gemetseld, voorzien van damplanken, aan de boven zijde 79 centimeters, aan de onderzijde 79 centim. dik. Aan bet einde van bet dok komt een ijzeren brug, die 10.000 kilogrammen zal moeten kunnen dragen. Het rapport van den beer vun Die9en over de plannon is zeer gunstig. Do Haagsehe correspondent der AT. Midd. Ct. doolt mede, dat de beer London zich voorloopig zal vestigen bij Lausanne, in Zwitsorland. Naar moii verneemt, zullen de forten in de Utrecbtscho linie dit jaar geheel bewapend en van de daarbij behoorende ammunitie voorzien zijn. U.D, In bet- vorige jaar zijn aan 's Rijks munt ver vaardigd: voor rekening van bot Rijk, 1,000,000 tien centstukken; voor.rckening van particulieren,44,005 gouden dukaten en 12,795,726 rijksdaalders. Men schrijft uit Tholen .aan de Zcvenb. Ct. Voor enkele jaron was er bier ornstig sprake van eene brug te bouwen over het riviertje de Eendragt, waardoor ons eiland verbonden zou worden aan N. Braband. Tholen wilde zich grooto opofferingen g0_ troosten de gemeente beloofde 50 mille en offerde bo vendien de som op, waarvoor het veer van hier naar Braband verpacht is, en die twee A drie en twintig honderd-'.gulden bedraagt. Overal werd aangeklopt om hdlpj ipaar nergens werd. opengedaan. Rijk en Prp^cio" weigerden subsidie. Bei gen op Zoom, dat ook- belang beeft -bij de brug. beloofde f 10,000 NJ3! togen 5 p(jt., een aanbod, dat mot eene weigering gelijk stond. .Nu, met de kwestie der 8poorweg)ijnen, komt ook deze Wéér ter sprake, on gewenscht niet alleen, maar hoogst billijk zou het zijn, indien Rijk en Provincie ook ónze streek de behulpzame band eens toereikten, om aan ons iso lement eenigermato to gomoet te komen. Alleen en zonder subsidie kan Tholen de brug met tot 6tand brongon, en toch is zij,hoogst noodzakelijk, ja eene levenskwestie. Te Amsterdam is eene proef genomen roet een 8lagtmasker, dat zeer goed heeft voldaan. Een zwa re os werd, zonder dat het dier gebonden was, hot masker op den kop gezét en dit achter do horens vastgegespt.' Toen do holle pen in bet gat van het masker was geplaatst even boven do o.ogon in hot midden van den kop, was oen betrekkelijk niet zwa re slag met een bouten hamer op die pen voldoende, om bet sterke dier, als door den bliksem getroffen, tor aarde te doen - storten. Men acht het zeer wen- scholijk, dat allo slagters zich van het toestel, dat f 22 kost, bedienen. Do 1ste afdeoliug der maatschappij van Land bouw en Veeteelt in Friesland had een slagtmasko voor koeijon aangekocht, dat in do jongste vergade ring der voreeniging Nijverheid, te Leeuwarden werd tentoongesteld. Daarbij werden eenig0 mededeelin- gen gedaan, omtrent de reeds plaats gevonden toe passing van dat masker in de' zoogenaamde tonsla- gerij voor NecL-Indie. Telkens was. het beest als dood nedergevallende bloedvloeijing ging later, oven goed haar gang. In sómmige doelen werd echter eenig gestold,bloed aanwezig bevonden- Het gebruik van bot masker voor koeijen, waarvan het vloescli naar warme streken moet wórden verzonden,, zou dus minder raadzaam zijn, doch was allezints aan te bevelen, waar het tleesch dadelijk in consump tie komt. Het Vaderland geeft het volgende verhaal van den brand te Amsterdam Reóds Vrijdag morgen werd hier ter stede het gerucht verbreid van den ontzettenden brand, waar door in den afgeloopen nacht de zetterij, druk kerij. en de redactiebureëlen van het»Nieuws van den Pag" en de zetterij en boekdrukkerij van de beeren Roeïoffzen en Hübner totaal zijn vernield. De verbrande gebouwen waren gelegen op dat deel van den'Nieuwezijds-Voorburgwal, dat bekend staat onder den naam-van Pijpenmarkt. Tusschen een doodloopenden gang en de Melkmèisjossteeg bevonden zichtwee perceelendie met el kander gemeenschap hadden. In no. 187 op den boek van don gang was beneden een meelmagazijn en de bovenste; diep loopende zolders waren bij do beeren It'oeloffzen en Hübner ..in gebruik. In nö. 189 bevonden zich de fedactie-bureelen (ook die van bet Amsterdamsch Effectenblad) en het huis Was verder eveneens ton gebruike van genoemde firma ingerigt, die o. a. in het ..achterhuis van dit perceel twéé kostbare persen hadden staan, waarop de courant werd gedrukt; No. 191 is.een'toehuié, dp,t_ op den "bpek van de Melkmeisjessteog staat. Het wag ongeveer, half twee, toen de vlam zich openbaarde in den gang. Alarm werd gemaakt, en de brandweer was spoedig aanwezig. Zes handspui ten en twee stoomspuiten werden in werking- ge- ■bragt, en ruim drie kwartieruurs handhaafden de pypvoerdors bun stellingen in het gebouw? Maar het, bleek alras, dat bet kwaad dieper school'. De hpyige^ hitte, door brandend lood, door met druk inkt doortrokken brandend bout, door .gloejjende drukspecie, brandende boeken en papieren veroor zaakt, maakten het' noodzakelijk de vlammen van ter zijde on van achteren aan te tasten', en daar toe werd oordeelkundig en snel overgegaan ter ver sterking van beri, die reeds van ter zijde met de straalpijpen manoeuvreerden. Het geheele achtergedeelte van den gang tot de steeg stond in vlam,-want tot achter "het- buis no. 191 strekten 'zich de zolders uit. I)e 14. huisge zinnen, inde steeg woonachtig,, zochten met have en goed een heenkomen en. werden 'voorloopig op genomen in do tapperij van het perceel aan den anderen hoek der steeg. Do pijpvoerders zaten op de daken der huizen, door de hitte tamelijk lastig geyallen, en het getal dor brandspuiten werd met twee vermeerderd, terwijl een derde stoomspuit moest aaurukken, daar een der beide andere defect raakte. Zoo werd alles gedaan wat mogelijk was om het onheil te bezweren. Maar het vuur was het krachtigste element, en het scheen dat ook perceel 191 zou doelen in - do vernieling. Krakend en knetterend stegen de vlammen op waarts en verlichtten zoovv'el Kul verstraat en Rokin als de overzijde van den Burgwal, waar honderden het bedroevend fraaije schouwspel stonden-nan to staren. De nachtwacht-s hadden brand!" geroepen ter waarschuwing voor du schutterij, en het publiek liet zich.., das niet wachten. Tot kwartier voor drie uur brandde alles door zonder belangrijk incident. Juist op dat oogenblik kwam bet bovengedeelte van den gevel van 187 naar beneden. - Door een ijzingwekkend geschreeuw van do aanwezigen werd die val aangekondigd, helaas!'te laat voor denbrandwacht Gorter, die onder het puin bedolven raakte. Oiirniddolijk daaruit bevrijd, vvc-rd hij naar bet Gasthuis gehragt onder geleide van dr. van Wezel, den dokter der brandweer, die gelukkig kon constatoren, dat de verwondingen niet zeer gevaarlijk waren. -Wij hebben-later den ingodruklen holm van den man gezien,, en aan deze hoofdbedekking is hij ongetwijfeld zijn leven verschuldigd. Toen een kwartier later de gevel van 129- naar beneden stortte en mot ontzettend gekraak op de straat plofte, zoodat bet plaveisel dreunde, scheen het alsof de brand, die blijkbaar begon tc vermin deren, eene nieuwe uitbreiding zon krijgen. Krach tig en ferm werd echter gewerkt, en toen de ^an van der. Iieydo, de drijvende stoomspuit, kwam minstoomen, kon zij nog goede diensten bewijzen, ook daarin bestaande, dat men do bandspuiten naar buis kon zenden, maar toen was het reeds 'dui- -delijk, dat perceel 191 gespaard zou blijven. Die verwachting wórd niet beschaamd.Toen do dag aanbrak was men don brand meester. Do beide perceelen zijn tot ruïnen verteord op de onderste verdieping na, die, boewei zeer beschadigd, zijn staande gebleven. Op do straat vormen destukken gevel een puinhoop van- niet gevingen omvang. Dat de «van der Hoyde», die geroepen werd toen -de brand zoo ernstig bleek, niet zoo snel aanwezig was als -gewenscht werd, was het gevolg van den 'langen weg dien de boot moest afleggen, om van de Prinsengracht bij de Leliegracht naar den N. Z. Voorburgwal te varen. Toch heeft zij nog een Hin ken staat tct de algomeene blusscbing kunnen geven. Als reserve bleef zij achter en spoot nog t$t in het late morgenuur. Met genoegen deelen wij mede dat een aantal boeken en papieren der administratie van het «N. .v. d. D.» zyn gered. De brandweer heeft zich dapper gekweten. Kerk- en SchooluieuwH. Nod. Hèrv. Kerk. Bij de jongstleden Vrijd-ig gehouden stemming voor 3 leden in het Kiës-collegie, zijn gekozen de beeren J. P. 'Kakeb'eéke, T. A. van der Heil en dacs. ZJeijler. Pz., met .88, 80 en 81 stommen. Dhra. M. van Z'weeden, C. Dekker en W. van Aken bekwa men 55, 53 en 47 stemmen. Beroepen te Kattendijko, W. A. van Griet- huijzente Odijk. Ds. F. C. Magéhdans, pred. to'Slijk-Ewijk, heeft bedankt voor bet beroep naar de Ned. Hervormde gemeente te Vlissingen. Te PQortvliet is, na het bedanken van ds. P. Deèiman, beroepen dr. G. van Goor, pred. ie Op- en Nederr'Andel. Aanstaanden Zondag, 11 dezer, zal ds. A. Scholte, pred. te Zegveld, bevestigd worden door ds. J. F. de Later, pred. te St.- Annaland/ on zijne intrede doen. Ds. W. IVinsemius, vroeger pred. te Schore c. a., nam op Zondag 28 Maarif afscheid te Bour- tange/met Philipp. 1:27a, ...als beróopen naar Oos- terland ;c. a., op Wieringen. De Stand, schrijft omtrent de houding -van den kapiteinroudërling v. B. te Gorkum bij de aanneming van lidmaten dor H*. kerk te Gorkum, dat do kapitein, na afloop van 't onderzoek, waarr over de eene "onderling zich voldaan verklaarde, niet voldaan was en wilde weten, wat de- sanst. lidmaten omtrent de opstanding geloofden. De pred. d. P. weigerde daarover vragen te doen, om dat do geleerden [V] het er niets óver eens zijn. De kapitein maakte daarop bezwaar tegen do aanne ming, omdat zij, die do opstanding loochenden, naar zijne meening ten verderve gingen. De leer lingen zouden die verklaring inet gelach hebben begroet. Do kapt.-ouderling zou des avonds ook bij do aanneming van militairen tegenwoordig zijn. Door den chef werd die afgekommandeerd en op den volgenden dag bepaald, op een uur, "dat de kapt.-ouderling dienst bad. De 'ouders en voogdon der aannemelingen zijn diep verontwaardigd over 't gedrag yan den kapt.-ouderling. Daarentegen zijn de orthodoxen gegriefd, vooral omdat er sprake van is, dat de kapt.-ouderjing wegens zijne houding zal worden verplaatst. (f7. D). De kerkeraad van de gemeente Dinteloord (cl. Breda) ruaakt bij advertentie bekend, dat de heer P. J. li. Laanvroeger predikant te Maas sluis, op de Paaschdagon aldaar driemaal beeft ge predikt, tot gróót genoegen «Ier toehoorders en dat daarbij niet eenig bewijs van krankzinnigheid bij den spreker was op te mei-ken. Chr. Geref. Gem. Te Heinkenszand is beroepen ds. V/. T. van Dijk, pred. té Haren, in Groningen. Beroepen to Wissenkerke, ds. P. den Boer, pred.' te Veero. Ds. G. A. Gczelle Meerburg, pred. te Putters- boek, .is beroepen "te Dirksborn en te Alkmaar, beiden in N.-Holl. Ds. J. Bavinck, pred. te Kampen, is beroepen als Docent bij do Ware Gereformeerde kerk in N. Amerika. R. Kathol, kerk. De bisschop van Breda hoeft benoemd tot ka pelaan te Hulst den heer j. B. Kriellaars, leeraar aan het seminarie te Oudenbosch. Vrijdag zijn door de commissie tot hotafnemon der examens voor lager- en uitgebreid lager on- derwijs.in deze provincie, acten uitgereikt als hoofd onderwijzer aan do heeron A". J. Bofcbe, te Zierikzeo.; L. Heijboer, to'Goes; A. H. Lemson to Zierikzeo A. W. Swart van Goes. Voor 't teekenen aan moj. M. C. C. Worrell, te Middelburg en den hoor M. Vorstvaoten, te Vlissingen. Als hulpondorw'ijzores aan mej. M. S. Bourdroz, te Westkapello. Vooi doFransclie taal hadden zich 10 candidaten aangemeld, waarvan 4 toegelaten, zijnde de hcoren G. J. Dormaar en J. van Dijk, uit Middelburg; P. van der Aleulen, uit Goes en M. Verslraeten, uit Vlissingen. Voor de Engelscho taal aangemeld 3 mannelijke cand., toegelaten 1, nl. de heer J. B. van Lans, van 's Heerenhook. Voor het schrijven 5 vrouwelijke cand. aangemeld, 3 toegelaten, t. w.mej. E. J. Bonman, van Vlis singen; B. C. B. van Lodenstcijn, van Middelburg en A. J- van der M'andere, van Kapelle. De .oenigo candidaat die'"zicb had aangemeld voor bet rokenen, is afgewezen. Do'hulponderwijzer M. do Bil, te Nieuwerkerk in Duiveland is als zoodanig benoemd aan de ar menschool te Zierikzeo. Men schrijft uit Wolsrijp van 25 Maart. Gisteren worden we verblijd door 't borigt, dat onze scboolquaestie eindelijk is opgelost door oen schrijven van ZExc! den Minister van Binnenlandschó Zaken, waarbij do gomoentoraad in 't gelijk gesteld werd aangaande haar besluit tot tijdelijke opheffing der openbare school alhier: aangezien de raad.ge heel in den geest der wet gehandeld had, en de Gedeputeerde Staten dus in 't ongelijk gestold wor den, daar zij onophoudelijk aandrongen op de benooming van ee"n hoofdonderwijzer, hoewol 't vol doende gebleken was, dat niemand openbaar onder wijs verlangde. {W. W). Benoemingen en Besluiten. Z. M. hoeft herbenoemd tot burgemeester, van Xer8eke W. van- Oeveron. Een surrogaat voor bet" perzisch insectenpoeder. De wilde of moeras-rozemarijn Ledumpalustre wordt door de Industrie-Blatter tor vervanging van het perzisch insecténpoeder aanbevolen. De plant doodt, zoowel in vèrscben als droogen staat, luizen, wandluizen, vlooijen, motten, spekmaden en hare larven, de maden van vleeschvliegen en waarschijn- lijk1 ook nog andere insecten. ..Zij is het beste middel togen de steken van muggenen alle ande re insecton. Een weinig van het uit den Ledum palustre bereide aftreksel stilt, op dè wond gebragt, in zeer korten tijd, niet slechts het ondragelijke jeuken, maar ook ,de pijn van inseotensteken. Het aftreksel, met glycerine vermengd en op de huid ingewreven, dient ook om de muggen verwijderd te houden. De wilde of moernsrozomarpn verdient wegéns deze eigenschap de mee3ie aandacRt, doch is hoogstwaarschijnlijk ook nog geschikt om het kost-

Nieuwe Goessche Courant | 1875 | | pagina 2