t Nieuwsblad voor Tbolen, Zuid- en Noord-Beveland. Dingsdag ÏXulij 1875. Tiende Jaargang. ;V sa a •V' Wonw Berg. op Z. Woensdr ♦Rilland;.., Krabbend. Kruiningen ♦Vlake Biezelinge.. Goes 'sELArends Arnemuid. 9,1213, -8;20 9,2212,113.34 9,34 12,25 345 9,4312,35 9,5812,51 10,4 12,58 10,14 1,13 10,19 1,18 10,30 1,29 7,46 10.39 1,38 7,55 10,47, 1,46 8,10 11,4 2,3 8,16 11,10 2,9 5,10 8,50 5,27 5,53 9,7 6,6 6,23 6,82 6,48 6,54 7,8 7,27 9,4710, 7,39 10,9 8, 10,24 1,8 10,8 10,30 Vli8Bing. 6,40 7,15 a 6,50 7,28 Midden.5;65 7'25 Arnemuid. - 7,2 'ïH.A/ecia 7,17 Goes........ 7,25 Biezelinge, •Vlnke Kroiningen Krabbend.. ♦Rilland... Wocnsdr Berg. op Z. Middelb. vgj5Q n|i4 g'q2 4,20 6,80 8,18 10,1210,35 *Ann dearfaJten worttnll^ngertopt,-imnneer Wonie. 7, 8,80 11,22 2,20 4,30 6,40 8,80 10,2010,45 daar reiygers «orden opgenomen of uitgelaten. -fioobcïld.A 7,47 9,59. 10,7 10,13 10,23 10,29 10,44 8;S1 11,2 11,18 8,47 11," 8,50 11,42 8,80 5,40 6,10 8,50 9, 11,52 3,40 5,48 6,20 9,8 12,2 9,19 12,12 9,35 12,30 9,46 12,46 1,'8 1,16 1,30 1,38 1,59 2,24 4,15 7,81 5,52 9,5 5,59 9,12 6,14 9,27 6,23 9,35 6,35 6,42 6,47 - 6,57 7,3 7,18 2,46 4,28 7,45 8- 4,40 7,55 Deze Courant vej schijnt, uitgezonderd op Christelijke-feestdagen, ilea Maandag» zaDnnderdagt avond*. Prijs"*^ kwartaal i 0,85.fr.p. poat/"l,AfzonderliikeNommer* S et. Prys der Advertentien 10 ct. per regel, groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 15 regels 50 cent. Alie Stuiken de redactie betreffende, gelieve men minstens één dag vóór denitgave franco toe. te zenden aan den Uitgever A.C. DE JOH GE 8J'z. te Goes. Inzending der Advertentien tot des namiddags 3 are. GEMEENTE-BESTUUR. BURGEMEESTER ou WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergade ringen van den 1 April en den 2 Jnnij-1875 is vastgesteld "de volgende - - VERORDERING, regelende het bouwen, gebruiken en aioopen van byzondero eigendommen, alsmede de verpligtingen der eigenaars van deze in de gemeente GOES. EERSTE AFDEELING. aegemeene bepalingen. Aht. 1. Het is verboden, zonder voorafgaande schriftelij ke kennisgeving aan Burg. en Weth., en inachtneming der door hen, in het belang der openbare orde, veiligheid of ge zondheid, noodig geachte bepalingen: a. woningen te maken, in bestaande woningen of gebou wen 'vertrekken of kamers te maken, of gebouwen tót wonin gen in te rigten b. aan of langs de openbare wegen, straten, pleinen of Wa teren 1°. gebouwen, muren, schnttingen, hekken, palen of be- schoeijingen te stellen, te herbouwen of te veranderen; 2°. stoepen te leggen, of de bestaande te Verleggen, te. ver broeden of te vergrooten; 3°. aan de gebouwen of op de stoepen, kuiten den gevel, uitstekende portiques, balcons, winkelkasten, luifels, slagters- vleeschrekkcn of pothuizen te maken; c. in de gebouwen schoorsteenen of rookpijpen, secreet- of waterbakken te maken of te veranderen; d. steigers in of op de openbare straat te plaatsen; Voor herstellingen aan deuren of vensters wordt gcene kennisge ving vereischt. Abt. 2. Bij de kennisgeving van do 'werken - 3ub a, 6 1 en 3, on c van het vorige artikel bedoeld, wordt gevoegd, ecne naanwkeurige omschrijving van het werk, met aanwijzing van de kadastrale sectie en nummer of do plaatselijke wijkletter en- nummer van het perceel, waarin of waaraan hot werk moet verrigt worden, alsmede do ter bcoordccling noodig geachte teekeningen, op ecne schaal van 1/100 der afmeting voor den platten grond en '/so voor de opstanden en doorsneden. De kennisgeving geschiedt ter secretarie der gemeente, al waar oen gedagtoekend bewijs van verrigte aangifte kosteloos wordt uitgereikt. Art. 3. Do gozondheids-Commissie wordt gehoord: 1" op de kennisgevingen, bedoeld sub a. van Art. 1. 2° op alle afwijkingen van de bepalingen dezer verordening, waartoe door Burgemeester en Wethouders vergunuing kan worden verleend on die tot haren werkkring betrekking hebben; 8° Zoo dikwijls en voor alle gevallen dat Burgemeester en Wethouders het noodig achten. Heeft de gezondheidscommissie bodonkingen tegen het werk, dan worden deze aan den belanghebbende medegedeeld, ten einde die zoo mogelijk to wederleggen. akt. 4. Binnen vier weken na de kennisgeving doen Burg. en Weth. aan den belanghebbende hun berigt toekomen, welk berigt tevens inhoudt do bepalingen in art. 1 bedoeld, waar naar men zich bij het werk moet gedragen. Het ia verboden vóór den ontvangst van dit berigt met het werk aan te vangen. Dit berigt zal steeds bij het werk voorhanden moeten zijn en op de eerste aanvrage aan do ambtenaren, in art, 47 be doeld, moeten worden vertoond: Art. 5. Vlieringen en Volders mogon nimmer bewoond of tot woning ingerigt worden. Wel mogen vlieringen tot slaapplaats dienen. TWEEDE AFDEELING. van de inrigting van gebouwen. Art. 6. Allo gevels van gobouwon, muren, schuttingen en hekkon langs de openbare wegen, straten en pleinen, moeten 'geplaatst worden te lood en in de rooyingslijn, door Burg. en Weth. aantowyzen. Gevels van gebouwen knnnen ook geplaatst worden binnen de rooijingslijn, doch moeten in dat geval van de openbare wegen, straten en pleinen door muren, schuttingen of hek ken, in de rooyingBlyn, door Burg. en "Weth. aan te wijzen, geplaatst, worden afgesloten. Art, 7. - Er mogen geene woonhuizen gemaakt of gebou wen, tot woonhuizon veranderd worden', dan voorzjon van be- hoórlijko .vervoor- of drangbaro toestellen voor faccalo stoffen, volgens door Burgemeester en Wethouders vas te stollen model. 'Deze toestellen mogen nimmer in eono katnor geplaatst wordon, maar in cone plaats die voorzien is tan een kozijn of luchtkoker, dio mot de buitenlucht 'gemeenschap heèft Hot maken van beerputten is .yerboden. A*t. 8., Bij het,'bouwen of verbouwen van panden moet, door hot aanleggen van goede riolen, gezorgd worden voor don afloop van water. Deze riolen kunnen öf gemetseld, of van portland-cement, verglaasde kannen óf ijzeraard buizen óf van gegoten ijzeren pijpen gemaakt worden, doch zijn aan de goedkeuring van Burg. en Weth; onderworpen. -- Deze riolon moeten zoo noodig.naar het oordeel van Bur gemeester en Wethouders, nabij de woning voorzien zijn van van een 30 Kubieken decimeter grooten zinkput met een stang- scherm. - Op de haven, waterleidingen of riolen der gemeente mogen geene afleidings- of uitloozings-middelen worden'daargesteld, dan met schriftelijke vergunning van Burg. en Weth De eigenaren van kot:- of paardenstallen of van slagterijen zijn verpligt voor eene behoorlijko nitloozing van water te zorgen. Die nitloozing moet voorzien zyn van een ijzeren rooster met opstaande pijlen en eene tusschenruimte hebbende van hoogtens een centimeter. Art. 9. Bouwstoffen, die met bet oog op de openbare orde, veiligheid of gezondheid slecht ofonvoldoende worden geacht, worden door. den gemeente-bouwmeester afgekeurd. De belanghebbende heeft do bcvoegheid binnen acht dagen na die afkeuring, door eene verklaring ter,,secretarie der gemeente, alwaar een gedagtcekend bewijs van do gedane verklaring kosteloos wordt uitgereikt, zich van die uitspraak in beroep te voorzien bij Burg, en Weth Binnen acht dagen na die verklaring beslissen Burg. en Weth, op dat beroep, en geven van die beslissiftg aan den belanghebben de onmiddelijk schriftelijk kennis. Het is verboden, na de afkeuring .van deq gemeente-bouwmees ter, en ingeval van beroep, vóór dd beslissing van Borg. en Weth. van do afgekeurde bouwstoffen by het werk gebrnik te maken. De bouwstoffen, die afgekeurd zijn, moeten, ingeval van be rusting in de afgekeurde van den gemeente-bouwmeester, of inge val van bcfóep, van de beslissing van Bnrg, en Weth,, na die af keuring of nadere beslissing onmiddelijk van het werk en uit zyne nabijheid worden verwijderd. Abt. 10. Ieder tot woning bestemd, tot stichten gebouw moet onder al de buiten- of rompmuren voorzien worden van een tras raam van minstens 50 Centimeters hoogte, vervaardigd van harde Steensoort in sterke trasspecie. Art. 11. De.vloer of de begane grond der te stichten gebouwen (kelders uitgezpöaèrd) moot minstens lf> centimeters boven den day naast gelegen dponbare gemeentegrond gelegd worden of zoo veel hooger als Burg. en Weth. zullen noodig oofdeelen. Indien de balklagen van den vloer niet op gemetselde teerlingen worden bevestigd moet de ophooging van-den bodem geschieden met droog zand, sintelB, zuivero grove puin of zoogenaamde brik of andere vjor de gezondheid onschadelijke stofTen, naar genoegen van Burg. en Weth. Art. 12. De inhoud van te maken woonvertrekken moet min stens 40 kubieke meters bedragen, en indien zy tevens tot slaapka mers dienen, 50 kubieke meters, daaronder niet begrepen den in houd der in zoodanige kamers zich bevindende vaste bedsteden, kasten en portalen. Art. 13. Iedere te maken kamer of elk te maken vertrek moet onnsiddelyk licht en lucht van buiten ontvangen. Dc kozijnen of nntaarns moeten in den dag-beslaan minstens '/20 van de gezaraen- ijko oppervlakte der wanden van bet vertrek, tenzij door Bnrg. en Weth. eene mindere grootte worde toegestaan. .Van deze bepaling zijn nitzonderd de te maken vertrekken, die nit daarvoor gelegen winkels licht ontvangen en die naar de voorschriften van Burg. cn Weth.van middelen tot luchtvcrver- sching moeten voorzien zyn. Bnrg. en Weth. kunnen vergunnen, dat de luchtkozyncn van te maken vertrekken aan overdekte binnenplaatsen uitkomen,-mits op die plaatsen middelen tot luchtvervó'rsching aanwezig zijn. Art. 14. Dc dikte der te stichten muren moet worden onder worpen aan de goedkeuring van Burg. en Weth. De te atiqhten maren mogen nimmer van beneden naar boven, in dikte toonemen. Abt. 15. Bestaande muren mogen niet verhoogd worden, dan nadat'zij, des noodig, door eenebeklainping zijn verzwaard of door het annmctaelcn van een muur ofdrcumclB, do voor de verhooging vereischtc dikte cn sterkte hebben verkregen, alles ten genoege van Burg. en Weth. Ingeval date verhoogen muren in een bouwvalligen staat ver- keeren, moeten zij worden afgebroken. (Wordt vervolgd). POSTERIJEN Staat van brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft maand Junij 1875, A. van Beloiste Fyenoord. Maatje Le Poster, te Goes. P. J. Meer tens, te Sohagerpolder. Van de Hulpkantoren Oampeioand: B- Geel, te Kamerpoldor. Colijnsplaat: JOasewaar de, te Fyenoord. SciioitETack, te Middelburg. Vertrek der Landmail -maar Oost-Indië. Via Triëst, - 6 July. Via Brindifd, 8 July. Naauwelijks waren de verkiezingen en her stemmingen afgeloopen of van verschillende staatkundige rigtingen hoorde men verschillende kansberekeningen. T)e een voorzag dit, de an der weer wat anders. Sommigen meenden dat na de herstemmingen het ministerie zou aftre den, anderén dat dit niet behoefde en het geval ook niet zo.n zyn. Voor men echter een juist oordeel kan vel len over de verhouding der verschillende partijen, moet men eerst de door de verkiezingen ver oorzaakte veranderingen nagaan. Algemeen berekent men dat vóór de verkie zing de verhouding was 41 zoogenaamd «libe ralen» tegen 39 niet-liberalen. De «liberalen» hebben verloren te Haarlemmermeer, Middelburg en Almelo; gewonnen 2 te Amsterdam en 1 te Arnhem. Dit zou dus gelijk staan. Zyn wij wél ingelicht, dan is de vervanging van den heer Kien te Utrecht, door den heer Bastert, meer eene verwisseling van personen dan van rig- ting. De uitkomst zal leeren wat hier van is. Als zeker meenen wij te mogen aannemen dat de heer Bastert niet iemand is, die slaafsch het wachtwoord der, «liberalen» zal volgen. Op deze wijze zoude de periodieke verkiezing geen wijziging in de verhouding der partijen gemaakt hebben. Alleen door de buitengewone verkiezing in plaats van wijlen Jhr. van For eest te Alkmaar, heeft de «liberale» party ééne stem gewonnen, en zou daardoor de verhouding ge worden' zyn van 42 tegen 38. Kan men verwachten^ dat deze verplaatsing van ééne stem eene wijziging van of in het mi nisterie wenschelyk of zelfs waarschijnlijk maakt Van welke zijde ook beschouwd, aarzelen wij niet die vraag ontkennend te beantwoorden. Het ministerie zelf mag ter wille dier vèr- kiezing alleen niet aftreden. Vooreerst reeds omdat het niet kan of mag afgaan, ter beoor deeling van de houding der nieuw gekozen per sonen, op hetgeen de dagbladen daarvan zeg gen, maar in elk geval moeten wachten tot die personen, zelf daarvan hebben doen blijken. Maar bovendien, raag het niet veronderstellen dat er leden in de Kamer zijn, dié zoover hun gezwo reneed: «dat zy volgens hunne overtuiging zul len stemmen», zullen vergeten, dat zy tegen eenige wét zuilen stemmen, die zij op zich.zelf goed en wenschelyk achten. Het ministerie mag niet anders veronderstellen, dan dat alle leden^ alleen willen beoordeelen waf, niet door vrien dé wetten wórden voorgesteld. En mogt de on dervinding leeren, dat eenig voorstel van het, ministerie, waarmede het regeringsbeleid gemoeid is, wordt verworpen, eerst dan zal het ministe rie geroepen zyn aan den Koning te onderwer pen, of hy het Kabinet dan wél de Kamer wil behouden. Dit is naar onze meening den weg afgebakend door den cconstitutionelen zin». Tot nog ttfö schijnen dan ook de zich noe-' mende «liberalen» niet tuk op het aanvaarden van het bewind. Trouwens het zou dan oök

Nieuwe Goessche Courant | 1875 | | pagina 1