der iets ruimer ademhaalden in het eerste bedrijf van *de wedergevondene zoonvan J. Hoek, dat goed en fiks werd afgespeeld, dat ons innam en veel van onzen kwaden luim, die wij bg alles wat voorafging, hadden opgedaan,-verhelderde. Waarom kon ook dit genót niet onvergald 'blijven? Daar komt in het tweede bedrijf Delcourt èn .J. wat ■Radel/ioff en Gozcwmus Pas hadden goed gemaakt, bedierf hij weder. Zijne houding, de uitdrukking zijner stem, ja zijn geheele aanwezen, teekende oene gtoote mate van gemaaktheid en volslagen gebrek aan tact. En bij hield dit vol ook in het derde be drijf. Gelukkig dat om ons toch eenigzints beter ge mutst naar buis te doen' gaan, Jan en Pas, weder -goed maakten, even als van der Meer- in het 2de bedrijf getemperd bad, wat Delcoqrt bedierf. Moge «AuroRA» meer beseffen wat hare zinspreuk zegt: *Elh naar zijne krachten" en mogen de leden zich steeds beijveren, om hunne krachten aan te wenden tot verbetering der declamatie. En als.zij in een ensemble stuk optreden, mogen zij dan in het. karakter der personen, die zij voorstellen, trach ten in te dringen'. Waarlijk de Kamer heeft goede 'elementen, maar zg moeten niet worden over het paard getil^r r '.Velé ingezetenen alhier geven heden door het tütstekea' der vlaggen, biijk van hunne deelneming in de viering van het 300jarig bestaan der Leid- scbe Hqogeachool. De Staats-courant van 4 Februari] meldt: Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegrapbiscb berigt van den Gouverneur- Generaal vin Neerlüöjdsch Indië, gedagteekend 3 Febr., heeft op Java eene uitbarsting, "plaats gehad van dén.. Kloet, en is dientengevolge Biitar door een moddervloed zwaar geteisterd.» Het Handelsblad bevat dien aangaande het vol gende berigt «Telegraphische berigten van Java, van X en 2 dezer, bij een firma hier ter stede ontvangen, mel den oen vreesselijke uitbarsting van den Kloet, den bekenden berg - in de resedenfcie Kediri, waarbij Blitar grootendeels door een modderstroom is ver nield. Enkele plantages zijn behouden gebleven en geen enkel Europeaan is bij de ramp omgekomen. Nadere bijzonderheden worden niet gemeld.!" Do examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwas, welke tot dusverre- in de maanden Mei en Junij werden afgenomen, zullen 'dit jaar in de maand October plaats hebben. Nadere mededeeling dienaangaande kan warden te geaaoet gezien. Voor do dienst van denWaterstaat en dè burgerlijke openbare werken in Neerlandsch IndiS, zijn benoodigd 20 practisch ervaren opzigtera der /3de klasse, die den leeftijd van 30 jaren niet zul- len bobben overschreden. Voorde dienst in Nederl. Indiö zgn benoodigd eenigc ongehuwde hulponderwgzeressen, die in het bezit zijn èener acte van bekwaamheid 'als hoofd- of als hulponderwijzeres en van eene aanteekemng voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fran- sche. Zie St. Cr. van 6 Febr. Bg een dezer dagen door Z. M. den Koning genomen besluit, is bij ieder" der acht regimenten infanterie - do stafmiiziek opgerigt. Naar wij vernemen ia door de Koninklijke Nederiandsché stoombootmaatschappij aangekocht on' te Amsterdam aangekomen mailboot, eene'der drie die weldra dagelijks dienst zullen doen tusschen Vlissingen en Harwich. Zg heeft een machine.van 500 paardenkracht. Deze boot zal, naar men; ons mededeelt, den naam voeren van «Stad.Middelburg» de tweede «stad Vlissingen.» Men meldt ons uit Middelburg van 6 Fe bruary Gisteren morgen had, ten gevolge eener do<?r, een -viertal ingezetenen gedane oproeping, alhier eene bijeenkomst plaats, ter behandeling van de zaak der lijken verbranding. Een talrijk publiek was opgekomen, dat zich zoo heftig tegen de zaak ver klaarde, dat.de vergadering geen voortgang kon heb ben. Later in denavond verzamel.de de opgewonden volksmenigte zich voor de woningen van de voor stellers, om van haren weerzin te doenbljjken, zonder echter tot baldadigheden over te gaan. N.R. G. Volgens de Bazuin .zgn bij de feestviering van Let SOOjarig bestaan der Leidsche Hoogeschool, twee docenten dor KampenBche Tbeologisohe school uitgenöodigd, tor bijwoning dier plegtigbeid. De heeren van Vehen en Brummelkamp, zouden zyn afgevaardigd, dooh aangezien deze heeren tooh der waarts gaan als.., oud-studenten, zgn daartoe aan gewezen de heeren Steketoe en de Cock. ■r- Dezer dagen bad te Oude Dyk, bg Winscho ten, een vrooaelgk ongeluk plaats. Drie polder werkers begaven zioh naar Pruissen, waar een nieuw afwateringskanaal wordt gegraven, om dat j werk eens in oogensohouw. te num'ori, waar zij oen geruitnen tijd vertoefden onder het drinken ,van èen stevig glas foezel. Omstreeks 4 uren dien na middag beschonk nu willende terugkeeren, besloten zij niettegenstaande alle waarschuwingen zich in een bootje over de A-Made te roeiendoch toen zij even van wal waren, sch 'pte het bootje water, en zonk, zöodat de drie personen in 't water lagen, waarvan twee zijn verdronken en een zich nog-heelt gered, doordien hij'zich aan het bootje, dat weder bóven water was gekomen, vasthield en zoodoende er mede aan wal dreef. Donderdag voormiddag is een der verongelukten teruggevonden, doch naar den anderun zocht men- des avonds 'nog te vergeefsch. De vader.van een der verongelukten bevond zich bij de plaats des onheils en moest zoo zgn zoon. en vriend zien verdrinken, zonder eeuige redding te kunnen aanbrengen. Men meldt uit Grouw van 6 February Gisteren avond 7 uur brak to Nijehaske, terwijl de boor met "dm knecht en de meid afwezig waren èn de boerin alleen tehuis was, een vreoselijken brand uit in de boerderij bewoond door Zwaagstra. Eerst heden ochtend 6 uur was men den brand meester. Alles is verbrand. Twee en vijftig koeien en twee paarden zijn er bij omgekomen. Een ontvanger in Limburg, die op weg wa3 naar Maastricht, waar hij zijne maandelykScbe storting wilde verrigten en daarvoor ongeveer f5000 bij zich had, is bewusteloos in eene weide gevonden. Het is gebleken dat bij door een per soon is aangerand, die hem f 2000 beeft afgenomen, welke som de. ontvanger uit zijn eigen zak heeft aangevuld, Fr wordt ijverig onderzoek gedaan. —-Tusschen den 4 en 15 Dec.jl. werden uit een kabinet van mejuffrouw de wed. J. Maris te Fijnaart, door middel' van bmnenbraak, ontvreemd 3 Oostenrijkacbe coupons nos. 217,555, 56 èn 57. Allé nasporingen der politie bleven echter vruch teloos, totdat ze eindelijk het spoor van den dader of. medepligtigtige ontdekte. In het begin, dezer dezer maand trachtte men "namelijk het eerste nommer der ontvreemdde coupons te Maastricht te gelde te maken. Dit leidde tot de ontdekking dat dit was geschied namens een zekeren S. K., hoofd- eonducteut der Staatsspoorwegen, wonende, te Venlo welke dan ook Maandag jl. op bevel van den heer regter-commissaris bij de Arr.-Regtbank te Bre da, werd aangehouden en óvergobragt 'naar bet huis van arrest te Breda. Een meisje uit de gemeente Naarden, laatst dienstbaar te Abcoude, schijnt daar op moordda dige wijze om 't leven gekomen. Na eeue tijdelijke afwezigheid harer meesters naar Amsterdam in 't laatst der vórige week, yerd zij bij hunne terugkomst vermist en, na ondekgoek, baar lijk, sporen van gepleegd geweld dragende, de kleeding deerlijk gehavend, gevonden in een wator, zich bevindende in de nabijheid van het huis waarin zij diende. De justitie heeft van een en ander kennis geno men on do .zaak is dus in gqode bandon. Een persoon die mon vermoedt do dader van of mede- pligtig aan 't gruwelijk feit te zijn, is in hechtenis genomen. Maandag j. 1. had.' de ter aarde be stelling, onder een toevloed van belangstellenden, te Abcoude plaats. De overledenewas als een meisje van- goede zeden hier algemeen bemind. f 'a Heerenhoek, Februari}. Weer was gisteren avond do gemeenteschool met menschen gevuld, bijeengekomen deze keer, niet om andermaal eene muziek uitvoering bij te wonen, maar om door het Gezelschap eenige tooneelstukj os en eene pan tocrine te zien uitvoeren. Mogt men soms al den indruk krijgen van een van. buiten geleerde les te hooren opzeggen, mogten nog andere gebreken bet spel aankleven, wij juichen .die aanvankelijke pogingen,, om den liefhebbers eönigo gepaste uit spanning te geven ir? deze .vervelende wintermaanden op het land, zeer toe, en wonscbon den jongelieden lust en ijver om voort te gaan op den ingeslagen weg, ten einde zich meer en meer te bekwamen. Kerk- en Sohoolnleuwn. Nod, Herv. Kerk. Ds. D. P. M. Huet, ppred. te Dirksland, heeft voor Arnemuidon, N. Osti, prad, te Warmond,'voor Békerke, W. van Jen Bijtel, pred. te - Montfoort, voor Koudekorke, en ds. J. H. Cordes, pred. te Vorden, voor'1 Vlissingen, bedankt. Ds. p. A. Renier, pred te Bergschenhoek, is, behalve te Barneveld, nu ook te Sprang beroepen. Te> Wemeldingo is als 14e poging beroepen, ds. J. Enderló, prod. te. Axel. Kathol, kurk. V 'De nieuw benoemde bisschop van Batavia, Mgn OlaesBens. is den 2n dezer to Roermond als zoodot •nig plegtig gowyd. De hoor M. "Walraven van de Garde,' hulpon- 1 derwgzer -té Vlissingen, is benoemd tot hoofdonder wijzer te Grijpskerku, Ge hoofdonderwijzer J. H. Schnebbelie te Sas van Gent is door den gemeenteraad aldaar, wegens verzet, ofltslagen. Beuoeminjronen Besluiten. Z. M. heeft benoemd tot 2e Luit! bij de dienst doende schutterij, alhier, dhr. J. Fransen van de Putte. Benoemd te Cortgono, tot kantonregter jbr. mr. J. Schuurbequo Boeije, griffier bij het kanton- geregt te Sluis; tot griffier jhr.'mr. P. J.'Boddaert advocaat te Zierikzee. Verplaatst naar Zwolle R. van Calcar, essay eur bij net kantoor van rogfc van waarborg voor de gouden en zilveren werken te Middelburg, en do commies-stempelaar A. van Lier van Amsterdam naar Middelburg. BUITENLAND. België. Hot huwelijk tusschën den Prins van Saksen en Prinses Louise, is 4 dezer, op het Paleis te Brus sel, voltrokken. De burgerlijke formaliteiten hadden plaats onder leiding van den Burgemeester Anspach. De kerkelijke inzegening werd verrigt door den Aartsbisschopvan'Mechelen. Frankrijk. Do Hertog de Broglie heeft voor hot oogenblik van alle pogingen tot het vórmen van een nieuw Kabinet afgezien. Hij had ..een conferentie met maarschalk Mac-Mahon en heeft deze openhartig verklaard, dat thans zulk een taak hem onuitvoer baar was. Men spreekt nu van een Ministerie D ufauro-Wajlon-Say Sparge. Een telegram uit Oteiza don 3den- aan Ko ningin Isabella verzonden, meldt, dat Koning Alphonsus den vuurdoop heeft ontvangen, bij een aanval van de Carlisten op de ermitage San Cris tobal welke echter werd afgeslagen. Hendaye, 4 Febr. Gisteren beeft Lorna op nieuw de Carliston geslagen op de hoogten die Cestona en Zamaye boheerschen. De Carlisten. zijn gedemo raliseerd: De armee verloor 150 man. Van de Carlisten zijn een kolonel, twee kapiteins en 20 soldaten gevangen genomen. Oteiza,- 4 February. Omtrent het gevecht bg San Cristobal, waarbij de koning tegenwoordig was, verneemt men nog bet volgendeEen twaalf tal soldaten werden in 'skonings nabijheid gewond. Generaal, Joyellar dwong hem achteruit te gaan. -De koning zal heden te Oteiza overnachten. De troepen bezetten de dorpen Lorca,' Murillo en Za- car in het dal van Rio Selado. ..Men wacht op tijding van Moriones, oin te ge lijk aan te vallen. Madrid, 5 Febr. De liberalen hebben Püenta de la Reyna met do bajonet genomen. Het dorp is door bommen in brand gestoken. Do Carliston zijn totaal verslagen. De liberalen staan op zes ki lometer afatands van Eetella. Een officieele depecbe van 6, Feb. uit Oteiza meldt, dat acht bataillons Carlisten met wanhopige kracht de posities der liberalen op de hoogten van Erquiza hebben aangetast; 2ij kwamen mot de bajonet tot in de loopgraven, maar werden mot groot verlies afgeslageq. Moriones en Despujols zullen heden do sterko posities van Santa Barbara aanvallen. Engeland. Het nommer der Quarterly-Review, waarin de verhandeling voorkomt van Gladstone over de rodevoeringen van den Paus, wordt zoo gretig ge zocht, dat er reeds oen derde- druk van noodig is geworden. Zeker oen nogal welsprekend antwoord van de zjjde des volks op do aanmerkingen door de Engelscbe perë gemaakt. Dagbladen, ook in Nederland, maken mot grooten lof gewag van eene nieuwe weezon stichting van den beroemden Engelscben prediker Spurgeou. De heer Adama van Sckeltema, predikant te Amster dam, hoeft die "stichting gezien en prijst baar ter navolging aan. In een tijd waar de weëzen-ver- pleging aan de orde is, gelijk beden, kan het berigt omtrent Spurgeons onderneming niet dan belang stelling wekken. De heer Spuroeon heeft, naar hot Handelsblad en de beer Sckeltema melden, "het familieleven in zijno stichting ingevoerd, en do weozon in kleine huishoudelijke kringen vereenigd. Hot ia nu maar de vraag, of er groot onderscheid bestaat tussohon de inrigting van den heer Spurgeon, die geheel nieuw is, en de inrigting van Neder- landsch Mettray, die reeds jaren op het beginsel van familie leven ia gevestigd. Eon groot verlies heeft Engeland geleden in den dood van don beroemden Bcbrgver en predikant bij de Engelsobo kerk, Charles Kingsley, ook in Nederland bjj velen gokend on goaoht.

Nieuwe Goessche Courant | 1875 | | pagina 2