E BOESSCHE CODBANT. Nieuwsblad voor ïlioleu, Zuid- en Noord-Beveland. No. 32. Vrijdag 23 A pril 1875.' Tiende Jaargang. Eosendaal....V P fi'AP 9,20P 12, f Middelburg v.y 6 l0 Vlissiugen A 6,20 yiissingen ...V .0,408 8,50P 12,20 G 3,1 OP 5,40 P 9,52 Middelburg ...y 6,48 6,50 9, 9,21 12,31 12,41 3,20 5,49 9,35 5,52 Arneraniden 7, 9,28 12,54 5.59 's H. Aret-dskerke 7.14 9,43 1,19 6,13 Goes....... 7.21 9,52 1,40 6,22 Biezelinge 7,82 J0,8 1,55 6,,36 "Vl«ke 7,39 10,15 2,4 .6,44 Kmiaingen 7,44 10,22 2,12 6,50 Krabbendijke...... 7,53 10,82 2,26 7ir- •Rilland..... 7,59 *8,12 10,88 2,33 2,50 7,6 7,21 Wocnsdrecht...... 10,53 Berden op Zoem 8,20 11,6 3,16 7,84 Wum 8,81 11,17 3,30 7,45 Roosendaal.... A 8,40 11,26 3,42 7,55 So I er dnar reieigers worden opgenown" énitïelaten: Deze Oonratit verschijnt", 'uitgezonderdop ChristelijkeIcestdaicrju^texMiandagt en Denderdagt avond*. Prijs kwartaal 0,85.fr. p. post/'l,—Aftonderliikr Nommers 5 ct. Prijs der Adyertentïen 10 ct. per reaelgroote letters en vignetten naar" pfiStaruWtéT' "(Tehoorte-, huwelijks- en doodborigten van 15 regel» 50 cent. aan.den I'itfjeTej A.C.ÜB JOHOE 8J*. Oo«. Alle Stukken de redactie betreffende, gelieve men minstens één dag vóór de uitgave franco toe te/endei Inzending der '.dvorf.onticn tot des namiddags 3 nre. GEMEENTE-BESTUUR. POLITIE-PERSON EEL. BOHSBMBESTEa BS WKTHOIJMSRS ran GOES brengen ter openbare kennis dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den iö April ji. is vastgesteld de volgende VEEORDENING, tot bepaling van bet perso neel en de belooning der agenten van Po- Utie in de gemeente Goes. Art. I. Het pèrsonéel der Politie in de gemeente Goes bestaat, behalve den Commissaris, uit acht agen ten te weten: vier agenten van de eerste en vier agenten van de tweede klasse. Art. 2. Alvorens in functie te treden, leggen de agenten van politie in handen van den Burgemeester den navolgenden eed (belofte) af: <Ik zweer (beloof) dat ik de. betrekking van agent van Politie in de gemeente Goes getrouw en naauw- gezet zal waarnemen en mg in allen opzigte zal ge dragen naar de beveleri van den Burgemeester of den Commissaris van Politic en naar de. bepalingen mijner instructie.» Art. 3. De agenten der le klasse genieten eone jaar wedde van f450,— die der tweede klasse eeno jaarwedde van 'f175. Art. 4 De. kleeding en wapening der agenten wor den van wege de gemeente vérstrekt, onderhonden en vernieuwd. De klceding bestaat uit het navolgende: Vdtó do agenten der Eerste klasse: Een groot-tenue jas, Een gewone jas, Eén pantalon, Een mantel, Een pólifcie-nrfrts of pet. Een das, schoenen en handschoenen. •i-' Voor de agenten dor Tweede klasse, Een gewone jas, Een pantalon, Een mantel, Een mutó of pet, Een das, schoenen en -handschoenen. De wapening..is een hartsvanger, gedragen wordende nari een ceinture, voorzien van eene plaat, waarop het wapen der gemeente is gegraveerd. Art. 5. De kleedingstnkken worden verstrekt voor den navolgenden tijd; Voor de «geuten der Eerste klasse: De groot-tenue jas voor vjer jaren, De jas een jaar, De broek acht maanden, De politic-muts of pét een jaar, De mantel vier jaar, De schoenep een halt jaar, Do handschoenen een half jaar, De das een jaar. Voor do agenten der Tweede klasse: De jas twee jaar. De broek een jaar, De politic-muts of pet twee jaar, De mantel vier jaar. De óebpeneri een half jaar. De bandschoenen een half jaar, De das een jaar, De ceinture van den hartsvanger wordt gedurende vier jarengedragen. Art. 6. Bij ontslag of overlyden worden kleeding en wapening aan de gemeente teruggegevenof vergoed. - Die vergoeding kan worden verhaald op de nog te goed zijnde jaarwedde der ontslagenen of overledenen. Art. 7. Het bureau van politie is gevestigd ten huize van den Commissaris. Art. 8. Voor wachtkamer der politie wordt aange wezen bet locaal aan de Groote markt op den hoek van de St. Adriaanstraat en kleine Kerkstraat, Welke wachtka mer zoowel'bjj dhg als'bij nacht geopend en toeganke lijk 'zhl zijn. Gcee, 4en 17 April 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JI. P. BLAAUBEEN. De -Secretaris, t" HARTMAN. BINNENLAND. Goes, 22 April 18.75. Door de regering ja de memorie van antwoord op bet afdeelings-vorslag nopens het ontwerp tot regeling van het toezigt bij het oprigten van in- rigtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, aan de Tweede Kamer ingezonden. Na nogmaals de voordeeion van het hierbij gevolg de preventive stelsel boven - het repressive te heb ben uiteengezet, beantwoordt de regering enkele op merkingen der afdeelingen, en ter voldoening aan sommige daarvan heeft zij een gewijzigd ontwerp aan hare memorie'toogev-oegd- Do lijst der inrig- tingen is daarbij omgewerkt en tot 18 groepen De inrigtingen, waarbij stoomkracht wordt gebe zigd, zijn op den voorgrond geplaatst,, en aan deze groep is eenigo uitbreiding gegeven door het opne men van de meer en meer in gebruik komende gaskrachtmachines en de toestellen, gedreven door gecomprimeerde gassen of dampen, van welke nog meer algeraeorie toepassing te wachten is. In die rubriek zijn voorts opgonomen de ijsmachines door zamengoperste 'gassen of dampen, alsook de niet van gevaar voor ontploffing vrije toestellen tot vervaardiging van spuitwater en andere gazeuso wateren. Daarvan zijn uitgezonderd de stoom werktuigen in vaartuigen ,en locomotivon, bene rons de vervoerbare stoom werktuigen. De Minister van Marine brengt tor kennis van belanghebbenden, dat krachtens bepaling des Ro llings, in dit jaar 24 jongelingen als adelborst'3e klasse voor de zeedienst, na behoorlijk afgelegd examen, op het Koninklijk Instituut voor do Ma rine-te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De admissie %escbiedt op 1 September aanstaande. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen in dit jaar worden geplaatst, dienen vóór of uiterlijk op den laatsten Mei a. s. aan den Minister van Marine een op zegel geschreven vorzookschrift in, houdende do opgaven vermeld in de Staatscourant waar belanghebbenden tevens alle andere inlichtingen vinden. De Minister van Koloniën brengt ter-kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het in dit jaar bier te lande afnemen van examen voor ambtenaren bij dén burgerlijken dienst in Ned.-Indie, hare eerste vergadering zal houden te 's Gi'aveubago, den 21 Julij 1875!' De vereisebten voor dit evamen -vermeldt dcf Staats-Courant. De miliciens der ligting van 1874, die na 1 Mei 1874 bij. de korpsen infanterie voor het blijvend gedeelfe in werkelijke» dienst zijn gehouden, zul len den 1 Julij o. k. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld, met uitzondering van do mi liciens, behoorende-tot het 2e en 5e reg.' infanterie, welke eerst den 15n dier maand met onbepaald verlof zullen vertrekken. Dezer -dagen yverd door eenige bladen vermeld, dat de van wege do regering verzochte gcdetailleer- opgaaf vaó bet aantal paarden in iedere gemeente aanwezig, zou geschied zijn inet het oog op een waarschijnlijk verbod van uitvoer van paarden. Ook wjj hyhpen dat berigt, doch onzen twijfel daarby te kennen gevende aan de juistheid, in dit blad opgenomen; thans meonen wjj te kunnen be- rigton, dat zulk een verbod niet te wachten is. De regering zou althans den uitvoer van paarden niet kunnen verbieden zonder wet. Aangenaam is het tevons onzen lozers te kunnen raededoelen, dat het Pruissische gouvernement aan den aannemer van remonte-paarden voor hot Necler- landscho leger, den heer Waltmann, de vergunning heeft verleend al do paarden, die hij volgens con tract aan den Nederlandschen Staat gehouden is to leveren, uit Duitscbland naar Nederland uit te voeren, zoodat door deze gunstige beschikking van de Pruissiscbo regering, die wij zeer waarderen, en riit welke de goede verstandhouding blijkt tusscben do Kabinetten van 'aHage én Berlijn, ons leger al_ de benoodigde paarden uit Duitscbland zal kun nen vorkrijgen. N. Arnh. C. In bet lokaal dö Brakke Grond is Zondag eene proef genomen met eene nieuwe brandstof, die, naar ons werd medegedeeld, uitgevonden werd door dr. J. A. Hes. In hol fornuis der stoommachine van de drukkerij der" hoeren van Es werd de brandstof gestookt, en in een klein half uur kon do machi ne goed in gang worden gebragt. Volgens betgeen ons aangaande de stof is verhaald, is zij do helft goedkoopcr dan de slechtste soort steenkolen, laat zij' geene slakken maar eeno dunne asch na, beslaat zij bij eene gelijke boegrootheid gewigt minder ruimte dan steenkolen, kan zij. ook dienen om in kagchels en haarden te .worden gestookt, ja zelfs zou er. lichtgas uit kunnen worden bereid. Eene fabriek zal eerstdaags in aanbouw komen, om de nieuwe brandstof, die in den vorm van briquets wordt gemaakt, op groote scbahl te ver vaardigen; do wijze van zamenstelling is een ge heim. 7A De te Rotterdam gevestigde Nederl. Americ- Stoomvaart-maatschappij, heeft volgens het verslag van 1874 .geen gelukkig jaar gehad. De balans toont een verlies 'van f 204,175,771, waarvan ruim f 135,000 wegens afschrijving op de stoombooten, voor reparatie-fonds enz. In 20 reizen werden slechts 270 kajuits- en 1511 tusscbendekspassagiers vervoerd, tegen 198 en 2820 van Mei tot Dec. 1873 (in ,12 rëizén). De vrachten gaven in 1874 f 744,509,92 bruto, tegen f -558,647,221 in de 12 reizen van 1873. De oorzaken van df nadeelige uitkomsten liggen ih de langdurige crisis, die in het laatste gedeelte van 1873 in Amerika uitbarst te en zeer lang duurde, en ten deele ook in de slapheid van onzen handel en de onzekerheid der wissolkoersen. Allo transatlantische maatschappijen hebben verliezen geleden, de vetex"anen naar even redigheid meer dan de Noord-Amorikaansehë stoom vaart-maatschappij,'vooral door gebrék aan land verhuizers. Het bestuur gelooft echter, dat eene stoom vaartlijn van ons land op de Vereenigde Staten le vensvatbaar is. In 1875 is van landverhuizers niét veel beters te wachten, wel echter van goederen- ver voor, waartoe verbetering van havens en afschaf fing vanregten veei kan bijdragen. N. R. C. Men meldt ons uit Rozendaal: «Iloeds. ge- ruimen tijd werden op de lijnen der Grand Cèn- tral Beige op vrij groote schaal ontvreemdingen van vrachtgoederen gepleegd, zonder dat men kon ontdekken van wolk station de diefstallen geschied- don. Eindelijk heeft depolitie ontdekt, dat bet kwaad, aan het - station alhier schuilde. Mon heeft reeds vele goederen ontdekt, en er zijn reeds vijf sjouwerlieden in arrest genomen, 'terwijl een ander naar BelgiU gevlngt is. O.ok in eene-naburige ge- rueontü is to dezer zake reeds iemand gearresteerd. Het schijnt eone georganiseerd o bende tes wezen, die, daar de politio thans den draad in banden heelt, wel geheel zal uitgeroeid worden. H. R. C. v Dn politie te Roozendaalheeft"seder,t de arrestatie van. den spoorwegarbeider en zijne vrouw haër on derzoek in zake dé diefstallen, aan bet station gepleegdj voortgezet, ten gevolge waarvan woör twee personen, B. en R. 'geval on gevankelijk naar Breda zijn gevoerd.

Nieuwe Goessche Courant | 1875 | | pagina 1