijne voormalige woonplaats terug, niet het doel daar eenigen tijd te verblijven en ver volgens naar Amefika terug'te keeren. De fortuin was hem ginds gunstig geweest.Hg bragtte Zie- rikzee een bezoek aan den officier van justitie, om verlof te vragen een „lid zijner familie, dat zich in het huis van arrest, bevond, te bezoeken. De offi cier, die zich terstond herinnerde wat de-man vóór 9 jaren had misdreven, beval "pnmiddeliik .zgne in hechtenisneming, zoodat hij nu wel in 'bet huis van arrest binnentrad, maar niet op dè manier als door hem was bedoeld. -* Slni8, 10 Julij. »Het intelligente deel11 der niet-Hezetö yin dit- district heeft dezer dagen, ih navolging Van het, adres van kiezers, een adres van dank en leedwezen aan den hoer Tah van Poort vliet gezonden, dat door de libérale bladen, bijzon der in het voordeel barer 'partij isgecommentari eerd. Do heer Tak heeft natuurlijk daarvoor zgn dank betuigd, doch ik betwijfel of ZEd. daarmede wel zeer vereerd geweest zoude zijn,) indien hij ge weten had dat onder dat »intelligente deel1! van niet-kiezers onder meer gevonden worden: kleerma kersgasten, marechausséesen iieden die, naar ik. hoor, kennis gemaakt hebben met de cellulaire ge vangenis te Goes. Ik heb door politici wel eens hooren beweren, dat liberalisme op don duur leidt tot communisme. Ia dit zoo, dan is het ook niet té vervvonderen.dat laatstgenoemde catégorie wan niet-kiezers hun leed wezen aan den heer Tak over diens vervanging door een behoudend jian betuigendit pleit wer kelijk voor hunne »intélligontie". - Hoe het zij, deze adressen van .kiezers en nietr kiezers bewijzen niets voor den liberalen geest, die in het hoofd-kiesdistrict Middelburg, naar het oor deel der liberalen, de bovenhand zou hebben.. Ge wis hebben er enkelen geteekend, die anders-ge stemd hebben, sommigen om bij het publjek üjet onopgemerkt te blijven, en velen om weer ander-én pleizier te doen, ja, ik durf zelfs beweren dat er on der'hen zouden zijn gevonden geworden, die even zeer op een adres van gelukwensching aan Jhr. de Jonge zouden' hebben geteekend. Gelukkig is thans een einde aan die partij-ma noeuvre en zal nu alleen de te Oostburg onder het patronaat van den Schoolmeester Vorsterman'van Oijen opgerigte afdeeling van het schoolverbond, aan de libqrale partij, speciaal-als kiezers-vereeni- ging, hare diensten hebben te bewijzen. Vlissingen, 11 Julij. Heden ochtend ongeveer 6 bur is H. M. de Koningin aan de buitenhaven aangekomen. Naar men zegt zal dingsdag a.-- s. de mailboot zijn eerste reis doen, tor beproeving zgner machi nes etc. Kerknieuws. Nod. Herv. Kerk. Ds. H. van Gritthuijsen, pred. te Schoonrewoord, zijne 10e standplaats, en vroeger te Poortvliet, heeft bedankt voor bet beroep naar Idsegahuizen, c. a. Ds. W. 11. J. Baart de la Faillepred. te Rid derkerk, heeft voor Axel bedankt. Te Vlissingen is, na hut bedanken van ds. «7. D. Sigal, beroepen ds.- TIr.„ Sijpkenspred. to Elburg. Boroepen te Axèl, ds. B. van Schelven, te (X en W. Souburg. -Ten behoove van de Nederl. Vereeniging voor Israël ia door den heel' M. S. Bromet, bij gehouden "bidstonden gecollecteerd: te Souburg ƒ17,35 en to Zicvikzoo ƒ10,53 Cbr. Goref. Kork. Ds. G. Gezelle Meerburg, pred. te Puttorshook, heoft voor Almelo bedankt, en zoo ook ds. A. Brouwer prod, te Hellevootsluis, voor Colijnsplaat. Voor do nieuw óp to rigten bijzondere school voor neutraal onderwijs (jongens on meisjoB) te Amstordam, waaraan een salaris van f 3500 ia vorbonden, benevens f 500 n f 600'vorgooding voor huishuur, (latorv oon flinke woning,) hoeft zich oen fabolachtig groot aantal solicitanton uit alle oordon - onzos lands aang'egoven; mon sprookt van minstens 300, andoron noomen bot gotal nog veol grootor. Do school is voor rekening van onderscheidene voor name particulieren; terwijl 'tschoolgeld naar mon ons medodoolt f 800 van olkun loorJiflg bedraagt. Iiïformatiön waren o. ft. in te winnen bg dr. Hu- brooht, 'directeur dor bftndols- on industrieschool.

Nieuwe Goessche Courant | 1875 | | pagina 2