Mr. P. H. Saaijmans Vader. wat wijziging noodig blijkt te hebben, en dan, steeds geleidelijk, zonder schokken, zonder in grijpen in gewetensvrijheid of volkshistorie. Wijziging van wat ...wijziging noodig blijkt te hebben, d.i. geene wijziging zonder gegrond voor uitzigt dat de verandering verbetering is; geen oude schoenen weggegooid vóór men nieuwe beeft," Waar wij zagen hoe bij de zich noemende «libe ralen», staatsalmagt -hun punt van uitgang, hun streven, bun alles is,, daar willen de conserva tieven geene inmenging van den Staat in wat aan de particuliere veerkracht kan worden over gelaten. Geen ingrijpen van den Staat iu de vrijheid van het individu, alleen eene zorg, een voorkomen dat het eene individu zijne vrijheid niet misbruikt tot nadeel van het andere. Waar de zich noemende «liberalen* het vaak' willen doen voorkomen alsof de beteekenis der bepalingen, van de Grondwet gewijzigd wordt naar gelang 'van de tijdsomstandigheden, willen de conservatieven de Grondwet gehandhaafd zien, zooals zij geschreven werd, totdat zij wanneer dit noodig blijkt herzien zal zijn. DaaronJJ zijn de conservatieven voorstanders van! 'den ;inön archaal-ctfnstitutionelen regeringé- voralf^ööals die in de herziene Grondwet van 18® is omschrevenscharen zij zich als een bolwerk om des koningstroon, opdat geene reg ten bij de Grondwet aan de Kroon toegekend, worden overgebragt naar de volksvertegenwoor diging; eerbiedigen en bandhaven zij de eigen aardigheid van de koninklijke magt im "Neder land, in afwijking b. v. van hetEngelsche staats- regt, wan* de eigenlijke magt is bij het Parle ment, en de koninklijke waardigheid in de na sleep komt. Wel staan' zij daarbm ook pal voor, de regten der volksvertegenwoordiging, maar zij willen deze niet, in strijd met de Grondwet, uitgebreid zien ten koste der regten van het Koningschap; beide •staan zij gelijkelijk voor, mits binnen de gren zen door de Grondwet gesteld. De Koloniën willen zij beheerd zien in het eerst met 'het oog op de belangen der bevolking; daarna t'an het moederland, zonder daarom de belangen der industriëlen uit het oog te verlie zen; maar zij willen deze laatste niet bevorde ren ten koste der beide eersten. Dit zijn de hoofdkenmerken der zoogenaamde conservatievenhoofdkenmerken, die hunne con sequente toepassing vinden op elke bijzondere aangelegenheid. Met het oog op het bovenstaande, aarzelen wij niet te beweren, en wij lden aan de kiezers bet oordeel, dat de zoogenaamd «conservatie ven» de waéb liberalen zijn, de ware voorstan ders yan vrijheid, regt en orde. Maar daarom aarzelen wij ook niet, om, waar hij door zijne -nu reeds negenjarige loopbaan als volksvertegenwoordiger geloond heeft die begin selen voor te staan, bij de aanstaande verkiezing nogmaals dringend aan te bevelën, hef aftredend 'lid.:; BINNENLAND. Goes, 31 Mei 1875. De Goesscke Courant .wijst er onder den titel van «het Algomeene Plan» op, hoe bij de aanstaande ver kiezing «alle andere quaestien, hoe gewigtig ook, ach- «térstaan bij cjje omtrent de school...... terwijl klaar- «blijkelijk vanclericalo zijde de toeleg tegen de open- «bare school duidelijk aan te wijzen valt».Is hot waar, dat de schoolquaostie bij deze veikiezing even als altijd eene hoogstgewigtign is, mon vorgete niet dat er ook andore quaestien zijn die niet uit hot oog mogen ver loren worden. De hoöfdkeuze is dé keuze tusschen de beide hoofdjigtingen op staatkundig gebied; dé hoofdrigtingen die hunne consequente gevolgen heb- ben.op e/fce bijzondere aangelegenheid,zooals wij in do voorlaatste nos. aanwezen. D9 liberale rigting heeft zich ook te verantwoorden over haar beleid op elk gebied. Over de zes jaren die zjj door werkeloosheid, door hare zedelijke onruagt, haar gemis aan energie, hare onbekwaamheid en hare tbeorión dienstbaars te maken aan do practijk, in zoo' vele opzigten nutteloos voorhij liet gaan. Maar' pok over hare poging tot invoering b. v. van euuó' inkpru- steu-belasting; OYerde wet waarbij door het helften dtit landbouwschuron, nieuwe onlfjillgkö lasten 'zijd gelegd op den landbouw; over eene wet als die op de calamiteuse polders; over de onbezonnenheid waar mede de beruchte oorlog tegen Atchin is begonnen, die reeds zoovele duizenden zonen van Nederland op offerde en zoovele tientallen millioenen verzwolg enz. enz. Nu willen wij wél gelooven dat de G. C. al die aangelegenheden liefst, «achterbaks» had gehouden, maar dat gaat niet aan, ook over die vruchten van het liberaalstaatsbeleid moeten de kiezers hun oordeel uitspreken. Kortom, over alles wat men van de zooge-- naamde «liberalen» te wachten heeft, op elk gebied. Protest teekeneh zij aan, dat hot te dóen is tegen de openbare school. Neen, zooals ïnr. de Savornin Lok man zoo te regt zegt: niet tegen de openbare maar voor de vrije schoolvóór de vrijheid van hen die aan de vrije school de voorkeur geven boven de staatsschool opdat ieder de school kan hebben, die hij verlangt voor zijne,kinderen. De G. G. gruwt er van dat zelfs de naam., van. «het Opperwezen door., ons in den verkiezingstijd wordt «gesleept» en de Midd. Cour.'stemt hiermede in. Hebbende «staatregtskundige» schrijvers in die bei de couranten wel eena,hoorei; gewagen van een zeker Adroit divin* Van het «droit divin» dat de grond slag is der anti-revolutionaire rigting? Wij moeten het betwijfelen,wanneer zij met gehuichelden afschuw ons het bovenstaande verwijten, omdat wij aantoon den hoe ook op staatkundig gebied, alle gevolgen ken baar zijn aan hun uitgangspuntin of buiten, met of zonder God, d. i. hoe het verschillend hoofdstandpunt noodwendig móét leiden tot verschillende gevolgen. Mag de naam van het Oppperwezen, op staatkun dig gebied zelfs niet meer worden genoemd Of schoon volgens het anti-revolutionair staatsrëgt elke overheid juist aan Hem zijn gezag ontleent Was het dan.heiligschennis toen b. v. Jhr. mri' A. F. de 'Savor nin Lohfnan in. zijn «Gezag en vrijheid»" op pag. 88 op het onderscheid wees dat «de Prins zich in 1813 «noemde en de Koning zich nog noemt .Souverein of «Koning bij do Gratie Gods, niet door de ^gratie des «volks*"? Of is juiBt dat verwijt der G. en M. C. niet het on- wedersprekelijk bewijs voor de waarheid onzer stel ling, dat zich nog steeds, ja zelfs meer en meer de rig ting openbaart, die aan, den Godsdienst, welke haren grondslag heeft in den, geopenbaarden God, allen in vloed ontkent, die deze Godsdienst geweerd wil heb ben als een factor-in de.ordening' van den Staat? De Christelijke godsdienst geweerd wil hebben, niettegenstaande de vruchten die de ondervinding nog dagelijks leert, dat het christendom met zich brengt in die landen waar het nu eerst wordt in gevoerd en waar daardoor zgrie 'vruchten beter kun nen worden opgemerkt. Wij wij'zeh" Wv;. slechts op de Minahasae op Celebes, waar, zooals.'- Wallace een met het .zendingswerk niet ingenomen,', maar onpartijdig reiziger mededeelt)?'.inog körfTgele- «den de bewoners koppensnellers éri^n&iischeneters «waren, wier voornaamste sieraden iuënscbensche- «dels waren, en die zonder, verlangen naar mate- «rieële; lotsverbetering, of vooruitzigt op zedelijke «ontwikkeling leefden, en dat nu een tuin is, zijn «li'éfelijken naam ten volle waardig,welks bevol- «king nu de vlijtigste, -vreedzaamste en beschaafdste «van den geheelen archipel is. Zij is het best«ge- «kleed, het best behuisd, het best gevoeden het «best onderwezen.» Welnu, die verandering, Wallace erkent het zelf, is de vrucht vaii eene veertigjarige werkzaamheid van een christelijk genootschap. Of. wel wij wijzen op nieuw Zeeland, waar' vol gens een ander Engelscbman, Dr. Arthur Tompson «het christendom een eind gemaakt heeft aan hot - «menscheten, .en den weg gebaand voor verstande lijke ontwikkeling, nijverheid, verachting van het «regt- en voortgaande beschaving». En toch, toch wil die partij dat christendom .uit de maatschappij weren, niettegenstaande de onder vinding leert, dat deze de vruchten .er van niet kan ontberen! Wij maken hot publiek bijzonder opmerkzaam óp de in het hoofd dezes voorkomende zomerdienst- regeling, van den Staatsspoor. Zoo als men daaruit zien zal loopt dagelijks een treinvan Goes haar Vlissingen, des morgens" om 7,46 u., terwijl des avonds om 8,50 van- daar een trein vertrekt naar" bier. Bijzonder maken wij daarop attent, dat mot don' zomerdienst, de eerste trein, in de rigting Roosendaal alleen reizigers lo en. 2 klasse opneemt en die trein alleen te Borgen op Zoom en Roosen daal stopt. Evenzoo de exprëstrein des avonds van Roosendaal naar Vlissingen, die obk maar a&eea to Middelburg on VHssingèn stopt. Reizigers r III klftbse, en dio naar 's Heer Arends- kerke en Arnomiüiden, kunnen' met den laatstoh trein ten '10 uur vertrokken. Benoemd tot bewaarder in het huis van ar rest alhier, J. Nagelkerkethans besteller aan hot Rjjka rtolograafkantoor. De Minister van Fin anti ën verwittigt de be langhebbenden, dat" voor de geldverzendingen door middel van postwissels, tusschen Nederland en Bel gië, met 1 Junij a. s. nieuwe bepalingen in wer king treden. Er zullen op alle postkantoren en hulp kantoren dor postergen, .formulieren voor postwis sels naar België voor hpt publiek .verkrijgbaar; zijn, tegen betaling van cent per stuk. Deze formu lieren zijn bestemd om door de belanghebbenden zelve te worden ingevuld. Het regt van den "af zend er hier te lande te heffen, bedraagt 121 cent, voor elke 12 gulden 50 cent of voor elk gedeelte van 12 gulden 5U cent. De postwissels naar en nit België kunnen aangeteekend worden verzon den. Do afzenders hebben de bevoegdheid om te verlangen dat hun bérigt"' van de ontvangst van zoodanige wissels worde gegeven. Het aanteeken- geld voor de wissels bedraagt 10 cent, en voor de berigten van ontvang wordt een,port van 10 cent, mede bij vooruitbetaling, geheven. De verzending der postwissels geschiedt niét meer door de belang hebbenden, maar zij wprden door de postkantoren, regtstreeks aan de geadresseerden verzonden. St. Gm Bij koninklijk besluit is bepaald dat aan de leden van dd. schutterijen, beneden dén rang van onderofficier, die aan de daaromtrent voor het le- ger gestelde voorwaarden voldoen, de chevron van scherpschutter kan worden toegekend. Tot ons genoegen vernemen wij, dat de Mi nister van Financiën van zins is bij wijze van proef aan eenige postkantoren de gelegenheid te openen,'tot het inbrengen en terugontvangen van spaarpenningen. Er zullen dit jaar wéér drie zendingsfeesten gehouden worden. Het éérste op Woensdag 23 Jung onder 's -Heer Arendskerke; hét-tweede op Woens dag 7 Julij op Boekenrode bij - Haarlem, en het derde op Woensdag 14 Julij bij Winschoten in, Groningen. Naar men meldt, zijn de eerste proefjes nieu we aardappelen uit het Westland, en ook van an dere streken verzonden. Van de te veld staande aardappelen, waarvan met ieder jaar de teelt toe neemt, wordt een gunstig beschot verwacht. De aardbeziën bloeijen met het vooruitzigt op eén overvloedigen pluk, zoo het weer niet tegen slaat. Op verscheidene dagen zomerwarmte, met veel on weer, is de lucht ontstemd geraakt; de wind is veel noordwest, het is koud en er valt bijna geen regen, ten gevolge waarvan de groeizaamheid ge ring is. '9 Door de politie te Utrecht is aangehouden zekere-iBolstier, koopman in papier, wonende, te 's Gravenhage, als verdacht vanbedelarij met val- sche bedelbrieven en waarin de liefdadigheid werd ingeroepen ten behoeve eener niet bestaande we duwe, waarop hij zich op die wijze door een aantal, ingezetenen gelden heeft doen afgeven en ten eigen bate aangewend. t Naar men verneemt is te Delfshaven oen kind overleden aan hydrophobie of watervreos, ten ge volge eener wonde, die het voor eenige dagen door een dollen bond was toegebragt. Niet ondienstig achten wij het uit hot weekblad »Hygieia", gewijd aan de gezondheidsleer, de yolgendé mededeeling wan dr. W. J. Godefroi, van 'sBosch, over de be handeling van personenj die dotir een dollen hond 'gebeten zijn, over te nemen: »Docter Loë heeft in zijue veertigjarige genees kundige loopbaan meer dan 50 personen behan deld, die door dolle houden gewond waren, met het glansrijk gevolg, dat niet één daarvan door razernij is aangetast. In Februarij 1855.werd een 20jarige boerenzoon door een dollen bond in de hand gebetenhij werd door een geneesheer te Dachaü zorgvuldig' behandeld en, niettegenstaande alle genomen voorzorgmaatregelen, brak de razer nij 18 weken na de verwonding bij den knaap uit en sleepte hom ten grave. Dóór denzelfden dol len hond werden op hetzelfde tijdstip ook nog een knaap on oen meisje gebeten, en door dr. Loë naar de bedoelde methode behandeld. Deze beido bleven geheel van de hydrophobie verschoond. -De wijze van 1 behandeling wordt in de »Medicmiscbe Poli zei" van Poter .Frank, die ook zelf de gunstige werking daarvan ton hoogste roemt^deel IX, pag. 276, afd. II, als volgt medegedeeldUé wonden wor-*. den zoo spoedig doenlijk gescarificeerd^en onmid- delgk daarna met fijn Spaansch Vliegonpoedér be strooid of wel met tincturr. cantharidum ruim be vochtigd. Dan- wordt over de gebeele wond een Spaansche Vliegenpleister gelegd', de gevormde blaar don daarop volgenden dag geopend en de overga- bleven wond dagelijks met uguont. digestivum, waaronder voor eeti derde deel Spaanscïre Vlieg- poeder gemengd is, voorzigtig verbondon en acht dagen achtereen in volle ottering gehouden. Bij al te rijke ettervoiming wordt alleen met unguont basilicum verbonden. S. F. on Adv. BI.

Nieuwe Goessche Courant | 1875 | | pagina 2