I G.ac— ark- j f De Regering heeft oen wotsontworp ingediend tot wijziging van het Keizerlijk dooreet betreffen- de het bouwen langs dijken. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter konnis van bolanghebbendon, dat in -den loop van de maand Julij e. fc. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens, vermeld,, in art. 7 der wet van 1 Junij 1865 (Staatsblad nö:-59), ter verkrijging van aeten van bevoegdheid als leer ling-apotheker (apothekers-bediende). Zij zullen worden afgenomen teMoppel eu te Middelburg. Zij, die tot die examens wenschen te worden j.oège'ateu, onverschillig waar zij met der woon gevestigd zijn, .worden uitgenoodigd daarvan vóór 1 Julij e. k. schriftelijk opgave te doen aan den in specteur voor het geneeskundig staatstoozigt voor die provincie, waarin de plaats gelogen is waar zij het exameri wenschen afteleggen; zij die te Sleppel wenschen geëxamineerd te worden, bebooren zich te wenden tot den inspecteur voor het geneeskun dig Staatstoozigt voor Overijssel en Drenthe (Dr. D. Lubach) te Kampen en zij die Middelburg ver kiezen, tot den inspecteur voor Zeeland (Dr. A. Fokker) te Middelburg. <*e Koning heeft bepaald, dat de ope ning-Mor stembussen .voor de verkiezing van een •ÏJd'-XJ3er Tweede Kamer van de Stafcon-Generaal irif liQt Hoofd Kiesdistrict Goes zal plaats hebben op Donderdag den '10 Junij mins taan de. In deze week, vermoedelijk 10 Junij a. s., zal te Viissingen eene algerueene vergadering wor den gehouden, van de aandeelhouders in «le stoom vaartdienst van Viissingen op Engeland, onder praesidium van Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden, die waarschijnlijk eenigo Jagen alhier zal doorbrengen. Het" stoomschip Stad Middelburgvoor deze dienst bestemd, wordt den 8sten Junij te Viissingen ver wacht. - N. AL C. - Jl. Donderdag is men te Middelburg begon nen'met het-lossen van steen voor het te bouwen droogdok bestemd, en zijn de werkzaamheden be gonnen. Men schrijft het volgende uit dó gemeente Cats Zoouls verwacht en gehoopt werd, smaakte men te Cats een prettigen dag. Hit elf verschillende ge meenten waren sociëteiten opgekomen, vertegenwoor digende, met nog enkele' deelhebbers, een totaal van 90 schutters, om aan do y oorgenomen schieting te deel nemen. Door 't spelende miPziekgezelschap van Colijns- - plaat voorafgegaan, trokken deze schutters, met vaan dels, door de gemeente Cats naar het schietterrein. Alwaar de schutters door den hoofdman van de boogschutterij verwelkomd werdeii, waarna de schie ting een aanvang nam, De hoofdvogel.^ werd afgeschoten door den heer J. Sturm, hoofdman der boogschutterij van Cats. Na afloop der scbietiug werd aan de verstafkomendo scbutters-societeit' »de Edele Handboog," van Oudo- Iundo,-en aan de sociëteit Jacoba van Beijeren," van Goes, vertegenwoordigende deze bet grootste aantal schutters, eeue medaille uitgereikt. Vele toeschouwers waren op de .been. Leiden, 3 Junij. De feesten, door het studen tencorps te geven, ter viering van het 300jarig bestaan der hoogeschool, zullen in de volgende or de gehouden worden: Maandag 14 Junij. Plegtige uitreiking van een vaandel aan het Leidsche studentencorps. Ai- haling der reünisten ten 1 ure. Verwelkoming d.oór den praesos van het studentencorps, in de •concerf-zaal. Toespraak tot oud-studenten en stu denten door prof. N. Beets, in het feestlokaal. Opening der nieuwe sociëteit Minerva en receptie. Dingsdag 15 Junij. Matinóe op het feestter rein. - Gecostumeerde optogt, voorstellende de Leidsche Hoogeschooi, vertegenwoordigd in hare groote en merkwaardige mannen. - Concert op het feestterrein. Woensdag 16 Junij. Receptie van prins Wil lem I, op het feestterrein. Diner der reünisten in het feestgebouw. Donderdag 17 Junij. Matinee musicale, te ge ven door het gezelschap Arena Studiosorum op Zo- merzorg. Vauxhal en bal, te geven door de So- - cieteit Minerva, op het feestterrein.. Vrijdag 18 Junij. Fancy-Fair, te geven door het gezelschap Doctrina^ op het feestterrein. Venetiaanschè gondel vaart, met muziek eu vuur-' werk, op het Galgowater, en concert aan do Vink,- to geven door den Studenten-IJsclub. Zaturdag 19 Juhij. Matinée musicale, te geven door het gezelschap India Orientalis, ten voordee- le dor gewonden' te Atchin, op hot feestterrein. Vauxhal en bal, 'te geven' door het Muziekgezel schap Som pre .Crescendo, in bot feestlokaal. Het doet ons genoegen te zien, hoe hot Leid sche studentencorps, bjj het groote nationalo feest, niet vergoten heefc oen bowjjs van hulde te bren gen aan Nederlands zonen, die op verro Kusten de belangen van ons Vaderland met hun bloed ver dedigen. Waarlijk deze bestemming van een dier feesten doet hun Vadprlandsche hart eer aan. -fet Vaderland meldt thans met zekerheid dat het standbeeld van Tborbecke zal geplaatst wor den op het Kaas- of Ueguliersplein, met de voor zijde naar de Heerengracht. De plegtige ont hulling zal denkelijk in October kunnen plaats hebben. Do herbergier Jut en zijne vrouw, te Rot terdam, die onlangs tor zake van don moord -,op mevr. van der Kouwen gepleegd, in verb jor zijn genomen, zijD gearresteerd en naar de cellulaire gevangenis overgebragt. Volgens geruchten zou de vrouw vroeger bij mevr. van der K. hebben gediend, en zou het echt paar hier te lande en in den 'vreemde groote ver teringen hebben gemaakt. Ook zou men voorwer pen bij hen hebben gevonden, welke aan de v^r- mooriio hebbentoebehoord. Deze geruchten ver dienen echter vooralsnog niet to veel vertrouwen. Het .Vaderl. meldt, dat ook te 's Huge, in de Jacob:Gats-straat, eone huiszoeking heeft plaats ge- bad, in verband met den geheimzinnigen moord. Aangaande de jongste wandeling van den heet; L. C. Dudok de Wit, worden de volgende "bijzon derheden medegedeeld. De beer de Wit had aan genomen, pra in dertig dagen van Amsterdam haar Weenen te loopen. Hij beeft gedurende 231 uren geloopen en is op den 26sten dag op de plaats zijner bestemming aangekomen; 'gemiddeld liep hij dus 9 uren daags. Volgens .den podometer heeft hij gedurende dien tijd ongeveer 2 rnil- lioen schreden gedaan. De groojste dagmarsch was van Delbruck naar Warburg, een afstand van 12 uren. Hij droeg op den rug een ransel, waar in enkele kleedingstukkeu, en eene botanisoerdoos, waarin «le topographische kaarten van de landen die hij doortrok. -Als munebetknoopen dienden hem een kompas.en een barrometer. Over bet geheel' heeft de voetreiziger gunstig we der op zijnen togt geuad, en slechts eenmaal bad bij een avontuur, dat slecht had kunnen afloopen. In Ünter-Retzbach, tien uren van Weenen, zagen -eenigo door drank, opgewonden lieden hem voor een Pruis aan. Best aangeschreven schynen de Pruissen «iaar mot te zijn, althans toon hij eenige .stappen buiten het dorp was, kwam hem een ste vige boerenknaap, dieiï hij in de herberg ontmoet had, ter zijde, en schreeuwde hem-in 'toor: «Pruissi- scho hondf' Tegelijkertijd viel de beleefde onbe kende hem om den hals en drukte hom zoo sto-r vig, dat de heer de Wit bijna geen adem kon ha len en' weldra op «len grond geraakte, mot den Pruissen-vijand op zich, die inmiddels boe langer hoe woedender werd en hem dreigde te vermoor den. Gelukkig had do waard achterdocht, daar de boer reeds in de herberg onheilspellende be dreigingen bad geuit. Hij ging hem dus na en kwam juist tijdig genoeg* om den heer de Wit te ontzetten. Het schoone paar tijger en tijgerin uit Ben galen, gedurenilo 7 jaren een sieraad der Rotter- damscbe diergaarde, was sedert eenige weken ziek. Donderdag is do tijgerin gestorven, zoo als bij do opening bleek, ten gevolge van longaandoening. Uit Kruiningen schrijft men ons ouder dag- teekening -van 5 Junij het vólgende Met belangstelling ga ik na wat hier en daar in in onze provincie-zoo al op het gebiod der verkies zing van 8 Junij voorvalt. De legers staan volko men ten strijde gereed, het eene bezield met meer, het andere met minder moed, al naar mate de kan sen van het veld, waarop de slag moet geleverd worden, voor de eene of andere partij gunstig staan. Te betreuren is het evenwel dat de wapens die men in het «liberale» leger voor den strijd bezigt, zoo onedel zijn. Het stelsel van verdachtmaking, speelt weder eene voornamevol. Immers'wie is er gemoedelijker, eerlijker lid in de Kamers', dan'onze vertegenwoordiger, mr. P. H. SaaijmanVader? Wie is er. meer met hart en ziel de. belangen van zijn .gewest toegedaan 'dan hij In wien vindt hot Gotls- dienstloos onderwijs, die kanker der Maatschappij, vuriger bestrijder dan in hem Bij wien staat bet «.Vöor God, Koning en Vaderland» duidelijker in' de banier geschreven aan in de zijne? En'toch zou men deze uitstekende hoedanigheden willen wegcijferen en onder allerlei voorwendsels een «liberaal» lid willen binnensmokkelen. Ik verwacht evenwel met grond dat het gezond verstand van het meorendoel der kiezers hom bij vernieuwing op a. s. Dingsdag zal afvaardigen en dat met eene 'glansrijke meerderheid zal worden herkozen Mr P. H. SAAIJMANS YADER. Hot wachtwoord «verdachtmaking» schijnt bij do liberalen overal mot dezelfde naauwgezetheid te worden opgevolgd. Zoo lees ik heden in - de Middelburgscho Courant eene Biographio van Jhr. J. L. de Jonge te Zierikzeo die de candidaat der conservatieven is- in hot hoofd- biesdistrict Middelburg. Persoonlijk onbekend met dien candidaat zal ik niet optreden als zijn verdediger en wederlegger wat in dat correspondentie-artikel uit «Schouwen- Duiveland» voorkomt. Ik *zou daarmede don hoer de Jonge ook geen dienst bewijzen. Genoeg dat volgens do bekentenis van den correspondent zelf dhr. do Jonge confessioneel, conservatief en een voorstander van bet bijzonder ondeiwijs ia. Deze hoedanigheden alleen zullen ongetwijfeld den kiezers aan deze en gene zijde over de Schelde in het hoofd- kiesdistrict Miouelbuiig voldoende zijn om te stem men voor Jhr. J. L. DE JONGE, te Zicrikzee. Bij het lezen van het artikel in de AL C. meende ik aan den stijl den man te herkennen en daarin te ontmoeten een voormalig dorpsgenoot, die, (het zij'mij vergund ook zijne Biograpbie te maken) uit eenvoudige oudere, tot de boeren of buitenlui» behoorende, geboren, van zijne kindsheid af ter dospsschool werd gezonden en daar lezen schrijven en rekenen leerde. Zijne ouders zagen in hem een meer dan gewoon tuenschenkind en lieten bem derhal-e «kantoorklerk» worden, of schoon eon broek tot oven boven de enkels, een kort buisje en een pet uit 16 stukken, met de traditionele iluweelen ster en* het kwastje, nog steeds verraadden dat hij tot de «boeren of bui tenlui» behoorde. Alé jongeling bezat hij liefde 'voor de stuilie, was correspondent van een of ander blad en legde met goed gevolg zeker examen lif, doch was tot tweemalen toe niet gelukkig in een ander examen. Vervulgens werd hij benoemd tot eene betrekking in «Schouwen-Duivoland,» die hem in de gelegenheid stelt hier en daar een kijkje te nemen, verslagen van plaats geluid heb bende branden te- maken en een «elfde gebod» over het assureren te dicteren. Godsdienstzin ont brak bij hem geheel en al. Is liet te verwonderen dat al wie het wel met God en Godsdienst meenen door zulke lui worden geridiculiseerd? Wordt ten deze weder niet volkomen bewaarheid de guldenspreuk«Het zijn de slechtste vruchten niet waaraan de wespen knagen?» EUewontsdijk 3 Junij. Do beer J. Prumers, gemeente-ontvanger dezer gemeente, is heilen in plaats van wijlen zijn Vader, den heer J. T. Pru mers, met algemcene stemmen benoemd tot ge meente-ontvanger en secretaris dei gemeente Drie wegen. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Ds. B. Bakker, pred. te's Heer Hondrikskinderen c. a., heeft bet beroep naar Driel aangenomen. In dc classis Goes zijn thans nog 8 vacaturon. Cbr. Gevef. Kerk. Ds. M. Noordtzij, pred. te Schieda m, is beroepen als docent aan do theol. school te Kampen. Jn eeno der zittingen van do Synode der Christel. Goref. kerk, den 25 Mei jl. te 's Hertogen - boseh goopond, werd een göheelo dag gewijd aan de bespreking van de quaestio der «subsidie» on «restitutie», niet op'schoolgebied, maar ter wegne ming van de onbillijkheid, dat do Christel. Gere formeerde de eenige kerk is, 'die geen Staats-trac- temont voor hare predikanten geniet. Het voor en tegen, in do organen der kerk bereids uitvoerig betoogd, werd op nieuw uiteengezet"; doch ton slotte word met algerueene stemmen op 9 na beslo ten, dat men boböorile te blijven bij het beginsel, door de vorigo Synodo uitgesproken, dat opheffing vraagt van alle subsidiegelijk dit toen ter tijd ook aan de Regering is kenbaar gemaakt. Uit hot verslag der Synodale Commissie bleek, dat sedert de laatste Synode 14 nieuwo gemeenten waren gesticht. Keetzaken. Vrijdag deed het. Provinciaal geregtshof in Zoo- land uitspraak in zake J. M., W., oud 32 jaar, bouwkundige, wonende te Nouzbn,, beschuldigd van strafbare poging tot inoodwilligen' manslag, welko poging door uiterlijk bedrijf gebleken en tot een begin van uitvoering overgeslagen, niet dan door toevallige, van des daders wil onafhankelijke om standigheden hare uitwerking heeft gemist. Hoewel het Hof de den beschuldigde ton lasfcfe gelogde foiton ovortuigend bewezen achtte, was hot Hof echter niet overtuigd dat. hier strafbare po ging tot moed willigen manslag zou' hebben plaats gehad, maar qualificeerde het foit als moedwillige verwonding, waardoor goone beletselen zijn ont staan, gedurende don tijd van 15 dagen, en vor- oordeelde mitsdien den beschuldigde tot pene cor- rootionele govaugonisstraf gedurende den tijd van

Nieuwe Goessche Courant | 1875 | | pagina 2